ارانته

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

زمان مطالعه: 5 دقیقه

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

مقدمه

تلاش‌های اخیر فدرال رزرو برای کاهش تورم در ماه سپتامبر با شکست مواجه شد، و گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه سپتامیر آمریکا، بر ادامه چالش‌ها در مهار فشار قیمت‌ها تاکید کرد.

از جنبه مثبت، در مقایسه با بالاترین سطح 40 سال گذشته، کاهش قابل توجهی در افزایش قیمت‌ها نسبت سال قبل مشاهده شده است. این کاهش، به ویژه در هنگام بررسی تورم هسته، که قیمت‌ مولفه‌های پرنوسان مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، قابل توجه است.

نکته منفی این است که پس از کاهش شدید تورم هسته در اوایل تابستان، قیمت‌ها با سرعت کمی در ماه گذشته افزایش یافتند.

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

جدیدترین داده‌های تورم نشان می‌دهد که بدون سرد شدن بیشتر اقتصادی، تورم می‌تواند حدود 3 درصد باقی بماند. این نرخ کمتر از نرخ‌های نگران‌کننده مشاهده‌شده در سال گذشته بوده، که باعث آغاز چرخه تهاجمی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد، اما همچنان از هدف 2 درصدی این بانک مرکزی بالاتر است.

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

بر اساس گزارش وزارت کار ایالات متحده، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه سپتامبر 3.7 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که مشابه با ماه اوت بوده، اما به طور قابل توجهی کمتر از 9.1 درصد ثبت‌شده در ژوئن 2022 است. قیمت‌های هسته نسبت به سال قبل 4.1 درصد افزایش، و نسبت به نرخ 4.3 درصدی در ماه اوت کاهش یافته است. در ماه سپتامبر، نرخ ماهانه تورم هسته 0.3 درصد افزایش یافت، که پس از رشدهای کوچکتر در ژوئن و ژوئیه، دومین ماه متوالی چنین افزایشی را به ثبت رساند.

فدرال رزرو نباید اعلام پیروزی کند

مقامات فدرال رزرو در سخنان خود اعلام کردند که قصد دارند تا در نشست پولی آتی خود در اواخر اکتبر، نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارند. این تصمیم، تحت تأثیر افزایش اخیر بازدهی اوراق قرضه بلندمدت است که به طور احتمالی می‌تواند اقتصاد را سرد کند. به عبارتی ساده، اگر افزایش هزینه‌ وام‌گیری ادامه داشته باشد، می‌تواند نیاز به بالا بردن بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو را از بین ببرد.

اگرچه بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری 10 ساله پایین‌تر از بالاترین سطح 16 ساله خود باقی ماند، در روز پنجشنبه، این نرخ با 0.115 درصد افزایش به 4.71 درصد رسید. در همان روز، شاخص میانگین صنعتی داوجونز نیز 0.51 درصد کاهش یافت.

اگر شواهد قوی‌تری دال بر کاهش تورم و فعالیت‌های اقتصادی وجود داشته باشد، احتمالا مقامات فدرال رزرو تمایل بیشتری به ثابت نگه داشتن نرخ بهره خواهند داشت. با این حال، بعید است که آن‌ها توقف کامل چرخه افزایش نرخ‌ بهره را اعلام، یا احتمال افزایش بیشتر در نشست دسامبر را رد کنند. بد نیست بدانید افزایش اخیر نرخ بهره در ماه ژوئیه، این نرخ را به بالاترین حد در 22 سال گذشته رسانده است.

پس از تصمیم سپتامبر فدرال رزرو مبنی بر حفظ نرخ بهره در سطوح فعلی، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا تاکید کرد که موضع پولی آن‌ها مبتنی بر داده خواهد بود. فدرال رزرو از یک شاخص تورم جداگانه استفاده می‌کند، اما چون گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده زودتر منتشر می‌شود، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. پیش از نشست بعدی، مقامات فدرال رزرو اطلاعات بیشتری در مورد دستمزدها، به همراه معیار تورم ترجیحی خود از وزارت بازرگانی آمریکا دریافت خواهند کرد.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

لارا ریم، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در FS Investments، خاطرنشان کرد که مطمئناً فدرال رزرو می‌تواند ادعا کند که در کاهش تورم پیشرفت کرده است، اما به طور قطع نباید در نبرد خود اعلام پیروزی شود.

مقامات فدرال رزرو به دنبال کاهش پایدار در قیمت‌های هسته، به ویژه در خدمات هستند، که معمولاً بیشتر از قیمت کالاها با هزینه‌های نیروی کار مرتبط است.

افزایش دستمزدها بر تورم فشار می آورد

به دلیل افزایش قابل توجه قیمت اقلامی مانند اتومبیل، وعده‌های غذایی در رستوران‌ها و مسکن از سال 2021، بسیاری از آمریکایی‌ها حس چندان مثبتی نسبت به روند کاهش نرخ تورم ندارند. افزایش قیمت خدمات نیروی کار در ماه گذشته می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که بازار کار قوی باعث افزایش تورم خواهد شد. قیمت‌ها در رستوران‌ها برای دومین ماه متوالی در سپتامبر با سرعت بیشتری افزایش یافت، و قیمت اقامت در هتل‌ها و رویدادهای ورزشی نیز با رشد شدیدی همراه شد.

برای شرکت‌هایی مانند Columbia Machine Works، یک تولیدکننده در تنسی، هزینه‌های نیروی کار، عامل مهمی در قیمت‌گذاری‌ها بوده است. جیک لنگسدون، معاون رئیس این شرکت و نوه بنیان‌گذار آن، معضلی را که شرکت با آن مواجه است، بیان کرد. به گفته وی، وقتی شرکت مجبور به افزایش قیمت‌هاست، آیا باید تغییرات اعمال شود یا برای جذب مشتری به خود ضرر رساند؟ تورم نه تنها به مصرف‌کننده، بلکه به شرکت ما نیز ضرر زیادی خواهد زد.

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

علی‌رغم حفظ ثابت نیروی کار خود با حدود 70 کارمند، لنگسدون تخمین می‌زند که هزینه‌های نیروی کار این شرکت طی دو سال گذشته 20 تا 25 درصد افزایش یافته است. به دلیل افزایش حقوق و مزایا، کسب‌وکارها مجبورند برای حفظ نیروی کار خود، با دیگر شرکت‌ها رقابت ‌کنند.

با وجود نرخ بیکاری زیر 4 درصد، و عدم افزایش قابل توجهی در اخراج‌ها، نیروی کار آمریکا همچنان بخشی از قدرت چانه‌زنی را که در طول بهبودی اقتصاد از بیماری همه‌گیری به دست آورده بود، حفظ می‌کند. اعتصاب‌های اعضای United Auto Workers، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی Kaiser-Permanente، و افزایش قابل توجه مزایا در سایر قراردادهای اتحادیه‌ها، می‌تواند باعث افزایش بیشتر دستمزدهای نیروی کار در سراسر اقتصاد شود.

کارل تاننبام، اقتصاددان ارشد در North Trust، اعتقاد دارد که این وضعیت احتمالا بر قیمت خدمات ضروری، که هنوز مطابق انتظار فدرال رزرو کاهش نیافته است، فشار بیاورد.

از سوی دیگر، قیمت انرژی اخیراً کاهش یافته، اما رویدادهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه می‌تواند به افزایش مجدد قیمت نفت منجر شود. فدرال رزرو به طور خاص قیمت کالاها را تحت تاثیر نرخ بهره هدف قرار نمی‌دهد، اما قیمت‌های بالاتر بنزین می‌تواند بر اعتماد مصرف‌کننده، هزینه‌کرد و افزایش هزینه‌های محصولاتی مانند بلیط هواپیما و حمل‌و‌نقل تاثیر بگذارد.

قیمت مواد غذایی طی چند ماه گذشته نسبتاً ثابت مانده، و روند تورم کلی در سال گذشته را دنبال می‌کند.

همانطور که تأثیرات افزایش‌های نرخ بهره توسط فدرال رزرو با تاخیر آشکار می‌شود، انتظار می‌رود که هزینه‌های مسکن در ماه‌های آینده تورم کل را کاهش دهد. در ماه سپتامبر، هزینه مسکن همچنان بر فشار قیمت‌ها افزوده و نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش داشته است.

فدرال رزرو باید صبور باشد

پس از بازگشایی مجدد اقتصاد از بیماری همه‌گیری، قیمت خودروهای مستعمل که باعث اختلال در زنجیره تامین شد، افزایش یافت، اما نکته مثبت این است که اکنون این نرخ نسبت به سال گذشته با 8 درصد کاهش همراه شده است.

برای مبارزه با تورم از طریق کند کردن اقتصاد، فدرال رزرو نرخ بهره خود را افزایش داده است. این راهبرد برای بالا بردن بازدهی اوراق قرضه بلندمدت طراحی شده است که هزینه‌های استقراض بالاتری را برای اقلامی مانند خانه و خودرو ایجاد می‌کند.

گزارش تورم سپتامبر آمریکا، گزارش عجیبی بود

کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو خاطرنشان کرد که بازارهای مالی در حال انقباض هستند، و بخشی از کار را برای ما انجام خواهند داد. ما در موقعیتی هستیم که باید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

 

منبع: وال استریت ژورنال

 

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی