بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

همه نگاه‌ها به فدرال رزرو

در یکسال گذشته، سیاست‌های پولی فدرال رزرو عامل اصلی تاثیرگذار بر چشم‌انداز قیمت طلا بوده است. اقتصاددانان آمریکایی ING انتظار اولین کاهش نرخ بهره را در ماه ژوئن دارند که در حال حاضر با احتمال 65 درصدی در بازار قیمت‌گذاری می‌شود و نسبت به 58 درصد در پایان فوریه افزایش یافته است.

قیمت طلا روز پنجشنبه به بالاترین حد خود یعنی 2164.78 دلار در هر اونس رسید، اما بخشی از این رشد را پس داد. با این حال، افزایش قیمت طلا در این هفته ناشی از تغییر قابل توجهی در پیش‌بینی زمان شروع کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو نبود. در واقع، نرخ‌ بهره پایین‌تر معمولاً برای طلا که هیچ بهره‌ای ارائه نمی‌کند، مثبت است.

رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، این هفته تکرار کرد که احتمالاً کاهش هزینه‌های استقراض در مقطعی از سال جاری مناسب خواهد بود، اما همچنین گفت که این بانک مرکزی می‌خواهد اطمینان بیشتری پیدا کند که تورم به طور پایدار به سمت 2 درصد حرکت می‌نماید.

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

قیمت طلا از دسامبر گذشته بالاتر از سطح کلیدی 2000 دلار در هر اونس باقی مانده است، زیرا تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک از این فلز گران‌بها حمایت می‌کند. در حال حاضر، ریسک‌های ژئوپلیتیکی مداوم در اوکراین و خاورمیانه همچنان قیمت طلا را در سطوح بالا نگه می‌دارند.

گاوهای طلا وارد می‌شوند!

علاقه سرمایه‌گذاران به طلا بالاخره بازگشت، چرا که آخرین داده‌های Comex نشان می‌دهد مدیران سرمایه موقعیت‌های خرید بلندمدت جدیدی اضافه کرده‌اند که نشان‌دهنده‌ی خوش‌بینی در بازار این فلز گران‌بهاست.

با نگاهی به آینده، ING معتقد است با کاهش نرخ بهره در ایالات متحده و افزایش قیمت طلا، شاهد افزایش بیشتر موقعیت‌های خرید بلندمدت خواهیم بود.

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

چین، سردمدار خرید طلا در میان بانک‌های مرکزی

رشد قیمت طلا همچنین تحت تاثیر خرید شدید بانک‌های مرکزی، به ویژه بانک مرکزی چین، بوده است. داده‌های شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی سال گذشته 1037 تن طلا خریداری کرده‌اند که تقریباً به سقف سال 2022 رسیده است. در واقع، تنوع بخشیدن به ذخایر و نگرانی‌های ژئوپلیتیکی، بانک‌های مرکزی را بر آن داشته تا سهم خود را از دارایی‌های امن افزایش دهند.

بانک مرکزی چین ماه گذشته برای شانزدهمین ماه متوالی، طلا به ذخایر خود اضافه کرد. بانک مرکزی چین اکنون پس از افزودن حدود 390 هزار اونس در ماه گذشته، مالک 72.58 میلیون اونس طلا، معادل حدود 2257 تن، است.

در بازار داخلی چین، خریداران نیز به دلیل مشکلات اقتصادی این کشور به سمت طلا روی آورده‌اند. داده‌ها نشان می‌دهد که صادرات سوئیس به چین که معمولاً نشانگر تقاضای دومین اقتصاد بزرگ دنیا برای این فلز گران‌بها بوده، در ژانویه نسبت به دسامبر بیش از دو برابر شده و به 77.8 تن رسیده، در حالی که صادرات به هنگ کنگ تقریباً هفت برابر افزایش یافته و به محدوده 44.6 تن رسیده است.

طلا در زمان بی‌ثباتی، زمانی که سرمایه‌گذاران برای مقابله با شرایط اقتصادی، تنش‌های ژئوپلیتیکی یا تورم به سمت دارایی‌های امن هجوم می‌آورند، جذاب‌تر می‌شود. ING معتقد است که این روند احتمالا امسال هم ادامه خواهد داشت.

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

با این حال، تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا هنوز به طور کامل احیا نشده و کل دارایی‌ها در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) با پشتوانه طلا همچنان در حال کاهش است. طبق داده‌های شورای جهانی طلا، کل دارایی‌های صندوق‌های ETF طلا در سطح جهان در ماه فوریه با خروج مجدد سرمایه مواجه شدند و این روند نزولی برای نهمین ماه متوالی است که ادامه دارد. بر اساس داده‌ها، آمریکای شمالی پیشرو خروج سرمایه بوده، در حالی که آسیا تنها منطقه‌ای بوده که با ورود سرمایه مواجه بوده است.

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

رشد بیشتر طلا ممکن است؟

با توجه به ادامه نااطمینانی‌های ژئوپلیتیکی ناشی از جنگ‌های جاری و انتخابات آتی آمریکا، ING انتظار دارد قیمت طلا در سال جاری افزایش یابد. ING پیش‌بینی خود را در مورد قیمت طلای در 2024 اصلاح کرده و اکنون انتظار دارد میانگین قیمت این فلز زردرنگ در سه‌ماهه چهارم به 2150 دلار در هر اونس برسد و با فرض شروع کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن و تضعیف دلار آمریکا، میانگین قیمت در سال جاری به 2084 دلار در هر اونس را لمس کند.

ریسک‌های کاهشی برای قیمت طلا حول محور موضع پولی فدرال رزرو و قدرت دلار آمریکا می‌چرخد. در واقع، ایده نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر می‌تواند منجر به تقویت بیشتر دلار آمریکا و تضعیف قیمت طلا شود.

چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!

در ماه‌های آینده، ING انتظار دارد قیمت طلا با توجه به واکنش بازار به عوامل کلان، رویدادهای ژئوپلیتیکی و سیاست نرخ بهره فدرال رزرو، همچنان نوسانات زیادی داشته باشد.

تصویر

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “چه چیزی در انتظار طلاست؟ ING پاسخ می‌دهد!
  1. احمد رضا مکتوبیان گفت:

    قیمت طلا بیش از حد بالا رفته هست باید هر جوری هست قیمت طلا کاهش پیدا کند که مردم توان خرید طلا داشته باشند قیمت طلا بالا هست مردم توان خرید ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟