سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی: سرمایه‌گذاران بی‌صبرانه در انتظار انتشار CPI ایالات متحده، صورتجلسه فدرال رزرو و نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

هفته پیش رو – شروع هفته آینده برای اکثر اقتصادهای بزرگ روز آرامی خواهد بود چرا که دوشنبه بخاطر عید پاک بازارها تعطیل خواهند بود. اما هر روز که جلوتر می‌رویم، تقویم اقتصادی شلوغ‌تر می‌شود اما رویدادهای اصلی انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده برای ماه مارس، صورتجلسه آخرین نشست فدرال رزرو و تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا خواهند بود. داده‌های ایالات متحده اطلاعات بیشتری در این زمینه که آیا فدرال رزرو باید برای آخرین بار در ماه مه نرخ بهره را افزایش دهد یا خیر، در اختیار سرمایه‌گذاران خواهد گذاشت. اما در مورد تصمیم بانک مرکزی کانادا برای نرخ بهره این موضوع روشن خواهد شد که آیا این بانک به عنوان یکی از بانک‌های مرکزی بزرگ اولین بانکی خواهد بود که نرخ بهره را کاهش می‌دهد یا خیر.

آیا CPI ایالات متحده و صورتجلسه فدرال رزرو، چرخش در دیدگاه فدرال رزرو را تأیید می‌کنند؟

در آغاز این هفته، سرمایه‌گذاران با ترس شروع به کج کردن صفحه ترازو به سمت یک افزایش نرخ بهره دیگر توسط فدرال رزرو در نشست آتی خود در ماه مه کردند، اما مجموعه‌ای از داده‌های ناامیدکننده از ایالات متحده دوباره جانی تازه به شک و تردیدها در مورد اینکه عاقلانه‌ترین انتخاب در نشست آتی فدرال رزرو کدام خواهد بود، دادند.

هم نظرسنجی شاخص مدیران خرید بخش تولیدی و هم بخش خدماتی ISM در همه زمینه‌ها، از اشتغال گرفته تا قیمت‌ها، ناامیدکننده بودند، همچنین چشم‌انداز بازار کار پس از کاهش فرصت‌های شغلی در ماه فوریه و پس از اینکه گزارش تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی ADP آمریکا نشان داد که بخش خصوصی در ماه مارس کمتر از آنچه انتظار می‌رفت (و بسیار کمتر از ماه فوریه) شغل ایجاد کرده است، به پایین‌ترین حد خود در نزدیک به دو سال اخیر رسید.

ISM

رسیدن شاخص بخش تولیدی به زیر عدد 50

با در نظر گرفتن همه این موارد، حالا فعالان بازار به طور مساوی در مورد اینکه آیا فدرال رزرو باید برای آخرین بار نرخ بهره را در ماه مه 0.25 درصد افزایش دهد یا اصلاً افزایش ندهد تقسیم شده‌اند، و پیش‌بینی می‌کنند که کاهش نرخ بهره در تابستان آغاز می‌شود و نرخ بهره در پایان سال 2023 به حدود 4.2 درصد می‌رسد.

فدرال رزرو

سرمایه‌گذاران کاهش نرخ بهره در امسال را قیمت‌گذاری می‌کنند

داده CPI آمریکا برای ماه مارس در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، بعداً در همین روز چهارشنبه، فدرال رزرو صورتجلسه آخرین نشست خود را منتشر خواهد کرد، جلسه‌ای که در آن مقامات نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش دادند، اما سیاست لفظی خود را تغییر دادند و به این نکته اشاره کردند که نرخ بهره ممکن است افزایش پیدا کند. در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد ثبات سیستم بانکی، همین عبارت «ممکن است» مانند کلیدی بود برای باز کردن دری به سمت توقف احتمالی افزایش نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو، حتی در شرایطی که «نمودار دات پلات» جدید و صحبت‌‎های چندین عضو فدرال رزرو در بعد از این نشست همچنان از احتمال افزایش نرخ بهره حکایت داشتند.

CPI

مقایسه CPI آمریکا با تغییرات سالانه قیمت نفت

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران هر چیزی را که مخالف دیدگاه آنها باشد نادیده می‌گیرند و به هر چیزی که تأییدیه‌ای بر دیدگاه آنها باشد توجه بیشتری می‌کنند. بنابراین، آنها احتمالاً در صورتجلسه هفته آینده به دنبال این می‌گردند که آیا اعضا درباره احتمال توقف افزایش نرخ بهره صحبت کرده‌اند یا خیر. کاهش بیشتر تورم و حتی کوچکترین دیدگاه در صورتجلسه که حاکی از احتمال توقف باشد، می‌تواند اعتبار بیشتری به دیدگاه بازار اضافه کند و در نتیجه باعث کاهش ارزش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری و دلار آمریکا می‌شود.

اما سوال اصلی این است که معامله‌گران وال استریت چگونه این اطلاعات را تفسیر خواهند کرد. تا این هفته، داده‌های بد بر روی بازار سهام با این تفکر که کاهش نرخ بهره منجر به ارزش‌گذاری گران‌تر می‌شود، تأثیر مثبت داشتند. با این حال، این موضوع در این هفته تغییر کرد و شاخص‌های سهام با ترس از اینکه ایالات متحده ممکن است وارد یک رکود عمیق‌تر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت شود، تحت فشار قرار گرفتند.

در مورد بقیه داده‌های ایالات متحده، پنجشنبه شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا منتشر می‌شود، و بالاخره در روز جمعه آماره خرده‌فروشی و تولیدات صنعتی برای ماه مارس بعلاوه شاخص احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان برای ماه آوریل منتشر خواهند شد.

آیا بانک مرکزی کانادا اولین بانک مرکزی بزرگی خواهد بود که کاهش نرخ بهره را آغاز می‌کند؟

چهارشنبه تنها برای معامله‌گران دلار آمریکا روز شلوغی نخواهد بود. آنهایی که در پرتفوی خود دلار کانادا دارند باید در هنگام تصمیم بانک مرکزی کانادا برای نرخ بهره، پای چارت باشند. در آخرین جلسه خود، سیاستگذاران کانادایی تصمیم گرفتند که نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارند و اولین بانک مرکزی بزرگی بودند که در چرخه سیاست انقباضی خود، نرخ بهره را افزایش نداند. اگرچه بانک مرکزی کانادا در بیانیه خود تأکید کرد که همچنان آماده است در صورت نیاز نرخ بهره را افزایش دهد، اما همچنین گفت که آخرین داده‌ها مطابق با انتظارات بانک مرکزی است که تورم CPI در اواسط سال به حدود 3 درصد کاهش می‌یابد.

کانادا

شاخص قیمت مصرف‌کننده کانادا

داده‌های منشتر شده پس از نشست بانک مرکزی کانادا نشان دادند که بیشتر شاخص‌های تورمی در کانادا در ماه فوریه بیش از حد انتظار بانک مرکزی کاهش یافته‌اند، این امر باز تأییدیه‌ای بود بر دیدگاه بانک مرکزی، و سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا 15 درصد احتمال بدهند که نرخ بهره در جلسه بعدی کاهش می‌یابد و 85 درصد احتمال بدهند که نرخ بهره تغییر نخواهد کرد. این بدان معناست که اگر مقامات تصمیم بگیرند نرخ بهره را تغییر ندهند، بازار به احتمال زیاد به سرنخ‌هایی که مقامات در مورد مسیر آتی بانک مرکزی می‌دهند واکنش نشان خواهد داد. بنابراین، هر حرفی که حاکی از آن باشد که به زودی کاهش نرخ بهره آغاز می‌شود، می‌تواند دلار کانادا را تحت فشار قرار دهد.

دلار استرالیا در انتظار گزارش اشتغال استرالیا و نرخ تورم چین

بانک مرکزی استرالیا در روز سه‌شنبه نرخ بهره خود را تغییر نداد اما به این نکته اشاره کرد که در آینده ممکن است نیاز به انقباض بیشتر باشد، بنابراین معامله‌گران دلار استرالیا باید توجه بیشتری به گزارش اشتغال استرالیا برای ماه مارس کنند که قرار است در روز پنجشنبه منتشر شود، آنها همچنین باید داده‌های CPI و PPI چین که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شوند را زیر نظر داشته باشند، چرا که چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، شریک تجاری اصلی استرالیا است.

پیش‌بینی می‌شود که CPI چین به ‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته باشد، اما انتظار می‌رود که PPI به خوبی در محدوده منفی باقی بماند. مورد اول می‌تواند به دلیل افزایش تقاضای داخلی پس از بازگشایی اقتصاد از محدودیت‌های مرتبط با کووید باشد، اما با قرار دادن دومی در معادله، تشخیص اینکه آیا صادرات چین به استرالیا باعث افزایش تورم استرالیا می‌شود یا خیر، دشوار است. آمار کلی تراز تجاری چین روز پنجشنبه منتشر می‌شود.

در حال حاضر سرمایه‌گذاران کاملاً مطمئن هستند که بانک مرکزی استرالیا هیچ افزایش دیگری در نرخ بهره اعمال نخواهد کرد. برعکس، آنها تا پایان سال جاری 0.25 درصد کاهش نرخ بهره را تقریباً به طور کامل قیمت‌گذاری کرده‌اند، و اگر گزارش اشتغال ضعیف باشد می‌تواند این دیدگاه را توجیه کند، در نتیجه فشار بیشتری به دلار استرالیا که قبلاً تضعیف شده بود وارد می‌شود، به ویژه در برابر همتای نیوزیلندی خود که این هفته از تصمیم بانک مرکزی نیوزیلند برای افزایش نیم درصدی نرخ بهره و سیگنالی مبنی بر افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده، سود برد.

تحلیل هفتگی: سرمایه‌گذاران بی‌صبرانه در انتظار انتشار CPI ایالات متحده، صورتجلسه فدرال رزرو و نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

سایر داده‌های اقتصادی که هفته آینده منتشر می‌شوند

از منطقه یورو، آمار خرده‌فروشی و تولیدات صنعتی برای ماه فوریه در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه منتشر می‌شوند، در حالی که در روز پنجشنبه، ارقام تولیدات صنعتی و کارخانجات، تولید ناخالص داخلی ماهانه و تراز تجاری، همگی برای ماه فوریه منتشر می‌شوند. با توجه به اینکه بانک مرکزی انگلستان انتظار می‌رود قبل از اینکه به افزایش نرخ بهره را متوقف کند، 0.25 درصد نرخ بهره را افزایش دهد، معامله‌گران پوند ممکن است به دنبال تأییدیه‌ای مجدد بر دیدگاه خود در داده‌های اقتصادی باشند.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

6 دیدگاه در “تحلیل هفتگی: سرمایه‌گذاران بی‌صبرانه در انتظار انتشار CPI ایالات متحده، صورتجلسه فدرال رزرو و نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

 1. mehrdad گفت:

  🙏🙏🙏🙏🙏

 2. قربانعلی گفت:

  خیلی خوب بود. سپاس. 💚⚘

  1. motaharenasimi گفت:

   ممنون از نظر شما بزرگوار

 3. بهنام باقرپور گفت:

  سلام خدا قوت…7 سال بیشتر هست که در بازارهای مالی خصوصا مارکت فارکس ترید میکنم اما تا امروز یه همچین وبسایت ایرانی و همه چی تموم که اخبار مرتبط با مارکت رو پوشش بده ندیده بودم…واقعا زحمت میکشید و خدا قوت

  1. motaharenasimi گفت:

   سلام سلامت باشی بهنام جان
   ممنون از نظر مثبت و لطف شما
   با آرزوی موفقیت بیشتر شما

 4. سمیه گفت:

  عااالی❤️❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟