ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

سری پادکست های ارز ذخیره

زمان مطالعه: 2 دقیقه

قسمت اول: چگونه جایگاه استرلینگ‌، بریتانیا را پیروز جنگ کرد؟

قبل از دلار ایالات متحده، ارز ذخیره جهانی پوند انگلیس بود اما رویدادهایی از جنگ جهانی اول تا جنگ جهانی دوم موجب شد که جایگاه این ارز به مرور به دلار آمریکا منتقل شود.

در این پادکست به بررسی جایگاه پوند استرلینگ در جنگ جهانی اول و نقش این ارز در پیروزی بریتانیا در جنگ می‌پردازیم.

تخفیف پراپ

قسمت دوم: پایان امپراطوری پوند

ارزهای ذخیره یکی پس از دیگر آمدند و رفتند اما قرن بیستم قرن دو ارز ذخیره پوند و دلار بود، اولی سقوط کرد و دومی به‌پاخاست.

در این قسمت از مجموعه ارز ذخیره به پایان داستان پوند انگلستان می‌پردازیم، آخرین تلاش بریتانیا برای احیای پوند را بررسی می‌کنیم.

ایکس چیف

قسمت سوم: برتون وودز (Bretton Woods)

قسمت چهارم: پترودلار

در قسمت چهارم از سری ارز ذخیره به مبحث پترودلار خواهیم پرداخت.تا قبل از کنار گذاشتن برتون‌وودز، بمدت چندصد سال، ارز فقط در صورتی معنا پیدا می‌کرد که یک پشتوانه می‌داشت و ارزها که صرفا یک کاغذ بودند حواله‌ای برای پشتوانه خود که عمدتا طلا یا نقره بود شمرده می‌شدند اما با کنار گذاشتن برتون‌وودز، جهان ارزهای فیات آغاز شد و با آغاز قرارداد پترودلار، دلار آمریکا به سوی تبدیل شدن به بازیگر اصلی در بیش از ۶۰ درصد قراردادها و تبادلات تجاری پیش برد.در این قسمت پترودلار رو بحث خواهیم کرد.

قسمت پنجم: حق برداشت مخصوص یا SDR

حق برداشت مخصوص یکی از ارزهایی است که شانس تبدیل شدن به ارز ذخیره جهانی را همیشه داشته است ولی به علت وجود دلار و تعارض منافع میان تبدیل شدن SDR به یک ارز غالب و منافع آمریکا، این ارز حرف زیادی برای گفتن نداشته اما از سوی دیگر از آنجایی که به مرور اقتصاد جهانی بزرگتر شده و کشورهای زیادی نیز به واسطه افزایش بدهی، این رشد اقتصادی خوب را ایجاد کرده‌‍اند ارتباطات به صندوق بین‌المللی پول و افزایش حجم حق برداشت مخصوص دائما در جریان بوده است، هرچند با سهمی کوچکتر از طلا و دیگر ارزها.

قسمت ششم: سیستم یورودلار EURODOLLAR

یکی از عواملی که موجب تبدیل شدن دلار به یک ارز جهان‌روا شد سیستم یورودلار بود. این سیستم یک نظام بانکداری خارج از ایالات متحده ولی مبتنی بر دلار بود که به دلایل مزایایی که در این اپیزود ذکر شده به مرور خیلی بزرگ شد و در حال حاضر بزرگترین سیستم تامین مالی دلاری در دنیا محسوب می‌شود.

قسمت هفتم: یوان چین


یکی از رقبای بزرگ دلار بعنوان ارز ذخیره، یوان چین است که گفته می‌شود این کشور در پی جایگزینی ارز خود به جای دلار در سیستم جهانی است. در مورد تمایلات نهایی سیاستگذاران چینی چندان نمی‌شود صحبت کرد اما مسیر واقعی افزایش اقبال به سمت یوان تا سال جاری را در این اپیزود از پادکست خواهید شنید.

قسمت هشتم: طلا


طلا اگرچه یک ارز محسوب نمی‌شود ولی بطور کل در سال‌های اخیر بعنوان یکی از جایگزین‌های دلار دیده و خریده شده است بنابراین جای آن دارد که جدیتر به آن پرداخته شود و نقش آن را دنیا و تجارت دنیا در آینده بیشتر بررسی کنیم.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی