ارانته

ساعت باز شدن بازار فارکس و بهترین زمان معامله در فارکس چه ساعتی است؟

زمان مطالعه: 17 دقیقه
ساعت باز شدن بازار فارکس و بهترین زمان معامله در فارکس چه ساعتی است؟

 

بازار فارکس یکی از بازارهای مالی اصلی است که به صورت شبانه‌روزی در روزهای کاری به معامله‌گران اجازه معامله بر روی ارزهای ملی را می‌دهد. این مسئله تا حد زیادی به دلیل اهمیت معاملات ارز برای شرکت‌ها و بانک‌های مستقر در کشورهای مختلف در سراسر جهان است.

در بازار بین بانکی فارکس، معامله‌گران حرفه‌ای که در یکی از شعبه‌های یک بانک بین‌المللی بزرگ کار می‌کنند، معمولاً سفارشات ارزی مشتریان محلی خود را به شعبه وابسته منتقل می‌کنند تا انجام معاملات شبانه روزی کارآمد امکان پذیر باشد.

این فرآیند معمولاً در ساعات کاری عادی بازار ارز به صورت منظم پیش می‌رود، مگر این که این روند به دلیل تعطیلات بانکی با وقفه‌ای مواجه شود. بانک‌های واقع در هر شهر بزرگ یا کوچک که درون این چرخه هستند، ساعات کاری عادی دارند که در نهایت به عنوان یک جلسه معاملاتی فارکس شناخته می‌شود.

هر یک از این جلسات فارکس معمولاً به نام شهری که مرکز پولی آن منطقه است، نام‌گذاری می‌شود. اگر به دنبال کشف بهترین زمان برای معاملات جفت ارز هستید، درک اینکه چه زمانی جلسات مختلف فارکس فعال هستند و چه ارزهایی در آن بازه زمانی نقدشونده‌تر هستند، بسیار مهم خواهد بود.

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران

بازار فارکس بین روزهای دوشنبه تا جمعه به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند. در تمام طول مدتی که بازار فارکس فعالیت می‌کند، معامله‌گران می‌توانند در هر دو جهت معاملات را باز و بسته کنند. اما در خارج از زمان معاملات امکان این کار وجود ندارد. ساعت باز شدن بازار فارکس روز دوشنبه هر هفته و مصادف با شروع به کار بازار در استرالیا و نیوزلند است. این تایم که به سشن سیدنی معروف است در ساعت 00:30 به وقت ایران یا ساعت 16:00 به وقت ساحل شرقی آمریکا شروع می‌شود. 

ساعت بسته شدن بازار فارکس به وقت ایران

بازار فارکس روز شنبه با پایان کار بازار نیویورک در ساعت 02:30 به وقت ایران یا روز جمعه ساعت 18:00 به وقت ساحل شرقی به کار خود خاتمه می‌دهد (هنگام بسته شدن بازار، در نیویورک هنوز روز جمعه است).

توجه به این نکته مهم است که وقت ساحل شرقی یا EST یکی از نه منطقه زمانی در ایالات متحده است که تمام ساحل شرقی این کشور را در بر می‌گیرد. ایالات متحده به صورت رسمی به ۹ منطقه زمانی تقسیم شده است که هرکدام تفاوت‌هایی در محاسبه زمان روزانه دارند. اما از آنجایی که اکثر موسسات مالی این کشور در ساحل شرقی مستقر شده‌اند، زمان ساحل شرقی به عنوان معیار زمانی در معاملات مالی این کشور در نظر گرفته می‌شود.

پس از بسته شدن بازار نیویورک و پس از ساعت کاری عادی، مقدار کمی از معاملات فارکس ممکن است متعاقباً در شهر شیکاگو در ایالت‌های غرب‌میانی آمریکا و همچنین در شهرهای سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس در ساحل غربی ایالات متحده انجام شوند. این نوع معاملات عمدتاً برای مشتریان بانکی هستند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با این حال در روز جمعه زمانی که معامله‌گران مستقر در این ساحل شرقی قیمت‌گذاری را متوقف می‌کنند و به خانه می‌روند، بازار فارکس عملاً برای تعطیلات آخر هفته بسته می‌شود.

سیگنال فارکس

سشن‌های بازار فارکس به وقت ایران

چهار سشن مهم در بازار فارکس وجود دارد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

سشن سیدنی: این سشن از ساعت ۰۰:۳۰ به وقت تهران یا 16:۰۰ به وقت ساحل شرقی شروع به کار می‌کند و در ساعت 10:30 به وقت تهران یا 02:00  به وقت ساحل شرقی به اتمام می‌رسد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

سشن توکیو: این سشن از ساعت 02:30 به وقت تهران یا 18:00 به وقت ساحل شرقی شروع به کار می‌کند و در ساعت 12:30 به وقت تهران یا 04:00 به وقت ساحل شرقی به اتمام می‌رسد.

سشن لندن یا اروپا: این سشن از ساعت 11:30 به وقت تهران یا 03:00 به وقت ساحل شرقی شروع به کار می‌کند و در ساعت 21:30 به وقت تهران یا 13:00 به وقت ساحل شرقی به اتمام می‌رسد.

سشن نیویورک: این سشن از ساعت 16:30 به وقت تهران یا 08:00 به وقت ساحل شرقی شروع به کار می‌کند و در ساعت 02:30 به وقت تهران یا 18:00 به وقت ساحل شرقی به اتمام می‌رسد.

نکته مهم در مورد ساعت سشن‌ها و همچنین باز و بسته شدن بازار فارکس این است که این اتفاق در بروکرهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است ساعت شروع معاملات در یک بروکر، روز دو شنبه ۰۱:۳۰ و در دیگری ۰۲:۳۰ باشد. بنابراین ساعت شروع معاملات را در بروکر خود بررسی کنید.

همچنین در مورد سشن اروپا، از آنجایی که بازار سهام در کشورهای مختلف اروپا در زمان‌های متفاوتی شروع به کار می‌کند، ممکن است در منابع مختلف ساعت متفاوتی برای شروع و پایان سشن اروپا عنوان شده باشد.

ساعات عادی معاملات فارکس در مراکز اصلی و فرعی

هر یک از مراکز معاملاتی اصلی دارای ساعات کاری عادی هستند که اکثر بانک‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای آنها هر روز (به استثنای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات بانکی) در آن‌ ساعت‌ها فعال هستند. در همه موارد، این ساعات با زمان کاری عادی یک مرکز تجاری بزرگ دیگر همپوشانی دارد. این همپوشانی امکان پیشرفت مستمر معاملات فارکس را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

نمودار پایین، ساعات کار بازار فارکس را برای هر مرکز معاملاتی اصلی با رنگ‌های مختلف برای هر بلوک اقتصادی یا کشور مشخص کرده است. این نمودار شامل ساعاتی برای شهرهایی با مناطق مالی توسعه یافته مانند: فرانکفورت، پاریس، لندن، نیویورک، اوکلند، ولینگتون، سیدنی، توکیو، هنگ‌کنگ و سنگاپور می‌شود.

ساعت باز شدن بازار فارکس و بهترین زمان معامله در فارکس چه ساعتی است؟

این نمودار زمان‌های عادی معاملات فارکس را در تمام مراکز اصلی و فرعی معاملاتی فارکس با استفاده از ساعت محلی شهر نیویورک در ایالات متحده به عنوان زمان پایه نشان می‌دهد. این مراکز معاملاتی شامل شهرهایی می‌شوند که در نقاط گوناگون قرار دارند مانند فرانکفورت و پاریس در قاره اروپا. همچنین این نمودار شامل شهرهای دیگری مانند لندن، نیویورک، ولینگتون، اوکلند، سیدنی، توکیو، هنگ کنگ و سنگاپور نیز می‌شود.

یک عنصر بسیار مهم در مورد نمودار بالا این است که ساعات کاری یک مرکز مالی بزرگ مانند لندن، نیویورک و توکیو با ساعات کاری در یک مرکز دیگر همپوشانی دارد. این همپوشانی‌ها با زمان‌هایی که نقدینگی و حجم معاملات به‌طور قابل‌توجهی بالا هستند مطابقت دارند، چرا که تعداد فعالان بازار در این ساعت‌ها بسیار زیاد است.

ساعت باز شدن بازار فارکس در زمستان

ساعت باز شدن بازار فارکس در زمستان

تغییر ساعت سشن‌های فارکس در تابستان

از آنجایی که طبق قانون لغو تغییر ساعت رسمی در ایران، از سال ۱۴۰۱ دیگر ساعت رسمی کشور در تابستان تغییر نمی‌کند، باید تغییر ساعت را در شش ماهه اول سال برای سشن‌های چهارگانه‌ای که ذکر شد، در نظر گرفت.

همچنین باید در نظر داشت در نیم کره جنوبی از آنجایی که فصول سال متفاوت از نیم کره شمالی است، تغییر ساعت تابستانی نیز متفاوت از نیم کره شمالی خواهد بود. به عنوان مثال هنگامی که در ایالات متحده بهار شروع می‌شود، در استرالیا پاییز شروع شده است. بنابراین هنگامی که در ایالات متحده ساعت به جلو حرکت می‌کند، در استرالیا ساعت به عقب حرکت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که شش ماه از سال فاصله بین سشن نیویورک و سیدنی دو ساعت تغییر کند.

همچنین کشور ژاپن ساعت تابستانی ندارد بنابراین سشن توکیو در تمام سال بدون تغییر باقی می‌ماند.

نکته نهایی که باید به آن توجه کرد این است که ساعت تابستانی در کشورهای مختلف در ماه‌های متفاوتی تغییر می‌کند. به عنوان مثال در ایالات متحده، اواسط ماه مارس و در اکثر کشورهای اروپایی در اواخر ماه مارس ساعت محلی یک ساعت به جلو کشیده می‌شود. اما در نیوزلند و استرالیا در ماه آوریل یک ساعت به عقب کشیده می‌شود.

همچنین در ماه اکتبر، کشورهای نیوزلند و استرالیا ساعت ها را یک ساعت به جلو می‌برند و در ماه نوامبر نیز کشورهای اروپایی، به همراه آمریکا و کانادا ساعت ها را یک ساعت به عقب می‌کشند.

اگر برای تعیین ساعت‌ها گیج شدید، نگران نباشید چرا که معمولا بروکرهای معتبر اعلان‌هایی برای تعیین زمان سشن‌های مختلف به کاربران خود ارسال می‌کنند که مطالعه این اعلان‌ها می‌تواند شما را برای تعیین زمان شروع و پایان سشن‌های مختلف راهنمایی کند.

ساعت باز شدن بازار فارکس در تابستان

ساعت باز شدن بازار فارکس در تابستان

جلسات معاملاتی فرعی بازار فارکس و قراردادهای آتی

علاوه بر سه جلسه معاملاتی اصلی مربوط به ساعات کاری لندن، نیویورک و توکیو، چندین جلسه نسبتاً فرعی معاملاتی فارکس وجود دارند که قابل توجه هستند.

برخی از این جلسات در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار بازگشایی جلسات اصلی هستند، به انتقال نقدینگی کمک می‌کنند و برخی دیگر نیز به افزایش نقدینگی در برخی ارزهای فرعی و کمتر شناخته شده کمک می‌کنند.

علاوه بر جلسه اصلی معاملاتی نیویورک، دو جلسه معاملاتی فرعی در ایالات متحده وجود دارند تا نقدینگی را به معامله‌گران فارکس و مشتریان بانکی در ساعات کاری ایالات متحده ارائه دهند. این جلسات با ساعات کاری در شیکاگو که یک ساعت دیرتر از نیویورک شروع می‌شود و همچنین با ساعات کاری شهرهای ساحل غربی ایالات متحده مانند سانفرانسیسکو و لس آنجلس که سه ساعت دیرتر از بازگشایی بازار نیویورک و در پایان جلسه معاملاتی توکیو فعال هستند، مطابقت دارند.

چندین جلسه معاملاتی فرعی نیز در خارج از ایالات متحده وجود دارند. اولین جلسه مربوط به ساعات کاری عادی ولینگتون و اوکلند در نیوزیلند است که با جلسات نیویورک و توکیو همپوشانی دارد. همچنین جلسه معاملاتی سیدنی در استرالیا با جلسات نیویورک و توکیو همپوشانی دارد. در آسیا، جلسه معاملاتی سنگاپور و هنگ‌کنگ با نیویورک همپوشانی ندارند، اما با توکیو و لندن همپوشانی دارند.

وقتی صحبت از معاملات آتی ارز (currency futures) می‌شود، برخی از فعال‌ترین قراردادها با استفاده از شبکه الکترونیکی CME (گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو) مستقر در شیکاگو معامله می‌شوند. ساعات کاری آن با یک پیش‌گشایش (Pre-Open) برای سفارش‌گیری در ساعت 17:00 به وقت نیویورک در روز یکشنبه (00:30 روز دوشنبه به وقت ایران) شروع شده و معاملات به طور رسمی یک ساعت بعد در ساعت 18:00 آغاز می‌شوند.

در طول روزهای کاری هفته، پیش‌گشایش بازار آتی ارز در ساعت 17:45 به وقت نیویورک فعال و معاملات از ساعت 18:00 آغاز می‌شوند. معاملات این قراردادهای آتی ارز به طور رسمی در ساعت 17:00 به وقت نیویورک عصر هر جمعه پایان می‌‌یابد.

بهترین ساعت کار در بازار فارکس به وقت ایران

همانطور که مشاهده کردید، بازار فارکس سشن‌های مختلفی بر اساس موقعیت‌های زمانی کشورهای مختلف دارد. هنگامی که بازارهای سهام در کشورهای مختلف شروع به کار می‌کنند، نقدینگی بالایی وارد بازار می‌شود. همچنین هنگامی که سشن‌ها با یکدیگر همپوشانی پیدا می‌کنند، به خاطر تجمیع نقدینگی دو بازار، شاهد افزایش ناگهانی نقدینگی در بازار هستیم.

در تصویر زیر به طور کامل همپوشانی‌های سشن‌های معاملاتی مختلف و میزان حجم معاملاتی در این ساعات را مشاهده می‌کنید.

بهترین ساعت کار در بازار فارکس

ساعت باز شدن بازار فارکس

همانطور که می‌بینید. در زمان همپوشانی سشن توکیو و لندن شاهد افزایش ناگهانی نقدینگی در بازار هستیم. پس از بسته شدن سشن توکیو نقدینگی کاهش می‌یابد اما با باز شدن سشن نیویورک یکبار دیگر نقدینگی افزایش می‌یابد تا اینکه در نهایت با بسته شدن سشن لندن شاهد افت حجم معاملات هستیم.

بنابراین بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس حد فاصل بین باز شدن سشن نیویورک در ساعت 16:۳۰ به وقت ایران و بسته شدن سشن لندن در ساعت 19:۳۰ به وقت ایران است. در این زمان نقدینگی بازار در بالاترین حد خود است.

با این حال، کسانی که به عنوان مثال عمده معاملات خود را روی دلار نیوزلند، دلار استرالیا یا ین ژاپن انجام می‌دهند می‌توانند از همپوشانی سشن توکیو و سیدنی استفاده کنند یا کسانی که تنها بر روی ین ژاپن معامله می‌کنند می‌توانند از همپوشانی سشن توکیو و لندن بین ساعات ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ به وقت ایران استفاده کنند.

بازه‌های زمانی معاملاتی پر ریسک‌تر در بازار فارکس

هر معامله‌گر باتجربه فارکس احتمالاً می‌تواند زمان‌هایی را که فکر می‌کند معاملات فارکس نسبت به زمان‌های دیگر ریسک بیشتری دارد، فهرست کند. در این بازه‌های زمانی به خاطر نوسان بالایی که بازار دارد می‌تواند منجر به افزایش ریسک حساب معامله‌گر شود. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوسانات (Volatility): این عبارت مربوط به درجه حرکت بازار و انواع خاصی از نوسانات از جمله نوسانات ضمنی (Implied)، تاریخی (Historical) و واقعی می‌شود که به معیارهای ریسکی مهم برای بسیاری از معامله‌گران و به ویژه برای کسانی که در معاملات آپشن فعال هستند، تبدیل شد‌ه‌ است.
 • نقدینگی (Liquidity): این مورد به عمق و توانایی بازار فارکس برای مدیریت موثر تراکنشات بزرگ مربوط می‌شود و ارزیابی آن معمولاً شامل تعداد فعالین در بازار که مایل به انجام قیمت‌گذاری هستند، می‌شود.
 • توانایی اجرا معاملات (Execution ability): این عامل ریسک (عامل خطر) تعیین می‌کند که آیا معاملات می‌توانند به طور موثر بدون بروز ریکوت (re-quote) متعدد به دلیل حرکات سریع بازار اجرا شوند یا خیر.
 • لغزش (Slippage): به تفاوت بین سطحی که برای مثال سفارش حدضرر (Stop Loss) قرار دارد و سطحی که دستور در آن اعمال می‌شود، اشاره دارد، البته در صورتی که سفارش توسط حرکات بازار اجرا شود.
 • اسپرد معاملاتی (Spread): تفاوت بین نرخ خرید و فروش ارز است که توسط یک بازارگردان قیمت‌گذاری شده است.

بر اساس اکثر استانداردها، شرایط معامله معمولاً در زمان‌های ریسکی معاملات فارکس بدتر می‌شود و ممکن است با مواردی مانند: افزایش نوسانات، کاهش نقدینگی، ریکوت (Requote)، لغزش بیشتر در سفارش‌ها و اسپرد بیشتر معاملات خودنمایی کنند. بسیاری از معامله‌گران ارز مخصوصا آن‌هایی که بر مبنای تحلیل تکنیکال معامله می‌کنند، این زمان‌های معاملاتی پر ریسک را برای استراتژی‌های خود مشکل‌ساز می‌دانند.

روش‌های معاملاتی تکنیکال در بازارهای با نقدینگی بالا و منظم بهتر عمل می‌کنند، چرا که تحلیل تکنیکال، بازار را با این فرض که قبلاً تمام داده‌های موجود را در قیمت لحاظ کرده ارزیابی می‌کند. این فرض در بازارهای سریعی که اطلاعات جدید را به سرعت جذب می‌کنند، ناتوان عمل می‌کند.

بر این اساس، معامله‌گران محافظه‌کارتر فارکس معمولاً ترجیح می‌دهند به جای باز کردن معامله در بازه‌های زمانی که ریسک بالایی دارند، معاملات خود را ببندند. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای بازار که استراتژیشان در بازارهای با نقدینگی بالا و منظم بهتر عمل می‌کند، از بازه‌های زمانی معاملاتی که بازار ریسک بیشتری دارد، اجتناب می‌کنند. این بازه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بعدازظهر جمعه و یکشنبه – اگرچه بازار فارکس از نظر فنی باز است، اما نقدینگی اغلب ناچیز است و در این زمان‌ها به دلیل کاهش تعداد فعالین در بازار، اسپرد (Spread) بیشتر می‌شود.
 • تعطیلات بانکی – زمانی که یک یا چند مرکز معاملاتی اصلی از جمله لندن، نیویورک و توکیو تعطیل هستند، نقدینگی در بازار ممکن است با مشکل مواجه شود.
 • انتشار اخبار مهم – این موارد می‌توانند شامل نتایج انتخابات، درگیری‌ و مناقشات، بلایا و همچنین اعلامیه‌های بانک‌های مرکزی مهم باشند.
 • انتشار داده‌های مهم اقتصادی: معامله‌گران می‌توانند یک تقویم اقتصادی فارکس را برای زمان و تاریخ چنین اخباری که معمولاً قبل از انتشار داده‌ها قابل مشاهده هستند، بررسی کنند. یک مثال قابل توجه، گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی (NFP) ایالات متحده است که معمولاً در اولین جمعه هر ماه در ساعت 8:30 صبح به وقت نیویورک (16:00 به وقت ایران و 1:30 بعد از ظهر به وقت لندن) منتشر می‌شود.

با این وجود، برخی از معامله‌گران فارکس تمایل دارند از حرکات چشمگیر و قابل توجه بازار در دوره‌های پرنوسان استفاده کنند. این فعالین شامل معامله‌گران اخبار می‌شوند که استراتژی‌های آن‌ها برای بهره‌گیری از نوسانات قیمتی بزرگ که معمولاً در حول انتشار اعلان‌های خبری اصلی یا داده‌های اقتصادی مشاهده می‌شود، طراحی شده‌ است. این افراد اغلب مشتاقانه منتظر معامله در دوره‌های پرنوسان با محوریت اخبار اقتصادی هستند، در حالی که بسیاری از معامله‌گران تکنیکالی دیگر از معاملات خود تا پایان بازه زمانی پر ریسک‌تر خارج می‌شوند.

بهترین جلسه معاملاتی فارکس

تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام جلسه معاملاتی با توجه به استراتژی معاملاتی خاص معامله‌گران به آن‌ها بهترین فرصت را برای انجام معاملات ارائه می‌دهد، بسیار مهم است. اگرچه اکثر معامله‌گران ترجیح می‌دهند به سادگی در ساعات بیداری یا ساعات کاری عادی خود فعالیت کنند، اما برخی از معامله‌گران ممکن است تمایل داشته باشند ساعات کاری خود را بر اساس جفت ارزهایی که می‌خواهند بیشتر معامله کنند، تنظیم کنند.

به عنوان مثال شخصی که عمدتاً علاقه‌مند به معامله ین ژاپن است، ممکن است نتواند از همان میزان نقدینگی و جریان اطلاعات که در طول جلسه معاملاتی توکیو مشاهده می‌کند، در جلسه نیویورک بهره ببرد. این بدین دلیل است که در جلسه معاملاتی توکیو، بانک‌های بزرگ ژاپنی معاملات خود را انجام داده و کشور ژاپن داده‌های اقتصادی کلیدی خود را منتشر می‌کند. حتی اگر معامله‌گر ین به صورت فیزیکی در اروپا یا ایالات متحده مستقر باشد، ممکن است ساعات بیداری و معاملات خود را تنظیم کند تا با استانداردهای بازار محلی فارکس ژاپن مطابقت داشته باشد.

اساساً، تعیین بهترین جلسه معاملاتی فارکس بر اساس استراتژی خاص، ترجیحات سبک زندگی و سایر محدودیت‌های مربوط به زمان مانند شغلی دیگر، می‌تواند برای هر معامله‌گر پیچیده و منحصربه‌فرد باشد.

با این وجود در بسیاری از موارد برای یک معامله‌گر منطقی است که مدتی برای تجزیه و تحلیل نقدینگی وابسته به زمان و ویژگی نوسانات هر جفت ارزی که ممکن است معامله کند، وقت صرف کند و بدین صورت استراتژی و موقعیت معاملاتی خاص خود را بهینه‌سازی کند.

بهترین روز برای انجام معاملات فارکس چه روزهایی است؟

بازار فارکس در پنج روز از ۷ روز هفته به صورت فعال باز است اما روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه بیشترین نقدینگی ممکن در این بازار موجود است. عمده داده‌های اقتصادی، سخنرانی بانک های مرکزی، بیانیه‌های سیاست‌گذاری و سایر داده‌های مهم از اقتصادهای بزرگ جهان در این سه روز منتشر می‌شود بنابراین معامله‌گران عمدتا به دنبال معامله در این زمان‌ها هستند.

بدترین روزها برای انجام معاملات فارکس چه روزهایی است؟

به طور کلی روزهایی که بازار فارکس باز است اما بانک‌ها و موسسات مالی در یکی از سشن‌های معاملاتی بسته یا نیمه تعطیل است، بدترین زمان برای انجام معاملات فارکس است.

روزهای پس از تعطیلات معمولا زمان مناسبی برای معامله نیست. به عنوان مثال دوشنبه یا روز‌های پس از تعطیلات کریسمس بازار ساکت و نقدینگی کم است بنابراین بهتر است از معامله در این زمان تا حد امکان اجتناب شود چرا که به خاطر کمبود نقدینگی یک خبر نسبتا عادی می‌تواند واکنش زیادی در بازار ایجاد کند.

همچنین اگر یکی از کشورهای مهم در سشن‌های معاملاتی که گفته شد به صورت رسمی تعطیل باشد، زمان مناسبی برای معامله در آن سشن نیست. به عنوان مثال هنگامی که کشورهای چین یا ژاپن در تعطیلات به سر می‌برند، زمان مناسبی برای معامله در سشن توکیو نیست. همچنین اگر کشورهای فرانسه، انگلستان یا آلمان در تعطیلات هستند، بهتر از تا حد امکان از معامله در سشن لندن اجتناب کرد. همین موضوع را می توان در مورد تعطیلات در ایالات متحده و معامله در سشن نیویورک گفت.

مهم‌ترین تعطیلات در ایالات متحده عید سال نو در اول ژانویه، روز بزرگداشت مارتین لوتر کینگ در ۱۸ ژانویه، روز ریاست جمهوری (تولد جورج واشنگتن) در ۲۳ فوریه، عید پاک در اوایل آوریل، روز یادبود (بزرگداشت کشته شدگان آمریکا در جنگ‌ها) آخرین دوشنبه ماه مه، روز استقلال در چهارم جولای (این روز تعطیل نیست اما بازار زودتر تعطیل می‌شود)، روز کارگر در ۶ سپتامبر، عید شکرگزاری در ۲۵ نوامبر، جمعه سیاه در آخرین جمعه ماه نوامبر (این روز تعطیل نیست اما بازار زودتر تعطیل می‌شود) و در نهایت روز کریسمس که بازارها در ایالات متحده چند روز تعطیل است.

ساعت تثبیت لندن (London fix) چیست؟

ساعت فیکس لندن یا ساعت ثابت لندن زمانی است که که بازار سازان از جمله بانک ها و سایر موسسات مالی بزرگ بر روی قیمت یک جفت ارز خاص به توافق می‌رسند. سپس این قیمت برای معامله جفت ارز بین بازار سازان و سایر مشتریان استفاده می‌شود. ساعت تثبیت لندن ۳ عصر به وقت لندن یا ۱۱ به وقت ساحل شرقی یا ۱۸:۳۰ عصر به وقت تهران است اما در تابستان این ساعت تغییر می‌کند.

معمولا زمانی که به ساعت تثبیت لندن نزدیک می‌شویم، حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند و این افزایش بر روی قیمت نیز تاثیر می‌گذارد. جریانات ماهانه، سه ماهه و سالانه نیز می‌تواند بر حرکت قیمت در ساعت تثبیت لندن تاثیر بگذارد.

متاسفانه برخی از معامله‌گران بدون در نظر گرفتن ساعت تثبیت لندن تفاوت آن را با حرکت‌های مبتنی بر داده یا جریان‌های دیگر نقدینگی متوجه نشده و دچار تحلیل‌های اشتباه می‌شوند. ما در کانال تلگرامی UTOFX این جریان‌ها را به طور مرتب رصد کرده و حرکت‌های خاص و ناگهانی قیمت را بررسی می‌کنیم. همچنین اگر حرکت قیمت به خاطر هر دلیل خاصی بود به اطلاع دنبال کنندگان کانال می‌رسانیم.

بهترین ساعت معاملات طلا در فارکس

طلا در چندین بازار مختلف معامله می‌شود. بازار شمش لندن (LBMA)، بورس کالا (COMEX) و بورس معاملات آپشن و آتی شیکاگو (CBOT) از جمله مهم‌ترین بازارها برای معامله طلا در جهان هستند که بزرگترین خریداران و فروشندگان طلا در آن فعالیت می‌کنند. ساعت فعالیت این بازارها با یکدیگر متفاوت است.

اما معامله‌گران خرد که در بازار فارکس قیمت آنی (SPOT) طلا را به صورت CFD معامله می‌کنند می‌توانند به صورت ۲۳ ساعته و با شروع به کار بازار فارکس، معامله بر روی طلا را آغاز کنند. دلیل اینکه معاملات طلا به صورت ۲۳ ساعته انجام می‌شود این است که بورس کالای شیکاگو که محل مبادله طلا است از ساعت ۴ تا ۵ عصر به وقت ساحل شرقی یا ۰۰:۳۰ تا ۰۱:۳۰ به وقت تهران (ساعت زمستانی) به مدت یک ساعت بسته است و اکثر بروکر ها تنها در زمان باز بودن بورس کالای شیکاگو به شما امکان معامله را می‌دهند.

بهترین زمان برای معامله طلا در بازار فارکس نیز زمانی است که سشن نیویورک و لندن با یکدیگر در همپوشانی هستند.

همچنین قیمت در بازار طلا برخلاف سایر جفت ارزها در بازار فارکس، ۲ بار تثبیت می‌شود یعنی برای طلا دو زمان تثبیت لندن داریم. یکبار در ساعت ۱۰:۳۰ به وقت لندن یا ۱۳:۳۰ به وقت تهران و دیگری در ساعت ۱۵:۰۰ به وقت لندن یا ۱۸:۳۰ به وقت تهران قیمت طلا در بازار طلای لندن تثبیت می شود. در این زمان حجم معاملات طلا به یکباره افزایش پیدا می‌کند و احتمال حرکت ناگهانی در قیمت طلا نیز بالا است.

اندیکاتورها و ابزارها برای تشخیص سشن‌های معاملاتی

ساده‌ترین راه برای تشخیص سشن‌های معاملاتی استفاده از وبسایت‌های فارکس است و بهترین وبسایت فارکس فکتوری است. شما می‌توانید با ورود به سایت فارکس فکتوری، منطقه زمانی را به تهران تغییر داده و سپس به سربرگ Markets رفته و در آنجا قسمت سشن (Sessions) را مشاهده کنید. در این قسمت به صورت آنلاین می‌بینید که کدام بازارها باز و کدام بازارها بسته‌اند. همچنین ساعت به زمان محلی را مشاهده می‌کنید.

اندیکاتورها و ابزارها برای تشخیص سشن‌های معاملاتی

اما اگر می‌خواهید در فضای معاملاتی خود نیز بتوانید سشن‌های معاملاتی را مشاهده کنید، می‌توانید از اندیکاتورهای موجود برای متاتریدر ۴ یا تریدینگ ویو استفاده کنید.

اندیکاتور Trading Sessions یک اندیکاتور مناسب برای متاتریدر است. شما با دانلود و نصب این اندیکاتور می‌توانید از این اندیکاتور برای مشاهده سشن معاملاتی بر روی چارت استفاده کنید. توجه داشته باشید که این اندیکاتور برای تایم فریم‌های زیر یک ساعت است و نمی‌توانید برای تایم فریم چهارساعته از آن استفاده کنید. دلیل این امر آن است که سشن‌های معاملاتی چند ساعت از روز را به خود اختصاص می‌دهند بنابراین این اندیکاتور برای تایم‌ فریم های بالا کارایی نخواهد داشت.

 ساعت کار بازار فارکس

همچنین اگر از تریدینگ ویو استفاده می‌کنید می‌توانید از اندیکاتور Market Sessions – By Leviathan استفاده کنید. با سرچ این نام در بخش اندیکاتورهای تریدینگ ویو می‌توانید آن را پیدا کنید.

همچنین می‌توانید با تغییر تنظیمات، تنظیمات دلخواه را بر روی این اندیکاتور اعمال کنید. توجه به این نکته مهم است که این اندیکاتور نیز مانند اندیکاتورTrading Sessions  تنها بر روی تایم فریم های یک ساعته به پایین کارایی دارد.

 ارتباط استراتژی معاملاتی و ساعت باز شدن بازار فارکس

با این حال، بهترین ابزار استفاده از وبسایت market24hclock.com است. این وبسایت با ابزارهای بصری زیبا، همپوشانی بازارهای مختلف را به شما نمایش می‌دهد و می‌توانید ببینید در لحظه کدام بازارها باز هستند. همچنین می‌توانید این ابزار را به صورت اپلیکیشن روی گوشی هوشمند خود داشته باشید.

ساعت شروع فارکس

سوالات متداول

ساعت باز و بسته شدن بازار فارکس چه ساعتی می‌باشد؟

بازار فارکس در روز دوشنبه ساعت 00:30 دقیقه به وقت ایران شروع به کار می‌کند و در روز شنبه ساعت 2:30 به وقت ایران به کار خود پایان می‌دهد.

ساعت ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس است. در این زمان به خاطر فعال بودن همزمان بازارهای مالی ایالات متحده و اروپا، نقدینگی در بالاترین سطح خود قرار دارد. همچنین روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه بهترین روزها برای معامله در بازار فارکس است.

مهم‌ترین سشن‌های فارکس عبارت است از سشن سیدنی، سشن توکیو، سشن لندن و سشن نیویورک.

بهترین اندیکاتور سشن‌های معاملاتی برای متاتریدر ۴ اندیکاتور Trading Sessions است و برای تریدینگ ویو اندیکاتور Market Sessions – By Leviathan است.

بازارهای مالی در نیویورک در ساعت ۰۸:۰۰ به وقت ساحل شرقی یا ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران باز می‌شود. همچنین این بازارها در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ساحل شرقی یا ۰۰:۳۰ به وقت تهران بسته می‌شوند.

بازارهای مالی در شهر لندن در ساعت ۱۰:۳۰ به وقت تهران باز شده و در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران بسته می‌شوند.

ساعت تثبیت به ساعتی گفته می‌شود که مظنه کامودیتی‌ها و ارزها در آن کشف می‌شود. قیمتی که در این ساعت مشخص شود، مبنا برای معاملات آن روز قرار می‌گیرد. این ساعت برای اکثر کامودیتی‌ها و ارزها در بازار فارکس ۱۸:۳۰ به وقت تهران است.

ساعت تثبیت لندن برای طلا دوبار در روز اتفاق می‌افتد اول در ساعت ۱۳:۳۰ به وقت تهران و دیگری در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران.

بهترین زمان برای معامله ین زمانی است که سشن توکیو و لندن با یکدیگر همپوشانی دارند. این زمان برابر است با ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ به وقت تهران.

بازار فارکس در روز دوشنبه با شروع کار بازار سیدنی در ساعت 30 دقیقه بامداد باز می‌شود.

بازار فارکس روز شنبه ساعت 02:30 دقیقه به وقت ایران با پایان کار بازار نیویورک بسته می‌شود.

فارکس در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

7 دیدگاه در “ساعت باز شدن بازار فارکس و بهترین زمان معامله در فارکس چه ساعتی است؟
 1. زاهدی گفت:

  ممنون از اینکه ساعت باز شدن بازار فارکس رو اینقدر جامع تحلیل کردید و توضیح دادید. میخواستم بپرسم افرادی که فقط رو طلا معامله می‌کنند بیشتر از کدام سشن استفاده می‌کنند؟
  متشکر

  1. نرگس محمدیان گفت:

   این موضوع بستگی به استراتژی که استفاده می کنید داره

 2. سجاد گفت:

  ممنون از شما بابت مطالب مفیدتون من تازه دارم معامله می‌کنم و می‌دونم چقدر ساعت باز شدن بازار فارکس مهمه، فقط یک سوال برای معامله ین ژاپن همپوشانی سشن توکیو و لندن چقدر می‌تونه کمک کنه؟

  1. نرگس محمدیان گفت:

   در این زمان حجم معامله نسبت به قبل از باز شدن بازار در لندن بالا هست

 3. محسن گفت:

  ممنون از شما بابت مطالب مفیدتون من تازه دارم معامله می‌کنم و می‌دونم چقدر ساعت باز شدن بازار فارکس مهمه، فقط یک سوال برای معامله ین ژاپن همپوشانی سشن توکیو و لندن چقدر می‌تونه کمک کنه؟

 4. محسن گفت:

  به نظرم ساعت باز شدن بازار فارکس برای افرادی که بر مبنی فاندامنتال معامله می‌کنند چندان تعیین کننده نباشه، البته من خودم تکنیکالیستم و برام خیلی مهمه.

 5. مسعود گفت:

  ممنون از مقاله جامع و توضیحات جالب تون من همیشه ساعت باز شدن بازار فارکس برام ابهام داشت که پاسخ خیلی از سوالاتم رو اینجا گرفتم
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی