ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

پراپ تریدینگ چیست؟ مزایا و معایب پراپ تریدینگ

زمان مطالعه: 15 دقیقه

طبق نظرسنجی انجام شده توسط شرکت BrokerChooser در فوریه 2022، حدود 49 درصد از افرادی که در بروکرها فعالیت دارند، سرمایه‌ای کمتر از 1000 دلار در اختیار خود دارند و طبیعی است که اگر معامله‌گر موفقی باشید، برای رسیدن به اهداف مالی خود به پول بیشتری نیاز دارید.

پراپ تریدینگ چیست؟ مزایا و معایب پراپ تریدینگ

هرچند که این تحقیقات در زمینه بروکرهایی است که به ایرانیان خدمات نمی‌دهند و بیشتر شامل کشورهای ایالت متحده و انگلستان می‎‌شود، اما می‌توان با دقت بالایی گفت که وضعیت در ایران به مراتب بدتر است.

اگر به فکر وام گرفتن، فروش خانه و خودروی خود برای معامله در بازار فارکس هستید لطفاً دست نگه دارید! چرا که این کار شما توجیه منطقی ندارد. شما با معامله در بازار فارکس می‌خواهید سرمایه کافی برای خرید خانه و خودرو به دست آورید حال با فروش دارایی برای تامین سرمایه قرار است بزرگترین اشتباه تمام دوران زندگی خود را مرتکب شوید شما می‌خواهید یک قدم به جلو بروید اما ممکن است دو قدم به عقب برگردید. اگر سرمایه کافی برای معامله‌گری ندارید، نگران نباشید راه ارزان‌تر و تقریباً کم ریسک‌تری نیز وجود دارد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید با سرمایه کم، به درآمد زیاد برسید.

همه ما ممکن است دغدغه‌هایی از این قبیل برایمان پیش آمده باشد:

 • اگر سرمایه کافی در اختیار داشتم، عملکرد معاملاتی بهتری را ارائه می‌دادم.
 • اگر همین مقدار اندک پول را از دست بدهم چگونه آن را جایگزین کنم؟
 • با این سرمایه کم چطور می‌توانم مدیریت سرمایه را رعایت کنم؟
 • فصل مشترک تمام آموزش دهنده‌ها این است که سرمایه کم، محکوم به نابودی است؛ کاش پول بیشتری در اختیار داشتم.
 • همه افرادی که در حوزه بازارهای مالی موفق هستند، سرمایه زیادی دارند.

اگرچه تمام این دغدغه‌ها نادرست است اما اگر فکر می‌کنید مهارت کافی (تحلیل، مدیریت سرمایه، روانشناسی) برای ایجاد سود مستمر را دارید، شرکت‌های پراپ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

پراپ‌تریدینگ چیست؟

شرکت پراپ، شرکتی است که برای معامله‌گران تامین سرمایه انجام می‌دهد. در واقع شرکت‌های پراپ از طریق آزمون‌های ورودی، معامله‌گران واجد شرایط را استخدام کرده و سرمایه اولیه مورد نیاز آنها را تامین می‌کنند. معامله‌گر از طریق فعالیت در بازارهای مالی کسب سود کرده و این سود بین شرکت و معامله‌گر تقسیم می‌شود.

تخفیف پرارپ

شرکت‌ها و موسسات پراپ‌تریدینگ، امروزه در میان معامله‌گران، جذابیت و محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند. پراپ‌تریدینگ نوعی سرمایه‌گذاری هم برای شرکت و هم برای معامله‌گران ماهر است. به این شیوه ‌که موسسات پراپ‌تریدینگ تریدرهای حرفه‌ای که سرمایه کافی برای انجام معاملات در بازار فارکس را ندارند، پیدا و جذب می‌کنند. سپس به آن‌ها سرمایه‌ کافی اختصاص می‌دهند. معامله‌گران با این سرمایه در بازار معامله می‌کنند و در صورت کسب سود در معاملات، درصد قابل توجهی از سود حاصله را برداشت می‌کنند. البته تبدیل شدن به یک پراپ‌تریدر و همکاری با شرکت‌های پراپ‌تریدینگ، مستلزم شرکت در آزمون‌های این موسسات و رعایت قوانینی خاص می‌باشد. معامله‌‌گران پس از موفقیت در این چالش‌ها، سرمایه اصلی شرکت پراپ‌تریدینگ را دریافت کرده و می‌توانند در بازار واقعی شروع به معامله کنند. پراپ‌‌ها بسته‌های متنوعی به کاربران خود ارائه می‌دهند که از نظر میزان سرمایه می‌توان از 1000 دلار تا چندصد هزار ددلار را شامل شود، یا برخی پراپ‌ها بسته‌هایی بدون محدودیت زمانی را ارائه می‌دهند. معامله‌گران بر اساس توان مالی خود و همچنین شناختی که از خود دارند می‌توانند هر یک از بسته‌ها را انتخاب کنند تا پس از گذراندن چالش آن، سرمایه دریافت کنند.

شرکت‌های پراپ تا حدودی در فرآیند استخدام، تقسیم سود و قوانینی که وضع می‌کنند، شبیه به یکدیگر هستند.

شرایط استخدام و هزینه‌ها در شرکت‌های پراپ

شرایط استخدام در این شرکت‌ها بسیار ساده‌است. شما نه نیازی به تسلط به چند زبان زنده دنیا را دارید و نه رزومه شغلی و ارسال هیستوری معاملاتی؛ بلکه تنها باید وارد سایت شرکت پراپ مورد نظر خود شوید، طرح مورد نظر خود را انتخاب کرده و هزینه آزمون مربوط به آن بسته را بپردازید.

زمانی که وارد وبسایت این شرکت‌ها می‌شوید یک اصطلاح مشترک در همه آنها مشهود است.

پراپ تریدینگ

یک عبارت مشترک در تمام شعارهای تبلیغاتی این شرکت‌ها دیده می‌شود: (تامین مالی). اما قبل از بررسی دقیق این شرکت‌ها، بیایید نگاهی به پروسه تعیین صلاحیت آنها برای استخدام معامله‌گر بیاندازیم.

ایکس چیف

به طور خلاصه برای تعیین صلاحیت معامله‌گر، شرکت‌های پراپ تریدینگ یک فرآیند ارزیابی خاص را دنبال می‌کنند. در ادامه، مراحل ارزیابی و پیشرفت یک معامله‌گر در شرکت‌های پراپ تریدینگ بررسی شده است:

 1. معامله‌گر، هزینه اولیه آزمون شرکت پراپ تریدینگ را می‌پردازد.
 2. معامله‌گر تحت یک «چالش» یا «دوره ارزیابی» قرار می‌گیرد.
 3. معامله‌گر چالش را با موفقیت پشت سر می‌گذارد.
 4. معامله‌گر یک حساب معاملاتی دریافت می‌کند.
 5. هزینه آزمون، به معامله‌گر بازپرداخت می‌شود و شروع به معامله با پول واقعی می‌کند.
 6. در صورت سودآوری، سهم معامله‌گر از سود به دست آمده پرداخت می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید هزینه آزمون یا اصطلاحاً هزینه شرکت در چالش برخی از این شرکت‌ها را مشاهده کنید.

نام شرکت حداقل تامین سرمایه هزینه حداکثر تامین سرمایه هزینه
FundedNext 6,000$ 49$ 200,000$ 999$
FTMO 10,000$ 155$ 200,000$ 1080$
SurgeTrader 25,000$ 250$ 1,000,000 6,500$
MyForexFund 5,000$ 49$ 300,000$ 1,389$
Fidelcrest 250,000$ 999$ 1,000,000$ 2,999$

 قوانین شرکت‌های پراپ تریدینگ 

سادگی فرآیند ثبت نام و شروع چالش نباید شما را گول بزند. شرکت‌های پراپ تریدینگ قوانین بسیار سفت و سختی دارند که در صورت تخطی از هرکدام از این قوانین، اکانت شما مسدود خواهد شد.

بسته به شرکتی که انتخاب می‌کنید، قوانین نسبتاً متفاوتی را خواهید دید، اما اکثر شرکت‌ها تقریباً از یک سری قوانین کی پیروی می‌کنند که بهتر است قبل از خرید چالش آنها را بدانید.

 • حداکثر ضرر: مهمترین معیار این آزمون‌ها، زیان کل معامله‌گر است. بسته به شرکت، این میزان می‌تواند از 4٪ تا 10٪ متغیر باشد؛ با این حال اگر بخواهید محدودیت ضرر را بیشتر کنید، باید هزینه بیشتری نیز بپردازید. این نکته حائز اهمیت است که معمولاً حداکثر ضرر به معنای ضرر از مانده حساب اولیه است نه از سود حاصله (به عنوان مثال در یک حساب 10000 دلاری، اگر سرمایه حساب به 9600 دلار برسد شما در چالش شکست خوردید).
 • حداکثر ضرر روزانه: اگر یک معامله‌گر طی یک روز کاری، درصد معینی از سرمایه را از دست بدهد، ممکن است در چالش شکست بخورد؛ حتی اگر این ضرر روزانه به حداکثر حد ضرر نیز نرسد. برخی از شرکت‌های پراپ تریدینگ از این معیار استفاده نمی‌کنند، اما آنهایی که استفاده می‌کنند اغلب حداکثر 5 درصد ضرر در یک روز را مجاز می‌دانند. این قانون نیز درباره سرمایه اولیه حساب صدق می‌کند و نه در مورد سود حاصل شده.
 • حداکثر زمان: معمولاً برای معامله‌گران زمان مشخصی برای تکمیل چالش تعیین می‌شود. این محدودیت‌ زمانی معمولاً از 30 تا 180 روز متغیر است، اما اگر چالش در این زمان تکمیل نشود، معامله‌گران به‌طور خودکار رد صلاحیت می‌شوند.
 • هدف سود: در نهایت، معامله‌گران باید ثابت کنند که می‌توانند از مهارت‌های خود برای ایجاد سود استفاده کنند. این اهداف سود برای هر شرکتی متفاوت است؛ اما معمولاً هدف سود بین 5٪ تا 10٪ قرار دارد.

اگر معامله‌گران نوع حساب تهاجمی که در برخی از شرکت‌های پراپ تریدینگ موجود است را انتخاب کنند، معمولا محدودیت‌های ضرر آزادانه‌تر و اهداف سود بالاتری برای آنها در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است حداکثر 20 درصد زیان کلی برای آنها تعیین شود، اما باید به یک هدف سود 20 درصدی برسند. لازم به ذکر است برای دریافت این حساب‌ها باید هزینه بیشتری را متقبل شوید.

در مطالب بالا، یک معیار وجود دارد که فهرست نشده است، زیرا ممکن است بعضی از شرکت‌های پراپ تریدینگ از این معیار استفاده نکنند: حداقل روزهای معاملاتی.

به عنوان مثال، در یک چالش 30 روزه، ممکن است از معامله‌گران خواسته شود که حداقل در ده روز کاری معامله انجام دهند. برخی دیگر ممکن است مشخص کنند که معامله‌گران باید سه روز در هفته معامله کنند؛ در حالی که برخی از شرکت‌ها اصلاً قانون حداقل روز معاملاتی ندارند.

نکته پایانی این که اگرچه قسمت اعظم سود کسب شده توسط شرکت‌های پراپ، از معامله‌گران موفق با حساب‌های بالا حاصل می‌شود، اما این شرکت‌ها برای جبران بخشی از زیان‌های خود، هزینه پرداخت شده توسط معامله‌گران ناموفق را بازپرداخت نمی‌کنند. همچنین اگر معامله‌گری در مرحله آزمون موفق باشد، شرکت معمولا هزینه اولیه را بازپرداخت می‌کند.

سرمایه‌ای ظاهراً زیاد، اما بسیار کم

همانطور که در قوانین این شرکت‌ها مشاهده می‌کنید، حداقل و حداکثر میزان ضرری که می‌توانید به حساب وارد کنید بسیار اندک است؛ این موضوع از دوجنبه قابل بررسی است:

جنبه اول و مثبت آن این است که شما مجبور هستید که مدیریت سرمایه را در حساب خود رعایت کنید؛ این به نوعی به شما کمک می‌کند تا از معاملات قمارگونه اجتناب کنید چرا که اگر تنها 5 درصد از حساب را در یک روز از دست بدهید، حساب شما مسدود شده و برای دریافت مجدد سرمایه باید هزینه آزمون را دوباره پرداخت کنید.

جنبه دوم و منفی آن این است که این سرمایه به ظاهر بسیار زیاد است. اگر خوب دقت کنید یک حساب 10 هزار دلاری، تنها 5 درصد قابلیت زیان دارد؛ عملا به این معناست که فقط 500 دلار به تریدر سپرده شده است و نه 10 هزار دلار!!

هرچند که این قانون برای بقا شرکت ضرروی است، اما منبع درآمد بسیار خوبی برای این شرکت‌ها محسوب می‌شود؛ چرا که قطعاً تعداد افرادی که هزینه شرکت در چالش را پرداخت کرده‌ و شکست خورده‌اند بسیار بیشتر از این 500 دلاری است که شرکت در اختیار افراد قرار می‌دهد.

فرآیند تقسیم سود در شرکت‌های پراپ تریدینگ به چه صورت است؟

اگر معامله‌گران، مرحله ارزیابی را پشت سر بگذارند، متعهد می‌شوند که بخشی از سود خود را با شرکت پراپ سهیم شوند. درصد تقسیم سود بین شرکت و معامله‌گر، هم به شرایط شرکت و هم نوع حساب معاملاتی بستگی دارد. در اغلب موارد، شرکت هنگام شروع فعالیت معامله‌گر، درصد قابل توجهی از سود را برمی دارد.

بسیاری از شرکت‌ها 50 درصد سود را برمی دارند، اما برخی از آنها نیز تا 70 درصد یا بیشتر در سود معامله‌گر سهیم می‌شوند. با این حال، بهترین پراپ تریدینگ‌ها ممکن است به معامله‌گران اجازه دهند تا 80 درصد یا حتی 90 درصد سود را حفظ کنند، اما هزینه آزمون این شرکت‌ها نیز ممکن است کمی گران‌تر باشند.

همزمان با ادامه فعالیت معامله‌گران، در صورتی که عملکرد آنها مطابق دستورالعمل‌های مدیریت ریسک باقی بماند، درصد سود تقسیمی می‌تواند افزایش یابد. به عنوان مثال، اگر آنها با تقسیم سود 50/50 شروع کنند، در مرحله بعدی ممکن است سهم شرکت به 25٪ کاهش یابد؛  یا اگر معامله‌گران با تقسیم 80/20 شروع کنند، ممکن است این درصد سود به تقسیم 90/10 تغییر یابد.

برخی از شرکت‌ها نیز به معامله‌گران اجازه می‌دهند 100 درصد سود را حفظ کنند. این قائده به طور کلی فقط برای معامله‌گران حرفه‌ای است که به طور مداوم توانایی‌های خود را ثابت کرده اند و با پیشرفت در مسیر طرح توسعه، به میلیون‌ها دلار سرمایه معاملاتی دسترسی دارند. اگرچه تنها شرکت‌های پراپ معدودی این شرایط کار را ارائه می‌دهند.

معامله‌گران می‌توانند سود خود را به صورت دو هفته‌ای یا ماهانه برداشت کنند و یک جریان درآمد منظم را برای خود فراهم کنند. با این حال، تعداد دفعات برداشت در هر شرکت پراپ متفاوت است. برخی از شرکت‌ها هنگام برداشت سود، محدودیت‌هایی برای حداقل موجودی حساب معاملاتی دارند؛ اگرچه این محدودیت‌ها نسبتا پایین تعیین می‌شوند.

قبل از بررسی مزایا و معایب شرکت‌های پراپ بیایید با یک مثال، مطالب قبل را مرور کنیم!

به عنوان مثال به شرایط آزمون استخدامی شرکت FundedNext نگاه کنید!

پراپ فرم

مثال را برروی ستون 6,000 دلاری بررسی می‌کنیم.

 1. حداکثر ضرر روزانه (Maximum Daily Loss): در این شرکت حداکثر ضرر روزانه 5 درصد در نظر گرفته شده است؛ به این معنا که اگر تنها 300 دلار یا 5 درصد از 6,000 دلاری که شرکت در اختیار شما قرار می‌دهد را در یک روز ضرر کنید، حساب شما از دسترس خارج می‌شود.
 2. بیشترین میزان ضرر در کل پروسه (Maximum Overall Loss): حداکثر ضرری که می‌توانید به صورت کلی متحمل شوید، 10 درصد در نظر گرفته شده است و اگر بیشتر از 600 دلار ضرر کنید (در طول دوره معاملاتی) حساب شما مسدود خواهد شد.
 3. حداکثر تقسیم سود (Maximum Profit Split): این شرکت در صورت رعایت قوانین و سودآوری مستمر شما، تقسیم سود را تا 90 درصد افزایش می‌دهد. یعنی اگر سود حاصله 1,000 دلار باشد، 900 دلار به معامله‌گر و 100 دلار به این شرکت تعلق خواهد گرفت.
 4. تخفیف برای شرکت مجدد در آزمون (Reset Discount): در صورت تخطی از قوانین، حساب معاملاتی شما مسدود خواهد شما، اما قادر هستید مجدداً با 10 درصد تخفیف در چالش شرکت کرده و حساب جدید را دریافت کنید.
 5. حداقل روزهای معاملاتی (Minimum Trading Day): شما باید حداقل 5 روز به صورت مستمر در حساب خود فعال باشید و پس از گذشت 5 روز می‌توانید تقاضای بررسی حساب را به شرکت ارائه دهید. این محدودیت بیشتر با این هدف اعمال شده است که شما به صورت شانسی در روزهای اول به حد سود مورد نظر شرکت نرسیده باشید و به صورت منطقی و مستمر حساب را رشد داده باشید.
 6. تقسیم سود در مرحله چالش (Challenge Phase Profit Share): شرکت FundedNext تنها شرکتی است که در مرحله چالش 15 درصد از سود را به معامله‌گر پرداخت می‌کند
 7. اهرم معاملاتی (Trading Leverage): شرکت‌های مختلف اهرم‌های متفاوتی ارائه می‌دهند که در اینجا شرکت FundedNext حداکثر 1:100 را ارائه می‌دهد.
 8. هزینه خرید چالش (One Time Fee): هزینه خرید چالش به موضوعات مختلفی بستگی داشته و در هر شرکت پراپ متفاوت است. در این شرکت شما برای دریافت سرمایه 6,000 دلاری تنها کافیست 49 دلار بپردازید.

مزایای شرکت‌های پراپ تریدینگ 

 • آزادی عمل: به عنوان یک معامله‌گر پراپ، شما این اختیار را دارید که برنامه زمانی خود را تنظیم کرده و تصمیمات مناسبی اتخاذ کنید.
 • پتانسیل سود: برای معامله‌گران موفق، این فرصت در دسترس است که تنها با پرداخت هزینه کم برای شرکت در آزمون، با سرمایه‌های کلان شرکت معامله و کسب سود کنند.
 • ریسک کم: از آنجایی که بیشتر ریسک معاملات متوجه شرکت است، معامله‌گران پراپ فقط هزینه اولیه هنگام طی کردن چالش را پرداخت می‌کنند. علاوه بر این، در صورت زیان، معامله‌گر هزینه‌ای پرداخت نمی کند.
 • طرح توسعه: بسیاری از بهترین شرکت‌های پراپ، طرح‌های توسعه فوق ‌العاده‌ای ارائه می‌کنند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد اهداف واقعبینانه‌ای تعیین کنند و درآمد ماهانه خود را افزایش دهند.
 • دسترسی به سرمایه: معمولا، معامله‌گران سرمایه زیادی برای ریسک در بازار فارکس در اختیار ندارد. از این رو، شرکت‌های پراپ فارکس می‌توانند در صورت واجدالشرایط بودن معامله‌گران، سرمایه معاملاتی قابل توجهی را برای آنها فراهم کنند.
 • پشتیبانی: در شرکت‌های پراپ، اغلب انجمن‌هایی از معامله‌گران وجود دارد که به یکدیگر کمک می‌کنند و درباره استراتژی‌های خود مشورت می‌گیرند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها در صورت وجود هر گونه مشکل، پشتیبانی سریع از طریق تلفن یا شبکه‌های اجتماعی را فراهم کرده‌اند.

معایب شرکت‌های پراپ تریدینگ 

 • نیاز به انضباط: به عنوان یک معامله‌گر پراپ ، باید از نظم و شکیبایی، برخوردار باشید. فعالیت در این شرکت‌ها، نیازمند تلاش و پشتکار است. شما باید ساعت‌ها برای بررسی نمودارها و یافتن یک فرصت عالی تلاش کنید و در کنار آن یک برنامه منظم برای معامله‌گری حرفه‌ای ایجاد کنید.
 • روانشناسی معامله‌گری: هنگام فعالیت در شرکت پراپ، علاوه بر داشتن نظم، باید بر احساسات خود مسلط باشید. معاملات انتقام جویانه یا ریسک بیش از حد، می‌تواند منجر به از دست دادن حساب معاملاتی شود.
 • هزینه اولیه: اگر درآمد محدودی داشته باشید، هزینه اولیه چالش، می‌تواند مبلغ قابل توجهی محسوب شود؛ به ویژه برای حساب‌های معاملاتی بزرگتر.
 • درآمد نامنظم: در نهایت، شما به عنوان یک معامله‌گر پراپ برای خود کار می‌کنید. در این شرایط، درآمد ثابت ماهانه یا پرداختی استعلاجی معنایی ندارد.

مزایای پراپ‌تریدینگ برای شرکت‌های پراپ

شرکت‌های پراپ‌تریدینگ نیز بی‌دلیل این طرح را اجرا نمی‌کنند. آنها نیز از پراپ تریدینگ کسب سود می‌کنند. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهد شد.

 • تخصص و تجربه: معامله‌گران حرفه‌ای به دلیل داشتن تخصص و تجربه قابل توجهی که در بازارهای مالی دارند. با تحلیل دقیق بازار، شناسایی روندها و الگوهای قیمتی و استفاده از روش‌های تحلیلی پیشرفته، توانایی پیش‌بینی بهتری درباره رفتار قیمت در بازار دارند. شرکت‌های پراپ‌تریدینگ نیز با بهره بردن از این تخصص و تجربه معامله‌گران، عملکرد سرمایه‌گذاری خود در بازارهای مالی را بهبود می‌بخشند.
 • مدیریت ریسک بهتر: معامله‌گران حرفه‌ای، توانایی بالایی در مدیریت ریسک دارند و با استفاده از استراتژی‌های دقیقی که برای کاهش ریسک و افزایش سود در معاملات خود به کار می‌برند؛ باعث کسب نتایج مثبت و افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های پراپ می‌شوند.
 • اجرای بهتر معاملات: معامله‌گران حرفه‌ای با توجه به تجربه و دانش خود، توانایی بهتر و بهینه‌تری در اجرای معاملات دارند. این تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند به سرعت و دقیق به اتفاقات در لحظه بازار واکنش مناسب نشان دهند. این اجرای بهتر معاملات به شرکت پراپ تریدینگ کمک می‌کند تا نتایج بهتری را در عملکرد سرمایه‌گذاری خود ببیند.

روش عملکرد شرکت‌های پراپ‌تریدینگ چگونه است؟

شرکت‌ها و موسسات پراپ‌تریدینگ، عموماً حجم سرمایه بالایی دارند و معامله با تمام این سرمایه عظیم، ریسک بسیار بالایی را با خود به‌ همراه دارد. موسسات پراپ که خود به‌‌دنبال افزایش بازدهی سرمایه‌شان می‌باشند، با یافتن جمعی از معامله‌گران حرفه‌ای و ماهر توسط برگزاری آزمون‌های متنوع، سرمایه خود را به چندین بخش تقسیم کرده و هر بخش را به یک تریدر اختصاص می‌دهند. با این‌کار نه‌تنها سرمایه‌شان را کم‌تر در معرض ریسک قرار می‌دهند بلکه به‌دلیل همکاری با معامله‌گران با تجربه، عملکرد سرمایه‌گذاری سودآور و بهتری را برای شرکت خود به ارمغان می‌آورند. هم‌چنین شرکت‌های پراپ‌تریدینگ با دریافت هزینه ابتدایی از معامله‌گران، برای شرکت در چالش‌ها برای خود کسب درآمد می‌کنند.

شرکت‌های پراپ‌تریدینگ از چه موسساتی تشکیل شده‌اند؟

 • شرکت‌های مالی: بسیاری از شرکت‌های پراپ‌تریدینگ متعلق به شرکت‌ها و نهادهای مالی بزرگ می‌باشند. این شرکت‌ها می‌توانند بانک‌ها، صرافی‌ها، موسسات مالی غیربانکی و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری باشند که علاوه بر ارائه خدمات رایج خود، دارای بخش پراپ تریدینگ نیز باشند.
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری: برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فعالیت‌های پراپ‌تریدینگ را در برنامه سرمایه‌گذاری خود در نظر می‌گیرند. این صندوق‌ها با استفاده از تیم‌های مالی حرفه‌ای، بخشی از سرمایه خود را به معاملات در بازار فارکس اختصاص می‌دهند.

چگونه می‌توان یک پراپ‌تریدر شد؟

با آن‌که معامله با سرمایه شرکت‌های پراپ‌تریدینگ می‌تواند جذاب به نظر برسد، اما برای رسیدن به موفقیت در آزمون‌های این شرکت‌ها لازم است افراد علاقه‌مند به موارد زیر دقت کافی داشته باشند:

 • یادگیری و آموزش معامله‌گری: افراد علاقه‌مند برای آن‌که بتوانند به عنوان یک پراپ‌تریدر با شرکت‌های پراپ‌تریدینگ به همکاری بپردازند، نیاز به یادگیری مفاهیم و اصول مرتبط با بازارهای مالی دارند. این مفاهیم شامل آموزش در زمینه تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، مدیریت ریسک، استراتژی‌های معاملاتی و تکنیک‌های مرتبط می‌باشد. برای فراگیری این اصول افراد علاقه‌مند می‌توانند از دوره‌های آموزشی آنلاین، کتاب‌های مرتبط، وبینارها و منابع معتبر دیگر استفاده نمایند.
 • توانایی در مطالعه و تحلیل بازار: برای تبدیل شدن به یک پراپ‌تریدر، افراد علاقه‌مند باید با بازارهای مالی آشنایی کامل داشته باشند به‌گونه‌ای که توانایی تحلیل و پیش‌بینی روند قیمت‌، درک نحوه عملکرد بازار، شناخت شاخص‌ها، آشنایی با اخبار و رویدادهای مرتبط با بازار را در خود نهادینه کرده باشند.
 • مهارت و تجربه معامله‌گری: تنها راه برای افزایش تجربه و مهارت معامله‌گری، شروع به معامله در بازارهای مالی می‌باشد. استفاده از حساب دمو نیز به معامله‌گران کمک می‌کند تا تجربه معامله در شرایط واقعی را به دست آورند. هم‌چنین، استفاده از اکسپرت‌ها و شبیه‌سازهای معاملاتی به تریدرها کمک می‌کند تا استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف خود را آزمایش کنند.
 • ساختن سابقه معاملاتی: معامله‌گران برای اثبات مهارت‌های معامله‌گری‌شان به شرکت‌های پراپ تریدینگ، لازم است برای خود سابقه معاملاتی ایجاد کنند. این سابقه معاملاتی، شامل ثبت و نگه‌داری جزئیات معاملات و نتایج آن‌ها می‌باشد. معامله‌گران می‌توانند از عملکرد خود در حساب‌ دمو و حساب‌ واقعی استفاده کنند و نتایج خود را به شرکت‌های پراپ تریدینگ ارائه دهند.

چگونه می‌توان در سایت‌های پراپ‌تریدینگ فعالیت کرد؟

معامله‌گران برای فعالیت در سایت‌های پراپ‌تریدینگ لازم است مراحل زیر را دنبال کنند:

 • انتخاب شرکت پراپ: برای پیدا کردن بهترین پراپ‌تریدینگ، معامله‌گران در ابتدا باید این شرکت‌ را بر اساس نیازها و معیارهای خود انتخاب کنند. این شرکت‌ها ممکن است در بازارهای مالی مختلف فعالیت کنند و هرکدام خدمات خاص خود را به معامله‌گران ارائه دهند. بنابراین قبل از انتخاب شرکت پراپ، تحقیق و مطالعه کافی در مورد این شرکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • بررسی قوانین چالش‌ها: شرکت‌های پراپ‌تریدینگ معمولاً برای ارزیابی و پیدا کردن تریدرهای ماهر، آزمون‌ها و چالش‌های متنوعی را برگزار می‌کنند. این آزمون‌ها دارای قوانینی مانند تارگت سود، حد ضرر مجاز روزانه و حد ضرر مجاز کل، محدودیت زمانی و قوانین دیگری می‌باشد. این موارد در هر پراپ‌تریدینگ متفاوت است و معامله‌گران باید با بررسی دقیق، آزمون متناسب با خود را انتخاب نمایند.
 • تهیه چالش: معامله‌گران پس از انتخاب پراپ‌تریدینگ و یافتن چالش مورد نظرشان، لازم است در سایت پراپ‌تریدینگ ثبت‌نام کرده و پس از پرداخت هزینه چالش، حساب معاملاتی مرحله آزمون را دریافت نمایند. در سایت‌های پراپ‌تریدینگ معمولاً حساب‌های معاملاتی با سرمایه‌های متفاوت ارائه می‌شود و هزینه هر کدام از این حساب‌ها نیز متفاوت است تا هر معامله‌گر به راحتی بتواند حساب مورد نظر خود را تهیه نماید.

مراحل ارزیابی: چالش‌های ارائه شده در هر پراپ‌تریدینگ متنوع بوده و هر کدام قوانین مخصوص به خود را دارند؛ آزمون بعضی از شرکت‌ها یک مرحله‌ای و بعضی دیگر دو مرحله‌ای می‌باشد. معامله‌گران پس از دریافت حساب آزمون لازم است بر اساس قوانین موجود شروع به معامله کنند و با رعایت قوانین حد ضرر و رسیدن به تارگت سود از مراحل عبور کنند. پس از تأیید در مرحله ارزیابی، معامله‌گران، توافقنامه یا قراردادی را با شرکت پراپ منعقد خواهند کرد.

 • دریافت سرمایه: پس از پذیرش، شرکت پراپ‌تریدینگ به معامله‌گران، سرمایه مورد نیاز برای معاملات در بازارهای مالی را ارائه می‌دهد. میزان این سرمایه و نحوه تخصیص آن به تریدرها، بسته به شرایط و قوانین هر شرکت پراپ متفاوت است.
 • معامله با سرمایه اصلی: معامله‌گران پس از دریافت سرمایه اصلی شرکت پراپ، می‌توانند در بازارهای مالی شروع به معامله کنند و با کسب سود درصد قابل توجهی از سود حاصل شده را به خود اختصاص دهند.

تقسیم سود در پراپ‌تریدینگ

شرکت‎‌های پراپ برای پرداخت سود به معامله‌گران خود از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. بعضی از این پراپ‌فرم‌ها با استخدام معامله‌گران در مجموعه خود، با پرداخت حقوق ماهیانه با این معامله‌گران همکاری می‌کنند. اما شرکت‌های پراپ‌تریدینگ بزرگ‌تر به شیوه‌ درصدی به معامله‌گران خود سود پرداخت می‌کنند. این تقسیم سود به این صورت است که معامله‌گران پس از معامله با سرمایه اصلی شرکت پراپ و دریافت سود در معاملات، می‌توانند درصدی از این سود را برای خود برداشت نمایند. درصد سود پرداختی در هر پراپ‌تریدینگ متفاوت است. اما در بهترین حالت شرکت پراپ‌تریدینگ 90 درصد سود معاملات را  به معامله‌گران اختصاص می‌دهد.

قوانین معاملاتی در شرکت‌های پراپ تریدینگ

مهم‌ترین فاکتوری که باعث موفقیت معامله‌گران در آزمون‌های پراپ می‌شود، رعایت قوانین وضع شده برای چالش‌ها می‌باشد. این قوانین که شامل مدیریت سرمایه دقیق و رعایت حد ضررهای هر آزمون است؛ تنها راه اثبات مهارت معامله‌گری به شرکت‌های پراپ‌تریدینگ می‌باشد. شرکت‌های پراپ نیز با فراهم سازی ابزارهای معاملاتی به‌روز و استفاده از زیر ساخت‌های فنی قوی برای معامله‌گران خود، فضایی مناسب برای فعالیت معامله‌گری‌شان به‌وجود می‌آورند. هم‌چنین این شرکت‌ها با رصد و بررسی دقیق معاملات تریدرها توسط فناوری‌های به‌روز، در صورت مشاهده نقض قوانین و عدم رعایت مدیریت سرمایه،  همکاری خود با معامله‌گر را قطع کرده و حساب معاملاتی را از او خواهند گرفت.

چگونه می‌توان بهترین پراپ‌تریدینگ را انتخاب کرد؟

برای اعتبارسنجی شرکت‌ها و موسسات پراپ که در حوزه بازارهای مالی در حال ارائه خدمات می‌باشند، لازم است که هر معامله‌گر به‌صورت جداگانه به بررسی مواردی که در ادامه شرح داده شده است، بپردازد تا نسبت به معتبر بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند.

 • رگولاتوری معتبر: داشتن رگولاتوری از نهادهای مالی معتبر یکی از مهم‌ترین مواردی است که معامله‌گران لازم است به آن توجه کافی داشته باشند. بهترین پراپ‌تریدینگ‌ها با اخذ این مدارک و انجام فعالیت‌های قابل رصد، اعتماد معامله‌گران بیش‌تری را به خود جلب می‌کنند.
 • سابقه فعالیت: داشتن سابقه فعالیت بالا در حوزه بازارهای مالی و ارائه خدمات تجاری به معامله‌گران، از دیگر موارد مهم در اعتبار سنجی شرکت‌های پراپ‌تریدینگ‌ محسوب می‌شود. هر چه سال تأسیس شرکت، قدیمی‌تر باشد نشان از تجربه فعالیت بالا پراپ دارد.

هم‌چنین مواردی مانند تقسیم سود مناسب، ارائه سرمایه بالا به معامله‌گران، پشتیبانی قوی، بازگرداندن هزینه ابتدایی چالش، پشتیبانی از پلتفرم‌های معاملاتی پرکاربرد و نداشتن محدودیت زمانی در مراحل آزمون، به اعتبار شرکت‌های پراپ‌تریدینگ می‌افزاید.

بهترین پراپ تریدینگ براساس نظرسنجی‌ها از منظر سایت Fortunly

لازم به ذکر است که قانونی بودن و معتبر بودن هیچکدام از این شرکت‌ها توسط مجموعه یوتوفارکس تایید یا تکذیب نمی‌شود و مسئولیت بررسی و ثبت نام فرد کاملا بر عهده خود او می‌باشد. لیست بهترین پراپ تردینگ از نظر سایت Fortunly در زیر لیسن شده است:

Fidelcrest

FundedNext

TradersWithEdge

TopStep

SurgeTrader

The5%ers

FTMO

City Traders Imperium

MyForexFunds

آیا شرکت‌های پراپ تریدینگ برای شما مناسب است؟

به طور کلی باید گفت اگر جزو موارد زیر هستید شرکت‌های پراپ مناسب شما نیست

 • اگر از توانایی ذهنی خود اطلاعی ندارید و نمی‌توانید سود و زیان سرمایه‌های زیاد را تحمل کنید.
 • اگر فکر می‌کنید سرمایه زیاد عملکرد معاملاتی شما را بهبود می‌بخشد، سخت در اشتباهید.
 • اگر بر این باورید که سرمایه این شرکت‌ها قرار است زودتر از قبل شما را به آرزوهایتان برساند.
 • در صورتی که در هرکدام از علوم تحلیل، مدیریت سرمایه و روانشناسی دچار مشکل هستید.
 • اگر گمان می‌کنید که سرمایه کم شما مشکل اصلی‌تان است.

اما تنها در صورتی که مهارت کافی دارید، به توانایی خود باور داشته و تنها مشکل شما در نبود یا کمبود سرمایه است، شرکت‌های پراپ گزینه بسیار مناسب‌تری نسبت به فروش خانه یا وسایل ضروری شما هستند.

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری پراپ تریدینگ به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی