ارانته

راهنمای معامله کردن ارز یورو در بازار فیوچرز

زمان مطالعه: 10 دقیقه

راهنمای معامله کردن ارز یورو در بازار فیوچرز

بسیاری از معامله‌گران با جفت ارز EURUSD که در بازار ارز نقدی یا اسپات معامله می شود، آشنا هستند. اما کمتر معامله‌گری با قرارداد ارز یورو که در چارچوب بازارهای آتی (فیوچرز) معامله می‌شود، آشنایی دارد. هر دوی این بازارها شباهت‌هایی دارند، با این حال،  بین آنها تفاوت‌های مشخصی وجود دارد که معامله‌گران بازار ارز باید از آنها آگاه باشند. در این مقاله، تمام جنبه‌های قراردادهای آتی ارز یورو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه‌ای بر قراردادهای آتی ارز

قراردادهای آتی ارز، قراردادهای مالی هستند که در آن دارایی مورد معامله نرخ یک ارز خارجی است. چند نمونه از قراردادهای آتی ارز عبارتند از نرخ مبادله پوند انگلیس به دلار آمریکا، نرخ مبادله ین ژاپن به دلار آمریکا و نرخ مبادله ارز یورو به دلار آمریکا. یکی از تفاوت‌های اصلی بین معامله کردن ارزها در بازار نقدی فارکس (Spot) در مقابل بازار آتی ارز (Futures) این است که در بازار نقدی فارکس، معاملات غیرمتمرکز هستند و اجرای آنها معمولاً از طریق کارگزاران (بروکرهای) میز معامله (DDB) انجام می‌شود.

از سوی دیگر، در بازار آتی ارز، معاملات از طریق یک صرافی متمرکز شده‌اند و اجرای معاملات از طریق این صرافی‌ها انجام می‌شود. نمونه‌ای از یک صرافی در بازار آتی ارز، بورس کالای شیکاگو است. به دلیل وجود یک صرافی که نقش یک واسطه را دارد، بازار آتی ارز بسیار شفاف‌تر از بازار نقدی فارکس است.

بر خلاف بازار نقدی فارکس، که در آن بروکرها اغلب حجم‌های مختلف برای معاملات مثل لات‌های خیلی کوچک (Micro Lots)، لات‌های کوچک (Mini Lots) و لات‌های استاندارد، ارائه می‌دهند، کسانی که در حوزه بازار آتی ارز معامله می‌کنند، باید حداقل یک قرارداد (Contract) معامله کنند. این حجم ممکن است برای برخی از معامله‌گران، به ویژه معامله‌گرانی که سرمایه کمی دارند، امکان‌پذیر نباشد. برای درک حجم یک قرارداد استاندارد، اجازه دهید نمونه‌ای از قرارداد آتی یورو را در نظر بگیریم.

یک قرارداد استاندارد برای قرارداد آتی ارز یورو نشان دهنده 125 هزار یورو است. بیایید فرض کنیم که صرافی مارجین مورد نیاز برای قرارداد آتی ارز یورو را 2500 دلار تعیین می‌کند. این حداقل مبلغی است که باید به کارگزار خود به عنوان حاشیه (Margin) بدهید تا یک قرارداد آتی استاندارد یورو را در بورس کالای شیکاگو کنترل و معامله کند. در اصل، این به شما این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از حداقل حاشیه مورد نیاز، تقریباً اهرم 50 به 1 داشته باشید.

در چارچوب بازار نقدی فارکس، حداقل حرکت قیمت پیپ (Pip) نامیده می‌شود. با این حال، در بازار آتی، حداقل حرکت قیمت به عنوان تیک (Tick) شناخته می‌شود. درک واژگان و تفاوت‌های ظریف بین دو بازار حائز اهمیت است. برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند در بازار آتی ارز معامله کنند زیرا شفافیت در قیمت و یک صرافی متمرکز برای آنها ارزش زیادی دارد.

از سوی دیگر، بعضی معامله‌گران ممکن است ترجیح دهند معاملات خود را در بازار نقدی فارکس انجام دهند، زیرا بخاطر واحد‌های معاملاتی کوچکتر، می‌توانند به‌طور مؤثرتری وارد معاملات شده و از آنها خارج شوند. بنابراین، هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. هر معامله‌گر باید مزایا و معایب هر یک از دو روش معامله کردن ارزها را بسنجد و شخصا تصمیم بگیرد که کدام یک برای او گزینه بهتری است.

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دو نوع مختلف از مارجین در بازارهای آتی وجود دارد. اولین نوع به عنوان مارجین معاملات روزانه شناخته می‌شود، که اغلب توسط بروکر آتی تعیین می‌شود. نوع دوم به عنوان مارجین شبانه شناخته می‌شود که توسط صرافی تعیین می‌شود.

مارجین معاملات روزانه معمولا خیلی کمتر از مارجین شبانه است. اما نکته منفی آن این است که شما فقط در طول جلسه معاملاتی روزانه از مزایای مارجین روزانه بهره مند خواهید شد. اگر بخواهید معامله خود را بیش از یک زمان مشخص، همانطور که توسط صرافی تعیین شده است، نگه دارید ، باید مارجین مورد نیاز شبانه را نیز متقبل شوید، در غیر اینصورت این ریسک وجود دارد که بروکر به طور خودکار معامله شما را ببندد (نقد کند).

پنج جفت ارزی که بیشترین حجم معاملات در بازار آتی ارز را تشکیل می‌دهند عبارتند از: یورو به دلار آمریکا، پوند انگلیس به دلار آمریکا، دلار استرالیا به دلار آمریکا، دلار کانادا به دلار آمریکا، فرانک سوئیس به دلار آمریکا، و ین ژاپن به دلار آمریکا. ما توجه به عنوان مقاله، بر روی جفت ارز یورو به دلار آمریکا تمرکز خواهیم کرد.

مبانی بازار آتی ارز یورو

ارز یورو واحد پول رسمی منطقه یورو است. منطقه یورو متشکل از 19 کشور است که عبارتند از: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

واحد پول یورو در سال 1999 وارد گردش شد. از زمان نگارش این مقاله، بیش از 1 تریلیون یورو در سراسر جهان در گردش است. بازار آتی یورو به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که از نوسانات قیمت در نرخ مبادله بین یورو و دلار آمریکا سود ببرند. ارز یورو بیشترین نقدینگی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند و این ویژگی هم در بازار آتی و هم در بازار نقدی فارکس صادق است. بانک مرکزی اروپا که معمولاً به عنوان ECB شناخته می‌شود، مسئولیت مدیریت ارز یورو از طریق مکانیسم‌های سیاست پولی را بر عهده دارد.

نرخ مبادله آتی ارز یورو توسط ارز پایه در رابطه با ارز مظنه تعیین می‌شود. نرخ مبادله به ما می‌گوید که برای خرید یک یورو، ارز پایه، به چند دلار آمریکا، ارز مظنه، نیاز است. به عبارت دیگر، این نرخ مبادله منعکس کننده تغییرات ارزش دلار آمریکا در برابر ارزش یورو است.

صرافی اصلی برای قراردادهای آتی یورو و قراردادهای آپشن ارز یورو، بورس کالای شیکاگو یا همان CME است. در کنار قرارداد استاندارد یورو که 125 هزار یورو را به عنوان ارزش فرضی نشان می‌دهد، CME همچنین یک قرارداد آتی یورو با حجم کوچک (Mini) نیز ارائه می‌دهد. این قرارداد با حجم کوچک دارای ارزش فرضي 62500 یورو است.

بورس کالای شیکاگو

هنگام تحلیل نمودار قیمت برای جفت ارز یورو به دلار آمريكا، آنچه ما در تلاش هستیم اندازه‌گیری کنیم این است که آیا انتظار داریم نرخ مبادله یورو به دلار آمریکا افزایش یابد یا کاهش. اگر باور داشته باشیم که ارزش یورو در برابر دلار آمریکا افزایش می‌یابد، در قرارداد یورو یک معامله خريد باز مي‌كنيم. از سوی دیگر، اگر باور داشته باشیم که ارزش یورو در برابر دلار آمریکا کاهش می‌یابد، در قرارداد یورو یک معامله فروش باز مي‌كنيم.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

بیایید سعی کنیم به طور عملی اين موضوع را درک کنیم. به عنوان مثال، اگر نرخ مبادله یورو به دلار آمريكا از 1.60 به 1.70 افزایش یابد، معنای آن این است که برای خرید یک یورو به 1.70 دلار آمریکا نیاز دارید. بنابراین چون نرخ مبادله افزايش پیدا کرده است، نشان دهنده افزایش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا یا به عبارت دیگر کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر یورو است.

بیایید به مثال دیگری نگاه کنیم اما این بار برعکس مثال قبلی. اگر نرخ مبادله یورو به دلار آمریکا از 1.70 دلار به 1.60 دلار کاهش یابد، معنای آن این است که برای خرید یک یورو به 1.6 دلار نیاز دارید. بنابراین چون نرخ مبادله کاهش پیدا کرده است، نشان دهنده کاهش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا یا به عبارت دیگر افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر یورو است.

جزئیات قراردادهای آتی یورو

بیایید اکنون با جزئیات بیشتری در مورد قراردادهای آتی یورو در بورس کالای شیکاگو صحبت کنیم. در مرحله اول، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، حجم قرارداد استاندارد برای یورو 125 هزار یورو است. قراردادهای آتی یورو در هر دو پلتفرم CME Globex و CME ClearPort معامله می شوند. پلتفرم CME Globex پلتفرمی است که اکثر معامله‌گران خرد به آن دسترسی خواهند داشت. ساعات معاملاتی برای CME Globex از دوشنبه تا جمعه از ساعت 5 عصر تا 4 بعد از ظهر به وقت مرکزی آمريكا است.

یورو در CME Globex تحت نماد 6E معامله می‌شود. حداقل نوسان قیمت در نماد 6E بر حسب تیک اندازه‌گیری می‌شود. و این حداقل تیک 0.00005 تغيير در هر یورو است که نشان دهنده 6.25 دلار در هر قرارداد است. برای کسانی که از CME ClearPort استفاده می‌کنند، نماد يورو EC است. قرارداد يورو دارای یک چرخه سه ماه (هر سال چهار بار) است که شامل مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر مي‌شود. و ويژگي آخر اينكه قرارداد آتی یورو از طریق تحویل فیزیکی تسویه می‌شود.

گزارش‌های اقتصادی تأثیرگذار بر قراردادهای آتی یورو

اکنون که با مفاهیم ابتدایی قرارداد آتی یورو آشنا شدید، اجازه دهید در مورد برخی از اخبار و داده‌های اقتصادی که بر حرکت قیمت تأثیر دارند توضیحاتی بدهیم.

سیاست پولی بانک مرکزی

از بین همه متغیرهای مختلفی که در نرخ مبادله قرارداد آتی یورو نقش دارند، هیچ کدام مهمتر از سیاست پولی بانک مرکزی نیست. در داخل ایالات متحده، فدرال رزرو مسئول تصمیمات سیاست پولی است. به طور مشابه، در منطقه یورو، بانک مرکزی اروپا وظیفه سیاست گذاری پولی را بر عهده دارد.

هر تصمیمی که توسط این بانک های مرکزی گرفته شود می‌تواند تاثیر زیادی بر نرخ مبادله ارز داشته باشد. و این موضوع به ویژه در مورد تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره صادق است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به آنچه که رئیس فدرال رزرو و رئیس بانک مرکزی اروپا می‌گویند و انجام می‌دهند، نگاه دقیقی دارند، زیرا این اشخاص گاهی اوقات می‌توانند سرنخ‌هایی برای افزایش یا کاهش نرخ بهره در آینده ارائه دهند.

گزارش‌های تورمی

دسته دیگری از داده‌های بنیادی که هنگام ارزیابی نرخ مبادله یورو بسیار مهم است، گزارش‌های تورمی مربوطه مانند شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید‌ کننده (PPI) هستند. معمولا ارقام تورمی می‌توانند بر تصمیم بانک مرکزی برای افزایش یا کاهش نرخ بهره تأثیر بگذارند. برای مثال، اگر به نظر می‌رسد که اقتصاد بیش از حد رشد کرده است و تورم با نرخی بالاتر از حد انتظار یا نرخ هدف تعیین شده توسط بانک مرکزی در حال افزایش است، ممکن است بانک مرکزی برای حفظ فعالیت‌های اقتصادی عادی‌تر، نرخ بهره را افزایش دهد.

مهمترین گزارش تورمی، شاخص قیمت مصرف کننده است. این گزارش یک دید کلی در مورد قیمت کالاهایی که خانواده‌ای از قشر متوسط احتمالاً خریداری می‌کند ارائه می‌دهد. رقم اصلی که باید در گزارش CPI مراقب آن بود، CPI هسته (Core CPI) است. CPI هسته سبدی از کالاهای مصرفی را محاسبه می‌کند، اما بخش‌های پرنوسان مثل انرژی و مواد غذایی را از آن حذف می‌کند.

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یا (GDP)، کل خروجی تولیدات در یک اقتصاد را اندازه‌گیری می‌کند. به عبارت ساده، یک دید کلی در مورد سلامت و رشد کلی در یک کشور یا منطقه‌ای خاص را ارائه می‌‎دهد. هنگامی که تولید ناخالص داخلی به طور پیوسته هر سه ماهه به سه ماهه یا سال به سال در حال افزایش باشد، نشانه دهنده یک اقتصاد سالم و پویا است. از سوی دیگر، کاهش پیوسته رقم تولید ناخالص داخلی نشان دهنده وضعیت اقتصادی ضعیف یا غیر پویا است.

هنگام تحلیل بازار آتی یورو، بررسی ارقام تولید ناخالص داخلی و روندهای اخیر در این ارقام برای منطقه یورو و ایالات متحده، حائز اهمیت است. این ارقام درک بهتری از وضعیت اقتصادی منطقه یورو و ایالت متحده به ما می‌دهند و می‌توانیم از این داده‌ها بینشی کسب کنیم تا در پیش‌بینی‌ آتی قیمت برای نرخ مبادله به ما کمک کنند.

تحلیل احساسات بازار

یکی دیگر از دسته‌های مهمی که معامله‌گران باید آن را تحلیل کنند، احساسات (Sentiment) در بازار است. تحلیل احساسات (سنتیمنت) اغلب می‌تواند سرنخ اولیه‌ای از سطح اعتماد در یک اقتصاد را به ما ارائه دهد، زیرا این نوع تحلیل به جای اینکه یک شاخص تاخیری (Lagging) باشد، یک شاخص پیشرو (Leading) در نظر گرفته می‌شود. دو مورد از تحلیل احساسات که به طور گسترده توسط معامله‌گران دنبال می‌شوند عبارتند از نظرسنجی ZEW آلمان و شاخص احساسات دانشگاه میشیگان.

تحلیل تکنیکال بازار آتی یورو

یکی دیگر از سبک‌های محبوب معاملاتی که به خوبی با ابزار معاملاتی یورو سازگار است، استفاده از تحلیل تکنیکال است. تحلیل تکنیکال موضوع گسترده‌ای است و طیف وسیعی از روش‌های تحلیلی را شامل می شود. برخی از این روش ها عبارتند از تحلیل کندل استیک، تحلیل پرایس اکشن محض، پروفایل بازار، الگوهای کلاسیک در نمودار قیمت، تحلیل الگوی هارمونیک، دنبال کردن روند و بسیاری موارد دیگر.

بررسی هر یک از این استراتژی‌های معاملاتی تکنیکال فراتر از محدوده این مقاله است. با این وجود، به طور خلاصه یک سیستم ساده دنبال کردن روند را که می‌تواند در معامله یورو استفاده شود، بررسی خواهیم کرد. هنگامی که بازارها رفتار قیمتی روندی را نشان می‌دهند، سیستم‌های دنبال کننده روند به خوبی عمل می‌کنند. و به این دلیل که ارزها معمولا حرکات یک طرفه‌ای از خود نشان می‌دهند، به طور کلی گزینه‌ای خوبی برای این نوع سیستم هستند.

استراتژی معاملاتی یورو که در اینجا مورد بررسی قرار خواهیم داد تنها بر اساس دو اندیکاتور عمل می‌کند. اولین اندیکاتور بولینگر باند و دومین ایندکاتور میانگین متحرک ساده 200 (200 SMA) است. اندیکاتور بولینگر باند به عنوان اندیکاتور سیگنال عمل می‌کند و میانگین متحرک ساده 200 به عنوان فیلتر روند عمل خواهد کرد. به این ترتیب در زیر قوانین این سیستم ساده دنبال کننده روند برای معامله کردن در قرارداد آتی 6E آمده است.

ابتدا به قوانین برای معاملات خرید نگاه می‌کنیم:

پس از اینکه قیمت اخیراً خط پایینی بولینگر باند را لمس کرده است، قیمت باید از خط میانه بولینگر باند عبور کند و بالای آن بسته شود.

در زمان ایجاد سیگنال، قیمت باید بالاتر از 200 SMA قرار داشته باشد.

حد ضرر باید درست زیر کف کندلی قرار بگیرد که خط پایینی بولینگر باند را لمس کرده است.

هنگامی که قیمت برمی‌گردد و زیر خط میانه بولینگر باند بسته می‌شود، از معامله خرید خارج شوید.

حالا به قوانین این استراتژی برای معاملات فروش نگاه می‌کنیم:

پس از اینکه قیمت اخیراً خط بالایی بولینگر باند را لمس کرده است، قیمت باید از خط میانه بولینگر باند عبور کند و زیر آن بسته شود.

حد ضرر باید درست بالای سقف کندلی قرار بگیرد که خط بالایی بولینگر باند را لمس کرده است.

هنگامی که قیمت برمی‌گردد و بالای خط میانه بولینگر باند بسته می‌شود، از معامله خرید خارج شوید.

اکنون به این استراتژی در عمل نگاه می‌کنیم. در زیر نمودار روزانه قرارداد آتی یورو که در CME معامله می‌شود را مشاهده می‌کنید.

استراتژی معاملاتی بر اساس اندیکاتور بولینگر و میانگین متحرک ساده 200

اگر به تصویر بالا توجه کنید می‌بینید قیمت در محدوده باریکی حرکت می‌کرده است و پهنای باریک بولینگر باند نیز این موضوع را نشان می‌دهد. بلافاصله پس از آن، قیمت از خط میانه بولینگر باند عبور کرده و خط بالایی بولینگر باند را لمس می‌کند. بلافاصله پس از آن، در کندل بعدی، قیمت به زیر خط میانه بولینگر باند بر‌می‌گردد و در زیر آن بسته می‌شود. به این ترتیب، این به عنوان سیگنال ورود به معامله فروش برای ما عمل می‌کند.

در این مرحله، ما باید مطمئن شویم که قیمت زیر SMA 200 بلند مدت قرار گرفته است. همانطور که در نمودر به وضوح می‌بینیم، قیمت در زمان سیگنال بسیار پایین‌تر از خط SMA 200 قرار گرفته است. به این ترتیب، هنگام باز شدن کندل بعدی می‌توانستیم وارد معامله فروش شویم. قیمت برای یک دوره طولانی پایین‌تر رفت و یک روند نزولی نسبتا قوی ایجاد کرد و در طول کل حرکت نزولی خود با خط پایینی بولینگر باند در تماس بود.

در نهایت قیمت شروع به تثبیت کرد و بالاتر آمد. می‌توانیددر نمودار نقطه خروجی را ببینید، جایی که قیمت در بالای خط میانه بولینگر باند بسته شد و در نهایت ما را با سودی خوب از معامله خارج کرد.

سخن پایانی

بازار آتی یورو بیشترین نقدینگی را در بازار آتی ارز در CME دارد، و یکی از پرمعامله‌ترین نمادها در کل بازار آتی است. یک معامله گر ارز یورو می‌تواند روی نرخ مبادله ارز به شیوه‌ای کارآمد و شفاف شرط بندی کند.

هزینه معامله این قرارداد در CME نسبتا کم است. معمولا بروکر معاملات آتی ممکن است بین چهار تا هشت دلار برای هر طرف برای مجموع هزینه‌های هشت تا پانزده دلاری دور هر قرارداد کسر کند. می‌توانید انتظار داشته باشید که دو برابر این مبلغ را به بروکرهای آتی با خدمات کامل بپردازید. علاوه بر این، اسپرد بسیار کوچکی دارند و معمولاً در شرایط عادی بازار، این اسپرد حداکثر یک تا دو تیک است. قرارداد آتی یورو محصولی عالی است که معامله‌گران باید آن را در فهرست نمادهایی که معامله می‌کنند قرار دهند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی