ارانته

آشنایی با معاملات آینه ای | مزایا و معایب معاملات آینه ای

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

آشنایی با معاملات آینه‌ای (mirror trading)

آشنایی با معاملات آینه‌ای (mirror trading)

اگر در بازار فارکس فعال باشید، احتمالا اصطلاحات کپی تریدینگ (Copy trading) و سوشال تریدینگ (Social trading) به گوشتان خورده است.

با این حال، باید بدانید که اولین مورد از این روش‌های سرمایه‌گذاری نوآورانه، معاملات آینه ای (Mirror Trading) بوده است. می‌توان گفت که معاملات آینه‌ای این بخش را ایجاد کرد و سپس بخش‌های جدیدتری به آن اضافه شد.

در ادامه این مقاله موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

 • توضیح دقیق در مورد معاملات آینه‌ای
 • ویژگی‌های آن در مقایسه با سایر سیستم‌ها
 • مزایا و معایب معاملات آینه‌ای
 • شناخت بهترین پلتفرم برای معاملات آینه‌ای فارکس

شناخت معاملات آینه‌ای و ویژگی‌های کلیدی آن

معاملات آینه‌ای، کپی تریدینگ، سوشال تریدینگ، نام‌های مختلف این نوع سیستم معاملاتی است. با این حال اگر بخواهیم دقیق و حرفه‌ای موضوع را بررسی کنیم، معاملات آینه‌ای ویژگی‌های مشخصی دارد که آن را از دو مورد دیگر متمایز می‌کند.

معاملات آینه‌ای روشی نوآورانه برای سرمایه‌گذاری است که با آن سرمایه‌گذار می‌تواند:

 1. یک یا چند استراتژی معاملاتی الگوریتمی خودکار را انتخاب کرده و بر روی سرور پلتفرم معاملات آینه‌ای اجرا کند.
 2. حساب معاملاتی خود در یک بروکر فارکس را به یک یا چند مورد از این استراتژی‌ها متصل کند.
 3. هر سیگنال معاملاتی اجرا شده توسط این استراتژی‌ها را به صورت خودکار و متناسب در حساب خود کپی کند تا از تکرار عملکرد سیگنال روی حساب خود بهره‌مند شود.

اساساً، هنگامی که یک معامله بر اساس استراتژی الگوریتمی باز یا بسته شده و یا تغییر می‌کند، همین امر در حساب معامله‌گری شخصی سرمایه‌گذار نیز متعاقبا تکرار می‌شود.

چه چیزی معاملات آینه‌ای را متمایز می‌کند؟

معامله آینه‌ای به موقعیتی اشاره دارد که در آن ارائه دهنده سیگنال، استراتژی خودکار خود را بر روی یک پلتفرم معاملاتی آینه‌ای بارگذاری می‌کند. این استراتژی معمولا بررسی و ارزیایی می‌شود و پس از آن در دسترس همه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. بنابراین، برنامه‌ای که توسط یک معامله‌گر به وجود آمده و بر روی پلتفرم یک سرور اجرا شده است، تکثیر می‌شود.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اما در کپی تریدینگ، یک معامله‌گر حساب معاملاتی خود را به پلتفرم متصل می‌کند و پلتفرم همه فعالیت‌های انجام شده توسط معامله‌گر را ثبت می‌کند تا داده‌های عملکرد او برای سرمایه‌گذاران قابل مشاهده باشد. در این مثال، نهایتا عملکرد یک شخص تکثیر می‌شود. با این حال، در نظر کلی این تفاوت‌ها واقعا ناچیز است؛ زیرا هیچ چیز یک معامله‌گر را منع نمی‌کند که از یک استراتژی الگوریتمی در حساب خود استفاده نکند. بنابراین در این صورت وضعیتی تقریبا مشابه با معاملات آینه‌ای خواهیم داشت.

سوشال ترید (social trade) چیست؟

اگر در یک پلتفرم تجارت آینه‌ای یا یک پلتفرم کپی ترید، برخی از ویژگی‌های شبکه اجتماعی، با قابلیت تعامل کاربران با یکدیگر اضافه شود، یک پلتفرم سوشال ترید ایجاد شده است.

مزایا و معایب تجارت آینه‌ای

مانند هر نوع سرمایه‌گذاری، حتی معاملات آینه‌ای نیز دارای نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و ریسک‌ها است.

مزایای معاملات آینه‌ای

از جمله نقاط قوت عبارت‌اند از:

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

کنترل سرمایه: یکی از اولین اخبار در این روش سرمایه‌گذاری این بود که هر سرمایه‌گذار برخلاف روش‌های سنتی که باید وجوه خود را به مدیر تحویل دهد، می‌تواند سرمایه خود را حفظ کند. برای سرمایه‌گذاری، معامله‌گر باید یک حساب تجاری به نام خود باز کند و سرمایه را در آن قرار دهد، با انجام این کار سرمایه معامله‌گر همیشه تحت کنترل وی باقی می‌ماند؛ یعنی به صورت فیزیکی توسط سایر نهادها مدیریت نمی‌شود، بنابراین امنیت بهتری برای وجوه معامله‌گران ایجاد می‌کند.

کاهش تاثیر احساسات: در میان موانع اصلی همه مبتدیانی که به دنیای معامله‌گری آنلاین وارد می‌شوند، فقدان استراتژی از یک سو و ناتوانی در مدیریت احساسات از سوی دیگر،  فعالیت‌های آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بسیار استرس‌زا است و می‌تواند تا حد زیادی بر احساسات مردم  تأثیرگذار باشد. معاملات آینه‌ای بخشی از این مشکلات را از بین می‌برد، زیرا معامله‌گر تصمیم نمی‌گیرد که چه زمانی و چگونه معاملات را باز کند یا ببندد، بلکه در اینجا استراتژی انتخابی وی، تصمیم گیرنده اصلی است.

طیف گسترده‌ای از نمادها و بازارها: در آغاز، معاملات آینه‌ای فقط در بازار فارکس صورت می‌گرفت و هنوز هم در این بازار بیشترین طرفداران را دارد. با این حال طی سال‌ها، با تکامل پلتفرم‌ها،  خدمات هم گسترش یافته است و امروزه خدمات معاملاتی آینه‌ای برای بازارهای CFD، سهام، آتی، آپشن و باینری آپشن نیز در دسترس است.

تکثیر سیگنال‌های متناسب: قطعا یکی از مزیت‌های اصلی تجارت آینه‌ای، تناسب تکرار سیگنال است. برای مثال اگر قرار باشد استراتژی بر روی یک حساب 100 هزار دلاری پیاده شود، اما در عوض سرمایه ما فقط 10 هزار دلار باشد، واضح است که این معاملات نباید اندازه یکسانی داشته باشند؛ زیرا اگر چنین اتفاقی بیافتد، برای یک حساب معاملاتی کوچک ریسک بیشتری در پی خواهد داشت. با معاملات آینه‌ای، گزینه‌های تکثیر مختلفی وجود دارد؛ مانند ثابت یا متناسب که هر دو گزینه ایجاد شده‌اند تا به کاربران اجازه دهند سیگنال‌ها را با حجم مناسب و با توجه به اندازه سرمایه حساب معاملاتی خود به کار بگیرند.

امکان بررسی عملکرد پیشین: در دنیای فارکس، ربات‌های معاملات خودکار یا EA (ربات‌ها برنامه‌هایی هستند که به صورت خودکار معامله می‌کنند) بر روی پلتفرم معاملاتی معامله‌گر نصب می‌شوند. مشکل استفاده از این روش‌ها این است که هرگز نمی‌توان از اثربخشی واقعی آنها مطمئن شد، زیرا سازندگان ربات‌ها به ندرت یک سابقه از عملکرد واقعی آنها منتشر می‌کنند. البته با معاملات آینه‌ای نیز هیچ قطعیتی در مورد نتایج آینده وجود ندارد، اما حداقل معامله‌گر دیدگاهی در مورد عملکرد واقعی استراتژی ثبت شده تا آن لحظه به دست می‌آورد و در نتیجه اطلاعات حقیقی و یک پارامتر برای انتخاب بهتر، در اختیار معامله‌گر قرار می‌گیرد.

توانایی مدیریت ریسک: سرمایه‌گذاری بر اساس معاملات آینه‌ای به این معنی است که معامله‌گر علاوه بر کنترل کامل بر سرمایه خود، همچنین توانایی مدیریت ریسک مطابق با میل خود را نیز دارد.

معایب تجارت آینه‌ای

از جمله نقاط ضعفی که می‌توان به آن اشاره کرد عبارتند از:

کندی استراتژی‌های خودکار برای انطباق: بازارها اغلب به طور مکرر و سریع تغییر می‌کنند. استراتژی‌های خودکار معمولا به این سرعت با چنین تغییراتی سازگار نمی‌شوند و بسیاری از اوقات فقط در شرایط خاص بازار، قادر به ثبت یک عملکرد خوب هستند. بنابراین شما فقط باید استراتژی‌هایی را که دارای سوابق تاریخی کافی هستند ارزیابی کنید؛ یعنی استراتژی‌هایی که قبلا با موقعیت‌ها و شرایط متفاوت بازار روبرو شده و عملکرد مناسبی داشته‌اند.

ارزیابی ریسک آنطور که به نظر می‌رسد آسان نیست: ارزیابی عملکرد و اثربخشی یک استراتژی همیشه آنطور که به نظر می‌رسد، ساده نیست. فهمیدن اینکه آیا این استراتژی سودده است یا خیر، مطمئنا فوری است؛ اما درک چگونگی ایجاد این سود، دشوار است. در اصل کسب سود در هر استراتژی، مستلزم پذیرش ریسک‌ است. برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، اغلب شناسایی و درک واقعی این خطرات و آنچه که در پی دارند، دشوار است.

مدیریت پیچیده پورتفوی و سرمایه: پس از انجام ارزیابی عملکرد و ریسک، مرحله دوم تفسیر این ارزیابی‌ها در تصمیمات عملیاتی است. به عبارت دیگر، با توجه به انتظارات و ریسک‌هایی که  مایل به پذیرش آن هستیم، باید یاد بگیریم که چگونه یک پورتفوی متنوع برای دستیابی به اهداف خود ایجاد کنیم. اگرچه معاملات آینه‌ای مشکل “عدم توانایی معامله کردن” را از معادله خارج می‌کند، به همان اندازه مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند؛ مشکلاتی که به منظور موفقیت سرمایه‌گذار باید یاد بگیرد تا آنها را مدیریت کند.

ریسک‌های غیرمنتظره: از آنجایی که ما در مورد استراتژی‌های خودکار صحبت می‌کنیم، معاملات آینه‌ای ریسک اشتباهاتی را که توسط ارائه‌دهندگان سیگنال انجام می‌شود، از بین برده است. با این وجود، به عنوان یک ابزار مالی که با استفاده از فناوری‌ها و پلتفرم‌های مختلف ساخته شده است، همچنان خطرات نقص فنی وجود دارد. بنابراین، بهتر است معامله‌گر همیشه یک برنامه دوره‌ای برای بررسی عملکرد سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشد

بهترین پلتفرم برای معاملات آینه‌ای

امروزه پلتفرم‌های معاملات آینه‌ای، کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ بسیار شبیه به هم هستند؛ زیرا مفاهیم تشکیل‌دهنده آنها یکسان است.

در میان بهترین شبکه‌های معاملاتی معرفی شده در این زمینه می‌توان به پلتفرم معاملاتی آینه‌ای اصلی Tradency’s Mirror Trader اشاره کرد که به‌ عنوان مبتکر واقعی سبک جدید معاملات آینه‌ای شناخته می‌شود.

ایجاد پلتفرم معاملات آینه‌ای به سال 2005 برمی‌گردد؛ بسیار زودتر از زمانی که شرکت‌های دیگری مانند eToro و ZuluTrade، شروع به ارائه خدمات خود بکنند. همچنین لازم به توضیح است که Tradency، اکنون یکی از معدود پلتفرم‌هایی است که خدمات اصلی معاملات‌ آینه‌ای را ارائه می‌کند، به طوری که به عنوان بهترین پلتفرم از نظر کیفیت شناخته می‌شود.

آیا معاملات آینه‌ای قانونی است؟

معاملات آینه‌ای برای مدتی طولانی مورد استفاده قرار گرفته و کاملا قانونی هستند. این معاملات بسته به شرایط معامله‌گر می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اما باید در نظر داشت که صبر، تحقیق و مدیریت ریسک مهمترین عواملی هستند که در حین به کار گیری معاملات آینه‌ای، باید به آنها توجه ویژه‌ای بشود.

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری کپی تریدیگ و سوشال تریدینگ به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی