ارانته

داده‌های اشتغال آمریکا و جلسه بانک مرکزی ترکیه در کانون توجهات

زمان مطالعه: 4 دقیقه

داده‌های اشتغال آمریکا و جلسه بانک مرکزی ترکیه در کانون توجهات

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

پیش از رویداد اصلی این هفته – سخنرانی در سمپوزیوم جکسون هول فدرال رزرو – توجهات امروز به ترکیه معطوف خواهد شد. تمرکز بر این خواهد بود که آیا بانک مرکزی ترکیه در بازگشت به یک سیاست ارتدوکس‌تر، سیاست‌های انقباضی‌تر خود را تسریع می‌کند یا خیر. دلار باید امروز قوی باقی بماند و داده‌های اشتغال آمریکا در کانون توجهات هستند.

دلار آمریکا: توجهات معطوف به بازار کار

بازده اوراق آمریکا و دلار دیروز به بالاترین سطح خود کاهش یافتند چرا که یک تجدید نظر سالانه معیار (تا مارس 2023) 306,000 از ارقام گزارش شده رشد حقوق و دستمزد ایالات متحده (NFP) را کسر کرد. بسیاری از انتظارات در واقع به دنبال کاهش 500000 بودند. واکنش بازار (افت 10 نقطه پایه‌ای در منحنی بازده اوراق ایالات متحده) کمی اغراق آمیز به نظر می‌رسید، اما این مسئله شاید یادآور این موضوع باشد که داستان اشتغال مهمترین متغیر ایالات متحده در حال حاضر است. به عبارت دیگر، تورم کاهنده در ایالات متحده مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما اگر نرخ بیکاری در پایین ترین حد خود باقی بماند و مصرف همچنان قوی بماند، تورم ممکن است هرگز نتواند به طور پایدار به 2% برسد.

به همین دلیل، امروز آمار مدعیان بیکاری هفتگی را زیرنظر داشته باشید، چرا که که هر عدد بالاتر از محدوده 250000 می‌تواند اندکی بر بازده اوراق ایالات متحده و دلار تأثیر بگذارد. با این حال، پیش از سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در سمپوزیوم جکسون هول فدرال رزرو، انتظار حرکت‌های بزرگی را نداریم.

با توجه به اینکه امروز محیط ریسک پذیری کمی بهتر است – با توجه به این که گزارش درآمدزایی Nvidia رونق بخش فناوری را زنده نگه می‌دارد – شاخص دلار می‌تواند در محدوده 103.15 تا 103.50 ضعیف شود.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

یورو: بدبینی حاکم است

روز گذشته انتشار نگران کننده داده‌های PMI برای ماه اوت مطمئناً اثر خود را در بازارها نشان داد. وزن تجاری یورو بانک مرکزی اروپا حدود 0.5% کاهش یافت و اختلاف نرخ سواپ دو  ساله EURUSD به میزان 10 نقطه پایه در روز افزایش یافت و در حدود 145 نقطه پایه به نفع دلار است. این اختلاف به بیشترین سطح مشاهده شده از ماه مارس بازگشته است و کاملاً برای جفت ارز EURUSD منفی است.

جفت ارز EURUSD روز گذشته به محدوده میانگین متحرک 200 روزه در سطح 1.0800 رسید و اگر بازنگری‌های حقوق و دستمزد ایالات متحده نبود، EURUSD امروز صبح بسیار نزدیک به محدوده 1.0800 معامله می‌شد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

ما اخیراً چیز زیادی از سخنرانان بانک مرکزی اروپا نشنید‌ه‌ایم (لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، فردا سخنرانی خواهد داشت)، اما بازارها به سرعت اطمینان خود را نسبت به اینکه آیا بانک مرکزی قادر خواهد بود که قبل از این که کاهش فعالیت‌ها در ناحیه یورو منجر شود درها برای سیاست‌های انقباضی بسته شود، یک افزایش دیگر نرخ بهره را انجام دهد یا خیر. این مسئله مطمئناً باعث می‌شود امیدها برای رسیدن جفت ارز EURUSD به محدوده بالای 1.10 کاهش یابد.

محدوده معاملاتی میان مدت برای جفت ارز EURUSD به نظر می‌رسد در محدوده 1.0800 – 1.0930 باشد. علیرغم این که امروز فضای ریسک پذیری بهتر است، بعید می‌دانیم که سرمایه‌گذاران به دنبال خرید جفت ارز EURUSD باشند مگر این که افزایش در آمار مدعیان بیکاری منجر به این مسئله شود. جفت ارز EURUSD امروز ممکن است به سمت محدوده 1.0800 نوسان کند.

پوند: نرخ بهره کوتاه مدت محرک اصلی هستند

روز گذشته جفت ارز EURGBP به دلیل داده‌های ضعیف PMI ناحیه یورو به زیر محدوده 0.8500 سقوط کرد و سپس به دلیل داده‌های ضعیف PMI انگلیس به بالای 0.8565 افزایش یافت. کاهش داده PMI انگلیس منجر شد، 15 نقطه پایه از قیمت گذاری‌ها برای افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس کاهش یابد. ما همچنان عقیده داریم که بانک مرکزی انگلیس افزایش 60 نقطه پایه‌ای که توسط بازار قیمت گذاری شده را انجام نخواهد داد و جفت ارز EURGBP می‌تواند در ادامه سال جاری به محدوده 0.87 بازگردد.

جفت ارز EURGBP امروز می‌تواند بین محدوده 0.8500 – 0.8550 معامله شود و جفت ارز GBPUSD در محدوده 1.2700 ثابت خواهد ماند.

لیر ترکیه: آیا افزایش 2.5 درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه کافی خواهد بود؟

بانک مرکزی ترکیه (CBT) امروز برای تعیین نرخ بهره تشکیل جلسه می‌دهد. با توجه به اینکه حفیظه غایه ارکان، رئیس جدید بانک مرکزی، سیاست‌های پولی متعارف‌تری را دنبال می‌کند، تمرکز بر سرعت سیاست‌های پولی انقباضی خواهد بود. تا اینجای کار، منصفانه است که بگوییم سرعت سیاست‌های انقباضی در ماه‌های اخیر (900 نقطه پایه) انتظارات بازار را ناامید کرده است. همچنین افزایش 2.5 درصدی نرخ بهره و رسیدن نرخ بهره به 20%، با توجه به این که تورم در محدوده 50% است، منجر می‌شود که نرخ‌های واقعی باز هم به شدت در محدوده منفی باقی بمانند.

محمد مرکان، اقتصاددان ارشد ING در مورد جلسه امروز بانک مرکزی ترکیه بیان کرد: سیاست‌های انقباضی ملایم‌تر را شاید بتوان با نگاهی به انواع تعدیل‌ها در ابزارهای نامتعارف و سخت گیری کمی برای تکمیل افزایش نرخ‌ بهره، توضیح داد. همچنین برخی گمانه زنی‌ها وجود دارد که با توجه به سه عضو تازه منصوب شده در کمیته سیاست پولی، سرعت افزایش نرخ بهره ممکن است تسریع شود.

همه این‌ها برای لیر ترکیه چه معنایی دارد؟ در حالی که 35% بازدهی ضمنی از طریق معاملات آتی سه ماهه، لیر را به ارزی با بازده بالا تبدیل می‌کند، اما به نظر نمی‌رسد که لیر هنوز تقاضای بین المللی را برای معاملات حملی جلب کرده باشد. اگر بانک مرکزی بتواند تورم و انتظارات تورمی را کاهش دهد و نرخ‌های واقعی را به کمتر منفی کند، لیر می‌تواند حمایت بیشتری شود. در غیر این صورت، کاهش تدریجی ارزش لیر به دلیل تورم بالا محتمل‌ترین مسیر به نظر می‌رسد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی