ارانته

طوفانی از جلسات بانک مرکزی را در این هفته پیش رو داریم!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

این هفته تعداد زیادی نشست سیاست گذاری بانک مرکزی در سراسر اقتصادهای توسعه یافته و بازارهای نوظهور برگزار می‌شود. نرخ بهره در ترکیه می‌تواند 500 نقطه پایه افزایش یابد، در برزیل 50 نقطه پایه کاهش یابد و در 4 کشور G10 شاهد افزایش 25 نقطه پایه‌ای باشیم. در نهایت پیش‌بینی می‌شود در آمریکا نرخ بهره تغییر نکند. سناریو پایه ما این است که دلار قدرت خود را این هفته حفظ کند.

دلار: احتمالا رشد خود را حفظ خواهد کرد

هفته مهمی را برای جلسات سیاست گذاری بانک‌های مرکزی در پیش رو داریم و 6 کشور از اعضای G10 جلسه خواهند داشت. جلسه روز چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا فضای بازارهای مالی را مشخص خواهد کرد. هر چند پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش ندهد اما از طریق بیانیه و دات پلات احتمال یک افزایش 0.25 درصدی دیگر و رسیدن نرخ بهره به محدوده 5.50 – 5.75% را حفظ می‌کند.

حتی اگر در طول هفته شاهد افزایش 25 نقطه پایه‌ای نرخ بهره در چهار بانک مرکزی در اروپا باشیم، شک داریم که دلار قدرت خود را زیاد از دست بدهد. چشم انداز تغییر نکردن نرخ بهره برای مدت طولانی، افت نرخ‌ها در ایالات متحده و نوسانات بین بازاری را در پی داشته و منجر شده معاملات حملی رونق یابند. این مسئله در کنار افزایش قیمت نفت برنت به 95 دلار منجر شده جفت ارز USDJPY افزایش یابد و برخی انتظارات دارند شاهد حرکات قابل توجهی در جلسه روز جمعه بانک مرکزی ژاپن باشیم. اگر قرار باشد حرکت دیگری از ژاپن صورت گیرد – احتمالاً در اواخر اکتبر و زمانی که پیش‌بینی‌های اقتصادی جدید منتشر می‌شود، رخ خواهد داد.

این هفته همچنین، هفته‌ای مهم در بازارهای نوظهور است. در اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA)، مهم‌ترین رویداد جلسه بانک مرکزی ترکیه در روز پنج‌شنبه خواهد بود که احتمالا نرخ بهره را 500 نقطه پایه افزایش خواهد داد در حالی که انتظار می‌رود برزیل نرخ بهره را 50 نقطه پایه کاهش دهد. با توجه به این که علاقه به معاملات حملی در سال جاری افزایش یافته، لیر ترکیه و رئال برزیل می‌توانند افزایش یابند، هر چند که واگرایی در داستان نرخ بهره آن‌ها وجود دارد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

در آسیا نیز چندین جلسه نرخ بهره در این هفته وجود دارد اما انتظار می‌رود نرخ استقراض (LPR) در چین و نرخ بهره در دیگر کشورهای آسیایی تغییر کند.

شاخص دلار تقریبا قوی باقی مانده است و این هفته احتمالا خبری از چرخش نزولی نخواهد بود، مگر این که بانک مرکزی آمریکا غافل گیری انجام دهد. در محدوده 105.40 – 105.80، محدوده مقاومتی قوی وجود دارد که می‌تواند رشد دلار را متوقف کند اما در محدوده 105 نیز محدوده تقاضای قوی وجود دارد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: داده‌های اولیه PMI در کانون توجهات

جفت ارز EURUSD پس از جلسه بانک مرکزی افت خود را ادامه داد. محرک حرکت این جفت ارز در این هفته بانک مرکزی آمریکا خواهد بود، اما انتشار داده‌های PMI برای ناحیه یورو در روز جمعه می‌تواند دوز دیگری از اخبار ضعیف را به این ناحیه و این جفت ارز تزریق کند. جفت ارز EURUSD در محدوده 1.0610 – 1.0630 حمایت قوی دارد. اگر این جفت ارز پایین‌تر از این سطح قرار گیرد می‌تواند تا محوده 1.04/1.05 افت کند. با این حال، دیدگاه استراتژیک ما همچنان این است که اقتصاد ایالات متحده در سال آینده با رشد کم در اروپا همگرا خواهد شد و دلار ضعیف خواهد شد.

در سایر نقاط اروپا، در روز پنج‌شنبه ما انتظار افزایش 25 نقطه پایه‌ای نرخ بهره را در سوئیس، سوئد و نروژ داریم. تفاوت‌های کلیدی بین این ارزها عبارتند از: 1) ویژگی‌ها، جایی که اِسکاندیناوی ارزهای «رشد» های بتا هستند، و فرانک سوئیس ارز تدافعی‌‌تر است و 2) مشارکت بانک مرکزی که در آن بانک مرکزی سوئیس از طریق مداخله در بازار فارکس، فرانک را قوی‌تر می‌کند. جفت ارز CHFSEK و CHFNOK به ترتیب تا به امروز رالی 10 درصدی و 13 درصدی داشتند و ما نمی توانیم شاهد چرخش این روندها باشیم تا زمانی که به چرخه انقباض فدرال رزرو به پایان رسد.

پوند: انتظارات برای افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در روز پنج‌شنبه وجود دارد

اقتصاددانان در پیش‌بینی افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس در روز پنجشنبه، تقریباً اتفاق نظر دارند. این افزایش، نرخ بهره بانک مرکزی را به 5.5% می‌رساند. با این حال، بازار به شدت انتظارات را برای هر گونه افزایش نرخ بهره در آینده کاهش داده است و بنابراین بیانیه بانک مرکزی انگلیس را به دقت زیرنظر خواهد داشت تا ببینند آیا اظهاراتی همچون ” اگر شواهدی از فشارهای مداوم بیشتر وجود داشته باشد، آنگاه تشدید بیشتر در سیاست پولی مورد نیاز است”، حفظ خواهد شد یا خیر.

انتشار شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) انگلیس در روز چهارشنبه نیز در کانون توجهات قرار دارد.

اطمینان داریم بانک مرکزی انگلیس، واکنش یورو در هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی اروپا عملاً اعلام کرد چرخه سیاست‌های انقباضی آن به پایان رسیده، زیرنظر داشته است. در جلسه روز پنج‌شنبه هر گونه اشاره شبیه به این که نرخ بهره “به اندازه کافی محدود کننده است” به پوند آسیب خواهد زد. ما با این دیدگاه که چرخه سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی انگلیس در سال 2024 بزرگتر از قیمت گذاری فعلی خواهد بود، نسبت به پوند در اواخر امسال کمی دیدگاه منفی داریم.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی