utofx

PMI تولیدی (Manufacturing PMI) چیست و چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه
PMI تولیدی
PMI تولیدی (Manufacturing PMI) چیست و چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

شاخص مدیران خرید تولیدی یا PMI تولیدی (Manufacturing PMI)، یک شاخص برجسته و پیشرو در اقتصاد کلان است که برای پیش‌بینی وضعیت رونق و یا رکود بخش تولیدی اقتصاد استفاده می‌شود. این شاخص کاربردهای متنوعی برای سرمایه‌گذاران، اقتصاددانان و معامله‌گران دارد. به وسیله شاخص‌های PMI می‌توان تخمین خوبی از شاخص‌ تولید ناخالص داخلی، وضعیت اشتغال و تورم در آینده به دست آورد. از این رو، درک شاخص PMI تولیدی و آنالیز درست آن می‌تواند به شما در درک وضعیت اقتصاد یک کشور کمک شایانی بکند.

PMI تولیدی (Manufacturing PMI) چیست؟

شاخص مدیران خرید توسط چند موسسه و برای چندین کشور اعلام می‌شود و برای هر اقتصاد، اندکی تفاوت در اندازه‌گیری و پارامترها وجود دارد اما مقیاس نتیجه برای همه آن‌ها یکسان تفسیر می‌شود. شاخص مدیران خرید بخش تولید ISM یک نظرسنجی از حدود ۴۰۰ تولیدکننده بزرگ ایالات متحده آمریکا است.

در اینجا کلمه تولیدی (Manufacturing) حاکی از آن است که این آمار، صنایعی را در برمی‌گیرد که کالاهای فیزیکی تولید می‌کنند. خدمات دیگری که در قبال آن هزینه پرداخت می‌کنید مانند رستوران‌ها، هتل‌ها و یا حتی هزینه نظافت‌چی منزلتان در گروه شاخص مدیران خرید بخش خدمات قرار می‌گیرند که متفاوت با این شاخص است.

مدیران خرید در یک شرکت، کارمندانی از همان شرکت هستند که امور مرتبط با تهیه مواد اولیه و خرید کالاها را به عهده دارند. به عنوان مثال، مدیر خرید یک شرکت تولید کننده خودرو، وظیفه تهیه ابزارآلات و مواد اولیه با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت از بازار را بر عهده دارد. از این نظر یک مدیر خرید، همواره می‌تواند ایده خوبی از آنچه شرکت به آن نیاز دارد را داشته باشد. او می‌داند که در چه دوره‌ زمانی این نیاز شکل می‌گیرد و حتی افزایش یا کاهش آن را نیز ارزیابی می‌کند.

بیشتر بخوانید: شاخص PMI چیست و چرا در فارکس اهمیت دارد؟

PMI تولیدی (Manufacturing PMI) چگونه محاسبه می‌شود؟

PMI تولیدی (Manufacturing PMI)، نتیجه مجموعه‌ای از پاسخ‌های یک نظرسنجی است که توسط مدیران خرید ۳۰۰ غول تولیدی ایالات متحده آمریکا تکمیل می‌شود. سوالاتی که در این نظرسنجی مطرح می‌شود مربوط به تغییرات ماهانه در سفارشات جدید و سفارشات تحویل‌داده شده، وضعیت تولید، میزان اشتغال و موجودی انبارها است که در جدول زیر نشان داده شده است:

شاخص مدیران خرید تولیدی
محاسبه pmi تولیدی
  • درصد وزن هر بخش از شاخص PMI در جدول بالا طبق موسسه IHS Markit است ولی شاخص PMI که توسط موسسه ISM منتشر می‌شود دارای وزن مساوی (20%) برای هر 5 قسمت درج شده در جدول است.

هنگامی که تمام این پنج مؤلفه در کنار یکدیگر قرا می‌گیرند، PMI بخش تولید را تشکیل می‌دهند. این پنج مولفه می‌تواند برای جمع‌بندی درمورد وضعیت رشد و یا نزول فعالیت‌های تجاری و اقتصادی یک شرکت کافی باشد.

عدد PMI تولیدی در محدود ۰ تا ۱۰۰ منتشر می‌شود. عدد بالای ۵۰ نشان دهنده گسترش فعالیت در بخش تولید است و رونق را نشان می‌دهد در حالیکه وقتی عدد منتشر شده در زیر ۵۰ قرار می‌گیرد، نشان از وضعیت رکودی و انقباض فعالیت‌های آن اقتصاد را دارد. عدد ۵۰ که مرز بین این دو ناحیه است، نشان‌دهنده عدم تغییر فعالیت‌ها نسبت به ماه گذشته است.

منابع انتشار گزارش اقتصادی PMI

در ایالات متحده، موسسه مدیریت تامین که به اختصار ISM نامیده می‌شود، هرماه شاخص مدیران خرید تولید را منتشر می‌کند.

این شرکت در سال ۱۹۱۵ تأسیس شد و یکی از بزرگترین سازمان‌های غیرانتفاعی در حوزه خود است. اعضای کمیته بررسی مشاغل (BSC) موسسه ISM، هر ماه پرسشنامه‌ای را دریافت می‌کنند که در آن، از آنها خواسته شده است که میزان تغییرات ماهیانه هر شاخص را برآورد کنند.

موسسه ISM در اولین روز کاری هر ماه، PMI تولیدی خود را منتشر می‌کند. سابقه‌ی انتشار داده‌های مربوط به بخش تولید به سال ۱۹۴۷ بازمی‌گردد.

شرکت های دیگری نیز وجود دارند که داده‌های PMI را منتشر می‌کنند. گروه IHS Markit یکی از این شرکت‌هاست که این آمار را برای شرکت‌های خارج از ایالات متحده نیز منتشر می‌کنند. اما در ایالات متحده، PMI موسسه ISM همچنان محبوب‌ترین و قابل استنادترین آمار است.

چگونه می‌توان از PMI تولیدی برای تحلیل استفاده کرد؟

داده های PMI تولیدی موسسه ISM  از سال 1947 منتشر می‌شود، به همین دلیل است که این داده‌ها از اطمینان و نفوذ بالایی در تخمین شاخص‌های اقتصادی دیگر مانند تولید ناخالص داخلی، تورم، اشتغال و غیره برخوردار هستند.

بخش تولید کالاها در ایالات متحده، حدود ۲۰٪ از شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می‌دهد، از این رو PMI تولیدی یک شاخص اقتصادی قابل توجه در این زمینه است. بخش تولید، اصلی‌ترین بخشی است که فعالیت های اقتصادی درون کشور را هدایت می کند. بنابراین بر سایر صنایع وابسته مانند حمل و نقل، نیروی کار و غیره تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: ارتباط میان PMI و GDP چگونه است؟

همبستگی تاریخی بین تولید ناخالص داخلی واقعی (با احتساب تاثیر تورم) و داده های تولیدی ISM حدود ۸۵٪ است که بسیار عدد قابل توجهی است. مزیت اصلی مطالعه  PMI تولیدی این است که این شاخص، یک شاخص اقتصادی پیشرو است. این جمله به این معنا است که با کمک این داده، می‌توان تولید ناخالص داخلی واقعی را زودتر پیش‌بینی کرد و آن را مبنای تحلیل خود از انتظارات بازار قرار داد. به همین دلیل است که این شاخص به طور گسترده ازسوی سرمایه‌گذاران رصد می‌شود.

تراز عددی ۸۰ و بالاتر برای PMI، از نظر تاریخی با با رشد متوسط ​​۳٪ در تولید ناخالص داخلی واقعی برابری می‌کند. نمره ۷۰ الی ۸۰ با نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ۰ تا ۲٪ و در نهایت نمره ۵۵ الی ۷۰ با نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی بین ۰ تا ۳-٪ ارتباط دارد. از این رو، عدد بالای ۵۰ برای این شاخص، نشان دهنده رشد متوسط کل اقتصاد است و عدد پایین تر از 50، نشانگر انقباض و رکود احتمالی در وضعیت اقتصاد است.

تامین‌کنندگان می‌توانند با استفاده از داده‌های PMI تولیدی در بخش‌های مختلف،  قیمت‌های خود را با بازار تنظیم کنند. به عنوان مثال، اگر PMI شرکت‌های تولیدکننده غلات انبساط و رونق را نشان دهند، تأمین‌کنندگان محصولات می‌توانند قیمت‌های خود را به سطح بالاتری ارتقا دهند تا با تقاضای افزایش یافته مطابقت پیدا کنند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که گاهی افزایش قیمت‌ها نیز می‌تواند به عنوان یک محرک تورمی، این شاخص را به سمت بالا هدایت کند.

در ادامه یک تصویر از PMI بخش تولید ارائه شده است که بر روی آن نمودار نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به صورت یک خط آبی رنگ نمایان است، در تصویر زیر به وضوح می‌توان رابطه مستقیم موجود بین هر دو شاخص‌ را مشاهده‌ کرد. این موضوع اهمیت شاخص پیشروی PMI را در تحلیل فاندامنتال بیان می‌کند.

PMI تولیدی
چگونه می‌توان از PMI تولیدی برای تحلیل استفاده کرد؟

تأثیر شاخص Manufacturing PMI بر قدرت ارزها

از آنجا که ایالات متحده را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان می‌شناسند، وضعیت تولید ناخالص داخلی ایالات متحده نمایانگر روند تولید ناخالص داخلی جهانی است. از این نظر، توجه به PMI تولیدی و آنالیز درست آن به ما سرنخ‌های خوبی از سمت و سوی اقتصاد ایالات متحده و جهت نسبی سایر اقتصادها در بخش تولید و صنعت ارائه می‌دهد. به وسیله تحلیل این داده‌های اقتصادی می‌توانیم جهت حرکت آینده ارزها را نیز تخمین بزنیم و در جهت آن معامله داشته باشیم.

هرچه عدد اعلامی از ۵۰ بیشتر و به ۱۰۰ نزدیکتر باشد، برای اقتصاد و در نتیجه برای ارز آن کشور بهتر است. این رونق می‌تواند سلامت اقتصاد را به نمایش بگذارد و در آینده، بانک‌ مرکزی را مجاب کند که به سمت سیاست های انقباضی و افزایش نرخ‌های بهره حرکت کند.

البته بانک‌های مرکزی به وسیله روند یک شاخص اقتصادی به سمت سیاست‌های انقباضی یا انبساطی متمایل نمی‌شوند و در این تصمیمات، روند کلی اقتصاد را در نظر می‌گیرند. این انتظارات ایجاد شده نسبت به حرکت آینده بانک‌های مرکزی است که باعث افزایش یا کاهش قدرت ارز کشورها بعد از اعلام شاخص‌های اقتصادی می‌شود.

بیشتر بخوانید: اثر جهت‌گیری‌های سیاست پولی بر فارکس چگونه است؟

منابع گزارشات PMI بخش تولید

ما می‌توانیم گزارش ها را از وب‌سایت رسمی موسسه ISM دریافت کنیم. همچنین می‌توانیم از وب‌سایت رسمی IHS Markit برای دریافت PMI سایر کشورها استفاده کنیم. در وب‌سایت‌های معتبر دیگر نیز می‌توان داده‌های گذشته این شاخص را بررسی‌کرد و به همراه آن، تاثیر شاخص بر روند قدرت جفت ارزها را نیز مشاهده نمود.

تأثیر انتشار خبر PMI تولیدی در نمودارهای قیمت

شاخص مدیران خرید (PMI) بخش تولید برای صنایع تولیدی و روند فعالیت کارخانجات، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که این شاخص، میزان رشد یا نزول این بخش را محاسبه می‌کند. این شاخص تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد دارد. اما در مورد ارز، این شاخص باعث نوسانات شدید در ارز نمی‌شود، اما در طی انتشار آمار این شاخص، شاهد ایجاد برخی حرکت‌ها در جفت ارزهای وابسته به آن ارز هستیم.

در اینجا، ما آخرین PMI تولیدی ژاپن را که در ماه مارس منتشر شد، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. تصویر زیر داده PMI قبلی و واقعی را نشان می دهد، جایی که ما شاهد افزایش PMI نسبت به ماه قبل هستیم. افزایش نرخ PMI نسبت به گزارش قبلی، منجر به صعود ارز می‌شود درحالیکه اگر PMI نسبت به گزارش گذشته خود پایین‌تر منتشر شود، منجر به کاهش ارز آن کشور می‌شود.

استراتژی‌های مختلفی برای معامله بر اساس این شاخص وجود دارد. گاهی اوقات معامله‌گران بر اساس عدد اعلامی و افزایش یا کاهش آن نسبت به گذشته و یا انتظارات بازار، وارد معامله می‌شوند. معامله گران محتاط‌تر، روند قبلی را نیز در نظر می‌گیرند و در صورت یکسان بودن روند قبلی با جهت حرکت شاخص، وارد پوزیشن می‌شوند. برخی از معامله گران محدوده ۵۰ و گذرکردن از آن را مبنای معامله خود قرار می‌دهند.

به طور مثال فرض کنید، شاخص برای یک کشور چند ماهی در زیر محدوده ۵۰ اعلام شده‌است و در ماه جدید، عددی بالاتر از محدوده ۵۰ را به نمایش گذاشته است. این حرکت از محدوده رکود به رونق، معامله گران بسیاری را مجاب به گرفتن پوزیشن می‌کند. یکی دیگر از استراتژی‌ها، معامله کردن در زمان‌هایی است که شاخص رکورد جدیدی در محدوده رونق و یا رکود زده است و معامله گران به دنبال ادامه تاثیر آن بر روند قدرت ارز هستند.

ذکر این نکته حیاتی است که برای استفاده از این شاخص‌ در معاملات خود، باید تجربه کافی را داشته و نسبت به تاثیر این شاخص در هر اقتصاد به صورت جداگانه مطالعاتی را داشته باشید. به طور مثال تاثیر PMI بخش تولید (Manufacturing PMI) در کشور آلمان که کشوری صنعتی است، نسبت به کشور‌های دیگر ناحیه اروپا از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای استفاده بهینه از این شاخص، بهتر است آن را به تنهایی مبنای معامله خود قرار ندهید و از آن در کنار دیگر پارامتر های تحلیلی خود، استفاده کنید.

چارت AUD/JPY | قبل از انتشار PMI:

چارت AUD/JPY | قبل از انتشار PMI
انتشار خبر PMI تولیدی چه تاثیری در نمودارهای قیمت دارد؟

ما تحلیل خود را با جفت ارز AUD/JPY آغاز می‌کنیم. همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید‌، بازار در یک روند صعودی قرار دارد و به سمت تضعیف ین ژاپن پیش می‌رود. یکی از دلایل این است که بازار منتظر یک داده PMI پایین است و باعث می‌شود جفت ارز به سمت بالاتر حرکت کند. تنها در صورتی که داده‌های PMI ژاپن  بسیار مثبت باشد، می‌توان وارد معامله فروش شد؛ چرا که این تغییر می‌تواند منجر به افزایش قدرت ین ژاپن شود. با این حال، اگر داده‌ها منفی منتشر شوند، در صورت وجود نشانه‌های دیگر، می‌توان به فکر اصلاح و یا تغییر روند بود.

چارت AUD/JPY | پس از انتشار PMI:

چارت AUD/JPY | پس از انتشار PMI
انتشار خبر PMI تولیدی چه تاثیری در نمودارهای قیمت دارد؟

پس از انتشار آمار PMI، ناگهان شاهد افزایش نوسانات صعودی بودیم چرا که آمار برای اقتصاد ژاپن منفی بودند. از آنجا که این آمار ناامید کننده بود، معامله‌گران همچنان به فروش ین ژاپن ادامه داده و قیمت را به سمت بالاتر حرکت دادند. کندل قوی صعودی نشان داده‌شده در تصویر، تأثیر داده‌های PMI بر جفت ارز را نشان می‌دهد. از نظر معامله‌گری، بلافاصله پس از انتشار این خبر، نمی‌توان برای «خرید» وارد بازار شد. با انجام این کار، شما در حال تعقیب بازار هستید که این مغایر با اصول مدیریت ریسک است.

چارت NZD / JPY | قبل از انتشار PMI:

چارت NZD / JPY | قبل از انتشار PMI
انتشار خبر PMI تولیدی چه تاثیری در نمودارهای قیمت دارد؟

چارت NZD / JPY | پس از انتشار PMI:

چارت NZD / JPY | پس از انتشار PMI:
انتشار خبر PMI تولیدی چه تاثیری در نمودارهای قیمت دارد؟

تصاویر فوق نشان دهنده وضعیت جفت ارز NZD/JPY است که مجدداً در یک روند صعودی قوی قرار دارد. البته این حرکت صعودی به اندازه جفت ارزی AUD/JPY قدرتمند نیست. درست قبل از اعلام خبر، به نظر می‌رسد قیمت در منطقه “مقاومت” قرار گرفته است، به این معنی که اگر داده‌های PMI برای اقتصاد منفی باشد‌، ما می‌توانیم یک شکست و حرکتی صعودی را مشاهده کنیم و اگر داده ها مثبت باشند، می‌توان انتظار یک برگشت کوتاه مدت را داشته باشیم.

پس از انتشار اعداد PMI، نوسانات در سمت صعودی خود ادامه پیدا می‌کند و یک کندل صعودی ایجاد می‌شود. در ادامه می‌توان دید که این حرکت صعودی، با سوخت جدیدی که از شاخص PMI به دست آورد، ادامه پیدا کرده‌است.

چارت USD/JPY | قبل از انتشار PMI:

چارت USD/JPY | قبل از انتشار PMI
تأثیر انتشار خبر PMI تولیدی در نمودارهای قیمت

چارت USD/JPY | پس از انتشار PMI:

چارت USD/JPY | پس از انتشار PMI
تأثیر انتشار خبر PMI تولیدی در نمودارهای قیمت

به نظر می‌رسد در جفت ارز USD/JPY، مشخصات نمودار با جفت ارزهای قبلی متفاوت است. در اینجا، روند صعودی نمودار اندکی متزلزل شده است و جفت ارز به سمت پایین متمایل شده است. بعد از اعلام داده‌های PMI، عموما نوسانات در هر دو سمت بازار دیده می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود که اسیر نوسانات لحظه‌ای نشوید..

پس از انتشار داده، بازار اندکی صعود می‌کند که این نشان دهنده تاثیر اندک این شاخص بر روی نوسانات جفت ارز است. اگرچه داده PMI تولیدی (Manufacturing PMI) برای اقتصاد ژاپن منفی بود، اما نتوانست قیمت USD/JPY را به‌ مانند سایر جفت ارزها بالا ببرد، زیرا تأثیر این داده بر روی جفت ارز یاد شده، بسیار کمتر بوده‌است و شاید دلایل مهمتری برای حرکت این جفت ارز در بازار وجود داشته است. بنابراین، افزایش ناچیز قیمت می‌تواند به عنوان فرصتی برای پیوستن به روند نزولی باشد.

 

موفقیت در بازار فارکس نیازمند آموزش حرفه‌ای زیر نظر اساتید بزرگ است. ما در آکادمی ماکروترید یوتوفارکس بهترین اساتید را در اختیار شما می‌گذاریم تا با بهترین آموزش‌ها و سیگنال‌ها سود مناسبی را برای شما فراهم کنیم و شما را در این راه حرفه‌ای کنیم. به ما بپیوندید!

 

منبع: forex.academy

4.2 5 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام
در مورد PMI خدماتی ام مقاله بزارید لطفا
داخل سایت پیدا نکردم
تشکر

اینکه روی چارت عملی نشون میدید بشددددت اموزنده و مفیده ،تشکر

بسیار عالی و مفید بود

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x