ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

طوفانی از داده ها پیش روی دلار آمریکا قرار دارد

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه

امروز اتفاقات زیادی در بازار فارکس رخ خواهد داد. داده آمار فرصت‌های شغلی و سخنرانی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در کانون توجهات هستند. همچنین امروز بودجه بریتانیا منتشر خواهد شد. همچنین جلسه بانک مرکزی کانادا و لهستان امروز برگزار خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود پاول آنچنان هاوکیش سخنرانی نکند و امروز ریسک‌های نزولی برای دلار وجود دارد.

دلار آمریکا: آمار فرصت‌های شغلی در کانون توجهات

با توجه به اینکه سرمایه گذاران منتظر حرکت بزرگ بعدی بانک‌های مرکزی هستند، نوسانات در بازار فارکس بسیار پایین است. بعید است شرایط نوسانات پایین به این زودی‌ها تمام شود اما امروز برخی از ورودی‌های کلیدی برای داستان دلار در سال جاری منتشر خواهند شد.

تخفیف پرارپ

این هفته باید بر دو مسئله توجه کرد. اولی داده‌های آمار فرصت‌های شغلی (JOLTS) است که انتظار می‌رود از 9.03 میلیون به 8.85 میلیون کاهش یابد. تمرکز بیشتر روی نرخ ترک شغل است – یعنی چند درصد از نیروی کار داوطلبانه کار را ترک کرده‌اند. این مسئله نشانه‌ای از بازار کار رقابتی یا ضعیف خواهد بود. در اوج خود در سال‌های 2021 و 2022، تقریباً 3.5 درصد از نیروی کار در حال ترک کار بودند – که منعکس کننده بازارهای کار بسیار فشرده بود. در داده ماه دسامبر 2023 این عدد به 1.8% کاهش یافته بود (غیرفصلی تعدیل شده) و کاهش بیشتر امروز نشان می‌دهد که بازار کار ایالات متحده در حال بازگشت به تعادل بهتر است و فشار برای دستمزدهای بالاتر – عامل اصلی تورم – در حال کاهش است. عدد پایین در این داده برای دلار عامل منفی خواهد بود.

مسئله مهم بعدی سخنرانی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، است. بسیاری فکر می‌کنند که او باید با توجه به اشتغال قوی در ژانویه و داده‌های قیمتی، رفتاری هاوکیش نشان دهد. با این حال، احتمال زیادی وجود دارد که لحن او بسیار شبیه سخنرانی اخیر کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو، با عنوان “عجله چرا؟” باشد. در آن سخنرانی تاکید شد که فدرال رزرو از امتیاز صبور بودن برخوردار است و اعتراف کرد که داده‌های ژانویه قوی بوده است. اما پیام اصلی کاهش موفقیت آمیز تورم و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در اواخر سال جاری بود. به همین ترتیب، می‌توانیم بگوییم که قیمت‌گذاری در بازار میزان رشد دلار را امروز محدود می‌کند (مگر اینکه پیام فدرال رزرو را کاملاً اشتباه برداشت کرده باشیم!). موسسه ING عقیده دارد که کاهش 75 نقطه پایه‌ای فدرال رزرو حداقل قیمت گذاری است که بازار در سال جاری خواهد داشت. هفته گذشته بازار انتظارات فدرال رزرو در سال 2024 را کاهش داد و تنها به 78 نقطه پایه رساند. موسسه ING اکنون 87 نقطه پایه را پیش‌بینی می‌کند.

ایکس چیف

البته که داده مهم اشتغال آمریکا برای ماه فوریه در روز جمعه منتشر خواهد شد، اما اگر ترکیب فوق از رویدادها امروز رخ دهد، DXY می‌تواند به سمت محدوده 103.35 حرکت کند.

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

همچنین سرمایه گذاران شروع به جدی‌تر گرفتن تهدید افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن کرده‌اند. نرخ سوآپ سه ماهه ین به بالاترین سطح از سال 2016 رسیده است. معاملات حملی همچنان مناسب هستند، اما با توجه به ریسک‌های ژاپن در هفته‌ها و ماه‌های آینده (از داده‌های دستمزد در 15 مارس شروع می‌شود)، سرمایه‌گذاران ممکن است تصمیم بگیرند بودجه خود را از ین خارج کنند و به چیزی شبیه دلار تایوان، که در آن هزینه‌های تامین مالی است، تغییر دهند.

یورو: جلسه بانک مرکزی اروپا

پس از انتشار داده‌های ضعیف‌تر از انتظارات PMI خدماتی موسسه ISM، جفت ارز EURUSD رالی کوچکی داشت. موسسه ING عقیده دارد ریسک‌های نزولی برای یورو پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا وجود دارد. به این ترتیب، اگر رویدادهای امروز آمریکا برای دلار منفی باشند، بعید است که EURUSD بتواند محدوده 1.0900 را بشکند.

پوند: هانت نمایش بودجه را اجرا خواهد کرد

امروز جرمی هانت، صدراعظم بریتانیا، بودجه قبل از انتخابات را ارائه می‌کند. این بودجه در مطبوعات بریتانیا بسیار پیش‌بینی شده است و آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که هانت کاهش دیگری در مالیات بیمه ملی (تشویق کارگران) به جای کاهش مالیات بر درآمد محبوب‌تر از لحاظ سیاسی را ارائه خواهد کرد. جیمز اسمیت، اقتصاددان بریتانیایی موسسه ING تخمین می‌زند که هانت حدود 18 میلیارد پوند فرصت مالی برای خرج کردن دارد. پیش‌بینی‌های اجماع همچنین حاکی از این است که حواله اوراق دولتی در سال مالی 24/25 (انتشار برنامه ریزی شده) در حدود 260 میلیارد پوند در مقابل 237 میلیارد پوند در سال گذشته باشد. هر مبلغ بالاتری از اوراق دولتی می‌تواند دوباره بازار اوراق انگلستان را متزلزل کند و باعث کاهش 20 نقطه پایه‌ای در بازده اوراق 10 ساله شود. اگر این اتفاق بیفتد، GBPUSD می‌تواند حدود 1.5% افت را تجربه کند.

با این حال، هانت به عنوان یک فرد مطمئن به خزانه داری بریتانیا آورده شد و از اینکه می‌تواند بدون برهم زدن بازار اوراق قرضه چه مقدار سرمایه مالی ارائه دهد بسیار آگاه است.

برخی محرک‌های مالی مناسب فقط باید چرخه سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی را به تعویق بیاندازد (در حال حاضر موسسه ING ماه اوت را برای اولین کاهش نرخ بهره در نظر دارد) که این مسئله پوند حمایت می‌کند. در واقع، پوند تنها ارز G10 است که بازده کل مثبت را در برابر دلار در سال جاری دارد. همچنین ممکن است بر روی اقدامات جدید برای حمایت از صنعت مالی بریتانیا تمرکز شود، مانند یک حساب پس انداز فردی (individual savings account) با مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار فهرست‌شده در بریتانیا. (حساب پس انداز فردی یک کلاس از ترتیبات سرمایه گذاری خرده فروشی است که در دسترس ساکنان بریتانیا است. اولین بار در سال 1999 معرفی شد). همچنین برخی درخواست‌ها از صدراعظم برای کاهش یا لغو 0.5 درصد حق تمبر در معاملات سهام بریتانیا وجود دارد که بریتانیا را برای فهرست‌ها نسبت به اکثر رقبا در مضیقه قرار می‌دهد. (حق تمبر مالیاتی است که از خرید ملک یا اسناد (اکثر اسناد قانونی مانند چک، رسید، کمیسیون نظامی، جواز ازدواج و معاملات زمین) اخذ می‌شود). هر حرکتی در اینجا، تا زمانی که بودجه آن تامین شود، برای پوند مثبت است.

به طور کلی، امروز دیدگاه مثبتی برای پوند وجود دارد و احتمال این سناریو وجود دارد که جفت ارز GBPUSD به محدوده مقاومتی 1.2800/25 برسد.

دلار کانادا: بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را تغییر نخواهد داد

امروز جلسه بانک مرکزی کانادا بدون انتشار پیش بینی‌های جدید اقتصادی، برگزار خواهد شد. بانک مرکزی کانادا از نشست 24 ژانویه سیگنال‌های متفاوتی از اقتصاد دریافت کرده است. رشد قوی‌تر از حد انتظار بوده است، اما تورم با سرعت بیشتری کاهش یافت. در ژانویه، بانک مرکزی کانادا اشاره به افزایش بیشتر نرخ بهره را از بیانیه حذف کرد، اما همچنان باید بحث را به صراحت بیشتر به سمت افزایش نرخ بهره سوق دهد.

ریسک نزولی برای دلار وجود دارد چرا که بانک مرکزی کانادا ممکن است امروز ارجاعاتی به سیاست پولی تسهیلی ارائه کند، اما پیام کلی باید محتاطانه باقی بماند. بازگشت انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو به منحنی دلار کانادا سرازیر شده است و اکنون قیمت گذاری 90 نقطه پایه‌ای برای کاهش نرخ بهره در سال جاری انجام شده است. احتمالاً انگیزه کمی برای بانک مرکزی کانادا وجود دارد که انتظارات نرخ بهره را در این مرحله پایین بیاورد، و آنها ممکن است خوشحال باشند که این جلسه را بدون تأثیر زیادی در بازار برگزار کنند.

موسسه ING در مورد افزایش مجدد دلار کانادا در کوتاه مدت محتاط است. اگرچه کاهش ارزش دلار از سه ماهه دوم – از نظر این موسسه – باید USDCAD را تا پایان سال به 1.30 برساند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی