بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

چرا چین خرید انبوه طلا را ادامه می دهد؟

طلا

بانک خلق چین، مجدداً در ماه فوریه طلا خرید و ذخایر خود را برای شانزدهمین ماه متوالی افزایش داد. این پس از آن صورت گرفت که چین در سال گذشته مقادیر بی‌سابقه‌ای طلا را وارد کرده است – البته نه برابر ارزش وارداتی که در سال 2020 انجام داد.

چه اتفاقی رخ داده است؟

بازار طلا هنوز به طرز شگفت‌انگیزی پیچیده است، اما می‌توانید تقاضا را به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم کنید: مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و بانک‌های مرکزی.

چین در حال حاضر شاهد تقاضای بیشتری برای هر سه مورد است.

مصرف‌کنندگان

مردم چین تا حدی به دلایل سرگرم کننده، مانند جشن عروسی‌های با تأخیر ناشی از ویروس کرونا یا سال نو، طلای بیشتری می‌خرند.

اما دلایل دیگری  نیز وجود دارند – نرخ سپرده بانکی محلی پایین است، بنابراین مصرف کنندگان جواهرات طلای بیشتری را به عنوان راهی برای ذخیره ارزش می‌خرند.

سرمایه‌گذاران

در حالی که خرید جواهرات طلای چین در سال گذشته 10% افزایش یافت، تقاضا برای شمش و سکه (یعنی برای سرمایه گذاری) 28% افزایش یافته است.

سرمایه‌گذاران در چین، مانند هر جای دیگر، طلا را به عنوان یک دارایی امن در دوران پرتلاطم می‌بینند. اما در مورد چین، در حال حاضر تردیدهای بیشتری در مورد بهبود اقتصادی، تورم منفی نگران کننده، به علاوه رکود موازی و مداوم آن در املاک و سهام وجود دارد. همه اینها طلا را به گزینه‌ای جذاب‌تر تبدیل می‌کند.

بانک خلق چین

بانک خلق چین سال گذشته بیش از هر کس دیگری طلا (225 تن) خرید، اما ارقام واقعی بالاتر است – چین احتمالاً از شرکت‌های دولتی و سایر ارگان‌ها برای خرید و نگهداری طلای خود نیز استفاده می‌کند.

بانک مرکزی چین در حال حاضر چند دلیل برای خرید طلا دارد.

  • دلیل اول این است که این کشور در تلاش است تا قرار گرفتن در معرض – و اتکا به – دلار آمریکا را کاهش دهد. پکن شاهد این مسئله بوده که چگونه واشنگتن از وضعیت دلار به عنوان ارز ذخیر برای مصادره دارایی‌ها و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه استفاده کرد. بنابراین از آنجایی که روابط خود چین با غرب به هم ریخته است، مسلماً این کشور در حال دور شدن از دلار برای محافظت از خود در برابر فشارهای مشابه است.
  • دوما، چین همچنان به ثبت مازاد تجاری هنگفت با سایر نقاط جهان ادامه می‌دهد و به جایی نیاز دارد که تمام آن پول نقد را ذخیره کند.
  • سوما، چین – مانند هر کشوری – به ذخایر برای کمک به کاهش نوسانات اقتصادی و ارزی نیاز دارد (یوآن در سال گذشته به پایین‌ترین حد در 16 سال گذشته کاهش یافت).
  • چهارم، طلا هنوز سهم نسبتا کمی از کل ذخایر چین را تشکیل می‌دهد و حدود 4% است. برای درک بهتر این موضوع، میانگین جهانی 15٪ و در ایالات متحده حدود 75٪ است.
  • و در نهایت، بسیاری عقیده دارند که انتقال برخی از دارایی‌ها به طلا اخیراً سرمایه‌گذاری خوبی بوده است، به ویژه در شرایطی که بازارهای اوراق قرضه دولتی با مشکل مواجه هستند.

بنابراین، درست مانند بسیاری از مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران چینی (و جهان)، خرید طلا در حال حاضر برای بانک خلق چین بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

با تمام این صحبت‌ها در مورد چین و طلا، چین هنوز هم به شدت به دلار آمریکا متکی است. حتی وام‌های زیرساختی چین برای ابتکار کمربند و جاده (Belt & Road Initiative) عمدتاً به دلار است و اگر بانک خلق چین تصمیم بگیرد روزی طلای خود را بفروشد، بیشتر طلا در سطح جهان هنوز به دلار آمریکا خرید و فروش می‌شود.

داده‌ها (که محدود هستند) نشان می‌دهند که در حالی که چین ممکن است طلای بیشتری بخرد و به تدریج ذخیره اوراق خزانه داری آمریکا را کاهش دهد، دارایی‌های ایالات متحده همچنان بیش از نیمی از کل ذخایر چین را تشکیل می‌دهند، تقریباً مشابه یک دهه قبل. این به این دلیل است که چین علاوه بر طلا، سایر دارایی‌های ایالات متحده مانند اوراق آژانس‌های دولتی (که توسط نهادهایی مانند فردی و فانی صادر شده است) را نیز افزایش داده است.

چرا اینقدر به اقدامات چین در اینجا توجه می‌شود؟ تا حدودی به این دلیل است که برای چنین سیستم بسته‌ای، تمایل خارجی‌ها (و حتی خود چینی‌ها) وجود دارد که خلاء اطلاعاتی را با انگیزه‌های جذاب پر کنند، مانند تلاشی برای مخدوش کردن بازار اوراق خزانه داری ایالات متحده – اما چیزی شبیه به این به خود چین آسیب می‌رساند. دارایی‌های عظیم خزانه داری ایالات متحده چین (816 میلیارد دلار) است.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟