ارانته

بانک مرکزی ژاپن بار دیگر بازارها را ناامید کرد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

پس از این که بانک مرکزی ژاپن کوچکترین تغییرات را در سیاست کنترل منحنی بازده خود انجام داد، جفت ارز USDJPY در جلسه معاملاتی اروپا افزایش یافت. در همین حین اوراق خزانه داری ایالات متحده اندکی با تقاضای بهتری همراه شدند چرا که وزارت خزانه داری اعلام کرد که نیاز به الزامات استقراض کمتری در سه ماهه چهارم دارد. (مقدار پولی که خزانه‌داری ایالات متحده، برای تامین کسری بودجه خود باید در یک دوره خاص وام بگیرد). مهم‌ترین رویدادهای امروز شاخص تغییرات هزینه هر واحد نیروی کار آمریکا و تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم ناحیه یورو هستند.

دلار آمریکا: نزدیک به اوج قیمتی

دلار همچنان قوی معامله می‌شود و چیزی نمی‌تواند قدرت آن را به چالش بکشد. داده‌های ضعیف PMI چین نمی‌تواند جریان سرمایه را به سمت آسیا تغییر دهد و همچنین بانک مرکزی ژاپن نیز بار دیگر خریداران ین را ناامید کرد. در همین حال، انتشار تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم ناحیه اروپا به سنتیمنت رکود در این ناحیه می‌افزاید. علاوه بر این، پس‌زمینه ژئوپلیتیکی دلار همچنان مثبت است و هرگونه تهدید تشدید تنش در خاورمیانه می‌تواند برای قیمت نفت و دلار مثبت باشد. در چشم انداز کامودیتی اخیر، بانک جهانی بر این باور است که نفت خام برنت در بدترین سناریوی خود می‌تواند تا 150 دلار در هر بشکه دلار معامله شود.

ما همچنین شاهد بودیم که خزانه داری ایالات متحده الزامات استقراض خود را برای سه ماهه چهارم اعلام کرد. این مقدار کمی تعجب آور بود و به 776 میلیارد دلار رسید (در مقابل پیش بینی 852 میلیارد دلاری که در ماه اوت انجام شد). اکنون تمرکز روی تامین مالی مجدد است که فردا اعلام می‌شود. ما همچنان عقیده داریم اعلامیه تامین مالی فردا یک رویداد ریسکی مهم برای بازار اوراق قرضه باشد.

امروز تقویم اقتصادی آمریکا شامل شاخص تغییرات هزینه هر واحد نیروی کار (ECI) می‌شود که یکی از معیارهای ترجیحی فدرال رزرو برای تورم دستمزد و بهره وری است. انتظارات مبنی بر انتشار 1 درصدی در ارزیابی سه ماهه هستند. هر گونه غافلگیری به سمت بالا می‌تواند به موضع هاوکیش فعلی بانک مرکزی آمریکا که مبنی بر نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر است اضافه کند که برای دلار مثبت است. همچنین معیار اطمینان مصرف‌کننده توسط کنفرانس بورد برای ماه اکتبر منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود این داده کاهش یابد چرا که احتمالاً نرخ‌های بهره بالاتر و بازپرداخت وام‌های دانشجویی تاثیر خود را گذاشته‌اند. باید دید که آیا سرمایه‌گذاران می‌خواهند روی داده‌های مصرف‌کننده تمرکز کنند چرا که این جامعه محرک ارقام باورنکردنی تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه سوم بوده‌اند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با توجه به ریسک‌های صعودی ECI و ریسک‌های نزولی کنفرانس بورد انتظار می‌رود شاخص DXY همچنان در محدوده 105.35 – 107.35 معامله شود.

یورو: فشارها بر یورو افزایش می‌یابند

نرخ سواپ دو ساله ناحیه یورو در چند هفته اخیر تقریبا نزدیک به 25 نقطه پایه کاهش یافته است چرا که داده‌ها و اظهارات داویش اعضای بانک مرکزی اروپا این روایت را تقویت کرده که کار بانک مرکزی اروپا در زمینه سیاست‌های انقباضی به پایان رسیده است. داده‌های امروز نیز باید از این روایت حمایت کند و تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو باید در ارزیابی سه ماهه نزدیک به صفر منتشر شود و شاخص CPI ماه اکتبر باید بهبودی بیشتری را نشان دهد. انتظار می‌رود شاخص CPI اصلی به 3.1% کاهش یابد و شاخص CPI هسته 4.2% منتشر شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

نرخ سواپ ضعیف‌تر ناحیه یورو منجر شده اختلاف سواپ دو ساله EURUSD بیشتر شود و عامل منفی برای هر گونه بهبودی EURUSD باشد. اگر شاخص اطمینان مصرف کننده آمریکا به شدت کاهش نیابد، شک داریم که سرمایه‌گذاران بخواهند هر گونه رشد جفت ارز EURUSD را بالاتر از محدوده مقاومتی 1.0630/40 دنبال کنند به خصوص پیش از جلسه فردا بانک مرکزی آمریکا.

ین ژاپن: بانک مرکزی ژاپن عجله‌ای برای خروج از سیاست کنترل منحنی بازده ندارد

جفت ارز USDJPY بار دیگر بالاتر از محدوده 150 معامله می‌شود چرا که بانک مرکزی ژاپن مجددا انتظارات برای خروج از سیاست کنترل منحنی بازده را ناامید کرد. بیانیه امروز بانک مرکزی نشان داد که محدوده 1% در بازده اوراق 10 ساله دولتی ژاپن دیگر خط قرمز بزرگی نیست و تبدیل به نقطه مرجعی خواهد شد که بانک مرکزی ژاپن در اطراف آن عملیات بازار را انجام خواهد داد. می‌توان این برداشت را داشت که بانک مرکزی نگران افزایش‌های بازده اوراق دولتی ژاپن است و به همین دلیل است که محتاطانه رفتار می‌کند. در همین حین، تغییر در پیش‌بینی‌های تورم برای حمایت از دیدگاه‌های خروج از سیاست کنترل منحنی بازده کافی نبود. شاخص CPI بدون احتساب مواد غذایی – هدف بانک مرکزی ژاپن – برای سال مالی 2025 1.7% پیش‌بینی می‌شود که همچنان به طور پایدار بالاتر از 2% نیست.

امروز انتظار داشتیم که ارقام مداخله در بازار فارکس برای ماه اکتبر نیز منتشر شوند. (این داده‌ها منتشر شدند و مذاخله‌ای صورت نگرفته بود). با این حال جلسه امروز بانک مرکزی ژاپن تغییری در نحوه دیدگاه ما به ین ایجاد نکرده است و این ریسک وجود دارد USDJPY به سمت محدوده 152 پیش برود و بانک مرکزی را به مداخله تهاجمی در بازار فارکس وادار کند.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی