ارانته

سخنرانی اعضای بانک‌های مرکزی و نشست اوپک پلاس مهم‌ترین رویدادهای این هفته هستند

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

در شروع هفته‌ای آرام از لحاظ داده‌ها، دلار نزدیک کف قیمتی معامله می‌شود. با این حال فکر نمی‌کنیم که این هنوز شروع چرخش بزرگ و پایین‌تر دلار باشد که برای سال آینده انتظار داریم. در عوض، کاهش نوسانات و بازده اوراق کوتاه مدت در ایالات متحده احتمالاً می‌تواند باعث شود که دلار در سطوح فعلی باقی بماند. سخنرانی اعضای بانک مرکزی و نشست اوپک پلاس مهم‌ترین رویدادهای امروز هستند.

دلار آمریکا: هنوز خیلی زود است

شاخص دلار از اوج قیمتی خود در ماه اکتبر حدود 3.5% کاهش یافته است. این کاهش عمدتاً ناشی از این دیدگاه است که چرخه انقباضی فدرال رزرو به پایان رسیده است و اکنون می‌توان پرتفوی سرمایه‌گذاری را به اوراق قرضه، سهام و بازارهای نوظهور بازگرداند. ضمن اینکه اذعان می‌کنیم که ماه‌های نوامبر و دسامبر از نظر فصلی ماه‌های ضعیفی برای دلار هستند، اما نظر ما این است که این فشار فروش دلار کمی زودتر اتفاق افتاده است. موسسه ING عقیده دارد دلار در سال 2024 نزولی باشد اما انتظار می‌رود محرک اصلی این مسئله منحنی بازده اوراق باشد که هنوز این مسئله رخ نداده است. در واقع، بازد ارواق 2 ساله خزانه داری در محدوده 5% باقی مانده است. بنابراین باید در زمینه افت بیشتر دلار محتاط باشیم.

از نظر آنچه این هفته رخ می‌دهد، موسسه ING، سه موضوع را مدنظر دارد: فدرال رزرو، اوپک پلاس و داده‌های ایالات متحده. ارتباطات فدرال رزرو این هفته از انتشار کتاب بژ فدرال رزرو و همچنین برخی از سخنرانان کلیدی، از جمله رئیس فدرال رزرو، پاول، در روز جمعه خبر می‌دهد. به یاد داشته باشید که کتاب بژ تصویری از اقتصاد ترسیم می‌کند تا FOMC را برای نشست خود در 13 دسامبر آماده کند. مطمئناً مشخص نیست که کتاب بژ تصویری به اندازه کافی ضعیف برای حمایت از کاهش 80 نقطه پایه‌ای نرخ بهره در سال آینده ارائه خواهد کرد یا خیر.

در رابطه با نشست اوپک پلاس، تیم کامودیتی موسسه ING، بر این باور است که سعودی‌ها کاهش عرضه داوطلبانه خود را تمدید خواهند کرد و بازار نفت می‌تواند حمایت شود – یک عامل مثبت ضعیف برای دلار. از نظر داده‌های ایالات متحده، نکته مهم باید داده‌های تورم PCE برای ماه اکتبر و داده‌های تولید ISM در روز جمعه باشد. داده‌های تورم روز پنجشنبه ایالات متحده احتمالاً بزرگترین ریسک نزولی برای دلار در این هفته است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با این حال با توجه به این که نوسانات بین بازاری در حال کاهش هستند، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بار دیگر به معاملات حملی علاقه‌مند شدند. ما در سال جاری چندین بار این موضوع را دیده‌ایم و این مسئله برای دلار منفی نیست. این مسئله برای ین و یوان چین عامل منفی خواهد بود. تا زمانی که شاهد لحن داویش واضحی از بانک مرکزی آمریکا نباشیم یا داده‌های آمریکا به اندازه کافی ضعیف نباشند، فکر می‌کنیم دلار ممکن است به اندازه کافی افت کرده است و احتمالا محدوده حمایتی 103/103.5 می‌تواند این هفته حفظ شود.

یورو: داده‌های تورمی در کانون توجهات

جفت ارز EURUSD رشد کرده است اما انتظار می‌رود در محدوده مقاومتی 1.0965/1.100 با مقاومتی مواجه شود. همانطور که اشاره شد، فشار فروش در دلار ممکن است ادامه نداشته باشد چرا که بازده اوراق خزانه داری آمریکا همچنان بسیار قوی است. از جبهه ناحیه یورو، این هفته داده‌های CPI برای ماه نوامبر که روز پنج‌شنبه منتشر خواهند شد در کانون توجهات خواهند بود. انتظار می‌رود چه در داده اصلی چه در داده هسته شاهد ادامه تورم کاهنده باشیم و به ترتیب در ارزیابی سالانه این دو داده 2.7% و 3.9% منتشر شوند. این داده‌ها می‌تواند از کاهش 70 نقطه پایه‌ای بانک مرکزی اروپا در سال آینده حمایت کنند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

علاوه بر این، انتظار می‌رود سرمایه گذاران تحولات مالی در آلمان را زیرنظر داشته باشند. مشخص نیست که یک راه حل سیاسی می‌تواند وجود داشته باشد یا خیر. همچنین این تحولات برای اوایل سال 2024 نمی‌تواند دیدگاه‌ها را نسبت به اقتصاد راکد منطقه یورو کاهش دهد. به طور کلی انتظار می‌رود جفت ارز EURUSD تا محدوده 1.0825/50 اصلاحی داشته باشد.

پوند: واگرایی مالی

پوند انگلیس اخیرا عملکرد بهتری داشته است که بدون شک به دلیل محیط ریسک پذیری جهانی است. ما همچنین فکر می‌کنیم که داستان مالی انگلیس کمک کرده است، جایی که دولت بریتانیا قصد دارد 20 میلیارد پوند به اقتصاد اختصاص دهد، در حالی که کشورهایی مانند آلمان همچنان توسط دادگاه قانون اساسی این کشور منع شده‌اند. در عین حال، داده‌های اندکی بهتر PMI نوامبر نیز از پوند حمایت کردند. این تحولات منجر شده است که سرمایه‌گذاران به دنبال کاهش 40 50 نقطه پایه‌ای نرخ بهره برای سال آینده باشند که واضح است نسبت به بانک مرکزی اروپا یا آمریکا پایین‌تر است.

این هفته از لحاظ داده‌ها تقویم اقتصادی برای انگلیس آرام است، اما چند عضو بانک مرکزی انگلیس سخنرانی خواهند داشت. بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های راهبردی را حفظ کند با اشاره به این مسئله که انتظار می‌رود سیاست پولی محدوده کننده برای “مدت طولانی‌تری” حفظ خواهد شد. به طور کلی انتظار می‌رود جفت ارز EURGBP کمی بیشتر اصلاح شود و شکست زیر سطح 0.8660 می‌تواند حرکت به سمت 0.8630 و یا حتی 0.8600 را به دنبال داشته باشد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی