خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تحلیل هفتگی

هفته پیش‌ رو

  • پس از داده‌های تورم، حال نوبت شاخص خرده‌فروشی بوده که بر انتظارات از مسیر نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر بگذارد.
  • آیا داده‌های تورم بریتانیا، احتمال افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس را افزایش می‌دهد؟
  • معامله‌گران AUD و NZD، در انتظار گزارش اشتغال استرالیا و تورم نیوزیلند نشسته‌اند.
  • تولید ناخالص داخلی چین می‌تواند بر ارزهای کالایی تأثیر بگذارد.

آیا شاخص خرده‌فروشی به بهبود بیشتر دلار منجر می‌شود؟

در نیمه اول هفته اخیر، دلار آمریکا یک روند قیمتی ضعیف را تجربه کرد، که عمدتاً به دلیل اظهارات انبساطی مقامات فدرال رزرو بود. مقامات اشاره کردند که افزایش اخیر بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری‌، که از آخرین نشست پولی فدرال رزرو به بعد اتفاق افتاد، احتمالاً نیاز به افزایش مجدد نرخ بهره را قبل از پایان سال از بین برده است.

با این حال، انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده در روز پنجشنبه نشان داد که نرخ تورم کل در 3.7 درصد ثابت مانده، و انتظارات بازار مبنی بر کاهش این نرخ به 3.6 درصد را به چالش کشید.

انعطاف‌پذیری غیرمنتظره تورم، فعالان بازار را بر آن داشت تا احتمال افزایش نهایی 0.25 درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو را از 28 به حدود 40 درصد افزایش دهند. علاوه بر این، قیمت‌گذاری بازار مبنی بر کاهش نرخ بهره در سال بعد تقریباً 0.1 درصد کاهش یافت. در نتیجه، این تحولات منجر به اصلاح قیمتی دلار آمریکا شد.

از آنجایی که سرمایه‌گذاران به دنبال شفافیت هستند، سخنرانی‌های آتی مقامات فدرال رزرو در هفته آینده، به دقت زیر نظر خواهند بود، تا واکنش آن‌ها به آخرین داده‌های تورم سنجیده شود.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

در حالی که موضع فدرال رزرو در مورد نرخ بهره برای فعالان بازار بسیار مهم است، داده‌های اقتصادی نیز برای بینش‌های به‌روز در مورد عملکرد ایالات متحده، بزرگترین نیروگاه اقتصادی جهان، به دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

از نظر داده‌های اقتصادی هفته پیش رو، در روز سه‌شنبه، شاخص خرده‌فروشی منتشر می‌شود. پس از رشد 0.6 درصدی در ماه اوت، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش سرعت فروش در نرخ‌های کل و هسته در ماه سپتامبر، به ترتیب 0.2 و 0.1 درصد است. علاوه بر این، پیش‌‌بینی می‌شود که تولیدات صنعتی نیز کاهش یابد. در روز پنجشنبه، انتظار می‌رود موارد شروع به ساخت مسکن افزایش یابد، اما آمار مجوزهای ساختمانی با کاهش همراه گردد. در نهایت، روز جمعه، پیش‌بینی می‌شود فروش خانه‌های موجود کاهش یابد، که نشان‌دهنده سرد شدن بازار مسکن است.

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

شاخص خرده‌فروشی آمریکا

با این حال، با توجه به تجدید نظر رو‌به‌بالا اخیر شاخص GDPNow فدرال رزرو آتلانتا، که حاکی از رشد قوی 5.1 درصدی اقتصاد ایالات متحده در سه‌ماهه سوم است، کمتر احتمال دارد که دلار با فشار قابل توجهی از داده‌های اقتصادی کمی ضعیف‌تر مواجه شود. این امر، به ویژه در صورتی صادق است که مقامات فدرال رزرو قبل از پایان چرخه انقباض پولی خود، درباره احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره بحث کنند.

حتی اگر دلار آمریکا ریزش موقتی قیمت را تجربه کند، سرمایه‌گذاران صعودی احتمالا چنین اصلاحی را فرصتی برای افزایش موقعیت‌های خرید در سطوح قیمتی مطلوب تلقی کنند.

اشتغال، تورم و خرده‌فروشی: هفته‌ای پرنوسان برای پوند

در هفته پیش رو، داده‌هایی کلیدی بریتانیا در دستور کار معامله‌گران پوند انگلیس قرار خواهد گرفت. این داده‌ها شامل گزارش اشتغال ماه اوت در روز سه‌شنبه، تورم و خرده‌فروشی ماه سپتامبر در روزهای چهارشنبه و جمعه است.

بانک مرکزی انگلستان در نشست پولی اخیر خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد، و دلیل آن را کاهش فعالیت‌های اقتصادی، و سرد شدن بازار کار ذکر کرد. انتظار می‌رود انتشار داده‌های هفته آتی، همچنان تصویری بدبینانه از اقتصاد بریتانیا ارائه دهد. سرمایه‌گذاران در حال حاضر، قیمت‌گذاری بازار حاکی از افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره با احتمال تنها 22 درصد بوده، و سرمایه‌گذاران 78 درصد احتمال می‌دهند که سیاست‌گذاران بانک مرکزی انگلستان موضع پولی خود را در نشست آتی نوامبر حفظ کنند. در این میان، به نظر می‌رسد اجماع بازار از آخرین افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان با احتمال 55 درصد به نشست مارس 2024 اختصاص داده شده است.

عامل اصلی حمایت از افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان، رشد پایدار دستمزدها بوده، که در سطوح بالا باقی مانده است. بنابراین، برای رشد احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره، احتمالا نیاز است که داده‌های اقتصادی پیش رو حاکی از تورم پایدارتر، و خرده‌فروشی با شتاب صعودی بیشتر باشد.

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

مقایسه تورم و رشد دستمزدهای بریتانیا

دلار کانادا در انتظار داده‌های تورم

روز سه‌شنبه، قرار است که کانادا داده‌های تورم خود را منتشر کند. در اوایل سپتامبر، بانک مرکزی کانادا تصمیم گرفت نرخ بهره خود را در سطوح فعلی حفظ کند، اما شایان ذکر است که این بانک مرکزی، نگرانی مداوم خود را در مورد تداوم فشارهای تورمی اساسی ابراز کرده است. بانک مرکزی کانادا به صراحت اعلام کرده که در صورت لزوم، آماده است تا نرخ بهره را بیشتر افزایش دهد.

با این حال، با نزدیک شدن به نشست پولی آتی در 25 اکتبر، سرمایه‌گذاران تنها یک احتمال 23 درصدی را برای افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا قیمت‌گذاری می‌کنند. احتمال اینکه تا مارس 2024، بانک مرکزی کانادا یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد، اساساً شیر یا خط است. احتمالا در میان فعالان بازار، اعتقادی قوی مبنی بر یک افزایش دیگر نرخ بهره وجود نداشته باشد، اما اگر داده‌های تورم کانادا، نگرانی‌های بانک مرکزی این کشور را تایید کند، احتمال انقباض پولی بیشتر در اوایل سال آینده می‌تواند افزایش یابد. این احتمالات، دلار کانادا را قادر می‌سازد تا حدی در برابر همتای آمریکایی خود، قدرت‌مند باقی بماند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

معیارهای تورم کانادا

معامله‌گران AUD و NZD، در انتظار گزارش اشتغال استرالیا و تورم نیوزیلند نشسته‌اند.

روز سه‌شنبه، قرار است که بانک مرکزی استرالیا صورت‌جلسه آخرین نشست پولی خود را منتشر کند. در نشست مذکور، مقامات بانک مرکزی استرالیا تصمیم گرفتند که نرخ بهره را برای پنجمین ماه متوالی بدون تغییر باقی بگذارند، اما اشاره کردند که احتمال تشدید بیشتر سیاست پولی وجود دارد. علاوه بر این، در روز پنجشنبه، گزارش اشتغال استرالیا منتشر خواهد شد.

علی‌رغم وجود احتمال 83 درصدی، مبنی بر عدم تغییر نرخ بهره توسط بانک مرکزی استرالیا در نشست نوامبر، بازارها 60 درصد احتمال می‌دهند که تا ماه مه 2024، یک افزایش 0.25 درصدی دیگر نرخ بهره توسط این بانک مرکزی ارائه شود. در نتیجه، داده‌های اشتغال حاکی از یک بازار کار فشرده، معامله‌گران صعودی بر AUD را تشئیق می‌کند تا معاملات خرید بیشتری در این ارز داشته باشند.

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

بازار کار استرالیا

به طور مشابه، بانک مرکزی نیوزیلند تصمیم گرفت موضع پولی خود را در اوایل ماه جاری حفظ کند، و با وجود داده‌های تولید ناخالص داخلی بسیار قوی‌تر از حد انتظار در سه‌ماهه دوم، هیچ نشانه‌ای در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره ارائه نکرد. با این حال، با بازتاب اقدامات بانک مرکزی استرالیا، سرمایه‌گذاران احتمال بیش از 50 درصدی را برای یک افزایش 0.25 درصدی نهایی نرخ بهره تا ماه مه به بانک مرکزی نیوزیلند نسبت می‌دهند.

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

مقایسه انتظارات تورمی بانک مرکزی نیوزیلند و داده‌های تورم

شایان ذکر است که به دلیل روابط تجاری نزدیکی که استرالیا و نیوزیلند با چین دارند، AUD و NZD احتمالا نسبت به تحولات، و داده‌‌های اقتصادی مربوط به دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز حساسیت نشان دهند. در روز چهارشنبه، قرار است چین ارقام تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه سوم خود را به همراه داده‌های تولید صنعتی، خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت در ماه سپتامبر منتشر کند. اگر داده‌های مذکور، این دیدگاه را تأیید کند که اقتصاد چین در حال تثبیت است، به طور احتمالی باید برای دلار استرالیا و دلار نیوزیلند نیز مفید باشد.

خرده‌فروشی آمریکا و تورم بریتانیا در کانون توجهات

مقایسه تولید ناخالص داخلی، تولیدات صنعتی و خرده‌فروشی چین

فصل گزارشات مالی آغاز شد

در دنیای سهام، از روز جمعه فصل گزارشات مالی به طور رسمی آغاز شد. بانک‌های مهم ایالات متحده گزارشات خود را در روز جمعه منتشر کردند که عمدتا با نتایج مثبتی همراه بودند. علاوه بر این، روز چهارشنبه، پس از بسته شدن بازار سهام، تسلا و نتفلیکس قرار است گزارشات مالی خود را منتشر کنند.

 

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟