ارانته

واگرایی دلار و یورو؛ آیا افت دلار ادامه خواهد داشت؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

ارزش دلار به دلیل واگرایی شاخص PMI آمریکا و اروپا ضعیف‌تر شده است. با توجه به نظرسنجی‌های مربوط به فعالیت‌های ضعیف، در مورد حرکت به یک روایت نزولی برای دلار محتاط خواهیم بود، چرا که داده‌ها (GDP و PCE این هفته منتشر می‌شوند) و اخیرا از دلار حمایت کرده‌اند. در استرالیا، تورم بالاتر از حد انتظار باعث افزایش قیمت‌گذاری مجدد لحن هاویش و افزایش دلار استرالیا شده است.

دلار آمریکا: افت دلار پایدار نخواهد بود

دلار دیروز تحت فشار قرار گرفت چرا که شاخص PMI موسسه S&P GLOBAL ایالات متحده ضعیف‌تر از حد انتظار منتشر شد. با بازگشت شاخص تولیدی به محدوده انقباض (49.9) و کاهش بخش خدمات به 50.9، شاخص ترکیبی به 50.9 سقوط کرد. در حالی که این نظرسنجی‌ها به اندازه گزارش ISM در ایالات متحده مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بازارها احتمالاً از الگوهای واگرایی PMI ناحیه یورو شگفت زده شده‌اند. برای اولین بار در 12 ماه گذشته، PMI ترکیبی منطقه یورو بالاتر از ایالات متحده است. در حالی که تصویر تولیدی در ناحیه یورو بسیار مبهم است، به نظر می‌رسد بخش خدمات در وضعیت بهتری قرار دارد.

همه اینها طبیعتاً با مفهوم استثنایی رشد ایالات متحده در تضاد است. فردا، خواهیم دید که رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول چقدر کاهش یافته است. در حالی که شاخص‌های فعالیت می‌توانند برخی از حرکت‌ها در بازار فارکس را تحریک کنند، آن نوع قیمت‌گذاری عمده در انتظارات فدرال رزرو که در آوریل شاهد بودیم، تنها می‌تواند توسط تورم پایین‌تر، ارقام اشتغال ضعیف‌تر، یا پیام‌های فدرال رزرو ایجاد شود. بنابراین، رویدادهای مهم ریسکی برای دلار در روزهای آینده عبارتند از: تورم PCE در روز جمعه، جلسه فدرال رزرو در 1 مه، و داده‌های اشتغال در 3 مه. منحنی آتی نرخ بهره فدرال رزرو امسال تنها با قیمت گذاری کاهش 40 نقطه پایه‌ای به کار خود ادامه می‌دهند.

حتی قبل از انتشار PMIهای ایالات متحده، بازار فارکس روایتی را دنبال می‌کرد که ریسک پذیری را افزایش می‌داد و فروش دلار را تشدید می‌کرد. بازار سهام اروپا در حال حاضر سه جلسه خوب متوالی داشته‌اند و سهام بخش فناوری ایالات متحده حمایت شدند. جریان سرمایه به سمت ارزهای دلار استرالیا و نیوزیلند و ارزهای اِسکاندیناوی مثل کرون نروژ و کرون سوئد، در فضای G10 حرکت می‌کنند. این‌ها چهار ارز با بتا بالا هستند که واضح‌ترین ویژگی ریسک‌پذیری را نشان داده‌اند، در حالی که دلار کانادا باید در رالی‌های ریسک پذیری عقب بماند – به‌خصوص وقتی که داده‌های ضعیف‌تر ایالات متحده تقویت شود.

شاخص DXY زیر محدوده 106 قرار گرفته اما همچنان 1.5% بالاتر از کف قیمتی ماه آوریل در محدوده 104.1 است. ممکن است تا زمانی که تولید ناخالص داخلی و مهم‌تر از همه ارقام PCE در اواخر این هفته منتشر نشود، هیجان زیادی در کراس‌های دلار مشاهده نکنیم. ممکن است دلار برای مدتی طولانی‌تر تحت فشار ملایمی باقی بماند، اما تولید ناخالص داخلی و PCE تاب آور می‌توانند تا آخر هفته منجر به رشد بالای 106.00 شوند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

یورو: داده‌های PMI قیمت گذاری بانک مرکزی اروپا را تغییر نمی‌دهند

برای یک بار هم که شده، واگرایی در داده‌های ناحیه یورو و ایالات متحده به نفع EURUSD بوده است که صبح امروز در حال تلاش برای تثبیت در محدوده 1.0700 بوده است. همانطور که در بالا ذکر شد، داده‌ها (مهم‌تر از همه، تورم و اشتغال) تا به حال عامل اصلی افت این جفت اذر بوده‌اند، بنابراین در مورد رالی‌هایی که توسط نظرسنجی‌های مربوط به فعالیت‌هایی مانند PMI ایجاد می‌شوند، احتیاط لازم است.

امروز صبح، شاخص فضای کسب و کار آلمان در کانون توجه قرار داشت. ارقام خوب می‌تواند انتظارات خوش‌بینانه‌تری را در مورد رشد ناحیه یورو تقویت کند، اگرچه احتمال اینکه این امر بر قیمت‌گذاری بانک مرکزی اروپا تأثیر زیادی داشته باشد کم است.

به نظر می رسد بازارها با قیمت گذاری برای کاهش 75 نقطه پایه‌ای نرخ بهره تا پایان سال بسیار راحت هستند و به نظر می‌رسد اعضای بانک مرکزی اروپا حول این دیدگاه همگرا هستند. حتی ناگل، عضو هاوکیش بانک مرکزی اروپا، دیروز تکرار کرد که ممکن است با کاهش تورم، کاهش نرخ بهره مناسب باشد. با توجه به تمام این نکات، موسسه ING به دنبال گام صعودی دیگری در جفت ارز EURUSD نیست: اختلاف نرخ سواپ 2 ساله EUR:USD از کف 160- نقطه پایه تنها 5 نقطه پایه کاهش یافته است و همچنان به طور واضح به سمت افت بیشتر EURUSD اشاره می‌کند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

پوند: داده‌ها و سخنرانی پیل منجر به بازگشتی شدند

پوند دیروز تقریباً 1% نسبت به دلار رشد کرد که به لطف اثر ترکیبی ضعیف‌تر شدن دلار، حمایت از سنتیمنت ریسک، PMI بهتر از حد انتظار بریتانیا و برخی اظهارات نسبتاً هاوکیش پیل، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلیس، بوده است.

علیرغم اینکه نظرسنجی PMI تولیدی در ماه آوریل به زیر 50.0 رسید، بخش خدمات بریتانیا قوی و 54.9 منتشر شد و شاخص ترکیبی را به بالاترین سطح یک ساله رساند. ، با این حال، با داده‌های مربوط به کسری بودجه بریتانیا بیش از انتظارات که به 12.4 میلیارد پوند در طول سال مالی رسید، سیگنال‌های مثبت به طور کلی برای رشد باید به دقت سنجیده شوند. این امر به‌طور اجتناب‌ناپذیر انتظارات مربوط به کاهش مالیات دیگری را قبل از انتخابات کاهش می‌دهد و در طول زمان با محو شدن ریسک‌های تورم ناشی از سیاست‌های مالی، تأثیر منفی خالصی بر پوند دارد.

در پیام اعضای بانک مرکزی انگلیس، بازارها نشانه‌های بیشتری از اختلاف در کمیته سیاست پولی در حال حاضر دریافت کرده‌اند. دیروز، پیل، اقتصاددان ارشد، گفت: «راه درازی» وجود دارد تا متقاعد شود که فشارهای قیمتی رام شده‌اند. در حال حاضر، به نظر می‌رسد حداقل چهار نفر از 9 عضو کمیته سیاست پولی مخالفت با پیام‌های داویش هستند. منحنی سونیا با قیمت گذاری حدود 5 نقطه پایه برای کاهش در جلسات آینده به این رویدادها واکنش نشان داده است. با این حال، کاهش 25 نقطه پایه‌ای در ماه اوت همچنان به طور کامل قیمت گذاری شده است. EURGBP امروز صبح به زیر 0.8600 بازگشته است و ما می‌توانیم در کوتاه مدت شاهد برخی ثبات باشیم چرا که هم تقویم بریتانیا آرام است و هم خبری از سخنرانی اعضای بانک مرکزی انگلیس نیست.

دلار استرالیا: غافلگیری در تورم، دلار استرالیا را در موقعیت خوبی قرار داد

موسسه ING پیش‌بینی ریسک‌های صعودی برای تصویر تورم در استرالیا داشته است و از دیدن رشد دلار استرالیا امروز صبح پس از ارقام قوی‌تر از حد انتظار CPI، تعجب نکرد. داده سه ماهه اول نشان داد که معیارهای اصلی تورم بالای 4٪ باقی مانده است، در حالی که نرخ هسته تنها به 3.6٪ نسبت به سال قبل کاهش یافته است. شاخص CPI ماه مارس 3.5% منتشر شد که بالاتر از انتظارات (3.4%) بود.

نرخ سوآپ دو ساله استرالیا پس از انتشار این داده حدود 15 نقطه پایه جهش کرد و در 4.51 درصد، بالاترین میزان از نوامبر 2023 قرار دارد. منحنی نرخ بهره استرالیا احتمال کاهش نرخ بهره را پیش از پایان سال کاهش دهد و تنها 8 نقطه پایه کاهش نرخ بهره برای جلسه ماه دسامبر قیمت گذاری می‌شود.

در حالی که ریسک‌های یک افزایش دیگر نرخ بهره کاملا قابل چشم پوشی است، ارقام تورم احتمالاً برای تضمین چرخش در سیاست‌ها کافی نبود. ما فکر می‌کنیم که بانک مرکزی استرالیا می‌تواند بدون نیاز به افزایش مجدد نرخ بهره به هدف تورم خود دست یابد، اما ممکن است نیاز به هضم برخی از دست اندازهای بیشتر در تورم را داشته باشد، که نشان می‌دهد گام‌های بیشتر برای حرکت به سمت لحن داویش باید با احتیاط بیشتری برداشته شود.

تمام این تحولات برای دلار استرالیا مثبت است و به همین دلیل جفت ارز AUDUSD به بالای 0.6500 رسیده است. دلار استرالیا در حالی که هنوز در برابر چرخش‌های ریسک گریزی آسیب پذیر است، یکی از آن ارزهایی است که می‌تواند از انتظارات سیاست‌های تسهیلی دیرتر منتفع شود و یکی از ارزهایی است که در موقعیت قوی‌تری برای حمایت در یک محیط ریسک پذیری باثبات قرار دارد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی