ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکس چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکساخیرا با یکی از دوستان قدیمی در مورد پول و ثروت صحبت می‌کردم و اینکه چرا برخی آن را دارند و برخی (اکثر افراد) از آن بی‌بهره‌اند، دوستم از من پرسید «دلیل اینکه تعداد افراد انگشت شماری در این دنیا ثروتمند هستند چیست؟»، پاسخ دقیق به این سؤال کمی مفصل و طولانی است اما پاسخ کوتاه و ساده این است که مردم برای انجام مداوم اقداماتی که به ثروتمند شدن منتهی می‌شود از نظر ذهنی آماده نیستند.

در معامله‌گری هم دقیقا همین‌گونه است. اغلب معامله‌گران درنهایت شکست می‌خورند، دقیقا مانند اغلب افراد جامعه که ازنظر اقتصادی عضو طبقه متوسط و ضعیف هستند. دلیل این دو مسئله بسیار بسیار بسیار به هم شباهت دارند. اگر عوامل غیرمنصفانه نظیر تولد در کشورهای فقیر یا ناتوانی جسمی و ذهنی را نادیده بگیریم؛ باید گفت علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکس، کسب‌وکار و تولید ثروت تقریبا یکسان است.

بنابراین آن 5% معامله‌گران موفق چه کاری را متفاوت انجام می‌دهند؟

مدت بیشتری در معامله بمانید

5% معامله‌گران برتر نسبت به شما مدت‌زمان بسیار بیشتری در معامله می‌مانند، این را به شما تضمین می‌دهیم. مهم‌ترین درسی که می‌توانید از این موضوع بگیرید زمان است، این مؤلفه معاملاتی مهم که در کمال ناباوری همواره نادیده گرفته می‌شود!

تخفیف پرارپ

در بازار از زمان به نفع خود استفاده کنید. دچار اضطراب نشوید تا معامله‌ای را بسیار زود ببندید. به معامله اجازه حرکت دهید تا شانس شما برای همراهی روندی بزرگ افزایش یابد، روندی که سود سرشاری برایتان خواهد داشت. این بخشی از دلیلی است که 5% معامله‌گر برتر چگونه به جایگاه فعلی‌شان رسیدند.

حد ضررها را درست و هوشمندانه تعیین کنید (نه حریصانه)

قرار ندادن صحیح حد ضرر یکی از عوامل کلیدی شکست تریدر است. 5% معامله‌گر برتر قطعا به هنر و مهارت تعیین حد ضرر صحیح دست‌ یافته‌اند و شما نیز در این مسیر مجبور به یادگیری آن خواهید شد. شاید بهترین نصیحتی که می‌توان در حق یک معامله‌گر کرد، این است که ازآنچه فکر می‌کند حد ضرر خود را بازتر بگذارد. در اغلب موارد فرد جهت بازار را درست تشخیص می‌دهد یا سیگنال ورود خوبی دریافت می‌کند اما چنان حد ضرر کوچکی انتخاب می‌کند که نوسانات معمول روزانه آن را فعال می‌کند. کلید معما این است که حد ضرر خود را فراتر از این نوسانات روزانه و سطوح مهم ببرید.

از نمودارهای خلوت استفاده کنید و بر داده‌های انتهای روز تمرکز کنید

 معامله‌گرانی که به‌صورت مداوم برای چند سال (نه فقط چند ماه آن‌هم با خوش‌شانسی) سودآور هستند برای مشاهده دقیق بازار از چارت‌های خلوت در انتهای زمان معاملاتی روزانه استفاده می‌کنند (کمی قبل‌تر به طور مفصل در مورد مزایای معامله‌گری در پایان روز صحبت کردیم). آن‌ها عمدتا بر تایم فریم‌های بالا، نظیر روزانه تمرکز دارند و بر اساس آن تصمیم می‌گیرند. کمتر معامله‌گر بلندمدتی وجود دارد که از تایم فریم‌های پایین یا نوسان‌گیری استفاده کند. نوسان‌گیری یا معاملات روزانه یک بازی گول زننده است که نه‌تنها کل فرآیند معامله‌گری را برای شما دشوارتر، وقت‌گیرتر و پر استرس‌تر می‌کند، بلکه شانس موفقیت شما را نیز در معاملات بلندمدت کاهش می‌دهد.

ایکس چیف

استراتژی معاملاتی باید ساده و دقیق باشد

معامله‌گران حرفه‌ای دقیقا می‌دانند که چه چیزی را از بازار می‌خواهند. آن‌ها برای خودشان مجموعه‌ای از قواعد و استراتژی‌های از پیش تعیین شده دارند و صبورانه منتظر تحقق همه آن‌ها می‌مانند تا وارد بازار شوند. برای موفقیت، شما هم باید چنین ابزارهایی داشته باشید. نمی‌توانید بدون تلاش و آزمایش فقط چیزی از خود به‌عنوان ابزار بسازید و به آن متکی شوید، هرچند باتحمل ضرر در هر صورت متوجه این مسئله خواهید شد.

علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکسشما باید بر اساس بهترین الگوهای مدنظرتان یک برنامه معاملاتی تهیه کنید. برای مثال اگر از استراتژی‌های پرایس اکشن استفاده می‌کنید باید سیگنال پین بار و انواع آن را در برنامه معاملاتی خود لحاظ کنید. همچنین باید چک لیستی از اقداماتی که در شروع روز یا قبل از ورود به معامله باید انجام دهید، تهیه کنید.

برای هر معامله ریسک به ریوارد معقول را لحاظ کنید

5% معامله‌گر برتر به دلیل ریسک به ریوارد مناسب وارد معاملات خود می‌شوند. آن‌ها ریاضیات پشت ریسک به ریوارد و نحوه عملی کردن آن را با درست قرار دادن حد ضرر و حد سود به‌درستی درک کرده‌اند. بخشی از مسیر درک ریسک به ریوارد این است که معامله را آزاد گذاشته و مانند 95% درصد بازنده مدام در آن دخالت نکنیم. هر زمان که یاد گرفتیم حد ضرر و حد سود را تنظیم کرده و معامله را فراموش کنیم آنگاه عملکرد معاملاتی‌مان با روندی آرام اما مطمئن بهبود خواهد یافت.

به دنبال هم‌پوشانی باشید

هرگاه چندین دلیل دارای هم‌پوشانی برای یک معامله داشتیم، آنجاست که وزن یا اعتبار به سیستم معاملاتی ما اضافه‌ شده است، یعنی چنین معامله‌ای شانس موفقیت بیشتری دارد. معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند که باید احتمالات را به سمت مسیر موفقیتشان هدایت کنند؛ یکی از راه‌های این کار، این است که بدانیم کدام بخش‌‌های نمودار اهمیت دارد و از آن‌ها برای ورود به معامله‌ای با احتمال موفقیت بالا استفاده کنیم. درواقع ما می‌خواهیم تا حد امکان دلایل تکنیکالی برای پشتیبانی از معامله خود داشته باشیم.

عمل و تفکر صحیح در بازار

نحوه فکر کردن و عمل کردن معامله‌گر دو پارامتر اساسی در تعیین سودهی پایدار هستند. ما نباید در معاملات خود بیش از اندازه هیجان به خرج دهیم یا تحت تاثیر معاملات اخیر خود قرار بگیریم (سوگیری به گذشته). حفظ خونسردی و اعتمادبه‌نفس بخشی از عملکرد و تفکر صحیح در بازار است، حتی در برابر تمایلات و وسوسه‌های دائمی که این شغل دارد نیز باید خونسرد بود و اعتماد به‌ نفس خود را حفظ کرد. 5% معامله‌گر برتر برای مدتی طولانی درست فکر و عمل کرده‌اند، به طوریکه نوعی حس ششم از شهود و احساسات درونی در آن‌ها به وجود آمده است. این حس ششم نتیجه سال‌ها  تفکر درست و عملکرد صحیح در بازار است.

تهیه خلاصه‌ای روزانه یا هفتگی از عملکرد بازار و معاملات

برای اینکه جز 5% معامله‌گر برتر شوید باید با بازار هماهنگ شده تا اتفاقی را که افتاده، ممکن است بیفتد یا در شرف وقوع است، حس کنید. درواقع باید بازار را مثل کف دست خود بشناسید. زمانی که خلاصه اتفاقات مهم در نمودارهای موردعلاقه خود را نوشتید، این نمودارها برای شما بیشتر قابل‌درک خواهند بود و رد پای پول را خواهید دید. برای ایده گرفتن از نحوه انجام این کار معامله‌گر می‌تواند نظر افراد مطمئن در مورد بازار را به‌صورت روزانه بررسی کند. شروع نوشتن تفسیر بازار و گزارش روزانه، معاملات تریدر را وارد سطح کاملا جدیدی خواهد کرد.

معامله‌گری را همانند یک کسب‌وکار ببینید

معامله‌گران حرفه‌ای شغل خود را همانند یک کسب‌وکار می‌بینند. این کسب‌وکار دارای هزینه / ابزار  (ضررها، سیستم کامپیوتری، دسترسی به اینترنت، تجهیزات و غیره) و درآمد (معاملات سودده) است. همانند تمام کسب‌وکارها وقتی درآمدتان بیشتر از هزینه‌هایتان باشد سود خواهید کرد. متاسفانه 95% معامله‌گران به دلیل بزرگی زیان‌ها در این کسب‌وکار سودی کسب نمی‌کنند، بزرگی زیان‌ها نیز ناشی از ریسک کردن بیش‌ازحد، تعدد معاملات و عدم درک این حرفه است.

شما باید با انجام تمامی درس‌هایی که تا اینجا بیان شد به این حرفه همانند یک کسب‌وکار نگاه کنید و رفتاری داشته باشید که معامله‌گران به‌شدت موفق دارند. فرض کنید که مدیر یک صندوق پوشش ریسک بزرگ هستید، حتی اگر تا آن سطح فاصله زیادی دارید.

شکست بخورید اما بلافاصله روی پای خود بایستید (اعتمادبه‌نفس و انعطاف‌پذیری)

برای اینکه معامله‌گر موفقی شوید به شما توصیه می‌کنیم فیلم‌های راکی را ببینید، چراکه نحوه شکست خوردن و دوباره بلند شدن او برای مبارزه، دقیقا همان کاری است که باید انجام دهید!

علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکس چیست؟شما قرار است ضرر کنید. شما قرار است معاملاتی داشته باشید که زودتر از موعد آن‌ها را می‌بندید. شما قرار است معاملاتی داشته باشید که بسیار به هدف شما نزدیک می‌شوند اما آن را نمی‌زنند، برمی‌گردند و حد ضرر شما را فعال می‌کنند. شما قرار است به‌عنوان معامله‌گر خطاها و ضررهای بسیاری تجربه کنید، ولی اگر به آن‌ها اجازه دهید که شما را احساساتی کنند و بر شما فائق شوند، محکوم به شکست خواهید بود. باید خونسردی خود را حفظ کرده و سریعا روی پای خود بایستید. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید، کمی از بازار فاصله بگیرید تا آرام شوید. نباید فقط به علت از دست دادن یک معامله غمگین یا عصبانی شوید، باید زمین بخورید و بلافاصله روی پای خود بایستید، آن‌هم بدون آسیب ذهنی.

در خاتمه…

شاید بیش از هر گروه دیگری 5% معامله‌گر برنده بداند که تسلط بر خود راهی برای تسلط بر بازار است. هیچ‌کس نمی‌تواند بر بازار مسلط شود، پس تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به خودتان مسلط شوید و سپس معاملاتتان بهتر شود.

اما چگونه باید به خودمان مسلط شویم؟ با پذیرش این نکته که شما کامل نیستید شروع کنید، شما هم مثل هر شخص دیگری نواقصی دارید و این نواقص یعنی شما انسان هستید، انسان‌ هم به دلیل ذاتی که دارد گاهی در بازار کارهای بسیار بسیار احمقانه‌ای می‌کند. بااین‌حال از طریق آموزش، ذهنی باز و عدم پذیرش شکست به‌عنوان یک گزینه شانس گذار از 95% معامله‌گران و رسیدن به گروه 5% معامله‌گر برتر را خواهید داشت. به یاد داشته باشید که هیچ جام مقدسی برای موفقیت در این حرفه وجود ندارد، فقط باید بر خودتان مسلط شوید، به هدف و برنامه خود پایبند باشید و برای تحقق این امر از هیچ کاری دریغ نکنید.

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی معامله گری به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

9 دیدگاه در “علت شکست 95 درصد معامله گران در فارکس چیست؟
 1. آواتار محمد رضا قربانی محمد رضا قربانی گفت:

  یکی از مهمترین دلایل که جا مونده بود توی موارد ذکر بشه مدیریت سرمایه گذاری که خودش یه عامل خیلی مهم برای موفقیت تریدر هست که با چه سرمایه ای باید وارد بازار بشه و چه مقدار بابت هر معامله استفاده بشه ، هر چه سرمایه کمتری وارد بشه و بتوان سود استخراج کرد قدرت و ضعف شما رو بیشتر نشون میده سرمایه گذاری زیاد باید حداقل زمانی صورت بگیره که تریدر بتونه با سرمایه کمتر و مدیریت سرمایه گذاریش سود مداوم داشته باشه و به کارش اطمینان داشته باشه

 2. آواتار Amer Amer گفت:

  با تشکر از راهنمایهای شما ممنون

 3. آواتار کامران تختی کامران تختی گفت:

  سلام کاملا درسته و موافقم

 4. آواتار مهدی مهدی گفت:

  ممنون از زحمات شما

 5. آواتار زئوس زئوس گفت:

  همواره مقالات سایت شما برایم مفید و کاربردی بوده.بابت زحماتتان سپاس فراوان

 6. آواتار محمدعلی محمدعلی گفت:

  تشکر. قالب جدید سایت بسیار زیبا و کاراآمد تر است

 7. آواتار عباس عباس گفت:

  خیلی عالی . تشکر از سایت خوب شما

 8. آواتار فرزاد فرزاد گفت:

  خیلی عالی و کامل مخصوصا وقتی درسودیم اجازه روند کامل بدهیم

 9. آواتار Sirwan Sirwan گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی