ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چگونه بر اساس انقضای معاملات آپشن در فارکس معامله کنیم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در بازارهای مالی همواره آپشن‌ها یا گزینه‌های اختیاری وجود دارد تا برخی از معامله‌گران بزرگ بتوانند معاملات خود را با این اختیارات پوشش دهند و ریسک خود را کاهش دهند. از آنجایی که بازار فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است، آپشن‌های فارکس نیز بزرگترین بازار آپشن در جهان است که می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت جفت ارزها بگذارد. درک آپشن‌های فارکس می‌تواند به ما در معاملاتمان کمک قابل توجهی بکند. در این مقاله قصد داریم به معرفی آپشن‌های فارکس بپردازیم و اهمیت آنها را گوشزد کنیم.

آپشن یا اختیار معامله‌ در فارکس چیست؟

سطوح آپشن یا اختیار معاملات به سطوح قیمت خاصی گفته می‌شود که در آن قراردادهای آپشن منقضی می‌شوند. آپشن ابزارهای مالی‌ مشتقه‌ای هستند که به معامله‌گران این حق را می‌دهند که در یک زمان مشخص و در یک قیمت خاص، یک دارایی پایه را خریداری کنند یا بفروشند. توجه کنید که اختیار معامله همانطور که از اسم آن پیداست، یک اختیار است نه یک اجبار، یعنی معامله‌گر می‌تواند اختیار معامله را اعمال کند یا نکند.

اختیار معامله به این صورت کار می‌کند که به عنوان مثال یک شرکت یا یک کارگزاری اختیار معامله یک دارایی پایه مانند سهام را به فروش می‌رساند. فرض کنیم قیمت پایه دارایی ۱۰ دلار و قیمت اعمال اختیار خرید نیز ۱۰ دلار است، همچنین قیمت اسمی اختیار خرید نیز ۱ دلار و زمان اعمال اختیار معامله نیز ۳ ماه بعد است. در این حالت، هیچ خریداری برای اختیار معامله وجود نخواهد داشت چرا که معامله‌گر در واقع دارایی را برای سه ماه بعد به قیمت ۱۱ دلار خریداری می‌کند (۱ دلار قیمت اسمی اختیار خرید و ۱۰ دلار قیمت اعمال آپشن در سه ماه بعد) در حالی که قیمت دارایی همین امروز ۱۰ دلار است. حال فرض کنید که قیمت دارایی افزایش پیدا کرده و به ۱۲ دلار برسد. حال اگر معامله‌گران قرارداد آپشن را خریداری کنند، سه ماه آینده می‌توانند دارایی ۱۲ دلاری را به قیمت ۱۱ دلار خریداری کنند. هنگامی که به انقضای آپشن می‌رسیم، خریدار باید تصمیم بگیرد که قرارداد را اعمال می‌کند یا خیر.

حال چگونه قراردادهای اختیار معامله می‌توانند قیمت را حرکت دهند؟ فرض کنیم خریدار اختیار معامله ما، ۱۰۰ هزار برگ اختیار خرید را به ارزش اسمی یک دلار و با قیمت اعمال ۱۰ دلار خریداری کرده است. قیمت اکنون در حوالی ۱۳ دلار در حال نوسان است. صادر کننده آپشن باید ۱۰۰ هزار برگ اختیار معامله را از معامله‌گر بازخرید کند. به این معنی که ۱۰۰ هزار واحد سهام از بازار به قیمت ۱۳ دلار خریدار کرده و به قیمت ۱۰ دلار به معامله‌گر بفروشد. توجه کنید که صادر کننده آپشن از قبل به ازای هر برگ اختیار معامله یک دلار دریافت کرده بنابراین ضرری که متحمل می‌شود، به ازای هر برگ اختیار معامله تنها ۲ دلار است. که یعنی ۲۰۰ هزار دلار زیان متحمل خواهد شد.

تخفیف پراپ

اما صادر کننده نمی‌خواهد چنین زیانی را تحمل کند همچنین اگر بخواهد این حجم از دارایی را خریداری کند، قیمت باز هم افزایش می‌یابد. بنابراین سعی می‌کند قیمت را کاهش دهد. صادر کننده اگر بتواند با کمتر از ۱۰۰ هزار دلار زیان، قیمت دارایی پایه را تنها یک دلار کاهش دهد، سود خوبی کسب کرده است. بنابراین انگیزه دارد که با مداخله سنگین در بازار در نزدیک زمان انقضای قرارداد آپشن، ضرر خود را کاهش دهد.

صدور قراردادهای آپشن برای خریدار و فروشنده سود نسبتا بالایی دارد، چرا که اگر معامله‌گران این اختیار معامله را اعمال نکنند، قیمت اسمی اختیار معامله مستقیما به جیب صادر کننده می‌رود. با این حال، اگر خریدار تحلیل درستی داشته باشد و قیمت بر اساس تحلیل او حرکت کند، می‌تواند سود بسیار خوبی به دست آورد. همچنین برای خریداران آپشن، این مزیت نیز وجود دارد که می‌تواند معاملات خود را پوشش دهد و از ریسک‌های بازار اجتناب کند. به این صورت که اگر معامله‌گر بر روی خرید یک دارایی به امید افزایش قیمت آن ریسک زیادی کرده است، می‌تواند به طور همزمان با پرداخت مبلغی بسیار کمتر، آپشن فروش آن دارایی را خریداری کند. بدین ترتیب اگر قیمت از سطح مورد انتظار معامله‌گر کاهش معناداری پیدا کند، معامله‌گر می‌تواند با اعمال اختیار فروش خود، بخش مهمی از ضرر را جبران کند.

اهمیت سطوح انقضای آپشن در فارکس چیست؟

سطوح انقضای آپشن در معاملات فارکس به دلیل تاثیر بالقوه آنها بر سنتیمنت بازار و عملکرد قیمت اهمیت دارد. معامله‌گران این سطوح را برای شناسایی منطاق بالقوه مورد علاقه بازار در نظر می‌گیرند که بازار تمایل به حرکت به آن سمت را دارد.

ایکس چیف

با درک سطوح انقضای آپشن، معامله‌گران می‌توانند بینشی در مورد سطوح قیمتی بالقوه که در آن شرکت کنندگان بازار ممکن است در آن سطوح منافعی داشته باشند، به دست آورند. همچنین این سطوح می‌توانند به عنوان سطوح حمایت یا مقاومت عمل کنند. اگر در سطح قیمتی خاصی، قراردادهای آپشن زیادی وجود داشته باشد، برخی فعالین بازار تمایل دارند که قیمت به سمت آن سطوح حرکت کرده و در آن سطوح بمانند. چرا که هرچه فاصله میان قیمت اعمال قرارداد آپشن و قیمت دارایی پایه بیشتر باشد، زیان صادر کننده آپشن بیشتر خواهد بود.

همچنین از آنجایی که در سطوح اجرای اختیار معامله، معاملات زیادی انجام می‌گیرد، بنابراین این سطوح به عنوان سطوح نسبتا معتبر حمایت و مقاومت عمل می‌کنند که به نوبه خود می‌تواند بر پویایی بازار تاثیر بگذارد.

عوامل موثر بر سطوح انقضای آپشن چیست؟

قراردادهای آپشن از هر بازار به بازار دیگر از منظر کارکرد و حجم متفاوت است اما در بازار فارکس مهم‌ترین دلایلی که بر روی سطوح انقضای آپشن تاثیر می‌گذارد و آنها را مهم یا غیر مهم می‌کند عبارت است از:

توزیع قیمت اعمال: قراردادهای آپشن به در چندین قیمت اعمال متفاوت عرضه می‌شود. معامله‌گران به طور معمول قیمت‌هایی را خرید می‌کنند که تصور می‌کنند در آینده سود بیشتری به آنها می‌رساند. هرچه تمرکز معامله‌گران بر سطوح خاصی از قیمت اعمال بیشتر باشد، آن سطوح حمایت یا مقاومت قوی‌تری ایجاد می‌کنند.

حجم و اوپن اینترست: حجم و اوپن اینترست قراردادهای آپشن در قیمت‌های اعمال خاص می‌تواند بینشی در مورد سنتیمنت بازار و زمینه‌های بالقوه برای حرکت بازار بدهد. اوپن اینترست برابر است با تعداد کل قراردادهای آتی یا مشتقِ فعال که هنوز تسویه، منقضی یا بسته نشده‌اند.

زمان انقضا: زمان باقی مانده تا انقضای قراردادهای آپشن می‌تواند بر تصمیمات معامله‌گران و پویایی بازار تاثیر بگذارد. هرچه به زمان انقضای آپشن نزدیک‌تر می‌شویم احتمال واکنش قیمت و حرکت آن افزایش پیدا می‌کند.

شرایط بازار: شرایط و سنتیمنت بازار نیز می‌تواند به واکنش قیمت در مقابل سطوح انقضای آپشن تاثیر بگذارد. اگر نقدینگی بازار پایین باشد، احتمال آنکه قیمت نوسانات شدیدی در مواجهه با سطوح قیمت داشته باشد، افزایش می‌یابد.

درک این عوامل و تاثیر بالقوه آنها بر سطوح انقضای آپشن برای معامله‌گران فارکس بسیار مهم است. با توجه به این عوامل می‌توان با اطمینان بیشتری مناطق بالقوه حمایت یا مقاومت قیمت را شناسایی کرد.

چگونه از سطوح انقضای آپشن در معاملات فارکس استفاده کنیم؟

حال که سطوح انقضای آپشن فارکس را درک کردیم، بهتر است ببینیم که چگونه می‌توان بر اساس این سطوح معامله‌کرد. برای شروع باید به تقویم انقضای اختیار معامله که توسط بروکرها و وبسایت‌ها منتشر می‌شوند، مراجعه کنید. همچنین کانال تلگرام یوتو فارکس نیز هر هفته جدول آپشن‌های انقضا شده در همان هفته را منتشر می‌کند. این تقویم‌ها شامل قیمت‌هایی است که قراردادهای اختیار معامله در آنها سررسید می‌شود. همچنین حجمی که این قراردادها در آن قیمت سررسید می‌شود نیز موجود است.

اگر در سطوح قیمتی خاصی، حجم زیادی آپشن در انتظار انقضا باشد، صادر کننده و برخی فعالین بازار انگیزه دارند که قیمت را به آن سطح نزدیک کنند. در ویدیوی زیر توضیح داده شده است که چگونه می‌توان بر اساس سطوح انقضای معاملات آپشن در فارکس معامله کنید.

سخن پایانی

تحلیل انقضای آپشن‌های معاملاتی می‌تواند تاثیر بسیار مهمی بر روی نتایج معاملات شما بگذارد. با این حال، آپشن‌های فارکس تنها عامل تاثیرگذار بر معاملات در فارکس نیست و عوامل متعددی بر روی قیمت در معاملات فارکس تاثیرگذار است. بسیار مهم است که شما تمام این عوامل را در نظر داشته باشید و بتوانید با استفاده از آنها معاملات خود را انجام دهید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی