بهترین زمان و تایم فریم برای معامله در فارکس و دلایل آن

نویسنده: 

زمان مطالعه: 18 دقیقه

بهترین روزهای هفته برای معامله در فارکس

بازار فارکس یکی از بازارهای مالی اصلی است که به صورت شبانه‌روزی در روزهای کاری به معامله‌گران قیمت‌گذاری (Quotation) را ارائه می‌دهد. این مسئله تا حد زیادی به دلیل اهمیت معاملات ارز برای شرکت‌ها و بانک‌های مستقر در کشورهای مختلف در سراسر جهان است.

در بازار بین بانکی فارکس، معامله‌گران حرفه‌ای که در یکی از شعبه‌های یک بانک بین‌المللی بزرگ کار می‌کنند، معمولاً سفارشات ارزی مشتریان محلی خود را به شعبه وابسته منتقل می‌کنند تا انجام معاملات شبانه روزی کارآمد امکان پذیر باشد.

این فرآیند معمولاً در ساعات کاری عادی بازار ارز به صورت منظم پیش می‌رود، مگر این که این روند به دلیل تعطیلات بانکی با وقفه‌ای مواجه شود. بانک‌های واقع در هر شهر بزرگ یا کوچک که درون این چرخه هستند، ساعات کاری عادی دارند که در نهایت به عنوان یک جلسه معاملاتی فارکس یا ارز شناخته می‌شود.

هر یک از این جلسات فارکس معمولاً به نام شهر مرکز پول مطابق با ساعات کاری آنها نام‌گذاری می‌شود. اگر به دنبال کشف بهترین زمان برای معاملات جفت ارز هستید، درک اینکه چه زمانی جلسات مختلف فارکس فعال هستند و چه ارزهایی در آن بازه زمانی نقدشونده‌تر هستند، بسیار مهم خواهد بود.

ساعت جهانی بازار فارکس

در حال حاضر معاملات در بازار فارکس به طور فعال از زمان بازگشایی رسمی بازار انجام می‌شود. بازار فارکس هر هفته بعد از ظهر یکشنبه در ساعت 04:00 به وقت نیویورک (11:30 به وقت تهران) در شهرهای اوکلند و ولینگتون نیوزیلند آغاز می‌شود و در نهایت در بعد از ظهر جمعه در ساعت 17:00 به وقت نیویورک (00:30 به وقت تهران) خاتمه می‌یابد.

اگرچه بازار فارکس به طور کلی رگوله شده (Unregulated) نیست و بدون نظارت رسمی سازمانی فعال است، اما این ساعت‌ها نشان‌دهنده زمان‌های موثر و مرسوم فارکس است که طی آن معامله‌گران می‌توانند معاملات ارزی را به صورت جفت ارز انجام دهند.

پس از بسته شدن بازار نیویورک و پس از ساعت کاری عادی، مقدار کمی از معاملات فارکس ممکن است متعاقباً در شهر شیکاگو در ایالت‌های غرب‌میانی آمریکا و همچنین در شهرهای سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس در ساحل غربی ایالات متحده انجام شوند. این نوع معاملات عمدتاً برای مشتریان بانکی هستند.

با این حال در روز جمعه زمانی که معامله‌گران مستقر در این بانک‌ها قیمت‌گذاری را متوقف می‌کنند و به خانه می‌روند، بازار فارکس عملاً برای تعطیلات آخر هفته بسته می‌شود.

ساعات عادی معاملات فارکس در مراکز اصلی و فرعی

هر یک از مراکز معاملاتی اصلی دارای ساعات کاری عادی هستند که اکثر بانک‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای آنها هر روز (به استثنای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات بانکی) در آن‌ ساعت‌ها فعال هستند. در همه موارد، این ساعات با زمان کاری عادی یک مرکز تجاری بزرگ دیگر همپوشانی دارد. این همپوشانی امکان پیشرفت مستمر معاملات فارکس را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

نمودار پایین، ساعات کار بازار فارکس را برای هر مرکز معاملاتی اصلی با رنگ‌های مختلف برای هر بلوک اقتصادی یا کشور مشخص کرده است. این نمودار شامل ساعاتی برای شهرهایی با مناطق مالی توسعه یافته مانند: فرانکفورت، پاریس، لندن، نیویورک، اوکلند، ولینگتون، سیدنی، توکیو، هنگ‌کنگ و سنگاپور می‌شود.

نمودار 1: این نمودار زمان‌های عادی معاملات فارکس را در تمام مراکز اصلی و فرعی معاملاتی فارکس با استفاده از ساعت محلی شهر نیویورک در ایالات متحده به عنوان زمان پایه نشان می‌دهد. این مراکز معاملاتی شامل شهرهایی می‌شوند که در نقاط گوناگون قرار دارند مانند فرانکفورت و پاریس در قاره اروپا. همچنین این نمودار شامل شهرهای دیگری مانند لندن، نیویورک، ولینگتون، اوکلند، سیدنی، توکیو، هنگ کنگ و سنگاپور نیز می‌شود.

یک عنصر بسیار مهم در مورد نمودار بالا این است که ساعات کاری یک مرکز مالی بزرگ مانند لندن، نیویورک و توکیو با ساعات کاری در یک مرکز دیگر همپوشانی دارد. این همپوشانی‌ها با زمان‌هایی که نقدینگی و حجم معاملات به‌طور قابل‌توجهی بالا هستند مطابقت دارند، چرا که تعداد فعالان بازار در این ساعت‌ها بسیار زیاد است.

سه جلسه اصلی معاملاتی جفت ارزها

در بازار فرابورس (OTC) و بازار الکترونیکی آنلاین فارکس، سه جلسه اصلی معاملاتی ارزها به طور کلی با ساعات کاری عادی بانک‌ها در شهرهای بزرگ لندن، نیویورک و توکیو مطابقت دارند. هر یک از این شهرها، مرکز اصلی پول در کشورهای مربوطه خود یعنی بریتانیای کبیر، ایالات متحده و ژاپن هستند.

تعداد زیادی بانک در همه این مراکز عمده پولی مستقر هستند که به طور فعال بازارگردانی را در طیف گسترده‌ای از جفت ارزهای فارکس انجام می‌دهند. این بانک‌ها علاوه بر تعامل با مشتریان خود، در بازار بین بانکی فرابورس از طریق تلفن، بروکرها و با استفاده از سامانه‌های معاملات الکترونیکی نیز به معامله با یکدیگر می‌پردازند.

بانک‌هایی که در یک مرکز معاملاتی خاص فارکس واقع شده‌اند، معمولاً حجم معاملات بالاتری را در جفت ارزهایی که شامل ارز محلی می‌شوند، انجام می‌دهند. برای مثال، یک بانک ژاپنی واقع در توکیو ممکن است حجم بیشتری از تراکنش‌های USDJPY را نسبت به هر جفت ارز دیگر انجام دهد. به طور مشابه، یک بانک بریتانیایی واقع در لندن ممکن است حجم زیادی از معاملات GBPUSD را داشته باشد.

 • جلسه معاملاتی لندن: این جلسه معاملاتی بسیار فعال‌تر از جلسه معاملاتی توکیو می‌باشد و از ساعت 03:00 به وقت نیویورک (10:30 به وقت ایران) شروع می‌شود و تا ساعت 12:00 ظهر به وقت نیویورک (19:30 به وقت ایران)، یعنی زمانیکه معامله‌گران این جلسه عموماً سفارشات را به همتایان مستقر در نیویورک تحویل می‌دهند، ادامه دارد. در این جلسه معمولاً شاهد حجم معاملات بالایی در ارزهای اروپایی مانند یورو (EUR) و پوند (GBP) و همچنین در کراس‌های اصلی آنها هستیم.
 • جلسه معاملاتی نیویورک: این جلسه معاملاتی فعال فارکس از ساعت 08:00 به وقت نیویورک (15:30 به وقت ایران) شروع می‌شود و در ساعت 17:00 به وقت نیویورک (00:30 به وقت ایران) پایان می‌یابد. معامله‌گران نیویورکی در ساعت 12:00 بعد از ظهر به وقت نیویورک (19:30 به وقت ایران) به طور کامل اختیار بازار را از همتایان مستقر در لندن تحویل می‌گیرند. بنابراین این جلسه از ساعت 08:00 تا ظهر به وقت نیویورک، با لندن همپوشانی دارد که در این مدت بازار فارکس بسیار فعال و نقد شونده است. جلسه معاملاتی نیویورک مستقیماً با جلسه معاملاتی توکیو همپوشانی ندارد، در نتیجه معامله‌گران بانک‌های نهادی در نیویورک معمولاً سفارشات را به همتایان ساحل غربی یا کسانی که در شهرهای نیوزلند مانند اوکلند یا ولینگتون یا سیدنی، استرالیا واقع شده‌اند، ارسال می‌کنند. ارزهای معامله شده در برابر دلار آمریکا (USD) و دلار کانادا (CAD) در این بازه زمانی فعال و نقدشونده‌تر به نظر می‌رسند.
 • جلسه معاملاتی توکیو: این جلسه از ساعت 19:00 به وقت نیویورک (02:30 به وقت تهران) شروع می‌شود و در ساعت 04:00 به وقت نیویورک (11:30 به وقت تهران) پایان می‌یابد و پس از آن سفارش‌ها به همتایان واقع در لندن یا شهرهای قاره اروپا مانند فرانکفورت یا پاریس ارسال می‌شوند. در طول زمان همپوشانی توکیو و لندن، بازار فارکس مجددا کاملا فعال و نقدشونده‌ است. جفت ارزهای اصلی و آنهایی که شامل ین ژاپن (JPY)، دلار استرالیا (AUD) و دلار نیوزیلند (NZD) می‌شوند، در این جلسه معاملاتی فعال‌ترین و نقدشونده‌ترین به نظر می‌رسند.

در جدول زیر مشاهده می‌کنید که جفت‌ارزها در اواسط هفته، بیشترین میزان نوسان را تجربه کرده‌اند.

دامنه متوسط PIP برای جفت ارزهای اصلی در هر روز

جلسات معاملاتی فرعی بازار فارکس و قراردادهای آتی

علاوه بر سه جلسه معاملاتی اصلی مربوط به ساعات کاری لندن، نیویورک و توکیو، چندین جلسه نسبتاً فرعی معاملاتی فارکس وجود دارند که قابل توجه هستند.

برخی از این جلسات در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار بازگشایی جلسات اصلی هستند، انتقال نقدینگی را به بازار فارکس ارائه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر نقدینگی بیشتری را در ارزهای کمتر فعال ارائه می‌دهند.

علاوه بر جلسه اصلی معاملاتی نیویورک، دو جلسه معاملاتی فرعی در ایالات متحده وجود دارند تا نقدینگی را به معامله‌گران فارکس و مشتریان بانکی در ساعات کاری ایالات متحده ارائه دهند. این جلسات با ساعات کاری در شیکاگو که یک ساعت دیرتر از نیویورک شروع می‌شود و همچنین با ساعات کاری شهرهای ساحل غربی ایالات متحده مانند سانفرانسیسکو و لس آنجلس که سه ساعت دیرتر از بازگشایی بازار نیویورک و در پایان جلسه معاملاتی توکیو فعال هستند، مطابقت دارند.

چندین جلسه معاملاتی فرعی نیز در خارج از ایالات متحده وجود دارند. اولین جلسه مربوط به ساعات کاری عادی ولینگتون و اوکلند در نیوزیلند است که با جلسات نیویورک و توکیو همپوشانی دارد. همچنین جلسه معاملاتی سیدنی در استرالیا با جلسات نیویورک و توکیو همپوشانی دارد. در آسیا، جلسه معاملاتی سنگاپور و هنگ‌کنگ با نیویورک همپوشانی ندارند، اما با توکیو و لندن همپوشانی دارند.

وقتی صحبت از معاملات آتی ارز (currency futures) می‌شود، برخی از فعال‌ترین قراردادها با استفاده از شبکه الکترونیکی CME (گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو) مستقر در شیکاگو معامله می‌شوند. ساعات کاری آن با یک پیش‌گشایش (Pre-Open) برای سفارش‌گیری در ساعت 17:00 به وقت نیویورک در روز یکشنبه (00:30 روز دوشنبه به وقت ایران) شروع شده و معاملات به طور رسمی یک ساعت بعد در ساعت 18:00 آغاز می‌شوند.

در طول روزهای کاری هفته، پیش‌گشایش بازار آتی ارز در ساعت 17:45 به وقت نیویورک فعال و معاملات از ساعت 18:00 آغاز می‌شوند. معاملات این قراردادهای آتی ارز به طور رسمی در ساعت 17:00 به وقت نیویورک عصر هر جمعه پایان می‌‌یابد.

همپوشانی زمان جلسات معاملاتی فارکس

همپوشانی‌های بین جلسات معاملاتی فارکس برای معامله‌گران مهم هستند، چرا که معمولاً با دوره‌های افزایش نرخ تبادل ارزها و سفارشات، نوسانات و حجم معاملات همزمان هستند.

شاید مهم‌ترین و فعال‌ترین این همپوشانی‌ها، بین جلسات معاملاتی لندن و نیویورک رخ می‌دهد. این همپوشانی از ساعت 08:00 به وقت نیویورک (15:30 تهران) تا ساعت 12:00 ظهر به وقت نیویورک ادامه دارد. در این دوره زمانی، به طور کلی نقدینگی قابل توجهی مشاهده می‌شود و تمرکز بیشتر بر دلار کانادا و ارزهای اروپایی در مقابل دلار آمریکا است.

همپوشانی مهم دیگر بین جلسات نسبتاً فرعی نیوزلند، سیدنی، هنگ‌کنگ و سنگاپور و جلسه اصلی توکیو رخ می‌دهد. این همپوشانی از ساعت 20:00 به وقت نیویورک (3:30 به وقت ایران) تا ساعت 24:00 به وقت نیویورک وجود دارد و به معامله‌گران نقدینگی بیشتری در ارزهای اقیانوسی و آسیایی ارائه می‌دهد.

بازه‌های زمانی معاملاتی پر ریسک‌تر در بازار فارکس

هر معامله‌گر باتجربه فارکس احتمالاً می‌تواند زمان‌هایی را که فکر می‌کند معاملات فارکس نسبت به زمان‌های دیگر ریسک بیشتری دارد، فهرست کند. این بازه‌های زمانی که بازار نوسان بالایی دارد، می‌توانند حساب معامله‌گر را در معرض ریسک بیشتری قرار دهند، چرا که شامل تغییرات مهمی در عوامل ریسکی بازار برای معامله‌گران ارز هستند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوسانات (Volatility): این عبارت مربوط به درجه حرکت بازار و انواع خاصی از نوسانات از جمله نوسانات ضمنی (Implied)، تاریخی (Historical) و واقعی می‌شود که به معیارهای ریسکی مهم برای بسیاری از معامله‌گران و به ویژه برای کسانی که در معاملات آپشن فعال هستند، تبدیل شد‌ه‌ است.
 • نقدینگی (Liquidity): این مورد به عمق و توانایی بازار فارکس برای مدیریت موثر تراکنشات بزرگ مربوط می‌شود و ارزیابی آن معمولاً شامل تعداد فعالین در بازار که مایل به انجام قیمت‌گذاری هستند، می‌شود.
 • توانایی اجرا معاملات (Execution ability): این عامل ریسک (عامل خطر) تعیین می‌کند که آیا معاملات می‌توانند به طور موثر بدون بروز ریکوت (re-quote) متعدد به دلیل حرکات سریع بازار اجرا شوند یا خیر.
 • لغزش (Slippage): به تفاوت بین سطحی که برای مثال سفارش حدضرر (Stop Loss) قرار دارد و سطحی که دستور در آن اعمال می‌شود، اشاره دارد، البته در صورتی که سفارش توسط حرکات بازار اجرا شود.
 • اسپرد معاملاتی (Spread): تفاوت بین نرخ خرید و فروش ارز است که توسط یک بازارگردان قیمت‌گذاری شده است.

بر اساس اکثر استانداردها، شرایط معامله معمولاً در زمان‌های ریسکی معاملات فارکس بدتر می‌شود و ممکن است با مواردی مانند: افزایش نوسانات، کاهش نقدینگی، ریکوت (Requote)، لغزش بیشتر در سفارش‌ها و اسپرد بیشتر معاملات خودنمایی کنند. بسیاری از معامله‌گران ارز مخصوصا آن‌هایی که بر مبنای تحلیل تکنیکال معامله می‌کنند، این زمان‌های معاملاتی پر ریسک را برای استراتژی‌های خود مشکل‌ساز می‌دانند.

روش‌های معاملاتی تکنیکال در بازارهای با نقدینگی بالا و منظم بهتر عمل می‌کنند، چرا که تحلیل تکنیکال، بازار را با این فرض که قبلاً تمام داده‌های موجود را در قیمت لحاظ کرده ارزیابی می‌کند. این فرض در بازارهای سریعی که اطلاعات جدید را به سرعت جذب می‌کنند، ناتوان عمل می‌کند.

بر این اساس، معامله‌گران محافظه‌کارتر فارکس معمولاً ترجیح می‌دهند به جای باز کردن معامله در بازه‌های زمانی که ریسک بالایی دارند، معاملات خود را ببندند. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای بازار که استراتژیشان در بازارهای با نقدینگی بالا و منظم بهتر عمل می‌کند، از بازه‌های زمانی معاملاتی که بازار ریسک بیشتری دارد، اجتناب می‌کنند. این بازه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بعدازظهر جمعه و یکشنبه – اگرچه بازار فارکس از نظر فنی باز است، اما نقدینگی اغلب ناچیز است و در این زمان‌ها به دلیل کاهش تعداد فعالین در بازار، اسپرد (Spread) بیشتر می‌شود.
 • تعطیلات بانکی – زمانی که یک یا چند مرکز معاملاتی اصلی از جمله لندن، نیویورک و توکیو تعطیل هستند، نقدینگی در بازار ممکن است با مشکل مواجه شود.
 • انتشار اخبار مهم – این موارد می‌توانند شامل نتایج انتخابات، درگیری‌ و مناقشات، بلایا و همچنین اعلامیه‌های بانک‌های مرکزی مهم باشند.
 • انتشار داده‌های مهم اقتصادی: معامله‌گران می‌توانند یک تقویم اقتصادی فارکس را برای زمان و تاریخ چنین اخباری که معمولاً قبل از انتشار داده‌ها قابل مشاهده هستند، بررسی کنند. یک مثال قابل توجه، گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی (NFP) ایالات متحده است که معمولاً در اولین جمعه هر ماه در ساعت 8:30 صبح به وقت نیویورک (16:00 به وقت ایران و 1:30 بعد از ظهر به وقت لندن) منتشر می‌شود.

با این وجود، برخی از معامله‌گران فارکس تمایل دارند از حرکات چشمگیر و قابل توجه بازار در دوره‌های پرنوسان استفاده کنند. این فعالین شامل معامله‌گران اخبار می‌شوند که استراتژی‌های آن‌ها برای بهره‌گیری از نوسانات قیمتی بزرگ که معمولاً در حول انتشار اعلان‌های خبری اصلی یا داده‌های اقتصادی مشاهده می‌شود، طراحی شده‌ است. این افراد اغلب مشتاقانه منتظر معامله در دوره‌های پرنوسان با محوریت اخبار اقتصادی هستند، در حالی که بسیاری از معامله‌گران تکنیکالی دیگر از معاملات خود تا پایان بازه زمانی پر ریسک‌تر خارج می‌شوند.

بهترین جلسه معاملاتی فارکس

تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام جلسه معاملاتی با توجه به استراتژی معاملاتی خاص معامله‌گران به آن‌ها بهترین فرصت را برای انجام معاملات ارائه می‌دهد، بسیار مهم است. اگرچه اکثر معامله‌گران ترجیح می‌دهند به سادگی در ساعات بیداری یا ساعات کاری عادی خود فعالیت کنند، اما برخی از معامله‌گران ممکن است تمایل داشته باشند ساعات کاری خود را بر اساس جفت ارزهایی که می‌خواهند بیشتر معامله کنند، تنظیم کنند.

به عنوان مثال شخصی که عمدتاً علاقه‌مند به معامله ین ژاپن است، ممکن است نتواند از همان میزان نقدینگی و جریان اطلاعات که در طول جلسه معاملاتی توکیو مشاهده می‌کند، در جلسه نیویورک بهره ببرد. این بدین دلیل است که در جلسه معاملاتی توکیو، بانک‌های بزرگ ژاپنی معاملات خود را انجام داده و کشور ژاپن داده‌های اقتصادی کلیدی خود را منتشر می‌کند. حتی اگر معامله‌گر ین به صورت فیزیکی در اروپا یا ایالات متحده مستقر باشد، ممکن است ساعات بیداری و معاملات خود را تنظیم کند تا با استانداردهای بازار محلی فارکس ژاپن مطابقت داشته باشد.

اساساً، تعیین بهترین جلسه معاملاتی فارکس بر اساس استراتژی خاص، ترجیحات سبک زندگی و سایر محدودیت‌های مربوط به زمان مانند شغلی دیگر، می‌تواند برای هر معامله‌گر پیچیده و منحصربه‌فرد باشد.

با این وجود در بسیاری از موارد برای یک معامله‌گر منطقی است که مدتی برای تجزیه و تحلیل نقدینگی وابسته به زمان و ویژگی نوسانات هر جفت ارزی که ممکن است معامله کند، وقت صرف کند و بدین صورت استراتژی و موقعیت معاملاتی خاص خود را بهینه‌سازی کند.

تایم‌ فریم‌های معاملاتی

بسیاری از معامله‌گران توجه زیادی به تایم فریمی (Time Frame) که قصد معامله در آن را دارند و یا مدت زمانی که تمایل دارند یک معامله را باز نگه دارند، نمی‌کنند. این معامله‌گران ممکن است، سطوح حدضرر (Stop loss) و حد سود (Take Profit) را مشخص کنند، اما بازه زمانی خاصی را برای بستن معامله در نظر نمی‌گیرند.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که بهترین تایم فریم برای معامله در بازار فارکس کدام است. همچنین بررسی می‌کنیم که پاسخ این سوال بسته به نوع استراتژی که برای مدیریت معاملات خود انتخاب می‌کنید، چگونه تغییر خواهد کرد.

سه تایم فریم معاملاتی پایه

اکثر معامله‌گران و تحلیل‌گران موافق هستند که تایم فریم‌های معاملاتی را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد. این تایم فریم‌ها معمولاً به صورت بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت شناخته می‌شوند. اولین چیزی که در مورد این اصطلاح مورد توجه قرار می‌گیرد این است که هر یک از این دسته‌بندی‌های زمانی تعریف دقیقی در میان معامله‌گران فارکس، سایر فعالان بازار مالی و نویسندگان ندارند.

شاید بهترین راه برای توضیح این تفاوت بدین صورت باشد که دوره‌های زمانی که این اصطلاحات رایج به آن اشاره می‌کنند، به نوع استراتژی معاملاتی که یک معامله‌گر به کار می‌گیرد و همچنین زمان معمول باز نگه داشتن یک معامله توسط او، بستگی دارد.

بنابراین اگر یک معامله‌گر از استراتژی معاملاتی استفاده کند که دوره باز نگه داشتن معاملات در آن نسبتاً کوتاه باشد؛ مانند استراتژی معامله‌گری روزانه (Day Trading) که تمام معاملات قبل از پایان روز معاملاتی بسته می‌شوند، در این صورت مدت زمان مرتبط با هر بازه زمانی نسبت به مدت زمان یک معامله‌گر سوئینگ (Swing) یا روند (Trend) که معاملات را برای مدت زمان بیشتری باز نگه می‌دارند، کوتاه‌تر خواهد بود.

تایم‌ فریم‌های بازار فارکس در استراتژی‌های معاملاتی

اگرچه اصطلاح تایم فریم معاملاتی معنای چندان دقیقی ندارد، اما برای معامله‌گرانی که از استراتژی‌های معاملاتی مختلف استفاده می‌کنند، به درک کلی معنای واقعی عباراتی مانند بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت کمک می‌کند. برای مثال، برای معامله‌گران روزانه که عموما به دنبال بستن موقعیت‌های معاملاتی خود در همان روزی هستند که وارد معامله می‌شوند و معمولا معامله خود را در طول شب باز نگه‌ نمی‌دارند، بازه زمانی که هر یک از این دسته‌ها پوشش می‌دهند، می‌تواند به شرح زیر باشند:

بلند‌مدت (Long Term): برای معامله‌گران روزانه این بازه زمانی شامل چند ساعت تا یک جلسه معاملاتی در طول روز است.

میان‌مدت (The Medium Term): برای یک معامله‌گر روزانه این بازه از 10 دقیقه تا حدود یک ساعت را پوشش می‌دهد.

کوتاه‌مدت (Short Term): برای معامله‌گر روزانه این تایم فریم شامل چند ثانیه تا چند دقیقه است.

بر خلاف معامله‌گران روزانه، معامله‌گران سوئینگ افرادی هستند که به دنبال بهره بردن از نوسانات بزرگ در بازار ارز هستند. این افراد معمولا مشکلی با باز نگه داشتن معاملات در طول شبانه‌روز ندارند. دوره زمانی هر یک از دسته‌بندی‌های تایم فریمی که بیشتر با معامله‌گران سوئینگ مرتبط است را می‌توان به صورت زیر توصیف کرد:

بلندمدت: برای معامله‌گران سوئینگ این تایم فریم از چند ماه تا یک سال و یا بیشتر را پوشش می‌دهد.

میان‌مدت: این تایم فریم برای معامله‌گران سوئینگ از چند هفته تا چند ماه را پوشش می‌دهد.

کوتاه‌مدت: این تایم فریم برای معامله‌گران سوئینگ از چند روز تا چند هفته یا بیشتر را پوشش می‌دهد.

در نهایت معامله‌گران روند بلندمدت یا افرادی که در زمینه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ارزی مشغول هستند، تمایل دارند تایم فریم‌های بلندمدت‌تری را برای باز نگه داشتن معاملات خود داشته باشند.

بلندمدت: برای معامله‌گران روند یا سرمایه‌گذاران، این تایم فریم بازه‌ای بین چند ماه تا چند سال را پوشش می‌دهد.

میان‌مدت : این تایم فریم برای معامله‌گران ترند یا سرمایه‌گذاران، بازه‌ای بین چندین هفته تا چند ماه را شامل می‌شود.

کوتاه‌مدت: این تایم فریم برای این نوع معامله‌گران، بازه چند هفته‌ای را شامل می‌شود.

فهرستی از تایم‌ فریم‌های رایج بازار فارکس و گزینه‌های تحلیلی

هنگامی که یک معامله‌گر تکنیکال (Technical) قصد دارد نرخ یک جفت ارز خاص در بازار فارکس را تحلیل کند، معمولا اطلاعات را به شکل قیمت بسته شدن در نمودارهای میله‌ای یا شمعی (Candlestick یا کندل استیک) در چندین تایم فریم یا بازه زمانی مختلف، بررسی می‌کند.

گاهی اوقات به این بازه‌های زمانی، تایم‌ فریم‌ یا دوره (Period) نیز گفته می‌شود. تحلیل‌گران تمایل دارند طیفی از تایم‌ فریم‌های متعدد را انتخاب کنند تا بتوانند روندهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت جفت ارز و سایر رفتارهای قیمتی (Price Action) را با تایم فریم‌های مرتبط مناسب استراتژی معاملاتیشان ارزیابی کنند.

در تصویر پایین نمونه‌ای از سه نمودار برای جفت ارز USDCHF که تایم‌ فریم‌های کوتاه، میان‌مدت و بلندمدت را پوشش می‌دهد و ممکن است برای یک معامله‌گر سوئینگ مناسب باشد، مشاهده می‌کنید.

در شکل 1، سه نمودار شعمی نرخ ارز برای USDCHF در بازه‌های زمانی یک ساعت، چهار ساعت و یک روز نمایش داده شده است. اندیکاتور RSI در کادر اندیکاتور به رنگ آبی کمرنگ نشان داده شده و میانگین متحرک 200 روزه با رنگ قرمز بر روی نرخ ارز قرار گرفته است.

برخی از متداول‌ترین بازه‌های زمانی که توسط تحلیل‌گران تکنیکال هنگام بررسی تغییرات نرخ ارز برای جفت ارزهای فارکس استفاده می‌شود، شامل موارد زیر هستد:

 • تایم فریم 1 دقیقه
 • تایم فریم 5 دقیقه
 • تایم فریم 15 دقیقه
 • تایم فریم 30 دقیقه
 • تایم فریم 1 ساعته
 • تایم فریم 4 ساعته یا 240 دقیقه
 • تایم فریم 1 روزه یا روزانه
 • تایم فریم هفتگی
 • تایم فریم ماهانه
 • تایم فریم سالانه

بعلاوه، برخی از معامله‌گران کوتاه‌مدت مانند اسکالپرها (Scalper)، ممکن است از نمودار تیک (Tick) استفاده کنند. در این نوع نمودار فاصله زمانی مشخصی بین نقاط داده وجود ندارد، در عوض هر بار که تعداد معینی از معاملات انجام می‌شوند یا برخی معیارهای قابل اندازه‌گیری دیگر برآورده می‌شوند، یک نقطه داده جدید نشان داده می‌شود.

تایم‌ فریم‌های مرسوم معاملات برای استراتژی‌های فارکس

معمولاً تعدادی از استراتژی‌های مختلف با بازه‌های زمانی متفاوت، توسط معامله‌گران فارکس استفاده می‌شود. این استراتژی‌ها تا حد زیادی بسته به برنامه‌ای که معامله‌گر برای کنترل فعالیت‌های خود طراحی کرده و همچنین بسته به سطح نظم و انضباطی که معامله‌گر در پایبندی به قوانین خاص در برنامه معاملاتی خود دارد، می‌توانند سودآور باشند.

در استراتژی‌های معاملاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، تایم‌ فریم‌ها برای باز نگه داشتن معاملات از کمتر از یک دقیقه برای معاملات اسکالپ تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها برای معاملات بلندمدت متغیر هستند. تایم‌ فریم‌ها برای معاملات سوئینگ و رنج تریدینگ (Range Trading) می‌تواند بسته به حرکات بازار متفاوت باشند، اگرچه این نوع معاملات اغلب در ظرف چندین جلسه معاملاتی بسته می‌شوند.

همانطور که از نام آن مشخص است در استراتژی معامله‌گری روزانه، افراد معاملات خود را در پایان روز معاملاتی می‌بندند. به دلیل 24 ساعته بودن بازار فارکس در طول هفته معاملاتی، زمان بسته شدن معاملات از قبل مشخص می‌شود. هفته معاملاتی در بازار فارکس از یکشنبه بعد از ظهر با باز شدن بازار اوکلند در نیوزلند آغاز می‌شود و تا بسته شدن بازار نیویورک در بعد از ظهر جمعه ادامه دارد.

علاوه بر استراتژی‌های اسکالپ، سوئینگ، رنج و ترند تریدینگ، نوعی دیگر از معاملات شامل استراتژی معامله بر اساس اخبار (News Trading) می‌شود. معامله‌گران اخبار معمولاً از تجزیه و تحلیل بنیادی (Fundamental) به منظور سود گرفتن از نوسانات بازار که پس از اعلان‌های خبری مهم در بازار دیده‌ می‌شوند، استفاده می‌کنند. برای مثال، نوساناتی که معامله‌گران اخبار از آن‌ها بهره می‌برند، ممکن است به نتایج حاصل از انتشار داده‌های اقتصادی کشور، پیامدهای رویدادهای اقتصاد کلان و یا رویدادهای ژئوپلیتیکی که مستقیماً بر ارزش‌گذاری پول آن کشور تأثیر می‌گذارند، بستگی داشته باشند.

تایم فریم‌های استراتژی معاملاتی

در اینجا فهرستی از سبک‌های معاملاتی محبوب‌ و تایم فریم‌های معاملاتی مربوط به آن‌ها ارائه شده‌ است:

معاملات اسکالپ (Scalping): استراتژی معاملاتی اسکالپ اغلب در بین بازارگردانان (Market Maker) محبوب است، چرا که می‌توانند با توجه به قیمت‌گذاری‌هایی که در زمینه نرخ‌های اسپرد (تفاوت) خرید/فروش (ask\bid) ارائه می‌دهند، به سرعت ریسک معاملاتی را که از مشتریان دریافت می‌کنند، جبران کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با ارائه مظنه (قیمت‌گذاری) به بازارگردانان دیگر و از طریق بروکرهای حرفه‌ای فارکس، سودهای کوچکی کسب کنند. میزهای معاملاتی اختصاصی و معامله‌گران خرد نیز جزء معامله‌گران اسکالپ هستند که اسپردهای بسیار کوچکی شامل آنها می‌شود و به ازای هر معامله کارمزد بسیار کمی می‌پردازند و یا حتی ممکن است کارمزدی پرداخت نکنند.

به طور کلی معامله‌گران اسکالپ از تایم‌ فریم‌های بسیار کوچک استفاده می‌کنند، چرا که این نوع معامله‌گران به محض کسب سود ناچیز، معاملات را نقد می‌کنند و می‌بندند. برعکس اگر بازار بر خلاف آنها حرکت کند، اسکالپرهای موفق تمایل دارند ضررهای خود را به همان سرعت بپذیرند و معامله را با ضرر ببندند.

معاملات روزانه (Day Trading): این استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت به گونه‌ای است که معامله‌گر فقط در طول روزهای معاملاتی از پیش تعیین‌شده، معاملاتی را باز می‌کند. این روزهای معاملاتی معمولاً از قبل در برنامه معاملاتی معامله‌گر مشخص شده است. تا پایان روز معاملاتی مورد نظر، معامله‌گر روزانه تمام معاملات خود را بدون در نظر گرفتن سود یا زیان تسویه می‌کند.

بسته به پویایی بازار و اهداف معامله‌گر، تایم فریم‌های مربوط به معامله‌گران روزانه معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر هستند. معاملات روزانه در میان بسیاری از معامله‌گران در بازار فارکس محبوبیت دارند، چرا که به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا هیچ معامله بازی در طول شب که منجر به نگرانی آن‌ها می‌شود، نداشته باشد.

رنج تریدینگ (Range Trading): همانطور که از اسم این استراتژی مشخص است، این نوع استراتژی بر اساس معامله در محدوده‌های رنج است. چنین الگوهایی با استفاده از روش‌‌های تحلیل تکنیکال و بر اساس تشکیل سطوح حمایتی (Support) و مقاومتی (Resistance) واضح در نمودار نرخ ارز شناسایی می‌شوند. هنگامی که سطوح عرضه (Supply) و تقاضا (Demand) مشخص شدند، معامله‌گران با توجه به این سطوح، معاملات را باز و بسته می‌کنند؛ به این صورت که در سطح حمایت وارد معامله خرید و در سطح مقاومت، وارد معامله فروش می‌شوند.

تایم فریم برای معامله‌گران رنج به طور گسترده‌ای متفاوت است و می‌تواند از چند ساعت تا جلسه معاملاتی بعدی و فراتر از آن ادامه داشته باشد. هنگامی که یک معامله در حدود پایین یا بالای یک ناحیه رنج باز می‌شود، معامله‌گر باید منتظر بماند تا معامله به سطح هدف برسد، یا برعکس اگر موقعیت در جهت مخالف وی حرکت کرد، ضرر را بپذیرد.

معاملات سوئینگ (Swing Trading): در این استراتژی معمولاً از تحلیل تکنیکال میان‌مدت به منظور تعیین نقاط ورود و خروج در نمودار و متعاقباً باز کردن معامله بر اساس آن‌ها، استفاده می‌شود. تقریباً مانند سبک معاملاتی رنج، تایم فریم معامله‌گران سوئینگ معمولاً از چند روز تا یک هفته یا بیشتر متفاوت است. بسیاری از معامله‌گران سوئینگ تلاش می‌کنند از الگوهای قیمتی که طی چند روز در بازار تشکیل می‌شوند، استفاده کنند.

معاملات بر اساس روند (Trend Trading): این استراتژی طولانی‌مدت‌ترین روش معاملاتی است. این نوع از معامله‌گران، روند کلی بازار را شناسایی می‌کنند، معامله‌ را باز می‌کنند و منتظر می‌مانند تا روند کار خود را انجام دهد. معامله‌گر روند می‌تواند یک تحلیل‌گر تکنیکال باشد، اما ممکن است به عوامل بنیادی بازار ارز نیز توجه کند تا معیارهای خود را برای باز کردن معامله در بازار فارکس تعیین کند.

به طور معمول، معامله‌گران روند به دنبال روندهای بلندمدت و حرکت‌های نسبی در نرخ‌های بهره معیار هستند. ممکن است چندین هفته تا چند ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد تا روندی که آنها شناسایی کرده‌اند، به طور کامل آشکار شود و این معامله‌گران تصور کنند زمان مناسب برای بستن معاملات آن‌ها فرا رسیده است. هر چند در نظر گرفتن چشم‌انداز روند بلندمدت می‌تواند منجر به افزایش ریسک دوره افت سرمایه (Drawdown) شود، اما در شرایط مناسب معامله‌گران روند موفق از پردرآمدترین معامله‌گران فارکس محسوب می‌شوند.

انتخاب بهترین تایم فریم معاملاتی

انتخاب بهترین تایم فریم برای معامله در فارکس به سطح تجربه معامله‌گر، نوع استراتژی معاملاتی که به کار می‌گیرد و رویکرد وی به بازار بستگی دارد. به طور کلی به معامله‌گران تازه‌‌کار توصیه‌ می‌شود یک استراتژی معاملاتی سوئینگ یا چشم‌انداز بلندمدت اتخاذ کنند چرا که به دلیل کم‌تجربگی نسبی آن‌ها، مدت زمانی که طول می‌کشد تا در بازار واکنش نشان دهند، طولانی‌تر است. با این حال حداقل در ابتدا، اکثر معامله‌گران تازه کار تمایل دارند از این رویکرد اجتناب کنند.

هر چند رویکرد بلندمدت بازده بهتری دارد، اما دلیل دیگر عدم تمایل معامله‌گران مبتدی به در نظر گرفتن استراتژی‌های بلندمدت این است که بیشتر معامله‌گران تازه‌کار صبر زیادی ندارند و ممکن است معاملات بلند مدت را معادل انتظار طولانی برای رسیدن به سود بدانند. با این وجود، واقعیت این است که معاملات کوتاه‌مدت به طور قابل توجهی دشوار هستند و معمولاً معامله‌گران زمان زیادی نیاز دارند تا به این نوع سبک معاملاتی مسلط شوند، زیرا آنها برای موفقیت در این سبک باید واکنش‌ها و حالات احساسی خود را تا جایی که می‌توانند، کنترل کنند.

بنابراین معامله‌گران مبتدی بهتر است کار خود را با چشم انداز بلندمدت آغاز کنند، چرا که این امر به طور کلی تعداد معاملات آنها را کاهش می‌دهد و میزان اهمیت بر طبق استراتژی عمل کردن را به آن‌ها می‌آموزد. زمانی که روش‌های معاملاتی آنها موفقیت آمیز بود، می‌توانند در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر معامله کنند.

علاوه بر این، بسیاری از معامله‌گران موفق که از تحلیل تکنیکال بهره می‌برند، هنگام بررسی یک جفت ارز نسبتاً جدید، نمودارهایی را بررسی می‌کنند که چندین تایم فریم مختلف را نشان می‌دهند تا تصویر کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت آن جفت ارز را درک کنند. بنابراین صرف‌نظر از تایم فریم معاملاتی ترجیحی معامله‌گر، استفاده از روش تحلیل مولتی تایم فریم (Multi time frame)، همیشه توصیه می‌شود.

معامله‌گران تازه‌کار همچنین باید آگاه باشند که هر چه بازه زمانی که معامله‌ می‌کنند کوتاه‌تر باشد، نوسانات بیشتری را در بازار تجربه خواهند کرد. با افزایش تعداد معاملات، بروز اشتباهات معاملاتی و نیاز به واکنش سریع افزایش می‌یابد.

معامله‌گری در تایم فریم‌های بالاتر و بهره‌گیری از روندهای کلی بلندمدت، تاثیر تغییرات کوتاه‌مدت نرخ ارز یا نویزها را کاهش می‌دهد که به نوبه خود و در صورت مدیریت مناسب معاملات توسط معامله‌گر، می‌تواند پتانسیل کسب سود پایدار را افزایش دهد. هنگام استفاده از یک استراتژی بلندمدت، معامله‌گر می‌تواند از نمودار هفتگی برای تعیین روند بلندمدت و از نمودار روزانه یا 4 ساعته برای زمان‌بندی بهتر باز کردن معاملات، استفاده کند.

تا زمانی که یک معامله‌گر تازه‌کار به معامله در تایم فریم بالاتر تسلط پیدا نکند، باید به طور کلی از معامله در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر اجتناب کند. زمانی که معامله‌گر به افزایش تغییرات بازار به دلیل کوتاه شدن تایم‌ فریم‌ها عادت می‌کند، تجربه بیشتری در معامله‌گری بازار فارکس به دست می‌آورد.

برای معاملات روزانه، اسکالپ و سایر اشکال معاملات بسیار کوتاه‌مدت، بسیاری از معامله‌گران از نمودارهای پانزده، پنج، یک دقیقه و حتی نمودارهای تیک استفاده می‌کنند. در این بازه‌های زمانی نوسانات بازار و تعداد معاملات به طور قابل توجهی افزایش می‌یابند، چرا که معامله‌گران در تایم فریم‌های کوتاه‌تر معامله می‌کنند، همچنین این افراد معمولا نیاز به تمرکز بیشتری دارند. حد سودهای کوچک پی‌درپی و خروج از بازار در لحظه‌ای که فرد تشخیص می‌دهد در سمت اشتباه قرار گرفته، بخشی از طرز فکر اساسی مورد نیاز برای موفقیت در معاملات بسیار کوتاه‌مدت است که می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

 

منبع: forextraininggroup، forextraininggroup

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

0 0 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از

6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x