بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تحلیل هفتگی: تمرکز معامله‌گران بر داده تورمی ایالات متحده و نامزدی ریاست بانک مرکزی ژاپن

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

این هفته تمرکز معامله‌گران بر داده تورمی ایالات متحده و نامزدی رئیس بانک مرکزی ژاپن خواهد بود

هفته‌ای پرماجرا در پیش روی معامله‌گران فارکس قرار دارد. دلار اخیراً بعد از اینکه بازارها برای نرخ بهره فدرال رزرو سقف بالاتری را قیمت‌گذاری کردند قدرت گرفت. اما اینکه آیا این بازگشت به قدرت به راه خود ادامه می‌دهد یا خیر، به گزارش تورم ایالات متحده در هفته آینده بستگی دارد. در ژاپن، نامزدی رئیس بعدی بانک مرکزی، فصل جدیدی برای ژاپن خواهد بود و ین را در کانون توجهات قرار می‌دهد.

قدرت گرفتن ین بخاطر گمانه‌زنی‌ها در مورد ریاست جدید بانک مرکزی ژاپن

لحظه موعود برای ین بالاخره فرا رسید. رسانه‌های ژاپن از نامزدی ریاست جدید بانک مرکزی ژاپن در روز سه‌شنبه گزارش می‌دهند و آخرین مقاله‌ها در این زمینه بیشترین شانس موفقیت را به کازوئو اوئدا می‌دهند.

گزارش‌های قبلی حاکی از پیشتاز بودن ماسایوشی آمامیا بودند، او یکی از معماران تاکتیک‌های غیرمتعارف بانک مرکزی است اما به نظر می‌رسد که او انصراف داده است. بعد از درز این خبر که احتمالاً اوئدا این سمت را بدست خواهد آورد، ین قدرت گرفت.

اگرچه دیدگاه‌های سیاست اوئدا هنوز مشخص نیست، اما معامله‌گران شرط می‌بندند که بعید است او به اندازه آمامیا در مورد سیاست انقباضی محتاطانه عمل کند. او یکی از اعضای فعلی بانک مرکزی ژاپن نیست و دخالتی در سیاست‌های به شدت تسهیلی دهه گذشته بانک مرکزی نداشته است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که او تمایل بیشتری برای افزایش نرخ بهره داشته باشد.

ژاپن

رشد قوی دستمزدها در ژاپن

از دید کلی، آنچه برای آینده ین اهمیت دارد، چشم‌انداز اقتصادی است که اخیراً با افزایش تورم و رشد دستمزدها به طور قابل توجهی بهبود یافته است. این تحولات راه را برای انقباض بیشتر بانک مرکزی ژاپن هموار می‌کنند و تمرکز بازار را به جلسه ماه مارس برای تعدیل بعدی در استراتژی کنترل منحنی بازده معطوف می‌کنند.

در خارج از ژاپن، بانک‌های مرکزی خارجی در حال تکمیل چرخه افزایش نرخ بهره خود هستند و رشد اقتصاد جهانی در حال کاهش است. و حالا که احتمال دارد اختلافات بازده اوراق قرضه کمتر شود، سیاست انقباضی می‌تواند به نفع ین باشد.

از نظر داده‌های اقتصادی، گزارش تولید ناخالص داخلی ژاپن برای سه ماهه چهارم روز سه‌شنبه منتشر می‌شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از بازگشت مجدد رشد اقتصادی است که بر گمانه‌زنی‌ها برای حرکتی دیگر از طرف بانک مرکزی ژاپن به نفع ین اعتبار می‌بخشد.

انتشار گزارش تورم ایالات متحده در روز ولنتاین

در ایالات متحده، مجموعه‌ای از انتشار داده‌های قوی باعث شده است که بازارها اوج نرخ بهره فدرال رزرو را مجدد قیمت‌گذاری کنند. به دنبال گزارش خیره‌ کننده اشتغال بخش غیرکشاورزی (NFP) و شاخص مدیران خرید بخش خدماتی موسسه ISM در هفته گذشته، سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیدند که اقتصاد ایالات متحده انعطاف‌پذیر است و سناریوی نرخ بهره بالاتر برای مدتی طولانی‌تر را قیمت‌گذاری می‌کنند.

اکنون بازار در این چرخه رسیدن نرخ بهره به 5.15 درصد را قیمت‌گذاری کرده است. این در حالی است که گمانه‌زنی‌ها برای کاهش نرخ بهره در اواخر سال جاری کمرنگ شده‌اند. با این وجود معامله‌گران هنوز بر روی کاهش اندک نرخ بهره تا ماه دسامبر شرط بندی می‌کنند، بنابراین سناریوی کاهش عمده نرخ بهره موکول می‌شود به سال 2024.

یورودلار

سرگذشت جفت ارز EURUSD در گرو اختلاف بازده اوراق قرضه

با توجه به اینکه بازار کار هنوز با کاهش شدید نیروی کار روبرو است، نگرانی اصلی این است که تورم ممکن است برای دور دوم بازگردد و فدرال رزرو را مجبور کند برای مدت طولانی‌تری سیاست انقباضی خود را حفظ کند. این قیمت‌گذاری مجدد اخیراً به دلار آمریکا جان تازه‌ای داد، اما اینکه این تقویت دوباره دلار می‌تواند به مسیر خود ادامه دهد یا خیر، در نهایت به این بستگی دارد که داده‌های اقتصادی با این روایت هم مسیر باشند یا نباشند.

اولین داده اقتصادی بسیار مهم آخرین آمار تورمی شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در روز سه‌شنبه است که انتظار می‌رود فشارهای تورمی مجدد کاهش یابند. به طور سالانه، انتظار می‌رود که نرخ شاخص قیمت مصرف‌ کننده اصلی (headline CPI) کاهش یابد و از 6.5 درصد در گزارش قبلی به 6.3 درصد در ماه ژانویه برسد. انتظار چنین کاهشی برای نرخ شاخص قیمت مصرف کننده هسته (core CPI) نیز می‌رود.

ایالات متحده

انتظارات برای کاهش بیشتر تورم در ایالات متحده

آخرین نظرسنجی‌های S&P Global از کاهشی دیگر در تورم حمایت می‌کنند. این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که شرکت‌ها در بخش خدمات در ماه ژانویه قیمت‌های فروش خود را به کمترین میزان در بیش از دو سال گذشته افزایش دادند. با این حال، مدل Cleveland Fed Nowcast افزایشی غافلگیرکننده را پیش‌بینی می‌کند و در عوض انتظار دارد عدد CPI به 6.44 درصد برسد.

برای اینکه دلار به روند صعودی خود ادامه دهد، بازارها احتمالاً باید شاهد عددی بالاتر از حد انتظار برای CPI باشند. آمار خرده فروشی، دیگر داده مهم اقتصادی است که در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد که پیش‌بینی‌ها حکایت از یک بازگشت قوی پس از افت نگران کننده در ماه دسامبر دارند. آخرین دسته از شاخص‌های قیمت تولیدکننده در روز پنجشنبه منشتر خواهند شد.

داده‌های مهم برای بریتانیا و استرالیا

در بریتانیا، داده‌های اقتصادی زیادی در دستور کار قرار دارند که با انتشار گزارش اشتغال برای ماه دسامبر در روز سه شنبه شروع می‌شود. آمار تورم ماه ژانویه در روز چهارشنبه و پس از آن آمار خرده فروشی در روز جمعه منتشر می‌شوند.

پس از آخرین افزایش «محتاطانه» نرخ بهره از سوی بانک مرکزی انگلیس، بازارها فکر می‌کنند که احتمالاً بانک مرکزی انگلیس به زودی در افزایش نرخ بهره مکث می‌کند. بنابراین بازارها به اندازه تقریباً مساوی احتمال افزایش یا عدم افزایش نرخ بهره در ماه آینده را قیمت‌گذاری کرده‌اند. از این رو، این مجموعه از داده‌های اقتصادی می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای باشد.

تحلیل هفتگی: تمرکز معامله‌گران بر داده تورمی ایالات متحده و نامزدی ریاست بانک مرکزی ژاپن

حساسیت پوند به سنتیمنت سرمایه‌گذاری جهانی

چشم انداز پوند مبهم به نظر می‌رسد. در حالی که بانک مرکزی انگلستان سیگنال‌های متفاوتی درباره نرخ بهره ارسال می‌کند، بر اساس نظرسنجی‌های تجاری، اقتصاد بریتانیا با ریسک‌های رکود جدی مواجه است. در همین حال، ممکن است بازارهای سهام ایالات متحده خود را برای موج فروش دیگری آماده کنند زیرا ارزش‌گذاری‌ها غیرواقعی شده‌اند و گزارش درآمدها در حال انقباض هستند و در نتیجه پوند را با توجه به همبستگی کلاسیک آن با دارایی‌های پرریسک، آسیب‌پذیر می‌سازند.

سرانجام در استرالیا، گزارش اشتغال ماه ژانویه در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد. تا کنون دلار استرالیا بهترین عملکرد را در بین ارزهای اصلی در سال جاری داشته است، که دلیل اصلی آن هیاهوی بازگشایی چین است. با این حال، اعتماد به روند صعودی دلار استرالیا دشوار است. مثل پوند، دلار استرالیا نیز با سنتیمنت ریسک‌پذیر جهانی بسیار همبستگی دارد و در صورت بدتر شدن شرایط بازار، دلار استرالیا تحت فشار قرار می‌گیرد.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟