ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

حقایقی در مورد ربات های معامله گر و سیستم های معاملاتی خودکار

زمان مطالعه: 12 دقیقه

ربات های معامله گر

آیا ربات‌های معامله‌گر خودکار فارکس واقعا موثر هستند؟

برای پاسخ به این سؤال، باید عناصر متعددی را در نظر گرفت تا مشخص شود که واقعاً منظور از این سؤال چیست. برای شروع، یک ربات معمولی معامله‌گر به این صورت کار می‌کند که به طور خودکار معاملات فارکس را بر اساس مجموعه‌ای از معیارهای برنامه‌ریزی شده آغاز کرده و انجام می‌دهد.

با این وجود، اینکه آیا ربات‌ها واقعاً در بازار فارکس معاملات سوددهی دارند تا حد زیادی به پرایس اکشن بازار و همچنین به پارامترهای خاص و قوانین معاملاتی که توسط توسعه‌دهندگان آن در نرم‌افزار ربات برنامه‌ریزی شده، بستگی دارد.

اما ربات معامله‌گر خودکار فارکس چیست؟ قبل از ادامه، ابتدا اجازه دهید تعریف ربات معامله‌گر فارکس را توضیح دهیم، چرا که احتمالاً انجام این کار منطقی خواهد بود. ربات معامله‌گر یک ربات فیزیکی و مکانیکی نیست که جلوی کامپیوتر معامله‌گر بنشیند و در بازار فارکس معامله کند.

ربات فارکس یک سیستم معاملاتی خودکار است. این ربات از یک برنامه نرم‌افزاری با مجموعه‌ای از قوانین و پارامترها تشکیل شده که به طور خاص برای شروع و بستن معاملات در بازار از برخی روش‌های اتوماسیون معاملات الکترونیکی استفاده می‌کند.

بسیاری از ربات‌های فارکس خودکار به شکل اکسپرت ادوایزر هستند که در پلتفرم معاملاتی آنلاین محبوب متاتریدر برای انجام معاملات وجود دارند. این سیستم‌های معاملاتی فارکس به عنوان مشاوران متخصص شناخته می‌شوند، چرا که هر زمان معامله‌گر با استفاده از نرم افزار متاتریدر اقدام به باز یا بسته کردن معاملات در نرم افزار معاملاتی متاتریدر می‌کند به این نرم افزار معاملاتی و (معامله‌گری که از آن استفاده می‌کند) مشاوره می‌دهند.

اکسپرت‌ها (EA) به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که به طور خودکار سیگنال‌های معاملاتی صادر کنند و معامله‌گر را از فرصت‌های معاملاتی مطلع کنند. همچنین ربات فارکس یکی دیگر از سیستم‌های معاملاتی خودکار و مانند EA، برنامه‌ای است که می‌تواند الگوهای بازار را شناسایی کرده و سیگنال های معاملاتی صادر کند. با این حال برخلاف EA، یک ربات فارکس می‌تواند به طور خودکار از طرف شما معامله کند، اما یک EA همیشه از یک معامله‌گر می خواهد که به صورت دستی اجازه یک معامله را صادر کند.

آکادمی

در تعاریف دقیق، تفاوت بین EA و ربات فارکس این است که یک EA سیگنال صادر می‌کند در حالیکه یک ربات فارکس معاملات را بدون نیاز به اقدام دستی انجام می‌دهد. با این وجود، این دو اصطلاح اغلب به جای هم استفاده می‌شوند، به این معنی که بسیاری از به اصطلاح اسکپرت‌ ادوایزرها (Export Advisor) قادر به انجام کارهایی بیشتر از صدور سیگنال هستند.

چرا معامله‌گران از ربات‌های معامله‌گر استفاده می‌کنند؟

هدف اصلی ربات‌های معامله‌گر فارکس و اکسپرت‌ها این است که به طور خودکار و بدون دخالت معامله‌گر، وی را قادر سازند که در بازار فعالیت داشته باشد. به عبارت دیگر ربات‌ها یا اکسپرت‌ها، معاملات را بدون اینکه معامله‌گر مجبور باشد پشت کامپیوتر بنشیند و به صورت دستی انجام دهد، باز و بسته می‌کنند.

ربات‌های فارکس می‌توانند در یافتن نقاط ورود و خروج بهینه برای معاملات، محاسبه اندازه ایده‌ال حجم معامله و اجرای تراکنش‌ها بر اساس قوانین موجود در یک برنامه معاملاتی (trading plan) از پیش تعیین‌شده مؤثر باشند.

بسته به سطح ریسکی که معامله‌گر مایل به پذیرش آن است، اکثر ربات‌های معامله‌گر فارکس می‌توانند با توجه به مجموعه‌ای از پارامترها و سیگنال‌هایی که توسط معامله‌گر بر اساس یک یا چند اندیکاتور تکنیکال و سطوح نرخ مبادله ارز در بازار تعیین می‌شود، معامله‌ای را انجام دهند.

اگر تمایل دارید که معامله‌گری را با یک ربات معامله‌گر فارکس شروع کنید، ابتدا باید تحقیقات خود را انجام دهید چرا که سودآوری اکسپرت‌های مختلف موجود در بازار می‌تواند متفاوت باشد.

طلا

نحوه عملکرد ربات‌های معامله‌گر فارکس

صرف نظر از اینکه معامله‌گر چه نوع سیستم معاملاتی رباتی را خریداری کرده، اکثر نرم افزارهای ربات معامله‌گر فارکس مبتنی بر تجزیه و تحلیل تکنیکال نرخ ارز در بازار هستند و به طور کلی به روشی مشابه کار می‌کنند.

با توجه به پارامترهای تکنیکال انتخاب شده توسط معامله‌گر (که اغلب قابل تنظیم هستند) و همچنین شرایط بازار و سیگنال‌های تکنیکال بر اساس سطوح گذشته و حال نرخ ارز، سیگنال‌های خرید و فروش توسط ربات معامله‌گر فارکس تولید می‌شود. نتیجه این است که ربات معامله‌گر زمانی سیگنال خرید یا فروش را صادر می‌کند که تمام عوامل بازار مربوطه و سایر شرایط معاملاتی در برنامه معاملاتی تریدر برآورده شده باشد.

در حال حاضر تقریباً تمام سیستم‌های رباتی فارکس در بازار دارای تنظیمات پیش‌فرض هستند. این تنظیمات را می‌توان با توجه به میزان ریسک و سرمایه‌ هر معامله‌گر، بطور متفاوت انجام داد.

تصویر پایین نمونه‌ای از اکسپرتی به نام MarketTracker را نشان می‌دهد که در متاتریدر 4 اجرا می‌شود.

حقایقی در مورد ربات های معامله گر و سیستم های معاملاتی خودکار

(شکل 1: تصویری از اکسپرت MarketTracker در حال اجرا در متاتریدر 4 را مشاهده می‌کنید. متن سفید بین خطوط قرمز افقی در ناحیه سمت چپ بالا پارامترهای معاملاتی مختلف مانند حد ضرر فعلی، تعداد سفارشات باز فعلی، حد سود (take profit) و حجم معامله بعدی را نشان می‌دهد. فلش‌های قرمز و آبی که بر روی قیمت قرار گرفته‌اند نشان می‌دهند که معاملات از کجا شروع شده‌اند و متن سفید نمایش‌دهنده نتیجه معامله از لحاظ تعداد پیپ (pip) است. نمودار موجود در کادر اندیکاتور در پایین تصویر، تغییر تدریجی موجودی کلی حساب معاملاتی را با رنگ آبی و اکوئیتی (Equity) در حساب معاملاتی را با رنگ سبز در طول زمان به تصویر می‌کشد.)

انواع مختلف ربات‌های معامله‌گر فارکس

در حالیکه برخی از ربات‌های معاملاتی کاملاً مستقل هستند و به‌عنوان برنامه‌های رایانه‌ای جدا اجرا می‌شوند، برخی دیگر (مانند اکسپرت‌های معروف که در متاتریدر بکار برده می‌شوند) می‌توانند در ارتباط با سایر نرم‌افزارهای نظارتی و معاملاتی بازار فارکس کار کنند.

برای استفاده از ربات متاتریدر 4، کاربر باید ابتدا یک حساب معاملاتی واقعی (live) در یک بروکر فارکس افتتاح کند، نرم افزار متاتریدر 4 را دانلود کند و یک نسخه فعال از نرم افزار اکسپرت را داشته باشد که با سیستم معاملاتی ربات متاتریدر 4 استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، می‌توان از یک حساب معاملاتی دمو (Demo) فارکس استفاده کرد که به معامله‌گر اجازه می‌دهد نرم افزار اکسپرت را آزمایش کند.

بسته‌های مستقل اکسپرت‌ها معمولاً یک پلتفرم معاملاتی برای ربات‌های خودکار ارائه می‌دهند که شامل یک جریان داده اختصاصی و صادرکننده سیگنال معاملاتی در بیشتر موارد می‌شوند. این نوع سرویس معامله‌گر سیستم فارکس عموماً به صورت اشتراکی ارائه می‌شود و از معامله‌گر به صورت ماهیانه هزینه دریافت می‌کند.

ارزیابی سودآوری ربات معامله‌گر

صرف نظر از نوع سیستم مورد استفاده، کمی تحقیق در اینترنت می‌تواند روشن کند که بهترین ربات‌های فارکس کدام هستند و افراد دیگر تا چه اندازه موفق به استفاده از انواع مختلف نرم افزارهای ربات معامله‌گر شده‌اند. با این وجود، باید توجه داشت که بسیاری از بررسی‌ها در مورد سیستم‌های معاملاتی فارکس واقعی نیستند و اغلب گزارشی نادرست از سودآوری محصول ارائه می‌دهند.

برای تعیین اینکه آیا یک ربات معامله‌گر خاص معاملات سودآوری خواهد داشت، سیستم باید با داده‌های گذشته با استفاده از پارامترهای پیش‌فرض، بک‌تست شود تا ببینیم آیا سیستم نتایج مثبتی ایجاد می‌کند یا خیر. معامله‌گر همچنین می‌تواند با استفاده از یک حساب دمو، که اغلب توسط اکثر بروکرهای فارکس آنلاین ارائه می‌شود، معاملات کاغذی سیستم را در محیط بازار انجام دهد و سپس ربات را انتخاب کند.

علاوه بر این، اکثر پکیج‌های ربات‌ فارکس اشتراک‌های آزمایشی رایگان، یک بسته دمو نرم‌افزار یا گارانتی رضایت از خرید را پیشنهاد می‌کنند تا بتوان نرم‌افزار را قبل از واریز وجه به یک حساب واقعی آزمایش کرد. معامله‌گر می‌تواند نرم‌افزار را امتحان کرده و پارامترهای خود را وارد کند تا مشخص بشود آیا ربات متناسب با برنامه معاملاتی وی، سودآور است یا خیر.

مزایای استفاده از ربات فارکس خودکار

سیستم‌های معاملاتی فارکس خودکار می‌توانند ابزارهای موثری برای تعیین نقاط ورود و خروج بهینه در بازار، محاسبه اندازه حجم معاملات و اجرای تراکنش‌های برنامه معاملاتی باشند.

بسته به سطح ریسکی که معامله‌گر مایل به پذیرش آن است، اکثر سیستم‌های فارکس معاملات را بر اساس مجموعه‌ای بهینه یا سیگنال‌ها و پارامترهای از پیش تعیین‌شده با توجه به اندیکاتورهای تکنیکال و سطوح نرخ ارز در بازار آغاز می‌کنند.

برخی از مزایای قابل توجه استفاده از ربات معامله‌گر فارکس شامل موارد زیر می‌شود:

  • دسترسی آسان: خرید و دانلود سیستم‌های معاملاتی فارکس بسیار آسان است و می‌توان آن‌ها را در عرض یک ساعت راه‌اندازی و استفاده کرد.
  • اتوماسیون: بیشتر ربات‌های معامله‌گر فارکس سیستم‌های کاملاً خودکاری را ارائه می‌دهند که به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا روی فعالیت‌های دیگر تمرکز کند در حالیکه «این ماشین» به طور خستگی ناپذیر در تمام ساعات شبانه روز به معامله می‌پردازد.
  • حذف عامل عواطف انسانی: احساسات انسانی می‌توانند در فرآیند معامله‌گری برای افراد تازه‌کار و حرفه‌ای بسیار مضر باشند. معاملات خودکار باعث می‌شوند که معامله‌گر اسیر این دام‌های روانی نشود.
  • قابلیت برنامه‌ریزی: سیستم‌های معاملاتی خودکار به طور کلی امکان برنامه‌ریزی کامل را فراهم می‌کنند و به معامله‌گر اجازه می دهد سطوح ریسک، سطوح سود و سایر متغیرها را تنظیم کند. بهینه‌سازی پارامترهای سیستم فارکس خودکار برای باز و بسته کردن معاملات یکی از کلیدهای افزایش سودآوری هنگام استفاده از این نوع سیستم‌ها است.

صرف‌نظر از اینکه کدام بسته نرم‌افزاری را برای خرید در نظر بگیرید، تقریباً تمام سیستم‌های فارکس که به صورت خودکار معامله انجام می‌دهند، مبتنی بر رویکرد تحلیل تکنیکال هستند و معمولاً به روشی مشابه کار می‌کنند. سیگنال‎های خرید و فروش بسته به شرایط بازار صادر می‌شوند و نرم افزار سیگنال‌های تکنیکال را بر اساس سطوح گذشته و فعلی تفسیر می‌کند.

پس از رسیدن به پارامترهای تکنیکال خاص، سیگنال خرید یا فروش صادر می‌شود و نرم افزار ربات معامله‌گر، معامله را اجرا می‌کند. این پارامترهای تکنیکال اغلب قابل تنظیم هستند و به معامله‌گر اجازه می‌دهد سطوح خود را برای ایجاد معاملات خرید و فروش تعیین کند.

نمونه‌ای از معامله با استفاده از سیستم خودکار فارکس

به عنوان مثال، فرض کنید که جفت ارز AUDUSD سقف جدیدی را بالاتر از سقف قبلی ثبت کرده است. بسته به پیکربندی پارامترهای معاملاتی ربات فارکس و ماهیت برنامه معاملاتی تریدر، سیستم فارکس می‌تواند معیارهای خود را برای شروع معامله خرید برآورد کند. هنگامیکه این اتفاق رخ می‌دهد، نرم افزار سطح ورودی و حجم معامله بهینه را تعیین می‌کند.

در زمانیکه ربات فارکس سطح ورودی موقعیت خرید را تعیین می‌کند، معمولاً یک دستور خرید صادر می‌شود و معامله‌‌گر جفت ارز AUDUSD را چه در سطح قیمت بهینه یا در قیمت بازار که توسط نرم افزار تعیین می‌شود، خرید می‌کند. به طور کلی پارامترهای معاملاتی نرم‌افزار، از قبل مکان بهینه را برای حد سود (take profit) تعیین کرده و پس از تکمیل سفارش خرید، سفارش فروش را در آن سطح وارد می‌کند. در عین حال، نرم‌افزار به‌طور خودکار سطحی را تعیین می‌کند که در آن یک دستور حدضرر باید وارد شود تا ریسک معامله‌گر را در صورتیکه بازار پس از ایجاد موقعیت اولیه در جهت مخالف حرکت کند، محدود کند. پس از اجرای هر یک از دستورات (حدضرر یا سیو سود)، سفارش دیگر به طور خودکار لغو می‌شود.

در مثال بالا، دستور حد ضرر در سطح تحمل ریسک که معمولاً توسط معامله‌گر تعیین می‌شود، قرار می‌گیرد. این یک پارامتر قابل تنظیم است که توسط معامله‌گر بر اساس سطح ریسکی که می‌خواهد در هر معامله بپذیرد، تنظیم می‌شود.

سیستم معاملاتی خودکار

ربات‌های معامله‌گر چقدر کارساز هستند؟

به گفته دولت فدرال، علیرغم ادعاهایی که سازندگان نرم‌افزارهای معاملاتی فارکس دارند و وعده معاملات سودآور را می‌دهند، اکثر این بسته‌های نرم‌افزاری کلاهبرداری هستند. اکثر نشریات تجاری معتبر، مانند وال استریت ژورنال یا فایننشال تایمز، حتی در مورد آنها چیزی نمی‌نویسند، مگر اینکه بخواهند آنها را به عنوان کلاهبردار در معرض دید عموم قرار دهند.

در حالیکه ربات‌های معاملاتی اغلب با ادعاها و رضایت‌نامه‌های بسیاری از افراد تبلیغ می‌شوند، اما غلط بودن بسیاری از این ادعاها ثابت شده‌ و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران با استفاده از این ربات‌های معاملاتی خودکار پول خود را از دست داده‌اند. برخی از افراد حتی کل حساب‌های معاملاتی خود را به دلیل استفاده از یک ربات فارکس از دست داده‌اند.

حتی اگر یک ربات معامله‌گر بتواند تعداد زیادی نمودار و اطلاعات را اسکن کند، بسیاری از اوقات نرم افزار به اطلاعات نادرست یا اسپایک‌های قیمتی (Spike) پاسخ می‌دهد که یک معامله‌گر واقعی احتمالاً آنها را فیلتر می‌کند. در حالیکه ربات می‌تواند بسیاری از وظایف پیچیده را انجام دهد اما هنوز قادر به تفکر خلاق یا اعمال قضاوت درست نمی‌باشد. نرم‌افزار معاملاتی ربات فارکس در حال حاضر محدود به شروع معاملات بر اساس عملکرد گذشته، برنامه‌ریزی فعلی و پارامترهای آن است.

علاوه بر محدودیت‌هایی که قبلاً توضیح داده شد، یک سیستم معاملاتی بازار فارکس تجزیه و تحلیل فاندامنتال (Fundamental) یا بین بازاری را در نظر نمی‌گیرد و این می‌تواند منجر شود که معامله‌گر در صورت وقوع یک رویداد ژئوپلیتیکی یا اقتصادی فوق العاده، مبالغ قابل توجهی را از دست بدهد. با این وجود، یک معامله گر باتجربه می‌تواند از یک سیستم خودکار برای سنجش تغییرات تکنیکال استفاده کند و برخی از معاملات خود را بر اساس سیگنال‌های صادر شده، انجام دهد.

معامله‌گری یک فعالیت انسانی است و حرکات بازار منعکس کننده روانشناسی جمعی انسان است. اگر انجام معاملات سودآور به‌آسانی خرید یک سیستم معاملاتی و اجازه انجام معامله توسط آن بود، همه در خانه نشسته بودند و با ربات‌های معامله‌گری خود پول پارو می‌کردند. بنابراین همه چیز به این سادگی نیست. حتی افراد حرفه‌ای که از الگوریتم‌های پیچیده‌تر و رایانه‌های بسیار پیشرفته برای معامله‌گری استفاده می‌کنند، عنصر انسانی را نادیده نگرفته و برنامه‌های معاملاتی الگوریتمی خود را با دقت بسیار زیر نظر می‌گیرند.

در حالیکه این برنامه‌های معاملاتی خودکار گاهی اوقات می‌توانند تا حدودی سودآور باشند، در دراز مدت تنها افرادی که به طور مداوم از نرم‌افزار معاملات خودکار فارکس درآمد کسب می‌کنند، خود توسعه‌دهندگان آن هستند. همچنین، بسیاری از این برنامه‌ها در بازار معاملات اسکلپ (Scalp) را انجام می‌دهند؛ به این معنی‌ که سودهای کوچکی به دست می‌آورند و یک حدضرر بزرگ دارند که می‌تواند برای یک حساب معاملاتی در طول یک دوره معاملات ضررده، فاجعه‌بار باشد.

نکته دیگر این است که شرایط بازار فارکس به طور مداوم تغییر می‌کند و می‌تواند توسط فعالیت‌های بانک‌های مرکزی و معامله‌گران بزرگ دستکاری شود. یک برنامه نرم‌افزاری صرف‌نظر از اینکه چند اندیکاتور تکنیکال را می‌تواند تحت بررسی داشته باشد، نمی‌تواند تمام عواملی را که جهت نرخ ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهند، در نظر بگیرد.

در حالی که بسیاری از مردم تمایل دارند بدون دردسر از معامله‌گری پول در بیاورند، سرمایه‌گذاری در یک ربات معامله‌گر فارکس می‌تواند برای معامله‌گر بسیار بیشتر از سرمایه اولیه آنها هزینه داشته باشد. اما یک ربات معامله‌گر می‌تواند برای یک معامله‌‌گر مفید باشد چرا که می‌تواند بینش صحیح‌تری نسبت به بازار در معامله‌گر ایجاد کند. با این حال اعتقاد بر اینکه ربات‌، معامله‌گری مستقل است و می‌توان آن را طوری تنظیم کرد تا همیشه سودده باشد، رویایی بیش نیست.

در نهایت چرا نباید به دنبال ربات‌های معامله‌گر باشیم

متأسفانه، در دنیای سیستم‌ها و استراتژی‌های معاملاتی فارکس، انواع و اقسام افرادی وجود دارند که به دنبال فروش سیستم‌های معاملاتی گران‌قیمت از طریق تبلیغات متقاعدکننده هستند که بسیار حرفه‌ای نیز به نظر می‌رسند. با این‌حال، اگر کمی بررسی و تحقیق کنید، به سرعت متوجه می‌شوید که این سیستم‌ها ناپایدار هستند و آنها فقط یک سابقه ایده‌آل را در یک دوره زمانی ثابت به شما نشان می‌دهند. همچنین می‌توان سابقه معاملاتی جعلی ساخت که واقعی به نظر برسند. بنابراین سوابق معاملاتی که به‌عنوان اثبات عملکرد یا نتایج تبلیغ می‌شود را با مقداری شک و تردید بررسی کنید.

این فروشندگان سیستم معاملاتی (توجه کنید که از کلمه “معامله‌گر” استفاده نکردیم چرا که معامله‌گران واقعی این چیزها را نمی‌فروشند) معمولاً به شما توضیح نمی‌دهند که در بسیاری از این سیستم‌ها به حدضرر بزرگی نیاز دارید. معمولا حدضررها به اندازه‌ای بزرگ هستند که با یک ضرر، بیشتر موجودی حساب معاملاتی شما از بین می‌رود.

هنگامیکه شرایط بازار از شرایط مطلوب برای قوانین سیستم معاملاتی به شرایط نامطلوب تغییر می‌کند، این نوع سیستم‌ها با معاملات ضرردهی مواجه می‌شوند. از آنجاییکه شرایط بازار هرگز به طور کامل قابل پیش‌بینی نیست، تنها راه برای انطباق واقعی با شرایط متغیر بازار به طور موثر، استفاده از قابلیت اختیاری ذهن انسان و معامله با ذات طبیعی پرایس اکشن است.

نه تنها بابت هزینه خرید این سیستم‌های معاملاتی خودکار (قیمت بسیاری از آنها 800 دلار یا حتی بیشتر هستند) ضرر خواهید کرد، بلکه در زمانیکه این سیستم‌ها با شکست مواجه می‌شوند، احتمالاً هر سودی را که به دست آورده‌اید، از دست خواهید داد. باید توجه داشته باشید که علاوه بر متحمل زیان شدن، مطلقاً هیچ مطلب مفیدی در مورد نحوه معامله‌گری یا استفاده از پرایس اکشن نخواهید آموخت، بنابراین در یک حالت ذهنی عصبانی و ناامید قرار خواهید گرفت که احتمالاً باعث ضرر بیشتر در بازار به دلیل معامله بیش از حد (overtrading) می‌شود.

فریب رویکرد امروزی فروشندگان روغن مار را (که خواص اغراق آمیز به آن نسبت می‌دهند) برای معامله در بازار فارکس نخورید. هیچ راه آسانی برای کسب درآمد به عنوان یک معامله‌گر وجود ندارد و این حقیقتی تلخ است. ساده‌ترین راه برای کسب درآمد، یادگیری یک روش معاملاتی صحیح و منطقی است که بیشتر به پرایس اکشن بازار، روانشناسی مناسب معاملات و شیوه‌های درست مدیریت سرمایه بستگی دارد. این فرمول اساسی از زمان مونوهیسا هوما، پدر الگوهای شمعی ژاپنی، موفق عمل کرده است. مونوهیسا هوما، یکی از اولین معامله‌گران پرایس اکشن است و سبک معاملاتی او از طریق آموزش مناسب هنوز هم می‌تواند موثر باشد.

قدرت ذهن انسان را دست کم نگیرید

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به بزرگترین معامله‌گران زمان حال و نسل‌های گذشته نگاه کنید. آیا آنها کاملاً به سیستم‌های معاملاتی خودکار وابسته بودند؟ نه. مطمئناً آنها ممکن است از نوعی نرم‌افزار معاملاتی استفاده کنند، اما در پشت هر عملکرد معاملاتی برجسته، یک انسان وجود دارد و مهمتر از آن، ذهن انسان.

معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی که در کتاب‌های جادوگران بازار (Market Wizards) با آن‌ها مصاحبه شده است، عمدتاً رویکردی محتاطانه و سنجیده نسبت به بازار داشتند. به عبارت دیگر، اگر بخواهیم بطور خلاصه بیان کنیم، خود آن‌ها بازار را پیش‌بینی و تحلیل می‌کردند و در این کار بسیار مهارت داشتند. آنها از مشاوران متخصص یا سیستم‌های معاملاتی خودکار استفاده نمی‌کردند و دلایل خوبی هم داشتند.

تنها راهی که یک برنامه کامپیوتری بتواند با پتانسیل ذهن انسان در معامله‌گری رقابت کند، این است که ما هوش مصنوعی (A.I) واقعی را توسعه دهیم که از بسیاری جهات، غیرقابل دسترس است. تا آن زمان، بهترین شانس شما برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات این است که به بهترین رایانه‌ای که در اختیار دارید اعتماد کنید؛ رایانه‌ای که بین شانه‌های شما است. ذهن شما بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سلاح در بازار است، مطمئن شوید که با دریافت آموزش‌های معاملاتی مناسب به درستی آن را پرورش می‌دهید تا به شما کمک کند خود را به یک معامله‌گر ماهر و موفق تبدیل کنید.

 ربات‌های معامله‌گر ارزش ریسک را ندارند؟

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر ارز موفق، به کارهایی بیشتر از نصب متاتریدر، افتتاح و تامین مالی یک حساب در یک بروکر آنلاین فارکس و خرید یک اکسپرت برای معامله‌گری نیاز است.

به جای ریسک کردن پول برای خرید یک ربات معامله‌گر، یک تریدر تازه‌کار معمولاً با سرمایه‌گذاری در کسب آموزش عمیق‌تر در مورد بازار فارکس، وضعیت بسیار بهتری خواهد داشت. معامله‌گر می‌تواند به جای خرید ربات کارهای دیگری انجام دهد مانند تسلط بر تحلیل تکنیکال و بنیادی، توسعه برنامه معاملاتی و معامله در یک حساب دمو برای آزمایش ایده‌های معاملاتی خود تا زمانیکه بتواند استراتژی سودآوری را پیدا کند.

معامله‌گری در بازار فارکس هیچ راه میانبری ندارد، به همین دلیل است که شما به ندرت می‌شنوید، یک میلیونر بازار فارکس از یک سیستم کاملاً خودکار استفاده کند. البته به استثنای توسعه دهندگان نرم افزار که ممکن است با فروش سیستم‌های خود به عموم، میلیونر شوند.

توسعه‌دهندگان نرم افزار ربات عموماً از حرص و طمع و تنبلی مردم بهره می‌برند. عقل سلیم حکم می‌کند که اگر سیستم‌های مبتنی بر ربات واقعاً سودده بود، سازندگان مالکیت معنوی آن را نمی‌فروختند، بلکه با استفاده از همین سیستم میلیون‌ها دلار سود کسب می‌کردند.

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری نکات حرفه معامله گری به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی