ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

کاربردهای اتریوم در صنایع مختلف: از مالی تا سلامت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اتریوم

اتریوم نه تنها به دلیل نقش خود به عنوان یک ارز دیجیتال، بلکه به دلیل فناوری بلاک چین همه‌کاره‌اش که امکان نوآوری در صنایع مختلف را فراهم می‌کند، شناخته شده است. از مدیریت مالی و زنجیره تامین گرفته تا حوزه سلامت و بازی‌های ویدئویی، عملکرد قرارداد هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم سیستم‌های سنتی را متحول کرده و فرصت‌های جدیدی را برای مشاغل و افراد به طور یکسان باز کرده است. همین موارد، قیمت اتریوم را دستخوش تغییرات روزانه کرده است.

۸ مورد از رایج ترین موارد استفاده از بلاک چین اتریوم

در ادامه ۸ مورد از رایج‌ترین کاربردهای اتریوم در صنایع مختلف را بررسی خواهیم کرد.

برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)

دیفای ((DeFi یا برنامه‌های مالی غیرمتمرکز چیزی است که اتریوم بیشتر به آن معروف است. این برنامه‌ها بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند و با سیستم‌های مالی سنتی مطابقت ندارند.

این برنامه‌ها شفاف، تغییرناپذیر، مقرون به صرفه و ایمن هستند. آنها به روی هر کسی، در هر مکانی، صرف نظر از میزان پولی که دارند، باز هستند. کدها نیز متن باز هستند و از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل می‌شود.

تخفیف پرارپ

تراکنش‌های ثبت شده در بلاک چین اتریوم قابل برگشت نیستند و این به افزایش شفافیت و امنیت کمک می‌کند. برنامه‌های دیفای همچنین بسیار ارزان‌تر از سرویس‌های سنتی هستند.

محبوب‌ترین برنامه‌های دیفای عبارت‌اند از:

  • صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX): امکان ترید بدون نیاز به صرافی متمرکز را فراهم می‌کند
  • پلتفرم‌های وام‌دهی و استقراض: به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را قرض دهند.
  • استیبل کوین ها: نوسانات را کاهش می‌دهد و برنامه‌های دیفای را در دسترس تر می‌کنند.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و کلکسیون‌های دیجیتال

توکن‌های غیرقابل تعویض

NFT ها دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فردی هستند که نمی‌توان آنها را کپی کرد یا با دارایی دیگری جایگزین کرد. مردم از NFT برای نشان دادن مالکیت خود بر دارایی‌هایی مانند آثار هنری، کلکسیونی، املاک، عناصر درون بازی و حتی فلزات گران‌بها مانند طلا استفاده می‌کنند.

اتریوم محبوب‌ترین فناوری بلاک چین است که NFT ها را ضرب و مبادله می‌کند. این امر ایجاد یک بازار امن و شفاف را آسان می‌کند. همچنین انتقال مالکیت دارایی‌ها در بلاک چین را راحت می‌کند.

ایکس چیف

قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی

قراردادهای هوشمند، قراردادهای اتوماتیکی هستند که در بلاک چین اتریوم ثبت می شوند. بنابراین، تصور کنید که می‌خواهید با یک توسعه‌دهنده مستقل برای ساخت وب‌سایت شرکت خود قرارداد ببندید. یک قرارداد هوشمند می‌تواند ایجاد شود تا این کار را برای هر دوی شما یکپارچه کند.

در این قرارداد هوشمند شما شرایط و ضوابط را بیان می‌کنید. سپس، زمانی که شرایط قرارداد برآورده شد، توافق به طور خودکار انجام می‌شود.

با وجود این، نیازی به تکیه بر یکپارچگی شخص ثالث نیست و ترید می‌تواند به آرامی پیش رود.

از طرف دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بر روی شبکه‌های غیرمتمرکز مانند اتریوم اجرا می شوند. آنها تحت هیچ کنترل مرکزی نیستند و متن باز هستند. دی‌اپ‌ها را می توان برای اهداف مختلفی مانند:

  • دیفای
  • NFT ها
  • رای دادن
  • بهداشت و درمان و غیره

هویت خودمختار (SSI)

اکنون، بیش از هر زمان دیگری، مردم از هویت خود به صورت آنلاین محافظت می‌کنند. و به درستی، هویت ما به ما امکان دسترسی به بسیاری از خدمات را می‌دهد و هویت ما را تأیید می‌کند.

با این حال، سیستم‌های احراز هویت توسط موسسات متمرکز کنترل می شوند که دارای نقص هستند و ما را در برابر سرقت هویت، دسترسی غیرمجاز و غیره آسیب پذیر می‌کنند.

اینجاست که هویت خودمختار (SSI) وارد عمل می‌شود. این رویکردی است که به ما کنترل هویت دیجیتالی خود را می‌دهد. این داده‌ها را می توان در بلاک چین اتریوم ذخیره کرد و می‌توانیم کسانی را که می‌خواهیم با آنها به اشتراک بگذاریم انتخاب کنیم.

شما می‌توانید از SSI برای رای دادن، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مالی، مسافرت، اشتغال و غیره استفاده کنید.

مدیریت زنجیره تامین و قابلیت ردیابی

زمانی که شما جابجایی کالاها و خدمات را از منبع/تامین کنندگان به مشتریان برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و کنترل می‌کنید، مدیریت زنجیره تامین نامیده می‌شود. قابلیت ردیابی جریان کالاها و خدمات از طریق زنجیره تامین است.

بلاک چین اتریوم نقش بزرگی در بهبود زنجیره تامین و قابلیت ردیابی از بسیاری جهات دارد. به دلیل ماهیت آن به عنوان یک دفتر کل شفاف، همه تراکنش‌ها دسترسی آزاد هستند. همچنین ایمن است زیرا دست‌کاری در آن دشوار است و ورود کالاهای تقلبی به زنجیره تامین را تقریباً غیرممکن می‌کند.

بلاک چین اتریوم کارآمد است و می‌تواند کارهای تکراری را که باعث اتلاف وقت و صرفه‌جویی در هزینه‌های کار دستی می‌شود، خودکار کند. بلاک چین اتریوم در حال حاضر توسط شرکت های بزرگی مانند Walmart و IBM در مدیریت زنجیره تامین استفاده می‌شود.

بازی‌های ویدئویی

بلاک چین اتریوم در حال حاضر به طرق مختلف مانند NFT و برنامه‌های دیفای در صنعت بازی ادغام شده است. NFT ها می‌توانند دارایی‌های داخل بازی باشند که می‌توانند فروخته شوند و مانند دارایی‌های دنیای واقعی، معامله شوند. NFT ها اغلب بر روی بلاک چین با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند.

بلاک چین اتریوم شفاف، غیرمتمرکز و امن است و تجربه بازی را بهبود می‌بخشد و ترس از تقلب را از بین می‌برد.

برخی از بازی‌های محبوب در بلاک چین عبارت‌اند از Axie Infinity، The Sandbox، Gods Unchained، Decentraland و غیره.

ردیابی انتشار انرژی و کربن

بلاک چین اتریوم می‌تواند میزان انرژی مصرف‌شده و انتشار کربن را ردیابی کند. حمل و نقل، تولید، معدن و غیره انرژی بر هستند و باید ردیابی شوند.

اتریوم از اوراکل‌های بلاک چین برای اتصال به منابع داده خارجی مانند گزارش‌های آب و هوا و انرژی برای اطمینان از صحت داده‌ها استفاده می‌کند.

سلامت

سوابق پزشکی و سلامت اطلاعات حساسی هستند که باید به طور ایمن ذخیره شوند تا از نقض یا نشت داده‌ها جلوگیری شود. به همین دلیل است که بلاک چین اتریوم در حفاظت از داده‌های مراقبت‌های بهداشتی بسیار مفید است. این امر افرادی را که فقط به متخصصان، بیماران و محققان دسترسی دارند به حداقل می‌رساند.

اوراکل‌های بلاک چین، اتریوم را به منابع داده خارج از بلاک چین متصل می‌کنند تا راه را هموارتر کنند و از دقت داده اطمینان حاصل کنند. بلاک چین اتریوم علاوه بر شفاف، کارآمد و ایمن بودن، قابلیت تعامل نیز دارد. قابلیت همکاری به این معنی است که این داده‌های مراقبت‌های بهداشتی را می توان بین سیستم‌های مختلف به اشتراک گذاشت.

خلاصه مطلب

بلاک چین

فناوری بلاک چین اتریوم موجی از نوآوری را در صنایع مختلف برانگیخته است، فرآیندهای سنتی را متحول کرده و امکانات جدیدی را برای مشاغل و افراد ایجاد کرده است. از مدیریت مالی غیرمتمرکز و زنجیره تامین گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و بازی، عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم و برنامه‌های غیرمتمرکز، کاربران را با راه‌حل‌های ایمن، شفاف و کارآمد توانمند کرده است. همانطور که اکوسیستم اتریوم به تکامل و گسترش ادامه می‌دهد، می‌توانیم موارد استفاده پیش‌گامانه‌تری را پیش‌بینی کنیم که صنایع بیشتری را مختل کرده و پذیرش فناوری بلاک چین و قیمت اتریوم را به سطوح بالاتری سوق می‌دهد.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی