ارانته

نشست پولی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کانون توجه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل هفتگی

هفته پیش رو

  • پیش از نشست پولی بانک مرکزی ژاپن (BoJ)، ین تضعیف می‌شود.
  • آیا بانک مرکزی اروپا (ECB) در نشست پولی روز پنج‌شنبه خود، با انتظارات بازار مبنی بر کاهش نرخ بهره مقابله خواهد کرد؟
  • در قاره آمریکا، انتشار گزارش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و نشست پولی بانک مرکزی کانادا (BoC) مهم خواهند بود.

بعید است BoJ بتواند ین را نجات دهد

افت تورم و کاهش شدید رشد دستمزدها، سرمایه‌گذاران را متقاعد کرده است که بانک مرکزی ژاپن برنامه‌های خود را برای خروج از سیاست نرخ بهره منفی به تعویق خواهد انداخت. در نتیجه، ین ژاپن در عرض سه هفته از ابتدای سال بیش از 5 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد.

برای مدت طولانی، قیمت‌گذاری بازار نشان می‌داد که بانک مرکزی ژاپن به سیاست نرخ‌ بهره منفی خود در ماه آوریل 2024 پایان خواهد داد. با این حال، معامله‌گران اکنون معتقدند این اتفاق در نشست ژوئیه رخ خواهد داد که باعث شد ین ژاپن ضربه سنگینی را متحمل شود.

نشست پولی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کانون توجه

انتظار نمی‌رود که BoJ در نشست آتی، تعدیلی در موضع پولی خود ارائه کند. اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، قبلاً نسبت به افزایش نرخ بهره ابراز بی‌میلی کرده و تاکید نموده است که هیچ عجله‌ای برای انجام این کار وجود ندارد. با توجه به تضعیف بیشتر شاخص‌های اقتصادی پس از اظهارات اوئدا، این احتمال وجود دارد که BoJ موضعی دقیق و محافظه‌کارانه را اتخاذ کند.

علاوه بر این، گزارش‌هایی از رسانه‌های ژاپنی منتشر شده است که نشان می‌دهد بانک مرکزی این کشور احتمالا پیش‌بینی خود از تورم را برای سال جاری کاهش دهد. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر هیچ احساس فوریت برای عادی‌سازی موضع پولی وجود نخواهد داشت و همین موضوع به نوبه خود می‌تواند فشار نزولی بر ین ژاپن وارد کند.

با نگاهی به آینده، داده تورم توکیو که در روز جمعه منتشر خواهد شد، می‌تواند بر ادراک بازار و واکنش‌ها به شرایط اقتصادی ژاپن تأثیر بگذارد.

سیگنال فارکس

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

آیا ECB با انتظارات بازار مقابله خواهد کرد؟

در ناحیه یورو، نشست پولی بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه در مرکز توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت. قیمت‌گذاری بازار نشان می‌دهد که هیچ تغییری در موضع پولی بانک مرکزی اروپا رخ نخواهد داد. در نتیجه، اظهارات لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، می‌تواند اثرات بیشتری بر یورو داشته باشد و مسیر آتی آن را شکل دهد.

چندین تن از مقامات بانک مرکزی اروپا اخیراً تلاش کرده‌اند تا با گمان‌زنی‌ها در مورد کاهش زودتر از حد انتظار نرخ بهره مقابله کنند. بازارها در حال حاضر 85 درصد احتمال می‌دهند که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را در آوریل کاهش دهد، اما مقامات پولی ناحیه یورو از جمله لاگارد، هشدار داده‌اند که حتی بحث در مورد تسهیل پولی خیلی زود است. در عوض، مقامات بانک مرکزی اروپا به کاهش نرخ بهره در تابستان اشاره کرده‌اند.

نشست پولی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کانون توجه

اگر بانک مرکزی اروپا این پیام را در هفته آینده به بازار مخابره کند، یورو احتمالا برای مدت کوتاهی افزایش یابد، اما در بحبوحه رشد اقتصادی راکد، احتمالا حفظ این افزایش برای EUR سخت خواهد بود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

با توجه به هشدارهای نظرسنجی‌های تجاری در مورد رکود فنی، تصویر برای یورو به طور کلی بد به نظر می‌رسد. شایان ذکر است نظرسنجی‌های تجاری ناحیه یورو در روز چهارشنبه، یک روز قبل از تصمیم بانک مرکزی اروپا منتشر خواهد شد.

نشست پولی بانک مرکزی کانادا و داده‌های تولید ناخالص داخلی آمریکا

در حال حاضر قیمت‌گذاری بازار حاکی از کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا با احتمال 15 درصد است. بنابراین، نشست پولی بانک مرکزی کانادا بسیار جالب خواهد بود.

اقتصاد کانادا اخیراً نشانه‌های متفاوتی را به نمایش گذاشته است. با شعله‌ور شدن رشد دستمزدها و سطوح بی‌سابقه مهاجرت که قیمت مسکن را افزایش می‌دهد، این نگرانی وجود دارد که تورم ممکن است برای مدتی بالا بماند.

نشست پولی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کانون توجه

با این حال، تورم هسته به طور چشمگیری کاهش یافته و نرخ کل این شاخص در ماه دسامبر به 2.6 درصد رسیده است. BoC قصد دارد تورم را در محدوده هدف 1 تا 3 درصد نگه دارد. بنابراین، این بحث در میان سرمایه‌گذاران وجود دارد که کار BoC تقریباً تمام شده است. در همین حال، آخرین نظرسنجی تجاری از BoC نشان داد که چشم‌انداز تقاضا ضعیف‌تر می‌شود که می‌تواند تورم را بیشتر کاهش دهد.

با این اوصاف، بانک مرکزی کانادا به احتمال زیاد نرخ بهره خود را در این نشست ثابت نگه می‌دارد، اما ممکن است لحن انبساطی‌تری داشته باشد و به آرامی فضا را برای آغاز چرخه تسهیل پولی در اواخر امسال مهیا کند.

رویداد اقتصادی اصلی در ایالات متحده انتشار برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی برای سه‌ماهه چهارم در روز پنجشنبه خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه پایانی 2023 سالانه 1.8 درصد رشد کرده باشد.

نشست پولی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کانون توجه

در واقع، احتمال بیشتری وجود دارد که این شاخص قوی‌تر از انتظارات منتشر شود. این احتمال بر اساس مدل GDPNow فدرال رزرو آتلانتاست که نرخ رشد 2.4 درصدی را تخمین می‌زند. GDPNow قابل اعتماد است و اگر این بار نیز بتواند نرخ رشد را به درستی پیش‌بینی کند، می‌تواند تاثیر مثبتی بر دلار آمریکا داشته باشد. این تأثیر مثبت بر دلار ممکن است زمانی رخ دهد که معامله‌گران انتظارات خود را مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تعدیل می‌کنند.

همچنین اهمیت شاخص هسته قیمت مخارج مصرف شخصی برای ماه دسامبر که روز جمعه منتشر می‌شود، زیاد است. این شاخص در شکل دادن به انتظارات در مورد سیاست پولی فدرال رزرو بسیار مهم تلقی می‌شود. اگر این داده به طور قابل توجهی بالاتر از انتظارات باشد، می‌تواند بر ادراک بازار در مورد اقدامات پولی آتی فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، گزارش تورم سه‌ماهه چهارم 2023 نیوزیلند قرار است روز سه‌شنبه منتشر شود.

منبعXM

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

بیشتر بخوانید

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی