ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

خلاصه کتاب نکات معامله‌ گری تام دورسی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

خلاصه کتاب نکات معامله‌ گری تام دورسی

کتاب نکات معامله گری تام دورسی (Tom Dorsey’s Trading Tips)، کتابی است غیرداستانی که توسط توماس جی. دورسی (Thomas J. Dorsey)، به رشته تحریر درآمده است. وی سمینارهای مدیریت ریسک را برای بروکرها در سرتاسر جهان، در بورس‌های بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برگزار می‌کند. اگر شما یک سرمایه‌گذار جدی هستید که قصد سرمایه‌گذاری در معاملات کوتاه‌مدت را دارید، در کتاب نکات معامله گری تام دورسی با جزئیات حیرت‌انگیز و مجموعه‌ای از نمودارها، مواجه خواهید شد. تام دورسی، توصیه‌های خوب سرمایه‌گذاری را به یک  کتاب دستور بازی ورزشی تشبیه می‌کند که یک مربی می‌تواند در پیچ و خم‌های بازی، آن را دنبال کند. نمایش‌ها و استراتژی‌هایی که آن‌ها مطرح می‌کنند برای تازه‌کارها ارزشمند خواهد بود، اما مشاهدات صورت گرفته از روند مطالعه این کتاب توسط معامله‌گران حرفه‌ای نشان می‌دهد که حتی آنها نیز به چالش کشیده شده‌اند. برای کار با این کتاب، باید چند تکلیف (مانند دنبال کردن شاخص‌ها و تحلیل نمودارها) را انجام دهید. دورسی و همکارانش از شما می‌خواهند که اصول اولیه بازار سهام را بیاموزید، احساسات خود را کنترل کنید، مسائل روانشناختی که سرمایه‌گذاران را به جهت‌های مختلف سوق می‌دهد، درک کنید و از اشتباهات رایج مانند سرمایه‌گذاری بر اساس روندها و سیگنال‌ها اجتناب کنید. همچنین به اصطلاحات تخصصی ارائه دهنگان سیگنال اهمیت ندهید، چراکه مواردی از این دست، تنها یک چارچوب برای ایجاد احساس آرامش در افراد تازه‌ وارد است.

آنچه می‌خوانید خلاصه‌ای از کتاب نکات معامله گری تام دورسی است که با تلاش تیم تولید محتوای UtoFX، به رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

تخفیف پرارپ

نکات مهم
 • احساسات، بر تصمیمات هر سرمایه‌گذار پیرامون سهام تأثیر می‌گذارد.
 • برای کسب درآمد، باید روانشناسی بازار را بدانید.
 • با استفاده از روش‌های تحقیق، از جمله نمودارهای نقطه و شکل (point & figure)، سرمایه‌گذاری کنید.
 • نمودارهای نقطه و شکل، می‌توانند به شما در تعیین زمان خرید و فروش کمک کنند.
 • این نمودارها، رابطه بین عرضه و تقاضا را ثبت می‌کنند.
 • استراتژی‌های خود را بر اساس قوانین بنیادی عرضه و تقاضا قرار دهید، نه بر اساس احساسات یا روندهای سطحی بازار.
 • تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را ترکیب کنید تا خرید سهام موردنظر را در زمان مناسب، مشخص کنید.
 • از اشتباهات رایج سرمایه‌گذاران اجتناب کنید.
 • رعایت اصول «ریسک به ریوارد»، به شناسایی بازده بالقوه سهام کمک می‌کند.
 • معاملات کوتاه‌مدت، متفاوت از هر نوع معامله دیگر است و قوانین خاص خود را دارد.

فناوری بازار

احساسات شما به طور اجتناب ناپذیری بر تصمیمات شما به عنوان یک سرمایه‌گذار تأثیر می‌گذارد. نه تنها اقدامات ساده خرید و فروش از احساسات شما جدایی ناپذیرند، بلکه انتخاب سهام و استراتژی‌های شما نیز از احساسات شما تفکیک ناپذیر هستند. بنابراین، درک روانشناسی بازار مهم است. آیا عرضه اولیه جدید را وسوسه‌انگیز می‌دانید؟ آیا سهامی را می‌خرید که به کف قیمتی خود سقوط کرده است و احساس می‌کنید که برنده این معامله هستید؟ آیا تحت تاثیر روندهای بازار قرار می‌گیرید؟

«به یاد داشته باشید که شخصی که به شدت در حال تبلیغ یا توصیه یک سهام خاص است، در حال حاضر مالک آن می‌باشد.»

می‌توانید با استفاده از روش‌های تحقیق سرمایه‌گذاری، از جمله نمودارهای مختلف، به تصمیمات خود در بازار سهام اعتماد کنید. این استراتژی عینی و اثبات شده مبتنی بر قوانین فاندامنتال عرضه و تقاضا است، نه بر اساس روندهای سطحی بازار. هنگامی که استراتژی‌های فاندامنتال را یاد می‌گیرید، مانند نحوه ارزیابی مزایا و معایب فنی یا مقایسه دقیق سهام خود با افراد حرفه‌ای بازار و همچنین هنگامی که استراتژی‌های پیشرفته‌تر در مورد معاملات کوتاه‌مدت، آپشن و شاخص‌ها را بیاموزید، آنگاه شرایط و فرآیندهای معاملات بازار سهام، ابهام زدایی خواهد شد. در این لحظه، شما در موقعیت بهتری برای تصمیم گیری‌های سودآور قرار خواهید داشت.

ایکس چیف

نمودار

با یادگیری ترکیب تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، نه تنها می‌توانید تصمیم بگیرید که چه سهامی را بخرید، بلکه زمان مناسب خرید را نیز مشخص می‌کنید. استفاده از نمودارهای مختلف، به شما کمک می‌کند زمان خرید سهام را تعیین کنید. نمودار سهام به شما این امکان را می‌دهد تا حرکاتی را  که تعیین می‌کند کنترل سهام در دست عرضه است یا تقاضا، مشاهده کنید. اگر عرضه غالب باشد، احتمال کاهش ارزش سهام زیاد است و برعکس اگر تقاضا دست بالاتر را داشته باشد، احتمالا قیمت سهام افزایش خواهد یافت.

«تنها چیزی که همه برندگان مسابقه نسکار (انجمن ملی مسابقات خودروهای ارتقا یافته) به شما خواهند گفت این است که آنها در یک خط مستقیم‌ و بدون انحراف رانندگی کرده‌اند. سرمایه‌گذاری نیز به همین صورت است. سعی کنید تا حد امکان کمتر مسیر خود را تغییر دهید.»

نمودارهای نقطه و شکل، نسبت به انواع دیگر نمودارها برتری دارند، زیرا:

 • تشخیص و تفسیر جزئیات آن آسان‌تر است و الگوها تمایل به تکرار دارند.
 • روندها به راحتی شناسایی می‌شوند و خطوط روند را می‌توان به سادگی ترسیم کرد.
 • می‌توانید اهداف معتبر را با استفاده از شمارش عمودی و افقی ایجاد کنید.
 • قابلیت مشاهده معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت سهام وجود دارد.
 •  می‌توانید تعداد سهام بیشتری را دنبال کنید، زیرا این ساده‌ترین نوع نمودار برای تحلیل است.
 • ترسیم روزانه نمودار به صورت دستی، به شما احساس خوبی نسبت به سهام می‌دهد.
 • نمودار به شما این امکان را می‌دهد که در یک معامله سودده باقی بمانید و به سرعت از یک معامله زیان‌ده خارج شوید.
 • می‌توانید حدفاصل قیمت‌گذاری را متناسب با هر بازاری که می‌خواهید به نمودار تبدیل کنید، از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها، سفته‌بازی، سرمایه‌گذاری و حتی نوسان‌گیری.

«نوسان قیمتی، بهایی است که برای بازدهی بیشتر می‌پردازید.»

روش تحلیلی نقطه و شکل بیش از 100 سال قدمت دارد. یکی از اولین طرفداران آن چارلز داو (Charles Dow)، اولین سردبیر وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) بود. این نوع نمودار، یک روش منطقی و سازمان‌یافته برای ثبت رابطه بین عرضه و تقاضا است.

 این روش در طول سال‌ها توسعه یافته و استفاده از آن نیز آسان‌تر شده است. در این نمودار قیمت‌ها روی محور عمودی نمودار قرار می‌گیرند. نمادهای  X و O برای نشان دادن تغییرات استفاده می‌شوند: نماد X برای نشان دادن تقاضا است و همیشه در نمودار به سمت بالا حرکت می‌کند. نماد O برای نشان دادن عرضه است و همیشه در حال حرکت به سمت پایین نمودار است. اعداد در نمودار، زمان را ثبت و ماه‌ها را مشخص می‌کنند. همانطور که شطرنج بازان ماهر در تشخیص الگوها در صفحه شطرنج تخصص دارند، معامله‌گران حرفه‌ای بازار سهام نیز در تشخیص الگوهای نمودار مهارت بالایی دارند. اگر بتوانید الگوهای نمودار را درک کرده و به خاطر بسپارید، به سرمایه‌گذار بهتری تبدیل خواهید شد.

اشتباهات رایج سرمایه‌گذاران

از آنجایی که شما نیز مانند همه سرمایه‌گذاران، همیشه در معرض ریسک غلبه احساسات بر تصمیمات سرمایه‌گذاری هستید، از این رو اجتناب کردن از اشتباهات رایج سرمایه‌گذاران از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از این اشتباهات رایج عبارت‌اند از:

 • عاشق سهام نشوید؛ برخی سرمایه‌گذاران تنها به دلیل علاقه خود به یک سهام خاص، حتی با وجود افت ارزش، آن را نگهداری می‌کنند.
 • اگر سهام مناسبی را خریداری کردید، فراموش نکنید که آن را در زمان درست بفروشید؛ پس از خرید سهام، باید آن را به طور منظم بررسی کنید.
 • یک برنامه مشخص برای سرمایه‌گذاری داشته باشید؛ به یاد داشته باشید که سهام باید بر اساس اصول ریسک-پاداش مدیریت می‌شود. سرمایه‌گذاران، اغلب به طور تصادفی سهام را برای خرید در یک بازار قوی انتخاب می‌کنند و تصور می‌کنند که فعالیت در بازار سهام آسان است. آنها متوجه نمی‌شوند که ریسک هر اقدامی نیز به اندازه پاداش آن مهم است. یک برنامه دقیق داشته باشید که به شما کمک کند چه سهامی را در چه زمانی بخرید و همچنین زمان مناسب فروش سهام را نیز به شما اطلاع دهد.
 • از خرید سهامی که بیش از حد رشد کرده است، خودداری کنید. این نوع سهام، سود احتمالی شما را کاهش می‌دهند.
 • انتظار ضررهای کوچک و همچنین سودهای کوچک را داشته باشید. اجتناب از ضررهای بزرگ، باعث ماندگاری شما در این بازار می‌شود. قطعا تمام تصمیمات شما در همه معاملات درست نخواهد بود، بنابراین باید بتوانید در شرایط خاص، با تحمل یک ضرر کوچک، از معامله خارج شوید.
 • بر اساس توصیه‌ها و راهنمایی‌های ضعیف و تبلیغات رسانه‌های مالی عمل نکنید. بسیاری از سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند بدون انجام هیچ تلاشی برای کسب علم و تجربه، به سرعت ثروتمند شوند. آنها فقط به تلویزیون یا رسانه‌های مالی متکی هستند تا به آنها بگویند چه سهامی خریداری کنند. این یک مسیر مستقیم به سوی شکست است. خودتان را آموزش دهید، یک برنامه ایجاد کنید و مطابق آگاهی خود، تحقیق و بررسی کنید؛ تنها در این صورت است که می‌توانید در موقعیت تصمیم‌گیری‌های درست و آگاهانه باشید. هرگز به شایعات توجه نکنید.
 • سهام را فقط به این دلیل که «ارزش خوبی دارد»، خریداری نکنید. ارزش، یک چشم‌انداز در نظر صاحب آن سهام است و در بهترین حالت، امری کاملا کیفی و ذهنی است. اگر سهام به ارزش خوبی رسیده است، دلیل آن را پیدا کنید. ارزش واقعی یک سهام توسط پتانسیل افزایش ارزش سرمایه‌های آن تعیین می‌شود، نه با اعداد موجود در ترازنامه. مبنای افزایش ارزش سرمایه در رابطه عرضه و تقاضای سهام نهفته است.
 • به امید بازگشت ارزش سهام، از نگهداری سهام خودداری کنید. در حالی که امید بهار جاودانه است، سبد سهام شما اینطور نیست. نگه داشتن سهام زیان‌ده، پرتفوی شما را از بین می‌برد.
 • کمال‌گرا نباشید. اگر دائماً به دنبال یک سیستم بی‌نقص برای معامله در بازار سهام هستید یا در انتظار یک معامله عالی نشسته‌اید، احتمالا ناامید شده و شکست خواهید خورد.
 • براساس مطالب مجلات و رسانه‌ها، کاری انجام ندهید، چراکه دنبال کردن شایعات و اخبار داغ روی جلد مجلات، یک راه میانبر به سوی فقر است.

انتخاب سهام

دانستن اینکه در کدام استادیوم بازی می‌کنید و بازی در چه ساعتی شروع می‌شود، به همان اندازه مهم است که یک برنامه و کتاب دستورالعمل برای سرمایه‌گذاری داشته باشید. یک بازیکن فوتبال در استخر حاضر نمی‌شود و یک گلف باز در زمین بیس بال، بازی نمی‌کند. هر رشته ورزشی زمین بازی مخصوص به خود را دارد و همین امر در مورد سرمایه‌گذاری نیز صدق می‌کند. به عنوان یک سرمایه‌گذار باید پیچیدگی‌های ترکیب‌بندی و نسبت‌سنجی شاخص بازار، زمان‌بندی و قدرت نسبی هر بخش را یاد بگیرید. این عوامل به شما اجازه می‌دهند که بدانید بازی شما در چه استادیومی است و آیا زمین بازی هموار است یا خیر.

«زمان فروش احتمالا سخت‌ترین قسمت سرمایه‌گذاری است.»

وقتی نکات ضروری انتخاب سهام را بدانید، می‌توانید مطمئن باشید که بازیکن مناسبی را در زمین بازی قرار می‌دهید. این فرآیند چهار مرحله‌ای، در انجام این کار به شما کمک می‌کند:

 • مرحله اول: بازار؛ از شاخص‌های درصد صعودی NYSE، درصد صعودی آپشن، درصد صعودی OTC، شاخص سقف و کف، اندیکاتور ده هفته و سایر شاخص‌ها استفاده کنید تا تعیین کنید که آیا باید اقدام به خرید بکنید یا فروش.
 • مرحله دوم: بخش‌بندی؛ از نمودار خود برای تعیین اینکه کدام بخش‌ها انتظار افزایش دارند (آنهایی که صعودی هستند)، استفاده کنید.
 • مرحله سوم: تحلیل فاندامنتال؛ یک فهرست از سهام‌های مورد مطالعه خود را را ایجاد و نگهداری کنید. هر منبعی می‌تواند به شما کمک کند که تعیین کنید، کدام سهم از نظر فاندامنتال مناسب است. در این مرحله، شما باید انتخاب کنید که کدام سهم را بخرید.
 • مرحله چهارم: تحلیل تکنیکال؛ تعدادی سهام مناسب را بر اساس تحلیل تکنیکال بررسی کنید تا آنهایی را انتخاب کنید که مورد تقاضا هستند؛ به عبارتی آنهایی که بهترین تصویر تکنیکال را ارائه می‌دهند. سپس می‌توانید فهرست سهام فاندامنتال خود را به سهم‌هایی با بهترین احتمالات برای حرکت صعودی، فیلتر کنید. این مرحله‌ای است که در آن تعیین می‌کنید یک سهم مشخص را در چه زمانی بخرید.

اصول ریسک و پاداش

تجزیه و تحلیل ریسک و پاداش، بخش بسیار مهمی از انتخاب سهام است، زیرا به شما کمک می‌کند بازده بالقوه یک سهام را در مقایسه با میزان ریسکی که در خرید آن متحمل می‌شوید، شناسایی کنید. در حالت ایده‌آل، حداقل یک نسبت دو به یک نیاز دارید؛ یعنی به ازای هر یک واحد ریسک، دو واحد پاداش به دست آورید. برای محاسبه میزان ریسک به پاداش، روی موارد زیر تمرکز کنید:

 • موقعیت‌هایی را که مقاومت قابل توجهی در پیش است، مشخص کنید، یا اینکه سهم در چه قیمتی در شرایط اشباع خرید قرار می‌گیرد.
 • حمایت‌های مهم در پایین نمودار قیمتی را مشخص کنید.
 • هدف قیمتی سهم را با استفاده از شمارش عمودی یا افقی، در نمودار نقطه و شکل خود محاسبه کنید.
 • نقطه حد ضرر خود را تعیین کنید؛ نقطه‌ای که در آن دیگر تمایلی ندارید مالک آن سهم باشید.

تکنیک‌های معاملات کوتاه‌مدت

معاملات کوتاه‌مدت متفاوت از سایر فعالیت‌های سرمایه‌گذاری است. تبدیل شدن به یک معامله‌گر کوتاه‌مدت حرفه‌ای، نیازمند کار، تجربه و پول زیادی است. این امر نه تنها دشوار است، بلکه می‌تواند بسیار خطرناک باشد. با این حال، پیروی از یک استراتژی دقیق ریسک و پاداش، می‌تواند به شما کمک کند تا سود مناسبی کسب کنید. اکثر مردم ماهیت ریسک در معاملات کوتاه‌مدت را درک نمی‌کنند. شما نباید به‌ عنوان یک معامله‌گر، کل سرمایه‌ خود را در یک معامله خاص به خطر ‌اندازید، چراکه ممکن است به محض اینکه سهم مورد نظر ضعیف‌ عمل کند، از آن خارج شوید. برای معامله‌گران کوتاه‌مدت، ریسک واقعی بدین صورت است که در حالی که معامله‌گران می‌توانند زیان خود را کاهش دهند، آنها همچنین به طور خودکار بخشی از سود خود را نیز کم می‌کنند. برای اینکه یک معامله‌گر کوتاه‌مدت موفق باشید، باید سهامی را انتخاب کنید که در همین لحظه در حال افزایش هستند. در غیر این صورت، تمام پول و بیشتر وقت خود را صرف در جا زدن خواهید کرد. در ادامه چند دستورالعمل وجود دارد:

 • پس از یک اصلاح قیمتی، خرید سهام را در نظر بگیرید. این کار به شما نسبت ریسک به پاداش بهتر و حد ضرر کوچکتری می‌دهد.
 • در صورت افت شدید قیمت و یا حرکت به زیر سطح حمایتی، سهام را فوراً بفروشید.
 • یک هدف کوتاه‌مدت دقیق را در نظر داشته باشید. شمارش عمودی مورد استفاده در نمودار نقطه و شکل، یک هدف مناسب است. اگر سهام به سمت بالا حرکت کرد، حد ضرر را همراه با حرکت قیمت به زیر آن جابجا کنید تا جایی که در نهایت، قیمت به حد ضرر برخورد کند.
 • از یک خط روند استفاده کنید. این کار یک جایگزین برای سه روش اول است. اگر خط روند به سمت پایین شکسته شد، سهام را بفروشید. یک خط روند اصلی همیشه در حرکت سهام غالب است، اما برای معامله‌گر کوتاه‌مدت ممکن است نیاز باشد خطوط روند کوتاه‌تری را مجددا ترسیم کند. بررسی خطوط روند می‌تواند به روش دیگری نیز به معامله‌گران کوتاه‌مدت کمک کند؛ بدین معنی که یک سهام در روند صعودی را می‌توان با نزدیک شدن به کف خط روند خریداری کرد. اگر سهام از آن خط روند صعود نکند و به نزول خود ادامه دهد، در این صورت معامله با برخورد قیمت به حد ضرر بسته می‌شود.

مدیریت سرمایه‌گذاری

فرض کنید در دقایق پایانی بازی فوتبال، تیم شما به برد نزدیک است. ناگهان، بازیکن خط حمله شما به زمین برخورد کرده و مجروح می‌شود. در این حالت، شما باید خود را با شرایط جدید وفق دهید. بازار سهام نیز می‌تواند آسیب‌های مشابهی ایجاد کند. هنگامی که شما یک پورتفوی (سبد سهام) را مدیریت می‌کنید، بازار حریفی است که هرگز بازی را متوقف نمی‌کند و دائماً توانایی شما برای سازگاری را به چالش می‌کشد. شما به عنوان یک معامله‌گر باید به طور مداوم استراتژی‌های جایگزینی برای غلبه بر موانع احتمالی ایجاد کنید، از جمله:

 • با گذشت زمان، پول خود را مدیریت کنید تا هر سال بازدهی مستمری داشته باشید. با انجام این کار در بلند‌مدت، نتایج بهتری نسبت به سودهای کلان در یک سال و ضررهای وحشتناک در سال بعد به دست خواهید آورد.
 • سعی کنید با قدم‌های کوتاه‌تری به هدف خود برسید. اگر همه چیز از منظر تحلیل تکنیکال عملکرد مناسبی دارد، اجازه دهید سهام شما به رشد خود ادامه دهد. برای خرید سهام داغ امروز، سهام موفق خود که پتانسیل خوبی برای رشد دارد را نفروشید.
 • به سود خود اجازه رشد دهید. معمولا سهم قدرتمند، تمایل دارد که به عنوان قوی‌ترین سهم باقی بماند. آنها معمولاً برای مدتی طولانی عملکردی بهتر از بازار خواهند داشت.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی