ارانته

طوفان دلار همچنان ادامه خواهد داشت؛ عامل مثبت دیگری به تیم دلار پیوست

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

با شروع دوباره نوسانات، معاملات حملی به سرعت در حال کاهش هستند. پزو مکزیک در اشباع خرید قرار دارد و رئال برزیل تحت تأثیر سیاست‌های تسهیلی در وضعیت آسیب پذیری قرار دارد. در چین، امروز صبح تثبیت محافظه کارانه بانک خلق چین یوان به افزایش ارزش دلار کمک نکرد، اگرچه اظهارات هاوکیش پاول باعث می‌شود که بازده اوراق کوتاه مدت افزایش یابد.

دلار آمریکا: پاول و معاملات حملی به دلار کمک می‌کنند

این هفته تاکنون شاهد بزرگترین تغییر در نوسانات ضمنی میانگین وزنی 3 ماهه DXY از سپتامبر 2023 بوده‌ایم. این معیار از ابتدای ماه جاری از پایین‌ترین سطح حرکت کرده و نزولی که در فوریه آغاز شده بود را کاملا معکوس کرده است. معیارهای نوسانات بازار فارکس ارزهای نوظهور نیز به بالاترین حد دو ماهه بازگشته است. نوسانات متوسط نرخ‌ها در بالاترین حد سالانه و شاخص VIX در بالاترین حد 6 ماهه است.

پیشتر بحث کردیم که چگونه یک محیط کم نوسان به دلیل انتظارات نرخ بهره جهانی بسیار وابسته باعث شده که معاملات حملی در بازار فارکس در سال جدید بسیار محبوب شود. پیش بینی اولیه این بود که کاهش دلار باعث کاهش تدریجی این معاملات می‌شود. از آنجایی که نرخ بهره به شدت در جهت مخالف پیش می‌روند، این معاملات کاهش یافتند. ارزش رئال برزیل پربازده، پزو مکزیک، روپیه اندونزی و زلوتی لهستان از ابتدای هفته بین 2 تا 3.1 درصد کاهش داشته است.

با نگاهی به دلار، سیاست بازار فارکس بانک خلق چین یک علت دیگر برای رشد دلار در روز گذشته بود. امروز صبح، بانک خلق چین تثبیت را روی 7.1025 تنظیم کرد، تقریباً بدون تغییر نسبت به 7.1028 دیروز، بنابراین نتوانست به کاهش بیشتر رنمینبی کمک کند. جفت ارز USDCNY در محدوده 7.240 و جفت ارز USDCNH زیر 7.2600 معامله می‌شود. کاهش گسترده ارزهای شرکای تجاری چین باعث شده است که رنمینبی بر مبنای وزن تجاری تقویت شود، و با توجه به نرخ تورم و صادرات ضعیف در چین، غیر قابل تصور نیست که بانک خلق چین اکنون با کاهش تدریجی CNY راحت‌تر باشد.

اگر بانک خلق چین امروز صبح استدلال‌های افزایشی بیشتری را برای دلار ارائه نکرده است، برخی از اعضای بانک مرکزی آمریکا دیروز مطمئناً این کار را کردند. هم پاول و هم فیلیپ جفرسون، نایب رئیس بانک مرکزی آمریکا، اغلب متمایل به لحن داویش، پیشرفت کندتر تورم را تأیید کردند و به تاخیر در کاهش نرخ بهره اشاره کردند. این مسئله به اوراق خزانه داری 2 ساله کمک کرد تا برای اولین بار از نوامبر به 5.0 درصد برسد. خواهیم دید که تا چه مدت بازار سهام ایالات متحده می‌توانند در این شرایط قوی بمانند: فشار فروش بازار سهام آخرین عنصر برای یک طوفان عالی دلار خواهد بود. ریسک‌ها همچنان به سمت افزایش بیشتر دلار متمایل هستند و DXY به بالاترین سطح اکتبر یعنی محدوده 107.00 چشم دوخته است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

یورو: واگرایی در روایات

جفت ارز EURUSD به محدوده روانی 1.0600 نزدیک می‌شود، اما بعید به نظر می‌رسد که این محدوده قوی تکنیکالی باشد. در عوض محدوده حمایت قوی می‌تواند محدوده 1.0500 و کف قیمتی اکتبر در محدوده 1.0450 باشد. مهم‌تر از همه، عدم انتشار داده‌های محرک بازار و سود بردن دلار از دیگر تحولات بازار فارکس (کاهش یوان، ضعف در ارزهای بازارهای نوظهور) به این معنی است که حرکت به منطقه 1.05 در کوتاه مدت یک ریسک نسبتاً محسوس است.

دیروز پاول و لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، بر واگرایی بین روایات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا تاکید کردند. بانک مرکزی آمریکا نشان می‌دهد که برای مدت طولانی‌تری سیاست‌های انقباضی را حفظ می‌کند و بانک مرکزی اروپا تایید می‌کند که بانک مرکزی اروپا آماده است به زودی در صورت ادامه کاهش تورم، نرخ بهره را کاهش دهد. امروز، انتشار CPI نهایی ماه مارس را برای ناحیه یورو خواهیم داشت: حتی بازبینی‌های نزولی جزئی می‌تواند بر یورو فشار بیاورد، چرا که بازارها به سمت قیمت گذاری کامل کاهش نرخ بهره در ژوئن توسط بانک مرکزی اروپا (در حال حاضر 21 نقطه پایه قیمت گذاری شده) حرکت می‌کنند و شرط بندی‌ها را برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئیه افزایش دهد (در حال حاضر 34 نقطه پایه قیمت گذاری شده است).

پوند: تورم کاهنده بخش خدمات همچنان کند است

داده CPI بریتانیا برای ماه مارس که امروز صبح منتشر شد، کمی قوی‌تر از حد انتظار بود. در حالی که معیارهای کلیدی تورم از فوریه کاهش یافتند، CPI خدمات – که بیشتر مورد توجه بانک مرکزی انگلیس است – تنها از 6.1٪ به 6.0٪ کاهش یافت، برخلاف اجماع و پیش بینی خود بانک مرکزی انگلیس برای 5.8٪.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

همراه با ارقام دستمزد چسبنده‌تر از حد انتظار دیروز، به نظر می‌رسد به طور فزاینده‌ای محتمل است که اولین کاهش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس در ماه اوت انجام شود. با این حال، اقتصاددان بریتانیایی موسسسه ING خاطرنشان می‌کند که ارقام ماه آینده بسیار مهم هستند، چرا که آوریل زمانی است که افزایش قیمت سالانه در سراسر بخش خدمات در بریتانیا را خواهیم داشت و سال گذشته، این یک منبع شگفتی بزرگ صعودی بود.

در حال حاضر، واگرایی بین بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس می‌تواند EURGBP را محدود نگه دارد و موسسه ING پیش بینی می‌کند که این جفت ارز در ماه آینده نزدیک به 0.8500 از 0.8600 باقی بماند.

دلار نیوزیلند: تورم غیرقابل مبادله (Non-tradable) لحن هاوکیش بانک مرکزی نیوزیلند را افزایش می‌دهد

داده‌های CPI سه ماهه اول در نیوزیلند خبر بدی را برای بانک مرکزی نیوزیلند به همراه داشت. در حالی که تورم اصلی با کاهش از 4.7 درصد به 4.0 درصد در سال مشابه با انتظارات مطابقت داشت، تورم غیرقابل مبادله برخلاف انتظارات، از 5.9 درصد به 5.8 درصد سالانه کاهش یافت.

تورم غیرقابل مبادله معیاری است که به دقت توسط بانک مرکزی نیوزیلند زیر نظر است چرا که آنها تلاش می‌کنند فشارهای قیمتی را از نوسانات کامودیتی محور در نرخ اصلی جدا کنند.

موسسه ING عقیده دارد که تورم آهسته غیرقابل مبادله منعکس کننده فشار مداوم ناشی از افزایش شدید خالص مهاجرت در نیوزیلند است. در حالی که بانک مرکزی نیوزیلند از پیش‌بینی واضح در مورد اینکه آیا افزایش جمعیت دارای اثر تورمی خالص است یا خیر (چرا که محدودیت‌های عرضه نیروی کار را نیز کاهش می‌دهد) خودداری کرده است.

فکر می‌کنیم که داده‌های امروز نیوزیلند موضع هاوکیش را که بانک مرکزی نیوزیلند در نشست آوریل نشان داد، تأیید می‌کند. بازارها کاهش 35 نقطه پایه‌ای را تا پایان سال قیمت گذاری می‌کنند و این انتظار منطقی به نظر می‌رسد. پیش‌بینی موسسه ING برای کاهش 50 نقطه پایه‌ای در نیوزیلند در سال جاری است که از اکتبر شروع می‌شود، اگرچه ریسک‌هایی وجود دارد که فدرال رزرو بدون تحرک و تورم ثابت در نیوزیلند، بانک مرکزی نیوزیلند را مجبور کند که فقط 25 نقطه پایه نرخ بهره را کاهش دهد و یا اصلا نرخ بهره کاهش نیابد.

دلار نیوزیلند پس از انتشار CPI اصلاً افزایش نیافت. محوریت سنتیمنت ریسک در معاملات نیوزیلند اکنون عوامل داخلی را تقریباً بی ربط می‌کند. NZDUSD ممکن است در کوتاه مدت افت خود را تا سطح حمایت 0.5800 ادامه دهد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی