بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تحلیل هفتگی: بانک مرکزی استرالیا و افزایش نرخ بهره، بریتانیا و فرار موقتی از رکود

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

این هفته نوبت بانک مرکزی استرالیا است که نرخ بهره را افزایش دهد، و شاید بریتانیا بتواند فعلاً از وقوع رکود جلوگیری کند

هفته پیش رو – پس از سروصدای بانک‌های مرکزی در هفته‌ای که گذشت، اوضاع در روزهای آینده نه به طور کامل اما کمی آرام خواهد شد، چرا که بانک مرکزی استرالیا موضع خود در افزایش نرخ بهره را حفظ خواهد کرد. در بخش داده‌های اقتصادی، رویداد مهم هفته آتی گزارش اشتغال کانادا و اولین نگاه به تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه ماهه پایانی سال 2022 خواهد بود. تقویم اقتصادی ایالات متحده هم رویداد خاصی ندارد و احتمالاً از دلار آمریکا که پس از جلسه نه چندان هاوکیش فدرال رزرو ضربه سنگینی خورد حمایت می‌کند.

افزایش CPI استرالیا امیدها را برای افزایش کمتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی استرالیا کمرنگ کرد

تورم در استرالیا تا پایان سال 2022 شتاب گرفت و در دسامبر به 8.3 درصد سالانه رسید. این بالاتر از چیزی بود که بازارها پیش‌بینی می‌کردند، اما کم و بیش مطابق با پیش‌بینی بانک مرکزی استرالیا در حدود 8 درصد بود. در مقابل، نرخ اشتغال به طور غیرمنتظره‌ای در ماه دسامبر کاهش یافت، و داده‌های اخیر شاخص مدیران خرید (PMI) نیز ضعیف بوده است و بنابراین، احتمال اینکه بانک مرکزی استرالیا در روز سه‌شنبه به طور قابل توجهی لحن هاوکیشی داشته باشد، چندان زیاد نیست.

بانک مرکزی استرالیا و مکث در افزایش نرخ بهره؟

به نظر نمی‌رسد تورم در استرالیا به اوج خود رسیده باشد

علاوه بر این، بازگشایی چین را باید در چشم‌انداز اقتصادی استرالیا در نظر بگیریم، چرا که می‌تواند تقاضا برای صادرات استرالیا را در ماه‌های آینده افزایش دهد. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که سیاست‌گذاران به این زودی تغییرات بزرگی در پیش‌بینی‌های خود برای رشد اقتصادی استرالیا اعمال کنند ، اگرچه سرمایه‌گذاران مطمئناً پیش‌بینی‌های به ‌روز شده بانک مرکزی استرالیا را در بیانیه سیاست پولی فصلی خود که در روز جمعه منتشر می‌شود، زیر نظر خواهند داشت.

در عین حال، با توجه به افزایش غافلگیرکننده در تورم، سخت است که بانک مرکزی استرالیا را از حالا متعهد به توقف در افزایش نرخ بهره کنیم. ممکن است بانک مرکزی استرالیا بخواهد به وعده‌های خود مبنی بر اینکه «انتظار دارد نرخ بهره را در دوره پیش رو افزایش دهد» عمل کند. بازارها 88 درصد احتمال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در ماه فوریه را قیمت‌گذاری کرده‌اند و احتمال عدم افزایش نرخ بهره را تغییری نداده‌اند. بنابراین، یک افزایش هاوکیش نرخ بهره احتمالاً می‌تواند دلار استرالیا را تقویت کند. اما این ریسک نیز وجود دارد که رئیس بانک مرکزی استرالیا، فیلیپ لو، به این موضوع اشاره کند که ممکن است در جلسه بعدی در ماه مارس، نرخ بهره افزایش پیدا نکند و باعث ایجاد یک موج فروش در دلار استرالیا شود.

آیا بریتانیا می‌تواند از رکود فرار کند؟

تورم سرسام‌آور به‌دلیل افزایش قیمت‌های انرژی، تأثیر مخربی بر اقتصاد بریتانیا داشته و هزینه‌ کرد شرکت‌ها و خانوارها را کاهش داده است. اما این تنها مشکلی نیست که رشد اقتصادی در هفته‌های اخیر با آن مواجه بوده است. اعتصاب کارکنان بخش دولتی نیز برای اقتصاد، هزینه دارد و بنابراین پیش‌بینی نمی‌شود که ارقام تولید ناخالص داخلی که در روز جمعه منتشر می‌شوند، خیلی جالب باشند.

انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم ثابت بوده باشد، که به این معنی است که بریتانیا از لحاظ اقتصادی از رکود اجتناب کرده است. سایر داده‌های اقتصادی شامل برآورد ماهانه تولیدات صنعتی و تراز تجاری می‌شوند.

UK GDP

رشد اقتصادی بریتانیا در جا می‌زند

حتی اگر اقتصاد موفق به ثبت رشدی اندک در سه ماهه چهارم سال قبل شود، تولید ناخالص داخلی بدون شک در سه ماهه اول سال 2023 کاهش می‌یابد. از این رو، افزایش پوند بخاطر عملکرد بهتر از حد انتظار اقتصاد در پایان سال 2022 موقتی خواهد بود.

تا همین اواخر، با نزدیک‌تر شدن فدرال ‌رزرو به پایان چرخه انقباضی خود و علی‌رغم مشکلات اقتصادی بریتانیا، انتظار چشم‌اندازی قوی برای ادامه روند افزایشی پوند در برابر دلار آمریکا وجود داشت. اما اکنون که بانک انگلستان اشاره کرده است که ممکن است به زودی افزایش نرخ بهره را متوقف کند، این روند صعودی به طور فزاینده‌ای متزلزل شده است.

داده‌های اشتغال کانادا آماده انتشار

دلار کانادا اخیراً در برابر همتای آمریکایی خود در حال افزایش بوده است، حتی با وجود اینکه بانک مرکزی کانادا به تازگی سیگنال آخرین افزایش نرخ بهره احتمالی در چرخه انقباضی خود را داده است با وجود اینکه کار فدرال رزرو هنوز با افزایش نرخ بهره تمام نشده است. بهبود وضعیت ریسک‌پذیری بخاطر کاهش سرعت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و لغو همه محدودیت‌های کووید در چین، باعث افزایش چشمگیر ارزهای کالایی مانند دلار کانادا شده است.

نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

نرخ بهره اوراق قرضه فدرال رزرو حالا از نرخ بهره بانک کانادا پیشی گرفته است

بنابراین گزارش اشتغال روز جمعه کانادا ممکن است مانند همیشه توجه زیادی را به خود جلب نکند، اما همچنان سیاستگذاران آن را زیر نظر خواهند داشت زیرا کمبود شدید نیروی کار کانادا هنوز می‌تواند سفته‌بازانی که می‌گویند مشکل تورم از بین رفته است را بترساند. اما اگر در داده‌های اشتغال غافلگیر کننده نباشند، احتمالاً دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

بانک مرکزی کانادا به طور کامل راه را برای افزایش بیشتر نرخ بهره نبسته است، بنابراین یک افزایش بزرگ در نرخ اشتغال اصلی (headline employment) یا رشد دستمزدها می‌تواند دلار کانادا را به سطوح بالاتر برساند.

دلار در انتظار صحبت‌های پاول

در ایالات متحده، پس از جلسه فدرال رزرو و انتشار کلی داده اقتصادی در چند روز گذشته، یک دوره نقاهت برای معامله‌گران فرا رسیده است و تنها رویداد مهم در تقویم اقتصادی، نظرسنجی اولیه احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان است. سنجه احساسات مصرف‌کننده در ماه‌های اخیر در حال بهبود بوده است، در حالی که انتظارات تورمی مصرف‌کننده تعدیل یافته و شروع به کاهش کرده است. ادامه این روند در ماه فوریه برای سنتیمنت ریسک‌پذیری مثبت خواهد بود.

سنتیمنت مصرف کننده دانشگاه میشیگان

آیا انتظارات تورمی به کاهش خود ادامه می‌دهند؟

با این حال، دلار به احتمال زیاد از جروم پاول، رئیس فدرال رزرو که قرار است روز سه‌شنبه در باشگاه اقتصادی واشنگتن سخنرانی کند، سرنخ‌های خود را می‌گیرد. پاول در نشست مطبوعاتی خود پس از FOMC از مخالفت کردن در برابر شرط‌بندی‌های بازار مبنی بر مسیر افزایش کمتر نرخ بهره اجتناب کرد، بنابراین هرگونه اظهارنظر در مورد دورنمای تورمی و نرخ بهره برای دلار آمریکا حیاتی خواهد بود.

عدم وجود محرک‌های اصلی برای اقتصادهای دیگر

یورو در ابتدا از موضع نه چندان هاوکیش پاول سود برد، اما بعداً پس از اینکه کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، انتظارات هاوکیش بازار از بانک مرکزی اروپا را ناامید کرد، سقوط کرد. در تقویم اقتصادی اروپایی در هفته آینده به غیر از مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی برای آلمان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، محرک‌های کمی برای اقتصاد منطقه یورو وجود خواهد داشت.

در همین حال، در سوئد، کشور غیرعضو منطقه یورو، انتظار می‌رود که بانک مرکزی سوئد در روز پنجشنبه از بانک مرکزی اروپا پیروی کند و نرخ بهره خود را نیم درصد افزایش دهد.

بازارهای آسیایی نیز نسبتاً آرام خواهند بود، اما با این وجود معامله‌گران باید به شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده و تولید‌کننده چین که در روز جمعه منتشر می‌شوند و نرخ هزینه کرد خانوار و رشد دستمزد برای ژاپن که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شوند توجه داشته باشند.

منحنی بازده

سقف منحنی بازده اوراق قرضه ژاپن تحت فشار سفته‌ بازان

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن که بزودی بازنشسته می‌شود، انتظارات زیادی را برای خروج از سیاست تسهیلی تعیین کرده است با این وجود به نظر می‌رسد بانک مرکزی ژاپن به خروج از سیاست تسهیلی نزدیک‌تر می‌شود. اما با ناپایدار شدن سیاست کنترل منحنی بازده علیرغم تغییرات اخیر، هرگونه نشانه مبنی بر شتاب گرفتن افزایش دستمزدها در ژاپن، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تغییر عمده در سیاست پولی بانک مرکزی به محض روی کار آمدن رئیس جدید در ماه آوریل را تقویت می‌کند.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟