ارانته

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

Factory Orders

سفارشات کارخانجات (Factory Orders) یک شاخص اقتصادی است که ارزش دلاری کالاهای کارخانجات را نشان می‌دهد. بر اساس ادارۀ سرشماری آمریکا (U.S. Census Bureau) سفارشات کارخانجات به دو گروه عمده کالاهای بادوام (Durable) و غیر بادوام (non-durable) طبقه‌بندی می‌شوند.

درک شاخص سفارشات کارخانجات

سفارشات کارخانجات به صورت ماهانه و توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا (U.S. Department of Commerce.) منتشر می‌شود. اسم کامل این گزارش “گزارش کامل در مورد محموله‌ها، موجودی‌ها و سفارشات تولیدکنندگان (M3) است، اما بیشتر به عنوان سفارشات کارخانجات شناخته می‌شود. این گزارش معمولا پس از «گزارش پیشرفته (Advanced) کالاهای بادوام» منتشر می‌شود که داده‌های مربوط به سفارشات جدید دریافتی از حدود 5000 تولیدکننده کالاهای بادوام را ارائه می‌کند.

این گزارش جامع‌تر از گزارش کالاهای بادوام است چرا که گزارش سفارشات کارخانجات به بررسی روندها در صنایع می‌پردازد. به عنوان مثال، گزارش کالاهای بادوام ممکن است یک دسته بندی گسترده مانند تجهیزات رایانه‌ای را در نظر بگیرد، در حالی که گزارش سفارشات کارخانجات ارقام مربوط به سخت افزار، تراشه‌های نیمه هادی و مانیتورها را به تفصیل بیان می‌کند. دلیل عدم جزئیات در گزارش کالاهای بادوام به سرعت انتشار آن نسبت داده می‌شود.

گزارش سفارشات کارخانجات شامل چهار بخش است:

  •  سفارشات جدید (New orders)، که نشان می‌دهد سفارشات در حال افزایش یا کاهش هستند.
  •  سفارشات تکمیل نشده (Unfilled orders)، که نشان دهنده عقب افتادن در تولید است.
  • ارسال محموله‌ها (Shipments)، که فروش فعلی را نشان می‌دهد.
  • موجودی انبار (Inventories) که نشان دهنده قدرت تولید فعلی و آتی است.

ارقام گزارش سفارشات کارخانجات به صورت میلیارد دلار و همچنین درصد تغییر نسبت به ماه قبل و سال قبل منتشر می‌شود. شاخص سفارشات کارخانجات اغلب بی‌اهمیت است، چرا که گزارش سفارشات کالاهای بادوام چند هفته زودتر منتشر می‌شود و شامل سفارشات کالاهای سرمایه‌ای (Capital Goods) است. کالاهای سرمایه‌ای نماینده‌ای برای سرمایه‌گذاری در تجهیزات است. با این حال، گزارش سفارشات کارخانجات اطلاعات دقیق‌تری را نسبت به گزارش سفارشات کالاهای بادوام ارائه می‌دهد.

تخفیف پرارپ

گزارش سفارشات کارخانجات شامل اطلاعاتی در مورد کالاهای بادوام و غیربادوام است. کالاهای بادوام طول عمر حداقل سه ساله دارند و اغلب به اقلامی اطلاق می‌شود که مکررا خریداری نمی‌شوند مانند لوازم خانگی، تجهیزات باغبانی و چمن‌زنی، وسایل نقلیه موتوری و لوازم الکترونیکی. در مقابل، کالاهای غیر بادوام شامل کالاهای مصرفی مانند مواد غذایی، پوشاک، کفش، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی هستند.

از آنجایی که عملکرد بازارهای سرمایه‌گذاری به شدت تحت تأثیر اقتصاد واقعی است، سرمایه گذاران شاخص‌هایی مانند سفارشات کارخانجات را برای به دست آوردن بینشی از روندهای رشد اقتصادی زیرنظر می‌گیرند. همانند سایر شاخص‌هایی که بر ساخت (Manufacturing) و تولید (Production) نظارت می‌کنند، گزارش‌‌هایی از سفارشات کارخانجات که افزایش تولید را نشان می‌دهند تأثیر مثبتی بر بازارهای سهام دارد.

دلیل اهمیت شاخص سفارشات کارخانجات و تاثیر آن بر روی ارز

سفارشات کارخانجات یک شاخص اقتصادی مهم است. هنگامی که سفارشات کارخانجات افزایش می‌یابد، معمولا نشانه‌ای از گسترش اقتصاد است، زیرا نشان می‌دهد که مصرف کنندگان کالا و خدمات بیشتری را مصرف می‌کنند. تقاضای بالا به نوبه خود، خرده فروشان و تامین کنندگان را ملزم می‌کند تا چیزهای بیشتری را از کارخانه‌ها سفارش دهند. پس از آن سرمایه گذاران خارجی  از طریق بازار سهام یا ارز در کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، این امر برای اقتصاد مثبت تفسیر می‌شود. همچنین افزایش سفارشات کارخانجات می‌تواند به این معنی باشد که تورم نزدیک است. افزایش تورم می‌تواند زمینه‌ساز افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آن کشور باشد که به نوبه خود تقاضا برای ارز آن کشور را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر، وقتی سفارشات کارخانجات کاهش می‌یابد، اقتصاد معمولاً منقبض می شود، به این معنی که تقاضای کمتری برای کالاها و خدمات وجود دارد، بنابراین خرده فروشان سفارش های زیادی را انجام نمی دهند. وقتی این موضوع در گزارش‌ها منعکس می‌شود، سرمایه‌گذاران تمایل دارند که روی اقتصاد نظر منفی داشته باشند و از سرمایه‌گذاری در چنین اقتصادهایی دوری کنند.

تحلیل داده‌ها

وقتی صحبت از تحلیل بنیادی یک جفت ارز می‌شود، دانستن این مسئله که سفارش کارخانجات چگونه تجزیه و تحلیل می‌شوند، اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری مناسبی اتخاذ شوند. سفارشات کارخانجات با مقایسه داده قبلی و فعلی تجزیه و تحلیل می‌شوند. در این داده اگر متوجه کاهش مداوم در «سفارشات» شویم، می‌توان انتظار افت کلی تقاضا را داشت.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

سفارشات کارخانجات نه تنها برای تجزیه و تحلیل یک کشور بلکه برای مقایسه رشد اقتصادی دو کشور نیز استفاده می‌شوند. سرمایه‌گذاران سرمایه خود را به کشورهایی منتقل می‌کنند که در آن سفارشات کارخانجات رشد می‌کند و تقاضا زیاد است. البته توجه داشته باشید که باید کشورهایی با وضعیت اقتصادی مشابه مقایسه کنید. به عنوان مثال، سفارشات کارخانه یک کشور توسعه یافته را نباید با یک کشور در حال توسعه مقایسه کرد.

منابع اطلاعاتی سفارش کارخانجات

داده‌های سفارشات کارخانجات به دقت توسط سرمایه‌گذاران در سراسر جهان دنبال می‌شود، به همین دلیل است که این گزارش بلافاصله در اکثر وب‌سایت‌های اقتصادی و برخی از وب‌سایت‌های بروکرها در دسترس است. منبع رسمی اطلاعات، اداره سرشماری ایالات متحده است که اطلاعات آماری کلیه اطلاعات مربوط به سفارشات کارخانجات را ارائه می‌دهد.

تاثیر انتشار شاخص سفارشات کارخانجات بر بازار فارکس

در بخش قبلی مقاله، شاخص اقتصادی سفارشات کارخانجات را درک کردیم و دیدیم که چقدر برای سرمایه گذاران خارجی اهمیت دارد. همانطور که قبلا گفته شد، این گزارش ارزش سفارشات جدید کارخانجات هم برای کالاهای بادوام و هم برای کالاهای غیر بادوام نشان می‌دهد. این نظرسنجی معمولا یک هفته پس از گزارش سفارشات کالاهای بادوام منتشر می‌شود. این گزارش معمولا قابل پیش بینی است و فقط کالاهای غیر بادوام به عنوان جزء جدید در مقایسه با گزارش قبلی ظاهر می‌شوند. بنابراین، سرمایه گذاران حتی قبل از انتشار رسمی، بیشتر اطلاعات را قیمت گذاری می‌کنند. با این حال، در طول اعلام خبر باز هم شاهد نوساناتی در جفت ارز مرتبط هستیم.

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

در این جا ما تاثیر اعلام اخبار سفارشات کارخانجات را بر جفت ارزهای مختلف در بازار فارکس تحلیل خواهیم کرد و شاهد تغییر نوسانات ناشی از انتشار اخبار خواهیم بود. تصویر بالا داده‌های سفارشات کارخانجات ایالات متحده در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. در این آمار مشاهده می‌شود که سفارش‌ها بهتر از حد انتظارات اما کمتر از دفعه قبل بوده است. انتشار بهتر از پیش‌بینی‌ها برای ارز صعودی است در حالی که انتشار پایین تر از حد انتظارات برای ارز نزولی در نظر گرفته می‌شود. اما اجازه دهید واکنش بازار به این داده را بررسی کنیم.

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

جفت ارز EURUSD در تایم فریم ۱۵ دقیقه قبل از انتشار خبر

با جفت ارز EURUSD شروع می‌کنیم تا تأثیر سفارشات کارخانجات بر دلار آمریکا را مشاهده کنیم. تصویر بالا نمودار تایم فریم 15 دقیقه ای جفت ارز را نشان می‌دهد که بازار قبل از اعلام خبر در یک روند صعودی قوی قرار داشته است. قیمت اخیرا در یک «محدوده نوسانی» قرار داشته و در آن لحظه در بالای «محدوده نوسانی» معامله می‌شده است. از نظر تکنیکالی، این مکان ایده‌آلی برای «معامله فروش» در بازار است، اما از آنجایی که قرار است خبر منتشر شود، پیشنهاد می‌شود قبل از خبر وارد معامله‌ای نشوید.

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

نمودار EURUSD پس از انتشار خبر

پس از اعلام خبر، قیمت در ابتدا بالا می‌رود، اما بلافاصله افت می‌کند و تمام سود خود را پس می‌دهد. «کندل خبر» در نهایت در قیمتی که باز شده بود، بسته می‌شود. بنابراین، داده‌های سفارشات کارخانجات باعث نوسانات زیادی در جفت ارز شد که از سایه بالای «کندل خبر» مشهود است. قبل از وارد شدن به معامله باید منتظر ماند تا تلاطم‌ها کاهش یابد.

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

نمودار USDCAD قبل از انتشار خبر

 

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

نمودار USDCAD پس از اعلام خبر

تصاویر بالا نشان دهنده جفت ارز USDCAD است. در این تصویر می‌بینیم بازار قبل از اعلام خبر بسیار پر تلاطم بوده است و هیچ جهت روند مشخصی ندارد. به عنوان یک نکته، معامله با جفت ارز در جایی که تلاطم‌ها بیش از حد معمول است توصیه نمی‌شود، چرا که ریسک‌های زیادی در معامله این جفت ارز وجود خواهد داشت.

پس از اعلام خبر، پویایی در جفت ارز به شدت افزایش یافته و قیمت به شدت کاهش می‌یابد، اما فشار خریداران از کف قیمتی، قیمت را به قیمت ابتدایی خود بازمی‌گرداند. همانطور که می‌بینید، داده‌های سفارشات کارخانجات تأثیر عمده‌ای بر این جفت داشته است و قیمت چند دقیقه پس از انتشار خبر به افت خود ادامه می‌دهد.

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

نمودار AUDUSD پیش از انتشار خبر

 

شاخص سفارشات کارخانجات (Factory Orders) چیست؟

نمودار AUDUSD پس از انتشار خبر

تصاویر بالا مربوط به جفت ارز AUDUSD است که قیمت در حال بازگشتی از روند صعودی کلی بازار است. در چنین شرایطی در بازار، ما باید به دنبال الگوهای کندل ادامه دهنده روند باشیم تا تأیید کنیم که بازار به حرکت خود ادامه می‌دهد.

پس از انتشار خبر، قیمت به شدت بالا می‌رود و سایه‌ای در بالای «کندل خبر» ایجاد می‌کند. از آنجایی که تلاطم‌ها در هر دو طرف بازار در حین اعلام خبر بالا بوده، نمی‌توانیم مطمئن باشیم که داده‌های سفارشات کارخانجات برای ارز مثبت یا منفی بوده است. از آنجایی که بازار پس از بسته شدن «کندل خبر» به حرکت صعودی ادامه می‌دهد، باید چند ساعت پس از اعلام خبر به دنبال «معامله خرید» در بازار باشیم.

سخن پایانی

گرچه آمار سفارش کارخانجات نوسانات بزرگی ایجاد نمی‌کند اما درک آن و توجه به آن می‌تواند دید وسیع‌تری از جهت کلی اقتصاد به ما ارائه دهد. باید توجه داشت که این شاخص می‌تواند تصویری بهتر از سلامت فعالیت‌های صنعتی ارائه دهد ولی از آنجا که نسبت به گزارش کالاهای بادوام با تاخیر بیشتری منتشر می‌شود، معمولا توجه کمتری ازسوی فعالان بازار دریافت می‌کند.

منبع: investopedia و forex.academy

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری داده‌های اقتصادی به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی