9 ابزار برتر برای معامله‌گری در بازار فارکس که هر معامله‌گر باید داشته باشد

زمان مطالعه: 10 دقیقه

ابزار معاملاتی

معامله‌گری در بازار فارکس هم برای معامله‌گران تازه‌کار و هم برای معامله‌گران باتجربه می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل است که تمام معامله‌گران فارکس با هر سطحی از موفقیت، مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را با استفاده از برخی ابزار معاملاتی فارکس افزایش می‌دهند. این ابزارها می‌توانند به معامله‌گران در تسهیل و تعیین نقاط ورود و خروج سودآور کمک کنند.

دسترسی به ابزارهای معاملاتی فارکس از طریق خرید اشتراک یک سرویس امکان‌پذیر است، اما می‌توانند بواسطه یک بروکر فارکس، یک سازنده پلتفرم معاملاتی و یا مانند تقویم اقتصادی توسط تعداد قابل توجهی از وب‌سایت‌های تخصصی در امور مالی و اخبار بازار فارکس، بطور رایگان نیز ارائه شوند.  بعضی از سرویس‌هایی پیشنهاددهنده سیگنال معاملاتی در فارکس نیز ست‌آپ‌های معاملاتی دارند که می‌تواند برای معامله‌گران تازه‌کار مفید باشد.

برخی از بهترین ابزارهای معاملاتی فارکس را می‌توان در پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین محبوب، مانند متاتریدر 4 پیدا کرد. این پلتفرم‌های معاملاتی بسته‌ای جامع از اندیکاتورهای تکنیکال را ارایه می‌دهند، همچنین توانایی اتوماسیون‌سازی معاملات را نیز دارند.

جزئیات بیشتر در مورد برخی از مفیدترین و محبوب‌ترین ابزارهای فارکس برای معامله‌گران در بخش‌های بعدی مورد بحث قرار گرفته است. این لیست شامل ابزارهای معاملات ارزی است که به صورت رایگان ارائه می‌شوند و همچنین ابزارهایی که از طریق وب‌سایت‌های مختلف با هزینه اشتراک پیشنهاد می‌شوند.

دوره مستر کلاس طلا

 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

ابزارهای رایگان معامله‌گری آنلاین

برخی از پرکاربردترین ابزارها برای معامله‌گران، ابزارهای تحلیل بنیادی مانند تقویم اقتصادی هستند که می‌توان بصورت آنلاین به آنها دسترسی پیدا کرد. از آنجاییکه بازار فارکس ارزش نسبی ارزها را با توجه به شرایط اقتصادی موجود در هر کدام از کشورهای مبدا منعکس می‌کند، تفاوت نرخ بهره و انتظارات در بازار می‌توانند تاثیر مهمی بر سطوح نرخ ارز در بازار فارکس داشته باشند.

دیگر ابزارهای معامله‌گری آنلاین در وب‌سایت‌های متعدد به صورت رایگان در دسترس معامله‌گران هستند. همچنین در بسیاری از پلت‌فرم‌های معاملات ارزی ارائه شده توسط بروکرهای آنلاین فارکس گنجانده شده‌اند، مانند متاتریدر 4 که در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سایر ابزارهای رایگان برای معامله‌گران فارکس را می‌توان به راحتی از طریق اینترنت، در وب‌سایت‌های مختلف اخبار و اطلاعات فارکس یافت. برخی از این برنامه‌ها به صورت آنلاین قابل استفاده هستند، برخی دیگر قابلیت دانلود به‌شکل فرم اسپردشیت را دارند و یا بصورت عملکردهایی برای تکمیل برنامه‌های اسپردشیت استاندارد، مانند Microsoft Excel در دسترس هستند.

9 ابزار برتر برای معامله‌گری در بازار فارکس که هر معامله‌گر باید داشته باشد

تقویم اقتصادی

یکی از مهمترین ابزارهای معامله‌گران فارکس، تقویم اخبار اقتصادی است. این ابزار داده‌های مهم اقتصادی آتی، داده‌های منتشر شده قبلی و همچنین رویدادهای ژئوپلیتیک مربوطه را به معامله‌گران ارائه می‌کند. علاوه بر این معمولاً زمان بیانیه‌های بانک مرکزی، سخنرانی‌های سیاست‌گذاران پولی و انتخابات را فهرست می‌کند.

این ابزار پر‌استفاده معاملات فارکس برای تحلیل‎‌‌گران بنیادی اهمیت ویژه‌ای دارد. تقویم‌های اقتصادی معمولا توسط بروکرهای فارکس و وب‌سایت‌های خبری اقتصادی ارائه می‌شوند و به طور کلی شامل فهرستی از تمام داده‌های اقتصادی مهم آتی هستند که بر ارزش پول یک کشور تأثیر می‌گذارند. این اطلاعات بنیادی مهم، معمولا در اکثر تقویم‌های آنلاین یک یا دو هفته قبل از انتشار داده اصلی، قرار می‌گیرند.

بیشتر تقویم‌های اقتصادی منتشر شده شامل نوع داده مثل نرخ بیکاری، نتیجه قبلی که منتشر شده بود و انتظارات اجماع بازار برای نتیجه آتی می‌شوند. باید توجه داشت که نوع انتشار به‌طور کلی بسته به اینکه چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؛ بصورت زیاد، متوسط، کم یا بدون تاثیر، کدگذاری می‌شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

اگر انتشار داده اقتصادی تأثیر کمی داشته باشد، آنگاه جفت ارز حرکتی نداشته و یا واکنشی جزیی نسبت به نتیجه از خود نشان خواهد داد. اما اگر در رویدادی با تأثیر متوسط، نتیجه نهایی با چیزی که انتظار می‌رفت خیلی تفاوت داشته باشد، باعث می‌شود جفت ارز به میزان بیشتری تغییر کند. زمانی که انتشار داده‌ها به طور قابل توجهی بیشتر یا کمتر از نتیجه مورد انتظار بازار باشند، به خصوص زمانی که صحبت از داده‌هایی با تأثیر بالا باشد، جفت ارز مرتبط تمایل بیشتری به حرکت دارد و بازار نوسانات قابل‌توجهی را در این فرآیند تجربه می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه تقویم اقتصادی فارکس را بخوانیم؟

کانال خبری تحلیلی UtoFX، منبع رایگان خبری فارکس و بازارهای مالی

کانال خبری تحلیلی UtoFX، منبع رایگان خبری فارکس و بازارهای مالی

دسترسی به سرویس اخبار اقتصادی

اخبار اقتصادی توسط طیف گسترده‌ای از نشریات مالی به عنوان ضمیمه‌ تقویم اقتصادی منتشر می‌شوند. این رسانه‌های خبری شامل شبکه‌های خبری مالی و روزنامه‌های معتبر مانند وال استریت ژورنال، مارکت واچ، رویترز، بلومبرگ، و فایننشال تایمز بریتانیا و همچنین سایر نشریات تجاری کمتر شناخته شده و منابع آنلاین هستند.

نرخ بهره نقش مهمی در ارزش‌گذاری ارزها ایفا می‌کند، به همین دلیل است که اخبار بانک مرکزی هر کشور و سیاست‌گذاران پولی آن‌ها تاثیر زیادی بر ارزش‌گذاری پول آن کشور دارند. گزارش‌ از سخنرانی‌ها، کنفرانس‌های مطبوعاتی رسمی و بیانیه‌های سیاستی منتشر شده توسط این منابع در شبکه‌های خبری مالی منتشر می‌شوند و از طریق اینترنت بلافاصله در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

سایر اخبار مهم اقتصادی تأثیرگذار بر ارزش پول ملی شامل وضعیت سیاسی کشور مربوطه، هرگونه رویداد نامطلوب زمین‌شناسی، وابستگی یا تولید منابع طبیعی استراتژیک مانند نفت یا طلا، و سطح اشتغال می‌باشد.

9 ابزار برتر برای معامله‌گری در بازار فارکس که هر معامله‌گر باید داشته باشد

ماشین حساب ارزش پیپ

اگر معامله‌گری با سیستم ارزش‌گذاری پیپ آشنایی نداشته باشد، کار با مقادیر بیان شده در ارزهای خارجی، می‌تواند برای وی تا حدودی گیج‌کننده باشد. «پیپ» پایین‌ترین واحد معاملاتی برای یک جفت ارز است و معمولا بسته به ارز پایه و ارز متقابل، ارزش آن متفاوت است.

ماشین حساب ارزش پیپ، یک ابزار معاملاتی فارکس است که به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا مقدار ارزش یک پیپ را بر اساس حجم معامله خود تعیین کند. یک ماشین حساب پیپ معمولی همچنین ممکن است مقدار پیپ را برای یک جفت ارز مشخص بر اساس لات استاندارد 100 هزار واحد، یک مینی لات 10 هزار واحد و یک میکرو لات 1000 واحد، نشان دهد.

به عنوان مثال، یک جفت ارز اصلی مانند EUR/USD را در نظر بگیرید. اگر این جفت ارز در قیمت 1.0000 معامله شود، ارزش یک پیپ یا 0.0001 لات در این جفت ارز، در لات استاندارد 100 هزار یورو، 10 دلار خواهد بود.

برای استفاده از ماشین حساب ارزش پیپ، معامله‌گر به سادگی باید جزئیات معامله خود را وارد کند که شامل نماد جفت ارز، اندازه معامله، مقدار ارز موجود در حساب و پارامترهای اندازه اهرم و حجم معامله می‌شود. سپس ماشین ‌حساب پیپ، ارزش پیپ هر پوزیشن را با توجه به ارز انتخابی معامله‌گر محاسبه می‌کند.

ابزار همبستگی ارز

از آنجایی که بازار ارز از چندین جفت ارز تشکیل شده است، همبستگی‌های شناخته‌شده و قابل محاسبه‌ای بین ارزها وجود دارد که می‌تواند مثبت یا منفی باشد و معمولا همبستگی‌ها در برخی از جفت‌ها ارزها بیشتر از سایرین است.

به عنوان مثال، فرانک سوئیس به طور کلی با یورو همبستگی مثبت دارد. بنابراین، USD/CHF در اکثر مواقع با EUR/USD همبستگی منفی یا معکوس خواهد داشت، به این معنی که آن دو جفت ارز معمولا در جهت مخالف حرکت می‌کنند.

EUR/USD و GBP/USD دو جفت ارزی هستند که از لحاظ تاریخی همبستگی مثبتی داشته‌اند، اگرچه اخیرا پس از رویداد برگزیت تا حدودی این همبستگی کاهش یافته است. این دو جفت ارز قبل از اعلام برگزیت همبستگی مثبت بسیار قوی داشتند، اما اکنون این همبستگی مثبت بسیار ضعیف‌تر شده است.

متاف (mataf) یکی از محبوبترین ابزار همبستگی در بین بسیاری از معامله‌گران فارکس است. دیگر ابزارهای همبستگی ارز را می‌توان در بسیاری از وب‌سایت‌های بروکرهای آنلاین یافت که عموما رایگان هستند. همبستگی ارزها را می‌توان به طور دقیق فهرست کرد، و همچنین به صورت فواصل زمانی رمزگذاری کرد. فهرستی از فواصل همبستگی از 1.0 – تا 1.0 + در زیر نشان داده شده است:

 • 1.0 – نشان دهنده همبستگی معکوس کامل است
 • 0.8 – همبستگی معکوس بسیار قوی
 • 0.6 – همبستگی معکوس قوی
 • 0.4 – همبستگی معکوس متوسط
 • 0.2 -همبستگی معکوس ضعیف
 • 0 بدون همبستگی، جفت ارز به طور تصادفی حرکت می‌کند
 • 0.2 + همبستگی مثبت بسیار ضعیف
 • 0.4 + همبستگی مثبت ضعیف
 • 0.6 + همبستگی مثبت متوسط
 • 0.8 + همبستگی مثبت قوی
 • 1.0 + همبستگی مثبت کامل

برای ساختن یک جدول همبستگی، همبستگی هر ارز با توجه به تمام ارزهای دیگر برای یک یا چند دوره زمانی محاسبه می‌شود و در کادری در جدول متقاطع قرار می‌گیرد. به عنوان یک ویژگی اضافه شده، بسیاری از جداول همبستگی کادرهای محاسباتی خود را رنگ‌بندی می‌کنند که در آن، برای مثال قرمز یک همبستگی معکوس کامل و آبی یک همبستگی مثبت کامل است و بقیه رنگ‌ها بصورت افزایشی به بخش‌هایی که در بین آن همبستگی قرار دارند، اختصاص داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای همبستگی ارزها در بازار فارکس

ابزار مقایسه اسپرد بروکرها

یکی از مهم‌ترین مواردی که معامله‌گران تمایل دارند قبل از انتخاب بروکر فارکس بررسی کنند، اسپرد معاملاتی آنها است. معامله‌گران همیشه یک اسپرد معاملاتی کوچک را ترجیح می‌دهند، زیرا اگر معامله‌گر بتواند معاملات خود را با نرخ مبادله بهتری که عموما توسط اسپرد کوچکتر ارائه می‌شود، باز و بسته کند، می‌تواند به طور قابل‌توجهی معاملات خود را با هزینه کمتری به انجام برساند.

در مقابل، اسپرد معاملاتی بزرگ هزینه معاملات را افزایش می‌دهد و می‌تواند به شدت مانع کسب سود برای معامله‌گرانی شود که بصورت کوتاه‌مدت معامله می‌کنند، مانند اسکالپرهایی که به محض رفتن معاملاتشان در سود، آن را می‌بندند و این‌گونه کسب سود می‌کنند.

یک وب‌سایت مقایسه اسپرد؛ نشان‌دهنده اسپردی است که بروکرها برای جفت ارزهای اصلی محاسبه می‌کنند و معمولا بصورت جفت ارزهای دلار آمریکا، جفت ارزهای یورو و جفت ارزهای پوند دسته‌بندی‌ و از هم جدا می‌شوند.

بسیاری از وب‌سایت‌های مقایسه اسپرد به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا بر اساس جفت ارز، سشن معاملاتی یا تایم فریم، جستجوی خود را فیلتر کنند و در نتیجه معامله‌گران را قادر می‌سازند تا بروکری که کوچکترین اسپرد معاملاتی را پیشنهاد می‌کند، پیدا کنند. برخلاف بسیاری از ابزارهایی که برای معامله‌گران فارکس طراحی شده‌اند، زمانی که بروکری را برای معامله کردن انتخاب می‌کنید، مقایسه اسپردهای فروشنده تا حدودی غیرضروری به نظر می‌رسد، زیرا تغییر بروکر فارکس پس از آن به دلایل مختلف ممکن است ناخوشایند باشد.

مبدل منطقه زمانی فارکس

مبدل منطقه زمانی فارکس

دوره‌های زمانی که معامله‌گر برای فعالیت در بازار فارکس انتخاب می‌کند، می‌تواند تفاوت قابل‌ توجهی در نتیجه معاملات آنها ایجاد کند. مراکز اصلی بازار فارکس در جهان عبارتند از: نیویورک، توکیو، لندن و سیدنی، که همگی در بازه‌های زمانی متفاوتی فعالیت می‌کنند.

ساعات کاری این مراکز تجاری مهم نیز تا حدودی با هم همپوشانی دارند، به‌طوری که بازار روز یکشنبه در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت نیویورک، از سیدنی شروع به کار می‌کند و روز جمعه در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت نیویورک بسته می‌شود.

نموداری که زمان باز بودن بازار فارکس را طی دوره‌ای 24 ساعته در مراکز مختلف مالی سراسر جهان نشان می‌دهد، ابزار مفیدی برای معامله‌گر به شمار می‌رود. این امر به ویژه از آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که در مدتی که بازارها با هم همپوشانی دارند، زمانی است که معاملات فارکس در فعال‌ترین حالت خود هستند و بازار نقد شوندگی بالایی دارد. فعالیت معاملاتی، نقدینگی و نوسانات بازار سه جزء اساسی برای معامله‌گری به بهترین شکل ممکن هستند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با جلسه معاملاتی نیویورک در بازار فارکس و بازگشایی بورس آمریکا

ماشین حساب فارکس

همانطور که اشاره شد، یکی از مهمترین عناصر لازم برای معامله موفق، نوسانات بازار است. جفت ارزهایی که نوسان محدودی دارند، معمولاً  برای اجرای معامله مناسب نیستند.

با این حال، محاسبه نوسانات در یک جفت ارز موضوع بی اهمیتی نیست و با توجه به مقدار جفت ارزهای موجود برای معامله، محاسبه نوسانات بهتر است به یک کامپیوتر برنامه‌ریزی شده واگذار شود. ماشین حساب یا نشانگر نوسانات فارکس، اطلاعات تاریخی نرخ ارز را می‌گیرد و نوسانات ضمنی هر جفت ارز را در زمان واقعی تعیین می‌کند.

یک ماشین حساب خوب، نوسانات تاریخی را به تایم فریم‌های مختلف مانند 1 هفته، 1 ماه، 3 ماه و 1 سال تقسیم می‌کند. این به معامله‌گران کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا نوسان یک جفت ارز و در نتیجه قیمت آن نسبت به نوسانات تاریخی، بالا یا پایین است.

همچنین این ابزار به معامله‌گر این امکان را می‌دهد تا در پرنوسان‌ترین جفت ارزها در طول زمانی که بیشترین نوسان را دارند، معامله کنند، زیرا نوسانات بیشتر منجر به فرصت‌های معاملاتی بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، یک معامله‌گر می‌تواند برای کاهش ریسک خود به عنوان بخشی از استراتژی پولی و مدیریت ریسک، حجم معاملات خود را در جفت ارزهایی که نوسان بالایی دارند، کاهش دهد.

پلتفرم‌های معاملاتی فارکس مانند متاتریدر 4

متاتریدر 4 به عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین فارکس به شمار می‌رود. این پلتفرم جامع معامله‌گری فارکس، ویژگی‌های زیادی دارد که برای معامله‌گران فارکس بسیار ضروری هستند.

رابط کاربری پلتفرم معاملاتی فارکس متاتریدر 4

شکل 1 – رابط کاربری پلتفرم معاملاتی فارکس متاتریدر 4 که قابلیت‌های نمودار و تحلیل تکنیکال و همچنین ویژگی نمای کلی بازار را نشان می‌دهد.

همانطور که شکل 1 در بالا نشان می‌دهد، این پلتفرم معاملاتی ابزار کاملی برای تحلیل تکنیکال دارد که به معامله‌گران اجازه می‌دهد به نمودار ارزها به طور زنده دسترسی داشته باشند و بتوانند اوسیلاتورهای تکنیکال و اندیکانورهای مختلف را بر روی نمودار قرار داده و از آنها استفاده کنند. این پلتفرم همچنین دارای عملکرد معاملاتی کاملا یکپارچه است که امکان معامله جفت ارزها را مستقیما در نمودارها فراهم می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ متاتریدر 4 این است که می‌توان از آن برای معامله با اکثر بروکرهای آنلاین فارکس استفاده کرد و در نتیجه جامعه وسیعی از معامله‌گران از آن بهره می‌برند. در چنین شرایطی، در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌توان از دیگر معامله‌گران راهنمایی گرفت. نرم‌افزار معامله‌گری خودکار یا “ربات معامله‌گر” نیز توسط متاتریدر 4 پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این، پلتفرم متاتریدر کاربر را قادر می‌سازد تا پارامترهای خود را در اندیکاتورهای پیش‌ساخته و سفارشی به کار بگیرد. با استفاده از متاتریدر 4 همچنین می‌توان سایر نمادها را که توسط بروکر آنلاین آنها پشتیبانی می‌شوند، معامله کرد. این نمادها شامل فلزات، محصولات انرژی و شاخص‌های سهام ‌می‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های متاتریدر که باید به آن اشاره کرد، امکان باز کردن حساب آزمایشی (دمو) در آن است. این کار به معامله‌گر فرصت می‌دهد تا با توجه به داده‌های قبلی، از استراتژی‌های خود در نمودار بک‌تست بگیرد. بدون شک متاتریدر 4 یکی از کامل‌ترین و مفیدترین ابزارهای معاملاتی فارکس است و می‌توان آن را بصورت آنلاین و رایگان از وب‌سایت سازنده آن دریافت کرد.

ژورنال معامله‌گری

ثبت سوابق دقیق معاملات روشی ارزشمند برای یادگیری از معاملات قبلی است. داشتن تاریخچه ثبت‌شده از هر معامله، دلیل باز کردن و بستن آن، می‌تواند درک درستی در مورد عادات معامله‌گری به معامله‌گر بدهد.

همچنین، نگه‌ داشتن سوابق تمام معاملات به معامله‌گر کمک می‌کند تا معاملات خود را اصلاح و بهبود بخشد. یادگیری از اشتباهات و بررسی راه‌های جلوگیری از آنها در آینده تنها بخشی از مزایای داشتن ژورنال معامله‌گری است.

بیشتر بخوانید: ژورنال معاملاتی چیست و چگونه ان را تهیه کنیم؟

در خاتمه

بسیاری از ابزارهای معاملاتی بررسی شده در این مقاله را می‌توان بصورت رایگان و آنلاین تهیه کرد. دسترسی به برخی دیگر از این ابزارها از طریق بروکر فارکس و وب‌سایت‌های رسانه خبری امکان‌پذیر است، در حالیکه برخی دیگر را می‌توان از وب‌سایت سازنده مانند متاتریدر 4 دانلود کرد.

سودآوری و معامله‌گری بصورت مداوم در بازار فارکس می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، و واقعیت مسلم این است که اکثر معامله‌گران خرد معمولا پول خود را در این بازار از دست می‌دهند.

با این وجود، با یک برنامه معاملاتی جامع، ابزارهای مناسب و دانش کافی از بازار ارز، شانس موفقیت شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

منبع: forextraininggroup

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

2 دیدگاه در “9 ابزار برتر برای معامله‌گری در بازار فارکس که هر معامله‌گر باید داشته باشد
 1. Ebbhaam گفت:

  اولین نفرم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟