بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

لوریج چیست؟ آشنایی با نحوه محاسبه مناسب ترین لوریج در معاملات فارکس

لوریج چیست

هر معامله‌گر فارکس باید سعی کند خود را به طور کامل پیرامون مارجین معاملاتی و اهرم (لوریج) موثر و اینکه چگونه کاربرد آن می‌تواند بر فعالیت‌های معاملاتی آنها تأثیر بگذارد، آموزش دهد. مفهوم لوریج یا اهرم در فارکس ارتباط نزدیکی با مفهوم مارجین دارد، که نوعی بدهی است که توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای کنترل حساب‌های معاملاتی استفاده می‌شود.

سپرده حساب مارجین در فارکس (margin) می‌تواند به عنوان وثیقه توسط یک معامله‌گر استفاده شود تا بروکر خود را در برابر ضررهای ناشی از فعالیت‌های معامله‌گری در بازار، ایمن کند. استفاده از حساب مارجین نیازمند آن است که معامله‌گر فارکس به طور موثری از بروکر خود وام بگیرد و در نتیجه موجودی موقعیت‌های معاملاتی آنها، بیشتر از موجودی حساب واقعی آنها می‌شود.

به طور کلی، اهرم (leverage) به معنای استفاده از سرمایه یا ابزارهای مالی وام گرفته شده است که باعث افزایش سود و همچنین ریسک ناشی از نگهداری یک سرمایه‌گذاری یا موقعیت معاملاتی می‌شود. از آنجایی که استفاده از اهرم در مقایسه با استفاده از سرمایه شخصی، پتانسیل سود و زیان یک معامله‌گر را افزایش می‌دهد، اغلب به عنوان یک شمشیر دو لبه در نظر گرفته می‌شود.

در حال حاضر، انجام معاملات اهرمی در فارکس بسیار متداول است؛ به ویژه از آنجایی که اکثر معامله‌گران خرد فارکس امروزه در بروکرهای آنلاین، از حساب‌های مارجین به عنوان محل اصلی اجرای فعالیت‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب از سایت یوتوفارکس در رابطه با انواع اهرم در فارکس و کاربرد هر کدام با شما صحبت می کنیم.

آشنایی با انواع اهرم‌های فارکس و کاربرد آنها

در بازار فارکس، وجود اهرم در معاملات به سود معامله‌گران است؛ زیرا به آنها اجازه می‌دهد موقعیت معاملاتی بزرگ‌تری را نسبت به یک حساب بدون اهرم، باز کنند. در صورتی که پیش‌بینی آنها در بازار درست باشد، این قابلیت باعث می‌شود سود بیشتری کسب کنند. البته نکته منفی استفاده از اهرم این است که به همان میزانی که پتانسیل سود معامله‌گران افزایش می‌یابد، به همان اندازه ریسک معاملاتی آنها نیز بزرگ‌تر می‌شود.

معامله‌گران فارکس معمولا اصطلاح “اهرم موثر” (effective leverage) را درباره میزان اهرمی به کار می‌برند که یک حساب معاملاتی برای کنترل کل مبلغ معوق خالص موقعیت‌های باز فعلی که معامله‌گر در حال حاضر در حساب خود ایجاد کرده است، استفاده می‌کند. اهرم موثر معمولاً به صورت نسبت ساده شده خالص کل موقعیت‌های معوق آنها به کل مارجین حساب آنها بیان می‌شود.

اصطلاح مرتبط دیگری که در بازار فارکس استفاده می‌شود “اهرم در دسترس” (available leverage) است. این به میزان اهرمی اشاره دارد که هنوز در دسترس معامله‌گر است؛ تا با توجه به موقعیت‌های معاملاتی موجود و حداکثر میزان اهرم مجاز بروکر، برای حساب خود استفاده کند. علاوه بر این، مقدار کامل اهرمی که توسط بروکر در اختیار معامله‌گران فارکس قرار می‌گیرد، معمولا به عنوان “حداکثر اهرم” (maximum leverage) شناخته می‌شود.

اهرم و مارجین در بازار فارکس

در بازار فارکس، تریدرهای خردی که معاملات را به صورت شخصی انجام می‌دهند، معمولا در یک حساب مارجین نزد یک بروکر آنلاین فارکس سپرده‌گذاری می‌کنند. این حساب مارجین دارای حداکثر میزان اهرم معاملاتی فارکس خواهد بود که معمولا توسط بروکر معین می‌شود.

اکثر بروکرها امکان استفاده میزان قابل توجهی از حداکثر اهرم را به مشتریان می‌دهند؛ بنابراین معامله‌گران معمولا بخشی از آن سرمایه سپرده شده خود را برای کنترل یک یا چند موقعیت معاملاتی بزرگتر استفاده می‌کنند. انجام این کار به معامله‌گر اجازه می‌دهد هرگونه سود یا زیان در موقعیت‌های معاملاتی خود را افزایش دهد که میزان سطح این افزایش به عنوان اهرم شناخته می‌شود.

برای تعیین کمیت اهرم، معامله‌گران و بروکرها معمولا نسبت‌های اهرمی را بررسی می‌کنند. یکی از اساسی‌ترین حالت‌های نسبت اهرمی مربوط به یک موقعیت معاملاتی خاص، حجم موقعیت معاملاتی را نسبت به مارجین مورد نیاز برای کنترل آن، نشان می‌دهد.

به عنوان یک مثال مناسب از محاسبه اهرم، معامله‌گری را در نظر بگیرید که 5000 دلار در یک حساب مارجین نزد یک بروکر آنلاین فارکس قرار می‌دهد. اگر بروکر به مشتریان خود حداکثر نسبت اهرمی 100 به 1 یا 100:1 را ارائه دهد، به این معنا است که معامله‌گر به طور بالقوه می‌تواند در جفت‌ارز USD/JPY، موقعیتی تا 500 هزار دلار آمریکا را با سپرده مارجین 5,000 دلاری خود، کنترل کند. اگر همین معامله‌گر موقعیت مشخصی مثلا 100 هزار دلار در جفت‌ارز USD/JPY داشته باشد، نسبت اهرم موثر این معامله، 20:1 است.

محاسبه این نوع نسبت اهرمی فارکس، به معامله‌گر یک اندازه کاربردی از ریسکی را که نسبت به اندازه حساب خود متحمل می‌شود، ارائه می‌دهد. همچنین، نتیجه این محاسبه به آن‌ها نشان می‌دهد، قبل از اینکه خود را در معرض مارجین کال (margin call) قرار دهند یا معاملات آنها توسط بروکر بسته شود، چقدر در حساب‌های معاملاتی خود ظرفیت مارجین دارند.

یک مثال واقعی از اهرم موثر

همانطور که قبلا اشاره شد، اصطلاح “اهرم موثر” به حجم کل موقعیتی اشاره دارد که یک معامله‌گر، با توجه به کل مبلغی که به عنوان مارجین نزد کارگزار خود سپرده‌گذاری کرده است، به طور موثر کنترل می‌کند. این از نظر ارزش، می‌تواند به طور قابل توجهی با “حداکثر اهرم” متفاوت باشد؛ به طوری که حداکثر اهرم، به حداکثر حجم موقعیتی گفته می‌شود که یک معامله‌گر می‌تواند با توجه به سپرده مارجینی که توسط بروکر نگهداری می‌شود، معامله کند.

در ادامه یک مثال بارز از اهرم موثر بررسی می‌شود که برای یک معامله‌گر که در بازار فارکس فعالیت می‌کند کاربرد دارد:

ابتدا، موقعیتی را در نظر بگیرید که یک معامله‌گر فارکس، دارای یک موقعیت معوقه 100 هزار دلاری (یک لات) در جفت‌ارز USD/JPY است و مجموعا 10 هزار دلار، به عنوان سپرده در یک حساب مارجین نزد بروکر آنلاین فارکس، قرار داده شده است.

در این مثال، اهرم موثر آنها با تقسیم 100 هزار دلار بر 10 هزار دلار تعیین می شود تا عدد 10 به دست آید و سپس این عدد به صورت یک نسبت بیان می‌شود؛ به طوری که یک عدد در سمت راست، یک دونقطه یا “:” در مرکز و سپس یک عدد در سمت چپ قرار می‌گیرد. بنابراین در این معامله، نسبت اهرم موثر فعلی 10:1 است؛ به این معنی که به طور موثر با هر 1 دلار سپرده‌گذاری، 10 دلار از یک موقعیت معاملاتی کنترل می‌شود.

این نسبت اهرم موثر، سود و زیان معاملاتی را نسبت به شرایطی که اهرم وجود ندارد، ده برابر بیشتر می‌کند.

علاوه بر این، اگر معامله‌گر با گرفتن یک موقعیت 100 هزار دلاری دیگر در جفت‌ارز USD/JPY، حجم معاملاتی خود را دو برابر کند و از همان سپرده 10 هزار دلاری به عنوان مارجین استفاده کند، حجم کل موقعیت‌های معوقه 200 هزار دلار می‌شود و نسبت اهرم موثر معاملات او به 20:1 تغییر می‌کند، زیرا اکنون معامله‌گر 200 هزار دلار را با یک سپرده مارجین 10 هزار دلاری کنترل می‌کند. این کار سود و زیان معاملاتی او را نسبت به یک موقعیت بدون اهرم، 20 برابر افزایش می‌دهد.

محاسبه اهرم موثر و اهرم در دسترس

بسیاری از معامله‌گران فارکس تمایل دارند تا از میزان اهرم موثری که در حال حاضر در حساب معاملاتی خود استفاده می‌کنند و همچنین میزان اهرم در دسترسی که در حساب معاملاتی آنها باقی مانده است، اطلاع داشته باشند تا در صورت ایجاد یک فرصت معاملاتی جدید، بتوانند از آن بهره ببرند.

این شکل ساده از تجزیه و تحلیل اهرم، به معامله‌گران کمک می‌کند تا هم ریسک کلی معاملات خود را مدیریت کنند و هم آنها را آگاه می‌کند تا ریسک خود را کمتر از حداکثر اهرم مجاز بروکر فارکس نگه دارند. انجام این کار، از مارجین کال شدن یا بسته‌ شدن اجباری موقعیت توسط بروکر، به دلیل مارجین ناکافی در حساب برای پشتیبانی از معاملات باز جلوگیری می‌کند.

مارجین موثر با تقسیم کل مبلغ خالص موقعیت‌های باز برای هر جفت‌ارزی که موقعیت در آن نگهداری می‌شود، بر مجموع مارجین در حساب معاملاتی معامله‌گر، محاسبه می‌شود. ارزش کل مبلغ معوقی که برای این محاسبه نیاز است، به راحتی توسط پلتفرم معاملاتی آنلاین آنها مانند متاتریدر 4 یا 5 نمایش داده شده و باید برای هر جفت ارز به صورت خلاصه ارائه شود.

اگر موقعیت در جفت‌ارز کراس نگهداری شود، کل مبلغ ارز پایه باید به واحد پولی اصلی تبدیل شود. با توجه به موقعیت‌های ترکیبی در جفت‌ارزهای کراس، یک معامله‌گر معمولا نمی‌تواند یک موقعیت خرید در جفت‌ارز USD/JPY را در برابر یک موقعیت فروش در جفت‌ارز USD/CAD قرار دهد تا به خالص موقعیت خرید در جفت‌ارز کراس CAD/JPY برسد، حتی اگر مقادیر دلار آمریکا برابر باشد.

چنین موقعیت‌های ترکیبی در جفت‌ارزهای کراس، توسط اکثر بروکرها به عنوان دو معامله جداگانه در مقابل دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شوkد. این بدین معنا است که از قدر مطلق مقادیر موقعیت‌ها برای محاسبات اهرمی استفاده می‌شود.

راه‌اندازی یک ماشین حساب اهرمی ساده فارکس در اکسل

برای یک معامله‌گر فارکس، محاسبه اهرم موثر و اهرم در دسترس واقعا آسان است. اگر نمی‌توانید این محاسبات را به صورت ذهنی انجام دهید، می‌توانید آنها را به راحتی در یک ماشین حساب ساده محاسبه کنید.

معامله‌گران همچنین می‌توانند مقادیر ورودی و فرمول‌های ساده مورد نیاز را در صفحه اکسل قرار دهند. تصویر زیر توضیحات، مقادیر و مقادیر ورودی یا فرمول‌های مورد نیاز برای انجام این محاسبه را در یک صفحه ساده اکسل نمایش می‌دهد.

راه‌اندازی یک ماشین حساب اهرمی ساده فارکس در اکسل

تصویر 1: یک تصویر از یک ماشین حساب اهرمی فارکس ساده که در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل برای محاسبه اهرم موثر و اهرم موجود راه‌اندازی شده است. محاسبه هر دو نوع اهرم، معامله‌گر را ملزم می‌کند که مقادیر ورودی کل موقعیت‌های معاملاتی معوق، مجموع مارجین سپرده و حداکثر اهرم را وارد کند.

اهرم و مارجین، ارتباط چندانی به بازار فارکس بین بانکی ندارد

در بازار بین‌بانکی فارکس، معاملات ارزها به جای حساب‌های مارجین، معمولا با استفاده از خطوط اعتباری انجام می‌شود. این خطوط اعتباری معمولا توسط یک مسئول اعتبار داخلی به هر طرف معامله یک موسسه مالی، تخصیص می‌یابد. این پروسه، به اعتبار تجزیه و تحلیل شده طرف مقابل بستگی دارد.

چنین تراکنش‌های بین‌بانکی فارکس، معمولا نیازی به سپرده مارجین ندارند. درعوض، مارجین به طور موثر توسط یک موسسه مالی به طرف مقابل به عنوان یک وام تجاری کوتاه‌مدت با استفاده از خط اعتباری آنها تمدید می‌شود. بنابراین،تا زمانی که آن موسسه یک خط اعتباری داشته باشد که معامله را پوشش دهد، اهرم و مارجین برای تعیین اینکه آیا مشتری می‌تواند معامله‌ای را در بازار بین‌بانکی انجام دهد، استفاده نمی‌شود.

علاوه بر این، اکثر تراکنش‌های بین‌بانکی معمولا بیشتر از یک میلیون دلار آمریکا هستند و از این رو، معمولا ریسک اعتباری قابل‌توجهی دارند. با این وجود، از آنجایی که اکثر معاملات اسپات فارکس تنها در دو روز کاری تصفیه می‌شوند، در این مدت ریسک واقعی نکول در معاملات فارکس در میان طرف‌های دارای اعتبار، معمولا توسط تحلیل‌گران اعتباری نسبتا کوچک تلقی می‌شود.

خطوط اعتباری بین‌بانکی فارکس معمولا به دو صورت نمایش داده می‌شوند. اول از همه، آنها کل حجم خالص موقعیت‌های باز مجاز با آن طرف مقابل را نشان می‌دهند. ثانیا، آنها تعدیل کنونی حساب سپرده را برای موقعیت‌های باز نشان می‌دهند. تا زمانی که طرف مقابل، فضای کافی در خط اعتباری خود برای پوشش یک سفارش فارکس داشته باشد، یک معامله‌گر بازار بین‌بانکی معمولا این اختیار را دارد که بدون کسب مجوزهای بیشتر، معامله را انجام دهد.

از سوی دیگر، اگر فضای کافی در خط اعتباری با طرف مقابل برای پوشش سفارشات فارکس وجود نداشته باشد، معامله‌گر بین‌بانکی باید برای انجام معامله با طرف مقابل، تاییدیه مشخصی از یک مسئول یا مدیر اعتبار داخلی شرکت خود دریافت کند. بستن معاملاتی که یک موقعیت موجود با طرف مقابل را سربه‌سر می‌کند، معمولا به چنین تاییدیه‌هایی نیاز ندارد.

همچنین توجه به این نکته مهم است که یک معامله ارزی که با نرخ ارز فعلی بازار اسپات انجام می‌شود، عموما دارای ارزش ذاتی کمی است یا بدون ارزش تلقی می‌شود، زیرا شامل مبادله یک ارز با مقدار معادل ارز دیگر است. با این وجود، هنگامی که بازار حرکت می‌کند، موقعیت معاملاتی شروع به افزایش سود یا زیان می‌کند و متعاقبا این ارزش «تعدیل حساب سپرده»، می‌تواند در صورت ضرر موقعیت معاملاتی، ریسک اعتباری را افزایش دهد یا در صورت سود موقعیت معاملاتی، ریسک اعتباری را کاهش دهد.

تعدیل حساب سپرده تمام موقعیت های باز طرف مقابل معمولا توسط یک معامله‌گر بین بانکی بررسی می‌شود. این کار با مراجعه به یک گزارش روزانه یا یک سیستم موقعیت‌یابی که توسط شرکت آنها ارائه شده است، انجام می‌شود. انجام این کار به آنها اجازه می‌دهد تا به سرعت تعیین کنند که آیا معاملات با طرف مقابل، تحت خطوط اعتباری موجود شرکت تا چه اندازه مجاز است.

بهینه سازی اهرم موثر با استفاده از معیار کلی (Kelly Criterion)

در بین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، مطالب زیادی درباره استفاده ایده‌آل از اهرم موثر نوشته شده است.

ایده اصلی برای بهینه‌سازی استفاده از اهرم موثر معمولا با هدف ایجاد حداکثر رشد در حساب معاملاتی متمرکز است؛ در حالی که ریسک از دست دادن کل سرمایه معاملات ارزی را به حداقل می‌رساند.

بسیاری از معامله‌گران مبتدی فارکس و حتی برخی از معامله‌گران با تجربه، مشاهده کرده‌اند که پس از رعایت نکردن میزان اهرم موثر و ریسک‌های بیش از حد، مانده حساب‌های معاملاتی‌ آنها به سرعت به صفر رسیده است.

پیروی از تکنیک‌های صحیح مدیریت ریسک به طور کلی باید به معامله‌گران کمک کند تا از این وضعیت ناگوار اجتناب کنند و بهترین اهرم (لوریج) ممکن را استفاده کنند. همچنین، نظارت بر اهرم موثر معمولا در این زمینه بسیار مفید خواهد بود، زیرا هم به حفظ سطح ریسک مشهود و هم ریسک قابل تحمل، کمک می‌کند.

برخی از نظریه‌پردازان مالی به طور مستقیم، این دو موضوع با اهمیت ریسک و مدیریت سرمایه را مورد بررسی قرار داده‌اند. یکی از شناخته شده‌ترین آنها، ریاضیدان معروف جان لری کِلی (J. L. Kelly) است که هنگام کار در آزمایشگاه بل در سال ۱۹۵۶، معیار کِلی را مطرح کرد. فرمول مشهور او اغلب توسط معامله‌گران بازارهای مالی و همچنین توسط قماربازان حرفه‌ای برای کمک به بهینه‌سازی شانس عملکرد موفق آنها در طولانی‌مدت استفاده می‌شود.

آن دسته از معامله‌گران فارکس که مایل به استفاده از مفهوم بهینه‌سازی اهرم کلی هستند، معمولا فرمول زیر را برای استراتژی معاملاتی مورد نظر خود محاسبه می‌کنند:

L = (E-R)/V

هدف از انجام این کار، محاسبه مقدار پراهمیت متغیر L است که نشان دهنده اهرم موثر بهینه‌ای است که باید در حساب معاملاتی معامله‌گر، مورد هدف قرار گیرد. زمانی که اهرم بهینه مطابق تعریف کلی استفاده شود، این مقدار L برابر است با نسبت ایده‌آل اندازه کل موقعیت‌های موجود در حساب، به سرمایه‌ای که در حال حاضر در آن واریز شده است تا به عنوان مارجین استفاده شود.

علاوه بر این، عبارت (E-R) نشان دهنده بازده مازاد مورد انتظار، از استراتژی معاملاتی است. در این معادله E، بازده مورد انتظار و R، نرخ بهره بدون ریسک است؛ بنابراین تفاوت این دو، بازده مازاد است. عبارت V در مخرج معادله فوق به واریانس آماری مورد انتظار از بازده مازاد استراتژی معامله‌گر (E-R) اشاره دارد.

به عنوان مثال، یک استراتژی معاملاتی فارکس را در نظر بگیرید که بک تست شده است و بازده سالانه مورد انتظار آن (E)، 35 درصد یا 0.35 است و نرخ بهره سالانه بدون ریسک آن (R)، ۲ درصد یا 0.02 است. اگر واریانس (V) بازده مازاد مورد انتظار معامله‌گر (E-R)، 0.01 باشد، اهرم بهینه (L) برای این حساب با استفاده از این استراتژی به شکل زیر خواهد بود:

L = (0.35-0.02) / (0.01) = 33

بنابراین، مثال ذکر شده نشان دهنده آن است که اگر معامله‌گر قصد دارد این استراتژی سرمایه‌گذاری اهرمی را با پارامترهای بالا دنبال کند، باید نسبت اهرم موثر ایده‌آل 33:1 را مورد هدف قرار دهد.

در عمل، این بدان معناست که یک معامله‌گر فارکس که 10 هزار دلار آمریکا در حساب معاملاتی خود سپرده‌گذاری کرده است و قصد دارد از یک استراتژی معاملاتی با بازده مورد انتظار، نرخ بدون ریسک و واریانس ذکر شده استفاده کند، هنگام استفاده از این استراتژی باید با استفاده از اهرم، حساب خود را تا اندازه یک موقعیت 330 هزار دلاری افزایش دهد.

معیار کِلی یک عدد بهینه نظری برای استفاده از اهرم ارائه می‌دهد. با این حال، خروجی آن برای اکثر معامله‌گران ریسک محور، بسیار تهاجمی است. به طور کلی، اکثر معامله‌گران حرفه‌ای فارکس تمایل دارند موقعیت‌های معاملاتی خود را با اهرم موثر حداقل 2:1  و حداکثر 10:1 انجام دهند.

منبع: forextraininggroup

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟