ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

روانشناسی یک سوگیری؛ چرا بسیاری افراد از فارکس متنفر هستند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

نفرت از فارکس

چرا بسیاری از فارکس متنفر هستند؟

بدست آوردن دانش معامله در فارکس به این سادگی نیست، با این حال، همین فارکس برای برخی افراد در حکم منبع اصلی درآمد است و از سوی دیگر، برای برخی معامله در فارکس یک تلاش نفر‌ت‌انگیز است؛ چیزی که هرگز نمی‌خواهند درگیر آن شوند.

اما این عده چرا تا این حد از فارکس نفرت دارند؟ آیا واقعا دلیل آن است که قبلا پول زیادی را در معاملات فارکس از دست داده‌اند؟

در بیشتر موارد، پاسخ همین است. برخی از ابتدا با این تصور به فارکس آمدند که باور داشتند معامله در فارکس یک راه بسیار ساده برای ثروتمند شدن است، اما متاسفانه تمام پولی را که در فارکس سرمایه‌گذاری کرده بودند، از دست دادند. بنابراین از فارکس متنفر شدند. با این حال، این تنها دلیل نیست!

بیایید نگاه دقیق‌تری به این موضوع بیندازیم که چرا معامله در فارکس مورد تنفر بسیاری از مردم در سراسر جهان است!

 دلیل شماره 1: شیب‌ کم منحنی یادگیری

به طور طبیعی، اولین (و بهترین) دلیلی که چرا بسیاری از مردم از معامله در فارکس متنفرند، منحنی یادگیری بسیار شیب‌دار آن است. اما چرا این موضوع باعث عصبانیت مردم می‌شود؟

تخفیف پراپ

منحنی یادگیری

خوب، دلیل این است که آنها متوجه می‌شوند بدون مطالعه بازار، یادگیری الگوها و… هیچ شانسی برای کسب درآمد و ثروتمند شدن در فارکس نخواهند داشت. اکثر آنها بر این باورند که معامله در فارکس فقط به معنای خرید و فروش ارزهای مختلف و غیره است. بدتر اینکه، آنها فکر می‌کنند که تماشای موقعیت تکنیکالی جفت‌ارزهای مختلف برای پیش‌بینی زمان رشد یا عدم رشد آنها کافی است.

بدیهی است که معامله در فارکس بسیار پیچیده‌تر از اینهاست. البته ممکن است یک نفر خوش‌شانس باشد و چند هزار ین ژاپن را بخرد، منتظر رشدش بماند و سپس آن را با سود 30 تا 40 درصد بفروشد. اما در واقعیت کمتر از ۱۰ درصد ممکن است چنین خوش‌شانسی‌هایی نصیب شما بشود.

 دلیل شماره 2: بسیاری معامله‌گری را با سرمایه‌گذاری اشتباه می‌گیرند

احتمالاً هنگام صحبت با دوستان خود در مورد معامله در فارکس، این بهانه‌ یا دلیل را شنیده‌اید! مسئله این است که اکثر آنها معتقدند بازدهی در این بازار تضمین شده است و یا حداقل در شرایط بدتر، اطمینان دارند که ضررهایشان حداقل خواهد شد. این موضوع به این دلیل است که آنها فکر می‌کنند معامله‌گری و سرمایه‌گذاری شبیه به هم هستند و بنابراین، امکان ندارد تمام پولی را که با آن معامله کرده‌اند، از دست بدهند.

ایکس چیف

روانشناسی یک سوگیری؛ چرا بسیاری افراد از فارکس متنفر هستند؟

از سوی دیگر، برعکس این موضوع نیز صادق است. برخی فکر می‌کنند خرید ارز یک سرمایه‌گذاری است و منتظر رشد آن می‌مانند. اما وقتی متوجه می‌شوند این به اصطلاح سرمایه‌گذاری، یک شبه ارزش خود را از دست داده است روحیه خود را می‌بازند.

به طور خلاصه، اساسا فرض آنها برای شروع معامله‌گری در فارکس اشتباه است و در نهایت زمانی که از آن ناامید می‌شوند، موضوع را به گردن کل این سیستم می‌اندازند، نه به گردن عدم آگاهی خودشان.

دلیل شماره 3: فارکس بازاری بسیار سوداگرانه و بر اساس حدس و گمان است

حالا بیایید به یکی از دلایل جدی‌تر نگاهی بیندازیم! بسیاری از مردم از معامله در فارکس متنفرند چراکه یکی از سوداگرانه‌ترین بازارهای موجود است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ترجیح می‌دهند با پول خود، به جای معامله در فارکس در دارایی‌های کم‌ریسک‌تر سرمایه‌گذاری کنند.

در همین حال، افرادی که در معاملات فارکس خود ناموفق بوده‌اند، با نگاه به تعداد اندکی که توانسته‌اند از طریق معامله در فارکس ثروتمند شوند، از این بازار متنفر می‌شوند.

به طور کلی، با توجه به اینکه این بازار یک بازار سوداگرانه است، مردم در نهایت از آن متنفر می‌شوند. بسیاری از افراد معتقدند که فارکس می‌تواند راهی مطمئن برای کسب درآمد یا سود زیاد باشد. اما به خاطر داشته باشید که سفته‌بازی با نوسان یکسان نیست، در نوسان ممکن است قیمت‌ها به نقطه اولیه خود بازگردند، اما در سفته‌بازی به تصمیم‌گیری بسیار دقیق‌تری در هنگام خرید یا فروش ارز نیاز است. زیرا ممکن است قبل از برگشتن قیمت‌ها به نقطه اولیه، تمام سرمایه از دست رفته باشد.

دلیل شماره 4: برای کسب سود قابل توجه پول زیادی لازم است

برای معامله در فارکس، شما به سرمایه کافی نیاز دارید تا بتوانید به صورت حرفه‌ای معاملات خود را شروع کنید و از آن درآمد مناسبی کسب کنید. لب کلام این که یک سرمایه‌گذاری 100 دلاری هرگز سودهای چهار رقمی برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

در بهترین حالت، اگر بازار در آن روز خاص با شما مهربان باشد، بیشترین سودی که از یک سرمایه‌گذاری 100 دلاری ممکن است داشته باشید، تقریباً 50 دلار خواهد بود. و به همین ترتیب، 1000 دلار سرمایه‌گذاری سود 500 دلاری می‌تواند داشته باشد، و سرمایه‌گذاری 10،000 دلاری می‌تواند سود 5 هزار دلاری در یک روز داشته باشد. در واقع، این کار نیاز به سرمایه اولیه قابل توجهی دارد که بسیاری از مردم آن را ندارند.

به همین دلیل آن‌ها از فارکس متنفرند. در واقع، برای اینکه سود مناسبی کسب کنند و همچنان با تنها 100 دلار شروع کنند، باید برای حدود شش ماه به دقت در فارکس معامله کنند تا بتوانند یک سبد دارایی و سرمایه‌ای مناسب برای خود تشکیل دهند.

دلیل شماره 5: لبریز شدن کاسه صبر

در پایان، همه چیز به عدم صبر علاقه‌مندان به معامله در فارکس ختم می‌شود. معامله‌گران حرفه‌ای سبدهایی دارند که تشکیل آن پنج سال یا بیشتر از آن‌ها زمان برده است و در بیشتر موارد حتی، به سختی می‌توانند سودهای مناسبی کسب کنند.

بنابراین، متوجه می‌شویم که چرا یک معامله‌گر مبتدی با 1000 دلار در حساب خود، پس از کاهش سرمایه در چند معامله نادرست، از معامله کردن دست می‌کشد و از آن متنفر می‌شود.

به همین دلیل است که معامله در فارکس بدنام است. وقتی که افراد تازه‌کار نمی‌توانند با معامله مستقیم در فارکس درآمد کسب کنند، در نهایت به سمت نقشه‌ها و کلاه‌برداری‌هایی می‌روند که سایر معامله‌گران بالقوه را هدف قرار می‌دهد. در نتیجه، بسیاری از افرادی که علاقه دارند معامله در فارکس را امتحان کنند، مدت‌ها قبل از اینکه حتی در یک پلتفرم معاملاتی افتتاح حساب و شروع به معامله کنند، از آن متنفر می‌شوند!

سخن پایانی

این پرسش مهمی است که چرا معامله در فارکس مورد تنفر بسیاری از مردم است. خوب، به عنوان مثال اگر به عملکرد یکی از بروکرهای مشهور و رگوله‌شده معتبر نگاهی بیندازیم، هیچ دلیلی نمی‌بینیم که از معامله در فارکس بخاطر پلتفرم معاملاتی آنها متنفر باشیم. اما چرا باز هم از معامله در فارکس متنفریم؟

بر خلاف اکثریتی که پس از چند بار شکست، از معامله در فارکس دست می‌کشند، اکنون شما از قبل می‌دانید که برای موفقیت در معامله جفت‌ارزها چه کاری باید انجام دهید. علاوه بر این، حتی اگر به اندازه کافی به این موضوع علاقه‌مند هستید، اما هنوز در فارکس معامله نکرده‌اید، ممکن است این سوال را داشته باشید که چرا اسپرد پایین مهم است؟ یا چرا میزان لوریج یا  اهرم اولین چیزی است که باید در یک کارگزاری فارکس بررسی کنید؟

به طور خلاصه، هر ذره دانش اضافی درباره معامله در فارکس به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که اگرچه معامله بصورت حرفه‌ای دشوار است، اما درک اینکه فارکس چگونه کار می‌کند و مردم چگونه می‌توانند از آن درآمد کسب کنند، پیچیده نیست.

در این کسب و کار، تنها چیزی که نیاز دارید اراده برای مطالعه بازار، تجزیه و تحلیل نمودارها و حداقل چندین سال صبر کردن است تا بتوانید با استفاده از سود معاملات فارکس (و البته بدون کلاهبرداری) یک ماشین نو بخرید!

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی معامله گری به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “روانشناسی یک سوگیری؛ چرا بسیاری افراد از فارکس متنفر هستند؟
  1. آواتار احمدرضا احمدرضا گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی