ارانته

خلاصه کتاب 21 حقیقت انکارناپذیر در رابطه با معامله گری

زمان مطالعه: 9 دقیقه

21 حقیقت‌ انکارناپذیر در رابطه با معامله‌گری

کتاب 21 حقیقت انکارناپذیر در رابطه با معامله گری

21 حقیقت انکارناپذیر در رابطه با معامله گری (The 21 Irrefutable Truths of Trading)، کتابی است غیرداستانی که توسط جان هیدن (John Hayden) به رشته تحریر درآمده است. هیدن یک معامله‌گر تمام‌وقت و مدیر یک صندوق پوشش ریسک واقع در نیویورک (New York) است که از سال 1976 در بازارهای سهام و معاملات آتی به معامله‌گری پرداخته است.

همان‌طور که می‌دانیم، معامله‌گری دارای مزایای قابل توجهی بوده و هر ساله افراد جدیدی جذب آن می‌شوند. اکثر معامله‌گران تازه‌کار، اطمینان دارند که کسب درآمد از این مسیر، نسبتاً آسان است. جان هیدن، تاجر کارکشته‌ای که از سال 1976 به معامله سهام، طلا و اوراق بهادار ایالات متحده پرداخته است، خوانندگان خود را از چنین تصوراتی بر حزر می‌دارد؛ چرا که هیچ راه میانبری در این مسیر وجود ندارد.

این کتاب به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اول آن به منظور بهبود عملکرد معاملاتی، نوعی کتابچه راهنما را به معامله‌گران ارائه کرده و بر توسعه نگرش‌هایی که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق نیاز است، تمرکز دارد. مانند بسیاری از کتاب‌های مربوط به رشد شخصی، این توصیه اغلب شامل تکرار موضوعاتی بدیهی با لحنی حمایت‌کننده است. بخش دوم آن بیشتر بر موارد فنی تاکید داشته و مناسب معامله‌گران در سطح مبتدی یا متوسط خواهد بود.

آنچه می‌خوانید خلاصه‌ای از این کتاب است که با تلاش تیم تولید محتوای UtoFX، به رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

تخفیف پرارپ

نکات مهم
 • معامله‌گران تازه‌کار، 65 تا 95 درصد از سرمایه اولیه خود را در عرض چهار تا شش ماه از دست خواهند داد.
 • هیچ مسیری برای معامله‌گری وجود ندارد که به آسانی به وسیله برنامه‌های کامپیوتری، منجر به موفقیت شود.
 • برای جلوگیری از زیان، باید نفس یا همان ایگو (ego) و ایده‌های اشتباهی را که می‌تواند به وسیله آن ایجاد شود، کنترل کنید.
 • یک معامله‌گر موفق باید در زمینه‌های ایمان، اعتماد به نفس، شجاعت، بصیرت، ایستادگی و مقاومت، انعطاف‌پذیری و پایبندی به اصول اخلاقی خود به صورت مستمر پیشرفت کند.
 • باید ترس، خشم، شک و بلاتکلیفی را کنترل کرده و بر آن غلبه کنید.
 • گاهاً به صورت اجتناب‌ناپذیر، زیان رخ می‌دهد که باید آن را به عنوان بخشی از این حرفه بپذیرید.
 • یک معامله‌گر به باورهایی نیاز دارد که به جای منفی‌گرایی و ایجاد ضعف، او را توانمندتر کند.
 • یاد بگیرید که درک پیچیده‌ای از توافق بازار داشته باشید.
 • استراتژی‌های مربوط به کنترل ریسک و مدیریت سرمایه بسیار مهم هستند.
 • معامله‌گری موفق، مزایای بی‌شماری را فراتر از مزایای مالی به همراه خواهد داشت.

معامله‌گری با استفاده از ذهن

برنارد باروک (Bernard Baruch) متولد 1870، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم با معامله‌گری سهام و کالا ثروتمند شد. باروک مشاهده کرد که نوآوری‌های فنی متعددی که در طول زندگی‌اش شاهد آن‌ها بوده، نیاز به داشتن شخصیت و یا تفکر برتر را در انسان‌ها برطرف نکرده‌ است. موفقیت در بازار، به توانایی تسلط بر عوامل درونی بستگی دارد که شما آن‌ها را تحت عنوان باورها، اصول و ارزش‌ها می‌شناسید.

سودهای مستمر، از باورهای معتبر نشأت می‌گیرند؛ نه از شناخت بازار.

معامله‌گری با استفاده از ذهن انجام می‌شود، مانند بازی گلف (golf)، اما شما باید مطمئن شوید که باورهایی را که در مورد معامله‌گری برای خود ایجاد می‌کنید، مبتنی بر فرضیات منطقی و درستی باشند. معامله‌گران بزرگ در مورد بازاری که در آن معامله می‌کنند، حقایق تغییرناپذیر خاصی را مشاهده کرده و می‌پذیرند که این امر در مورد هر محیط معاملاتی صدق می‌کند، از خرید و فروش انواع کالا گرفته تا حیواناتی مانند اسب. کسانی که در هر حرفه‌ای به برتری می‌رسند، می‌توانند با تلاش برای کمتر کردن ویژگی‌های نامطلوب و در عین حال تعالی ویژگی‌های شخصیتی مطلوب، در انجام این کار نیز موفق شوند.

بدون تسلط بر نفس و باورهای خود در معامله‌گری، در واقع شما در حال ساخت یک موفقیت پوشالی هستید.

اگر به دنبال راه‌های میانبر هستید، آن‌ها را به کلی فراموش کنید. هیچ راهی برای شکست دادن بازارها وجود ندارد؛ مگر این که خودتان بتوانید آن‌ها را شکست دهید. اگرچه خبرنامه‌ها، سایت‌های اینترنتی، خدمات پست الکترونیکی و بسیاری از راهنمایی‌های دیگر می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را با شما به اشتراک می‌گذارند، اما هیچ‌یک از این منابع کلید موفقیت را در اختیارتان قرار نمی‌دهند.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

علاوه بر این، برنامه معاملاتی کامپیوتری که به طور قطعی بتواند باعث شود که از دیگران سبقت بگیرید، وجود ندارد. تنها راهی که می‌توانید امیدوار باشید که به معامله‌گری ثروتمند تبدیل بشوید، انتخاب یا ایجاد یک استراتژی ثابت و سپس تسلط بر خودتان به منظور توسعه هوشمندی و شجاعت مورد نیاز برای پایبند ماندن به آن است.

دشمنان موفقیت

ایگو، آن مؤلفه از شخصیت است که مسئول برخورد با واقعیت بوده و دشمن موفقیت در معامله‌گری است. این موضوع ممکن است برای افراد حاضر در اتاق‌های معاملاتی وال‌استریت (Wall Street) قابل قبول نباشد، اما حقیقت امر همین است. معامله‌گرانی که دارای مشکلات مرتبط با ایگو هستند، نمی‌توانند بازار را به درستی و به وضوح درک کنند.

یک ذهن منطقی و آگاه، تحت تسلط ایده‌های غیرمنطقی و تکانشی بازار قرار گرفته و معامله‌گران دارای ایگو، بازار را آنطور که هست نمی‌بینند؛ بلکه آن را به گونه‌ای می‌بینند که دوست دارند. اغلب باورهای نادرست موجود در مورد محیط معاملاتی نیز مانند ایگو عمل می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند بسیاری از تکنیک‌های کاهش ایگو از جمله مدیتیشن، تمرین یوگا و بازی GO که یک بازی استراتژیک ژاپنی است را به کار ببرند.

هیچ سرویس خبری، فکس یا ایمیلی وجود ندارد که لزوماً پیشرفت را برای شما به ارمغان بیاورد. هیچ برنامه کامپیوتری وجود ندارد که قادر باشد تا درهای مخفی را برای شما باز کند. خط مشاوره ایمیلی یا اتاق‌های گفتگوی اینترنتی را به طور کل فراموش کنید؛ هیچ کدام شما را ثروتمند نخواهند کرد.

به خاطر داشته باشید که همه معامله‌گران گاهی اوقات ضرر می‌کنند؛ حتی ثروتمندترین و موفق‌ترین و با سابقه‌ترین افراد حاضر در وال‌استریت. هیچ استراتژی وجود ندارد که در تمامی شرایط بازار به خوبی عمل کند؛ حتی اگر گاهی اوقات بازار دچار تغییر روند غیرمنتظره و به ظاهر غیرمنطقی شود، استفاده از یک استراتژی صحیح که امتحان خودش را پس داده است نیز می‌تواند معامله‌گر را دچار زیان کند. باید همیشه به این نکته توجه داشت که بازارها توسط افرادی تشکیل و هدایت می‌شوند که همیشه به اندازه شما روشن‌فکر و خون‌سرد نیستند.

تمام معامله‌گران موفقی که تا به حال شناخته‌ایم، نگرش خود به بازارها و استراتژی دقیق معاملاتی خود را یادداشت کرده‌اند؛ در واقع آن‌‌ها برای زندگی و مرگ خود نیز قوانین مکتوبی دارند.

نکته مهم آن است که بتوانید بر ایگوی خود غلبه کرده و به استراتژی خود پایبند بمانید. برای انجام این کار، باید خصوصیات درونی و شخصی خاصی را پرورش داده و یا آن‌ها را به دست آورید که قدرت، بینش و تعهد لازم برای موفقیت به عنوان یک معامله‌گر را به شما اعطا می‌کند.

خصوصیات مورد نیاز

خصوصیات مورد نیاز یک معامله‌گر موفق، شامل مواردی مانند ایمان، اعتماد به نفس، نظم، شجاعت، بصیرت، ایستادگی و مقاومت، پایبندی به اصول اخلاقی و انعطاف‌پذیری می‌شود. حال به توضیح مختصر هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

 • ایمان

معامله‌گران بزرگ همیشه اعتقاد دارند که به هدف خود خواهند رسید، حتی بدون توجه به روند بازار. آن‌ها در واقع به روش‌ها و ساختارهای اعتقادی خود ایمان دارند. اعتماد به نفس و یقین، حاصل وجود ایمان کامل در اشخاص می‌باشند.

 • اعتماد به نفس

معامله‌گران با ایجاد ایمان کامل، برای خود اعتماد به نفس نیز ایجاد می‌کنند. این عامل ممکن است که یک تفاوت جزئی به نظر برسد، اما دارای اهمیت بسیاری است.

 • نظم

معامله‌گران بدون نظم، برنامه‌های معاملاتی، منابع اطلاعاتی و روش‌های خود را دائماً تغییر خواهند داد. معامله‌گران موفق باید دارای نظم بوده و به طور مداوم از قوانینی که از طریق تمرین و تحقیق ایجاد شده‌اند، پیروی کنند.

 • شجاعت

معامله‌گران باید رنجی که از طریق بازار متحمل می‌شوند را پذیرفته و با آرامش به کار خود ادامه دهند. ظاهراً بسیاری از باورهای سامورایی‌های دوره باستان ژاپن و معامله‌گران بزرگ امروزی، یکسان هستند.

 • بصیرت

توضیح دادن این موضوع بسیار آسان و به دست آوردن آن دشوار است. مجدداً تأکید می‌شود که از خصوصیات یوگا و GO، بازی استراتژیک ژاپنی می‌توانید بهره ببرید. با این حال اگر یک معامله‌گر چندین سال و یا حداقل یک سال سابقه انجام معاملات را نداشته باشد، تحت هیچ شرایطی نباید تصمیمات خود را صرفاً بر اساس شهود اتخاذ کند.

 • ایستادگی و مقاومت

معامله‌گران همیشه باید در مواجهه با مشکلات و ناملایمات، ایستادگی داشته باشند.

 • پایبندی به اصول اخلاقی

با خودتان صادق باشید؛ خود را به ماندن در سطح بالایی از خودشناسی و آگاهی محکوم کنید.

 • انعطاف‌پذیری

معامله‌گران موفق برای دستیابی به هدف، همیشه به تغییر روش‌ها و باورهای خود تمایل نشان می‌دهند. شاید بگویید که این عامل در تصاد با نظم است؛ اما شرایط فردی، تعیین‌کننده زمان جایگزینی آن با نظم و پایبند ماندن به آن است.

دام‌های معامله‌گری

علاوه بر ویژگی‌های اخلاقی که یک معامله‌گر موفق به آن نیاز دارد، معامله‌گران باید بسیاری از باورها و تمایلاتی را نیز که باعث تضعیف آن‌ها می‌شود، سرکوب کنند. توجه زیاد به احساسات، می‌توانند سریع‌ترین عامل فقر و بیکاری برای یک معامله‌گر باشند. به بیان ساده‌تر، احساسات می‌توانند به وسیله منحرف کردن یک معامله‌گر از قوانین از پیش تعیین‌شده خود، استراتژی معاملاتی او را مختل کنند. هر گونه انحرافی از استراتژی، به طور انکارناپذیری منجر به واکنش‌های تند، از دست رفتن فرصت‌ها و زیان‌های قابل توجه برای معامله‌گر خواهد شد.

استراتژی‌های مدیریت سرمایه و یا کنترل ریسک، حیاتی‌ترین نیازهای یک معامله‌گر موفق را تشکیل می‌دهند. بدون استثنا، هر معامله‌گر برجسته‌ای به این موضوع به عنوان مهم‌ترین عامل در تعیین موفقیت شما، اشاره خواهد کرد.

برخی از احساسات کلیدی می‌توانند تعهد معامله‌گر نسبت به یک استراتژی را از بین برده و در نهایت منجر به سقوط او شوند. این احساسات شامل ترس، خشم، شک و بلاتکلیفی و همچنین بروز واکنش‌های شدید نسبت به از دست دادن پول می‌شوند. حال به توضیح مختصر هر یک از این عوامل می‌پردازیم:

 • ترس

99 درصد معامله‌گران، به دلیل بروز ترس از معامله خود خارج می‌شوند که این موضوع می‌تواند هر تلاشی را بی‌ثمر کند. معامله‌گران باید بدانند که ریسک، یک بخش طبیعی در فرآیند معامله‌گری است و باید باورهایی را که باعث تضعیف ترس می‌شوند، در خود پرورش دهند.

 • خشم

خشم، در واقع همان احساس شدید نارضایتی است که باعث از بین رفتن حس بی‌طرفی در معامله‌گر نیز می‌شود. شما می‌توانید با تقویت خصوصیات و باورهای قدرت‌بخش، در کنترل و کاهش خشم خود موفق باشید.

 • شک و بلاتکلیفی

شک، خود باعث بلاتکلیفی می‌شود. یک معامله‌گر موفق باید در لحظه‌های بلاتکلیفی اقدام لازم را انجام داده تا بتواند از درماندگی که گرفتار آن شده است، خارج شود.

 • واکنش‌های شدید

معامله‌گران موفق اجازه نمی‌دهند که از دست دادن پول، آن‌ها را آزار دهد. در واقع چیزی که موجب ناراحتی آن‌ها می‌شود، عدم رعایت قوانین تعیین‌شده خودشان است.

استراتژی‌های معاملاتی

اگر فلسفه را در نظر نگیریم، معامله‌گران در همه سطوح از استراتژی‌های معاملاتی متعددی استفاده می‌کنند. هر معامله‌گر موفق، رویه و قوانین مختص خود را دارد که زمان ورود و خروج از بازار را برای او مشخص می‌کند. معامله‌گران تازه‌کار، باید روش‌های خود را توسعه داده و به آن‌ها پایبند باشند. نحوه شکل‌گیری این امر، به میزان تحمل ریسک توسط هر فرد و نحوه تعریف آن برای او بستگی دارد، اما هر معامله‌گری باید بتواند درباره دلیل انتخاب موقعیت خرید (long) و یا موقعیت فروش (short) در هر زمان مشخص، توضیح دقیقی را ارائه دهد.

همان طور که می‌دانیم هر معامله‌گر حرفه‌ای، قوانین و رویه‌های متفاوتی برای ورود به بازار و یا خروج از آن دارد. هدف شما باید مشخص کردن روشی باشد که به وسیله آن وارد بازار شده و یا از آن خارج می‌شوید؛ سپس می‌توانید به طور مداوم از آن استفاده کنید.

در حالی که معامله‌گران باید برای تطبیق این استراتژی با تغییرات محیط معاملاتی به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشند، آن‌ها همچنین باید به اندازه کافی ثابت قدم بوده تا بتوانند در مواجهه با نوسانات کوتاه‌مدت و بلندمدت، مسیر خود را با استفاده از استراتژی‌های از پیش تعیین‌شده حفظ کنند. پیمودن مسیر صحیح در بازار و وفادار ماندن به یک استراتژی ثابت، نیازمند بسیاری از خصوصیاتی است که در مورد آن‌ها بحث کردیم؛ همچنین باید به دانش در مورد بازارها و خردی که از تجربه معامله‌گری حاصل می‌شود نیز توجه ویژه داشت.

پیش از این که بتوانید به یک مزیت معاملاتی دست یابید، ابتدا باید بر عوامل درونی خودتان تسلط پیدا کنید که شامل باورها، ارزش‌ها و قوانین شما می‌شوند.

اگر به تازگی شروع به معامله‌گری کرده‌اید، لازم است تا برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی مکتوب زمان کافی بگذارید. اگرچه این امر ممکن است برای کسی که مشتاق غوطه‌ور شدن در بازار است، اتلاف وقت به نظر برسد، اما همین عمل ساده و روی کاغذ آوردن استراتژی باعث می‌شود که استراتژی شما تجلی پیدا کرده و واقعی شود؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا پیش از آوردن پول خود و یا مشتری‌تان به بازار، بتوانید آن استراتژی را ملکه‌ی ذهن خود کنید. هر چه معامله‌گران بتوانند باورها و قوانینی که معاملاتشان بر آن‌ها استوار است را بهتر توصیف کنند، توانایی آن‌ها برای داشتن درک و عملکرد مداوم در شرایط متغیر بازار، بیشتر می‌شود.

کنترل ریسک

مدیریت سرمایه یا استراتژی‌های کنترل ریسک، حیاتی‌ترین نیاز هر معامله‌گر موفق محسوب می‌شوند. آن‌ها در قیاس با استراتژی‌های معاملاتی دارای اهمیت بیشتری هستند، زیرا حتی اگر استراتژی‌های معاملاتی به بهترین شکل نیز تدوین شده باشند، همیشه می‌توانند موجب زیان بشوند. برای درک کامل این موضوع، معامله‌گران باید نسبت به هر ریسک احتمالی که بر موقعیت آن‌ها تأثیر می‌گذارد، آگاه باشند. به معامله‌گران مبتدی توصیه می‌شود که 50 درصد سرمایه خود را برای سپرده‌های مارجین (margin)، حداکثر 25 درصد سرمایه موجود را برای مارجین بازارهای مرتبط و حداکثر 4 درصد از کل سرمایه خود را در هر معامله استفاده کنند.

مبانی استراتژی

معامله‌گران، اساس استراتژی‌های خود را مبتنی بر شاخص‌های مختلفی قرار می‌دهند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها «اجماع بازار (market consensus)» است. سطوح حمایت و مقاومت همیشه وجود دارند و معمولاً از یکدیگر پیروی کرده و قیمت‌ها نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. نموداری که قیمت‌های معاملاتی را نشان می‌دهد را می‌توان از منظر یک بازار صعودی (bullish) و یا نزولی (bearish) تحلیل کرد که نتیجه‌گیری در هر مورد کاملاً متفاوت خواهد بود. هر چه یک معامله‌گر بتواند تمایزات بیشتری را در مورد رفتار بازار ایجاد کند، در مسیر خود موفق‌تر خواهد بود. اساساً بازارها، چهار روند عمده معاملاتی را دنبال می‌کنند:

 1. یک روند کاملاً صعودی.
 2. یک روند نسبتاً صعودی که در این روند، نزول نیز در بازار چشم‌گیر است.
 3. یک روند نسبتاً نزولی که در این روند، صعود نیز در بازار چشم‌گیر است.
 4. یک روند کاملاً نزولی.

دلیل این که معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند اطلاعات را تفسیر کرده و سود حاصل کنند، در حالی که تازه‌کارها در بی‌اطلاعی باقی می‌مانند، آن است که معامله‌گران حرفه‌ای بر باورها و خصوصیات خود تسلط دارند؛ علاوه بر این، معامله‌گران حرفه‌ای بر توانایی خود در تفکر نیز مسلط شده‌اند.

وقتی که یک معامله‌گر می‌تواند این موضوع که بازار در چه حالتی است را تعیین کند، تصمیم‌گیری برای ایجاد موقعیت خرید (long) و یا موقعیت فروش (short) برای او آسان‌تر خواهد بود.

شاخص RSI یا همان قدرت نسبی (Relative Strength Indicator)

اگرچه این شاخص در ابتدا در سال 1978، برای استفاده در بازار شکم خوک (pork belly) توسعه یافت و اکنون عمدتاً در بازار معاملات آتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این شاخص به طور موثری در تمامی بازارها نیز کارایی دارد. واگرایی‌های قیمتی که توسط RSI نشان داده می‌شوند، باید دقیقاً به عنوان واگرایی در نظر گرفته شوند و نه لزوماً به عنوان تغییر در روند. قدرت یک واگرایی، وابسته به دوره زمانی است که طول می‌کشد تا آن شکل بگیرد؛ یعنی واگرایی‌هایی روی تایم‌فریم‌های بالاتر، از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

پاداش‌ (reward) معامله‌گری

تبدیل شدن به معامله‌گری که به صورت مستمر سود حاصل می‌کند، کاری زمان‌بر است؛ با این حال ارزش تلاش کردن را دارد. قابل‌توجه‌ترین نکته در مورد معامله‌گری آن است که اگرچه پاداش‌های مالی آن عالی هستند، اما تمامی آن‌ها تحت‌الشعاع پاداش‌های عظیمی هستند که به باورها و شخصیت خود معامله‌گر اختصاص داده می‌شوند؛ البته اصلی‌ترین دلیل هر شخص برای ورود به حرفه معامله‌گری در وهله اول نیز همین پاداش‌ها هستند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

4 دیدگاه در “خلاصه کتاب 21 حقیقت انکارناپذیر در رابطه با معامله گری
 1. hesam گفت:

  بسیار عالی و سپاس از زحمت شما

  1. ممنون از همراهی شما

 2. میلاد گفت:

  بسیار عالی بود و استفاده کردم،ممنون از اقای رحمانی و تیم یوتوفارکس.
  فقط ممنون میشم اگر از این به بعد کتابی که معرفی میکنید رو اسم انتشاراتش که بهترین ترجمه رو انجام داده یا اینکه خودتون ازش به عنوان رفرنس استفاده کردید هم بزارید،کتاب روانشناسی پول که قبلا معرفی شد من تهیه کردم و مطالعه کردم بسیار عالی بود البته انتشارات نشر دوران من تهیه کردم.سپاس

  1. سلام و درود
   مدتی هست که نشرهای مختلف دنبال برندینگ خودشون هستند و بعضا شناخته شده و معتبرتر شمرده میشن. معمولا ما هم اگر کتابی بگیریم از همون نشرها می‌گیریم.
   ناشران حوزه بورس و بازارهای مالی هم معدودند. اما اگر در آینده موردی بود که ترجمه خاصی داشت اعلام می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی