ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا افزایش شاخص قیمت مصرف کننده کانادا، منجر به افزایش نرخ بهره در کانادا خواهد شد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

امروز آخرین روز آرام بازار در این هفته است و در چند روز آینده شاهد رویدادهای بزرگ جلسات بانک مرکزی خواهیم بود. سرمایه‌گذاران دلار را پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا زیرنظر دارند. یورو پس از گمانه زنی‌های بانک مرکزی اروپا برای رسیدگی به نقدینگی مازاد کمی حمایت شده است. شاخص قیمت مصرف کننده کانادا می‌تواند احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را افزایش دهد.

دلار آمریکا: پیش از رویدادهای کلیدی هفته معاملات به نفع دلار هستند

سرمایه‌گذاران در حال تثبیت موقعیت‌های خود در آستانه یک سری رویدادهای ریسکی برای بازارها در این هفته هستند. این آخرین روز آرام قبل از شروع رویدادها در این هفته با نشست فدرال رزرو و CPI بریتانیا در فردا و سپس چهار جلسه بانک مرکزی در اروپا (به ترتیب زمانی: سوئد، نروژ، سوئیس، بریتانیا) در روز پنجشنبه خواهد بود.

تخفیف پرارپ

دلار روز گذشته کمی تضعیف شد اما همچنان نزدیک به سقف ماه مارس معامله می‌شود. رالی در قیمت نفت به دلار کمک کرده است: هم به این دلیل که ایالات متحده یک صادر کننده خالص نفت است و هم به دلیل اینکه رشد قیمت نفت استدلالی علیه خوش بین بودن بیش از حد نسبت به تورم ایالات متحده اضافه می‌کند. به نظر می‌رسد بازارها از حفظ ارزش دلار که اخیراً رخ داده است، پیش از FOMC فردا، راضی هستند، که نشان می‌دهد انتظارات عموماً برای توقف افزایش نرخ بهره همراه با یک لحن هاوکیش است.

داده‌های CFTC نشان می‌دهد قراردادهای خالص دلار برای 8 هفته متوالی افزایش یافته و در حالی حاضر به محدوده خرید خالص رسیده است. طبق پیش‌بینی ما در چشم انداز دات پلات باید فضایی برای حمایت بیشتر از دلار دیده شود.

در تقویم اقتصادی امروز برای آمریکا مجوز ساخت‌وساز ایالات متحده و موارد شروع به ساخت مسکن برای ماه اوت منتشر می‌شوند که احتمالا تاثیر چندانی در بازار ندارد. پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا شاخص دلار می‌تواند در محدوده 105 معامله شود.

ایکس چیف

یورو: بانک مرکزی اروپا

در شروع هفته شاهد این بودیم که پس از فشار فروش ناشی از جلسه بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته، جفت ارز EURUSD بازگشت نسبی داشت و تلاش کرد تا بالای محدوده 1.0700 قرار بگیرد. غیر قابل تصور نخواهد بود که سطح 1.050/1.0550 در این جفت ارز تست شود: لحن هاوکیش بانک مرکزی آمریکا می‌تواند به سنتیمنت ریسک آسیب برساند و تاب آوری بیشتر در داده‌های فعالیت ایالات متحده، روایت نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر را تایید می‌کند.

از طرف بانک مرکزی اروپا، دیروز گزارش شد که بانک مرکزی اروپا در حال برنامه ریزی برای بررسی نحوه برخورد با نقدینگی مازاد بانک‌ها است و ظاهراً در حال بررسی افزایش نرخ ذخایر قانونی است. این مسئله عملاً یک انقباض بیشتر خواهد بود، بنابراین یورو در پی این خبر کمی رشد کرد اما تاثیر این خبر به اندازه‌ای کافی نبود که روند EURUSD را تغییر دهد، چرا که این جفت ارز تحت تأثیر اختلاف نرخ بهره فدرال‌رزرو/بانک مرکزی اروپا قرار دارد.

بازارها به شدت شک دارند که پس از بیانیه داویش بانک مرکزی اروپا، این بانک نرخ بهره را باز هم افزایش دهد: احتمالات برای یک افزایش 0.25 درصدی دیگر کمتر از 30% است. تلاش برخی از اعضای بانک مرکزی اروپا برای تنظیم پیام سیاستی به طرف هاوکیش موفقیت آمیز نبوده است. بازارها در این مرحله برای فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا به داده‌ها وابسته هستند و به نظر می‌رسد سخنرانی‌های خارج از جلسه توانایی تأثیرگذاری بر انتظارات نرخ را محدود کرده است. روز گذشته ویلروی، عضو بانک مرکزی اروپا، اشاره کرد که نرخ بهره 4% باید اوج نرخ بهره باشد.

امروز برای ناحیه شاخص قیمت مصرف کننده برای ماه اوت منتشر خواهد شد. همچنین چشم انداز سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نیز منتشر خواهد شد که ممکن است تاثیر نسبی در بازار داشته باشد.

پوند: عملکرد ضعیف پیش از جلسه بانک مرکزی

در 30 روز اخیر پوند ضعیف‌ترین عملکرد را در بین ارزهای G10 داشته است و قطعا نظرات داویش اعضای بانک مرکزی انگلیس مقصر اصلی این مسئله بوده‌اند. تعجب نخواهیم کرد اگر سرمایه‌گذاران پیش از انتشار شاخص قیمت مصرف کننده انگلیس در روز چهارشنبه و جلسه بانک مرکزی انگلیس در روز پنج‌شنبه در حالت تدافعی قرار بگیرند. داده تورمی هنوز جهت داویشی را نشان نمی‌دهد اما ارتباطات بانک مرکزی انگلیس (نسبت به انتظارات قبلی) چنین جهتی را نشان می‌دهد، بنابراین حتی شواهدی مبنی بر تداوم فشارهای قیمتی فردا، افزایش نرخ بهره در روز پنجشنبه را تضمین نمی‌کند.

سناریو پایه ما برای روز پنج‌شنبه افزایش نرخ بهره است، هر چند رشد برای پوند کاملاً به این بستگی دارد که آیا بانک مرکزی انگلیس می‌تواند بازارها را متقاعد که می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهند یا خیر.

دلار کانادا: پس از داده‌های قوی اشتغال، شاخص قیمت مصرف کننده کانادا مهم خواهند بود

به نظر می‌رسد شوک رشد سه ماهه دوم به راه اندازی مجدد سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی کانادا که در اواسط سال 2023 متوقف شده بود، منجر شود. در جلسه 6 سپتامبر، این بانک درها را برای افزایش بیشتر نرخ بهره باز گذاشت اما بدتر شدن چشم انداز اقتصادی و تصویر تورمی کمتر نگران کننده منجر شد توقف افزایش نرخ بهره تمدید شود.

با این حال، داده‌های اشتغال ماه اوت بسیار قوی منتشر شدند. تغییرات اشتغال 40 هزار منتشر شد که تقریبا دو برابر پیش‌بینی‌ها بود و نرخ بیکاری پس از سه ماهه که رشد اندکی داشت، ثابت ماند. همچنین افزایش بزرگی را در استخدام تمام وقت و تسریع رشد دستمزد داشتیم. انتظار می‌رود با افزایش قیمت بنزین، شاخص قیمت مصرف کننده اصلی از 3.3% به 3.8% در ماه اوت افزایش یابد. بانک مرکزی کانادا و بازارها تغییرات سالانه شاخص تورم تعدیل‌شده (حذف تغییرات 40 درصد از اقلام بی‌ثبات) و تغییرات سالانه شاخص تورم میانه (حذف تغییرات بزرگ قیمتی) را زیرنظر خواهند داشت.

غافلگیری صعودی در داده‌های تورمی می‌تواند منجر شود، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا به گزینه‌های روی میز بازگردد. هر چند این مسئله فعلا جزء سناریوهای پایه ما نیست. بازارها افزایش 15 نقطه پایه‌ای را تا رسیدن به محدوده اوج نرخ بهره قیمت گذاری می‌کنند. پس از انتشار قوی داده‌‌های شاخص قیمت مصرف کننده امروز این عدد می‌تواند به 20 نقطه پایه افزایش یابد. با توجه به این جفت ارز USDCAD بیش از حد ارزشگذاری شده است، ما پیش‌بینی اصلاح قیمتی را تا محدوده 1.34 داریم.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی