ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نکاتی که باید قبل از شروع معاملات روزانه بدانید!

زمان مطالعه: 15 دقیقه

نکاتی که باید قبل از شروع معاملات روزانه (Day Trading) بدانید!

بسیاری از افرادی که تازه وارد معامله‌گری فارکس می‌شوند، در ابتدا به‌طور گسترده به سمت فعالیت‌های روزانه جذب می‌شوند که معمولاً در میان معامله‌گران به عنوان معامله‌گری روزانه شناخته می‌شود. معامله‌گری روزانه (Day Trading) یکی از استراتژی‌های معاملاتی است که شما در آن معامله را برای چند ساعت باز کرده و قبل از پایان روز آن را می‌بندید.

رویکرد کلی معامله‌گری روزانه یا همان “دی تریدینگ” با تکنیک اسکالپ کوتاه‌مدت و تکنیک پوزیشن بلندمدت متفاوت است. اگر به تجزیه و تحلیل بازار علاقه دارید و قصد دارید در طول روز زمان خود را به برنامه‌ریزی و رصد معامله‌تان اختصاص دهید، سبک معامله‌گری روزانه برای‌ شما مناسب است. در مجموع این سبک معاملاتی از نظر مقدار صبر و تحمل بار احساسی، در سطح متوسط قرار دارد.

اگرچه استفاده از این نوع تایم فریم کوتاه دارای مزایای متعددی است اما کاستی‌های بسیار زیاد معامله‌‌گری روزانه، اکثر کسانی که در این نوع معاملات فعالیت دارند را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

برای مثال، تعدادی از معامله‌گران متوجه می‌شوند که از نظر احساسی برای استرس‌های مختلف معامله‌گری روزانه مناسب نیستند. برخی از افراد ممکن است تمایلی نداشته باشند یا نتوانند زمان کافی را برای موفقیت برنامه معاملاتی روزانه خود اختصاص دهند. از طرف دیگر بسیاری از معامله‌گران روزانه تازه‌کار متوجه می‌شوند که رویاهای آنها برای سریع ثروتمند شدن از طریق معامله‌گری در بازار ارز واقعی نیست.

بخش‌های بعدی این مقاله علاوه بر اینکه جنبه‌های مختلف کلیدی مرتبط به معامله روزانه ارزها را مورد بحث قرار می‌دهد، به بررسی این موضوع نیز می‌پردازد که معامله‌گران تازه‌کار چگونه می‌توانند شانس موفقیت خود را به عنوان یک معامله‌گر روزانه افزایش دهند.

مزایا و معایب معامله‌گری روزانه بازار فارکس

انتخاب یک استراتژی معاملاتی روزانه مزایا و معایب خود را برای معامله‌گران فارکس دارد. قبل از تلاش برای توسعه یک استراتژی معاملاتی روزانه، منطقی است که این مزایا و معایب را مرور کنید و بسنجید که آیا می‌توانید موارد منفی را تحمل کرده تا به نکات مثبت معاملاتی ارزی خود دست پیدا کنید یا خیر.

همچنین ممکن است بخواهید در مورد استراتژی‌های معاملاتی روزانه که در گذشته توسط برخی از معامله‌گران روزانه موفق (که مایل به عمومی کردن روش‌های خود بوده‌اند) بکار گرفته شده‌اند، تحقیق کنید.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

اول از همه به برخی از دلایل که چرا معاملات روزانه می‌توانند برای افراد مطلوب باشند، می‌پردازیم:

 • مدت زمان کمتری در بازار هستند: با وارد شدن در معاملاتی که دوره‌های کوتاه مدتی دارند می‌توانید بیشتر روی تحولات بازار تمرکز کنید. این بدین معنی است که مجبور نیستید ریسک اضافی باز نگه داشتن معاملات را در طول یک شب تحمل کنید. ریسک باز نگه‌ داشتن معاملات در طول شب می‌تواند بسیار پرهزینه باشد، چرا که نه تنها ممکن است قیمت به حدضرر شما برسد، بلکه این امکان وجود دارد که منجر به لغزش (Slippage) قابل توجه سفارشات نیز بشود.
 • دوره‌های افت سرمایه (Drawdown) کوتاه‌تر است: بیشتر معامله‌گرانی که از یک سیستم استفاده می‌کنند، متوجه می‌شوند که هر از گاهی با یک سری معاملات زیان‌ده مواجه می‌شوند. از آنجایی که تعداد معاملات ناموفق در یک دوره مانند این در بین معامله‌گران مختلف می‌تواند مشابه باشد، یک معامله‌گر روزانه معمولاً خیلی سریعتر از یک معامله‌گر بلندمدت از دوره زیان معاملاتی خود خارج می‌شود. داشتن یک دوره بازیابی کوتاه‌تر افت سرمایه می‌تواند بویژه برای کسانی که برای امرار معاش معامله می‌کنند، بسیار مهم باشد.
 • خشنودی سریع‌تر: معامله‌گران روزانه به سرعت متوجه می‌شوند که آیا تصمیمات معاملاتی آنها درست بوده یا اشتباه. این موضوع می‌تواند مناسب افرادی باشد که از صبر کمتری برخوردار هستند، چرا که اغلب تمایل دارند نسبتاً سریع بدانند که آیا معامله آنها منجر به سود می‌شود یا ضرر.
 • سطوح فعالیت بالاتر: معامله‌گرانی که از معامله‌کردن هیجان‌زده می‌شوند و تمایل دارند در این حوزه فعال باشند، اغلب متوجه می‌شوند که معاملات روزانه منظم سطح بالاتری از فرآیند معامله‌گری را برای آنها فراهم می‌کند و این مورد برای آنها لذت‌بخش است.
 • تصمیم‌گیری ساده: بسیاری از معامله‌گران روزانه مجبور هستند از روش‌های تصمیم‌گیری ساده استفاده ‌کنند، زیرا نیاز به تصمیم‌گیری سریع در مورد ورود یا خروج از بازار دارند.

از سوی دیگر، انتخاب یک استراتژی معاملاتی روزانه می‌تواند دارای معایبی باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه‌های معاملاتی بالاتر: معامله‌گران روزانه تمایل دارند نسبت به معامله‌گران بلندمدت، معاملات بیشتری را انجام دهند چرا که در طول روز معاملاتی وارد بازار شده و از آن خارج می‌شوند. از آنجایی که هر تراکنش شامل پرداخت اسپرد (Spread) معامله و شاید حتی کمیسیون‌های بروکر می‌شود، این هزینه‌ها واقعاً می‌توانند سودآوری کلی معاملات را کاهش دهند.
 • تاثیر بیشتر اسلیپیج (لغزش) بر سفارشات: از آنجایی که یک معامله‌گر روزانه معمولاً فعال‌تر است، آنها گرایش بیشتری به اجرای سفارشات حدضرر (Stoploss) دارند. این بدین معنی است که زمانی که بازار گپ (gap) قیمتی دارد و سفارشات حدضرر طبق برنامه‌ریزی عمل نمی‌کنند، تریدرها به طور کلی در معرض ریسک بیشتری برای تجربه لغزش هستند.
 • فعالیت معاملاتی بیشتر: معامله‌گران روزانه معمولاً تراکنش‌ها و معاملات بیشتری را انجام می‌دهند. بنابراین افراد متوجه می‌شوند که هر چه معاملات بیشتری داشته باشند، زمان کمتری را می‌توانند به کارهای دیگری که از انجام آنها در زندگی لذت می‌برند، اختصاص دهند.
 • نیاز به تمرکز بالا: از آنجایی که معامله‌گران روزانه معمولاً در طول روز به دنبال فرصت‌هایی برای ورود و خروج از بازار هستند، اغلب باید بازار را با دقت بیشتری دنبال کرده و تمرکز بیشتری را صرف فعالیت‌های بازار کنند.
 • نیاز به تصمیم‌گیری سریع: به منظور استفاده از حرکات کوچکتر روزانه بازار، معامله‌گران روزانه معمولاً باید تصمیمات ساده‌تر و سریع‌تری نسبت به معامله‌گران بلندمدت بگیرند. این مسئله نیاز به تفکر سریع و واکنش‌هایی دارد که ممکن است استرس بیشتری را برای یک معامله‌گر بوجود آورد.
 • هزینه بالای نرم‌افزار نظارت بر بازار و سرویس خبری: معامله‌گران روزانه به طور کلی باید آخرین تحولات بازار را با دقت بررسی کنند. این مسئله اغلب به معنای هزینه بیشتر در سیستم‌هایی است که به آنها اجازه می‌دهد بازار و اخبار مالی را بصورت لحظه‌ای رصد کنند.

مزایا و معایب بالا برخی از ملاحظات کلیدی را مطرح می‌کند که باید هنگام تعیین اینکه آیا استفاده از استراتژی معاملاتی روزانه متناسب با شخصیت و سبک زندگی شما است یا خیر، در نظر بگیرید.

ارزهایی که بالاترین میزان نقدینگی را در معاملات روزانه دارند

بازار ارز بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین بازار مالی در جهان است، بنابراین موقعیت‌های معاملاتی فراوانی را برای معامله‌گران روزانه فراهم می‌کند. ارزهای اصلی (Major) که بیشترین حجم معاملات بازار فارکس را در اختیار دارند، عبارتند از: دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار استرالیا، فرانک سوئیس و دلار کانادا. دلار نیوزلند نیز در بین سفته بازان ارز بسیار محبوب است.

نمودار دایره‌ای (Pie Chart) زیر که بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) در آوریل 2010 گردآوری شده، توزیع نسبی هر ارز اصلی را بر حسب گردش مالی (حجم معاملات) هر ارز به نسبت درصدی از کل گردش مالی نمایش می‌دهد. نکته قابل توجهی که واقعاً در این تصویر متمایز می‌شود این است که دلار و یورو چقدر از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین جفت ارز EURUSD، یکی از نقدشونده‌ترین جفت ارزها در معاملات روزانه محسوب می‌شوند.

نکاتی که باید قبل از شروع معاملات روزانه بدانید!

توزیع ارزها در بازار فارکس بر اساس حجم معاملات

 

شکل 1: نمودار دایره‌ای که حجم معاملات عمده را به صورت درصد تا آوریل 2010 بر اساس داده‌های ارائه شده توسط بانک تسویه بین المللی نمایش می‌دهد. توجه داشته باشید که مجموع درصدهای نشان داده شده به 200 درصد می‌رسد چرا که هر تراکنش فارکس شامل دو ارز است.

نه تنها معامله‌گران روزانه به دنبال ارزهایی هستند که نوسان زیادی دارند، بلکه می‌خواهند فعال‌ترین جفت ارز را نیز انتخاب کنند چرا که تمام معاملات در بازار فارکس به صورت جفت انجام می‌شود. اساساً از آنجایی که معامله‌گران روزانه تمایل دارند معاملات زیادی را انجام دهند، به حداقل رساندن هزینه‌های تراکنش آنها معمولاً برای موفقیت استراتژی آنها بسیار مهم است. در نتیجه، معامله‌گران روزانه بطور کلی می‌خواهند در نقدشونده‌ترین جفت ارزهای فارکس معامله کنند، چرا که اسپرد معاملات معمولاً کم‌تر بوده و حضور بازارسازان بیشتر بدین معنی است که گپ‌های قیمتی بالقوه و لغزش سفارش معمولاً کمتر رخ می‌دهد.

جدول زیر ابتدا نقدشونده‌ترین جفت ارزهای مرتبط با دلار آمریکا را فهرست می‌کند که معمولاً به عنوان “ارزهای اصلی (Major)” شناخته می‌شوند. اکثر معامله‌گران روزانه تمایل دارند فعالیت‌های معاملاتی خود را به این هفت جفت ارز محدود کنند. در پایین جفت ارزهای اصلی، همچنین کراس‌های اصلی (Cross) فهرست شده‌اند که معامله‌گران گاهی اوقات می‌توانند نقدینگی کافی برای معامله در آن‌ها را پیدا کنند.

جدول 1: نقدشونده‌ترین جفت ارزهای معامله شده در بازار فارکس را نشان می‌دهد که برای معامله‌گران روزانه فارکس مناسب‌ترین هستند.

نکاتی که باید قبل از شروع معاملات روزانه بدانید!

معامله‌‌گری روزانه، زمانی قلمرو انحصاری موسسات مالی بزرگ و معامله‌گران حرفه‌ای بود، اما از طریق معاملات آنلاین فارکس برای سفته‌بازان با هر اندازه‌ای در دسترس قرار گرفته است. یکی از نکات مهم در انتخاب بروکر برای معاملات روزانه، شهرت و اعتبار آنها است.

یکی از معیارهایی که باید در انتخاب بروکر در نظر گرفت این است که کارگزار مورد نظر توسط یک آژانس تنظیم کننده معتبر مانند مرجع هدایت مالی (FCA) در انگلستان و CySEC در اتحادیه اروپا نظارت شود. انجمن ملی معاملات آتی (NFA یا National Futures Association) بر بروکرهایی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند، نظارت می‌کند.

نکته مهم بعدی امنیت است. در حالت ایده‌آل، بروکری که انتخاب می‌کنید باید دارای رمزگذاری امن SSL برای دریافت و انتقال اطلاعات مالی شخصی شما باشد. کارگزاری که اطلاعات معامله‌گر را رمزگذاری نکند، اطلاعات وی را در معرض ریسک سرقت داده‌ها قرار می‌دهد.

معیار بعدی در لیست ما کمیسیون و هزینه انجام معاملات برای یک معامله‌‌گر روزانه است. به طور معمول، بروکرهای آنلاین فارکس کمیسیون خود را از اسپرد (Spread: اختلاف بین قیمت خرید و فروش) دریافت می‌کنند، بنابراین هرچه اسپردها بر روی جفت ارز کمتر باشد، معاملات روزانه مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. در مورد کمیسیون به ازای هر معامله، این هزینه‌ها بسته به میزان فعال بودن حساب معاملاتی معامله‌گر می‌تواند افزایش یابد.

علاوه بر ملاحظات فوق، پلتفرم معاملاتی کارگزار باید برای مشاهده و کاربری آسان باشد، چرا که معاملات روزانه مستلزم تصمیم‌گیری سریع هستند. همچنین، هنگام انتخاب بروکر برای معاملات روزانه، انواع حساب‌های بروکر و خدمات مشتری باید در نظر گرفته شود.

چطور از معامله‌گری روزانه سود کنیم؟

پاسخ به این سوال واقعاً به معامله‌گر و روشی که وی برنامه معاملاتی خود را اجرا می‌کند، بستگی دارد. بسیاری از معامله‌گران روزانه هنگام معامله بسیار فعال هستند و در برخی موارد اغلب در عرض چند ثانیه معاملات را باز کرده و و از آن خارج می‌شوند. برخی دیگر از معامله‌گران روزانه، سفارش‌های شرطی (pending) خود را در سطح مشخصی از یک جفت ارز قرار می‌دهند، و سپس معامله را در همان روز می‌بندند.

در حالی که می‌توان سودهای هنگفتی در بازار فارکس به دست آورد، اما هرگز نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که این مبالغ هنگفت می‌تواند در عرض چند ثانیه در یک بازار پرتلاطم به ضرر تبدیل شوند. شرایط موجود در بازار فارکس می‌تواند به سرعت از یک محیط معاملاتی آرام به محیطی بسیار پر تلاطم تبدیل شود. دانستن زمان خروج مناسب از معامله می‌تواند برای هر معامله‌گر، چالش برانگیز باشد.

اساساً کسب درآمد در معاملات روزانه کاملاً به کیفیت برنامه معاملاتی یک معامله‌گر، نحوه اجرای آن و نظم و انضباط معامله‌گر در پایبندی به قوانین بستگی دارد. معاملات روزانه زمانی چالش برانگیزتر می‌شود که یک معامله‌گر هر روز صبح بدون آمادگی وارد بازار شود.

نکاتی که باید قبل از شروع معاملات روزانه (Day Trading) بدانید!

برخی از استراتژی‌های محبوب معامله‌گری روزانه در بازار فارکس

در حالی که بسیاری از معامله‌گران روزانه معاملات خود را در یک جفت ارز فارکس باز می‌کنند و به محض سودآوری از آن خارج می‌شوند، یکی دیگر از استراتژی‌های معاملاتی محبوب معاملات روزانه شامل پوشش ریسک (Hedging) می‌شود. در یک استراتژی پوشش ریسک، یک معامله‌گر معامله‌ای را باز می‌کند که معامله اصلی را در همان جفت ارز پوشش دهد، یا معامله‌ای را انجام می‌دهد که ریسک را در یک جفت ارز که با آن همبستگی (Correlation) دارد، کاهش دهد و یا با استفاده از معاملات آپشن، معامله را پوشش می‌دهد.

اولین نوع از معامله پوشش ریسک این است که معامله‌گر در یک جفت ارز خاص، معامله‌ای مخالف معامله اول داشته باشد. این استراتژی فقط از طریق یک حساب بروکری که در ایالات متحده مستقر نباشد، قابل اجرا است. قانون اوراق بهادار ایالات متحده، داشتن دو موقعیت خلاف جهت یکدیگر در یک حساب را ممنوع کرده است.

نوع دوم مثال معاملات پوشش ریسک این است که معامله‌گر در یک جفت ارز با همبستگی بالا معامله مخالفی را باز می‌کند. معامله جفت ارز دوم در حالت ایده‌آل، معکوس معامله اول حرکت می‌کند.

استراتژی سوم شامل استفاده از آپشن‌های ارزی به منظور پوشش ریسک معامله است. این استراتژی راه‌های مختلفی را برای پوشش ریسک در برابر معامله جفت ارز اصلی ارائه می‌دهد.

پس از ایجاد، می‌توان با لیکوئید کردن اجزای جداگانه آن یا “خارج شدن” از موقعیت، این پوشش را از بین برد. در حالت ایده‌آل پوزیشن سودده، پوزیشن زیان‌ده را پوشش می‌دهد. با این وجود، حتی اگر هج اولیه یک معامله زیان‌ده باشد، اگر معامله‌گر به روش درست از آن خارج شود، موقعیت می‌تواند با کسب سود نقد شود.

یکی دیگر از استراتژی‌های معاملاتی بسیار کوتاه‌مدت روزانه به نام اسکالپینگ (Scalping) شناخته می‌شود. در این نوع معامله، تریدر اغلب به سرعت در عرض چند ثانیه وارد بازار شده و از آن خارج می‌شود و هدف وی سود چند پیپی است.

طراحی سیستم‌های معاملاتی روزانه موفق

توسعه یک سیستم معاملاتی روزانه تا حد زیادی به پیشینه تحلیل معامله‌گر بستگی دارد. تحلیل‌گران تکنیکال عموماً از نمودار و سطوح عرضه (Supply) و تقاضا (Demand) برای تعیین نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند. معامله‌گران روزانه تکنیکال بر تعدادی اندیکاتور و سیگنال تکیه می‌کنند که به آنها هشدار می‌دهد که چه زمانی باید وارد معامله شوند یا از آن خارج شوند. این سیگنال‌ها شامل اسیلاتورها (oscillators)، اندیکاتورهای مومنتوم (Momentum) و در برخی موارد حجم معاملات (Volume) و همچنین سطوح حمایت (Support) و مقاومت (Resistance) می‌شوند.

حال بیایید ببینیم برای استفاده از تکنیک معامله‌گری روزانه باید به چه چیزهایی توجه کنیم. در اینجا گزینه‌هایی که برای معامله روزانه در اختیار دارید آورده شده است:

۱- معامله بر اساس روند (Trend trading): شما می‌توانید هنگامی که قیمت با برخورد به خط حمایت شروع به افزایش می‌کند و یا با برخورد به مقاومت کاهش می‌یابد، معامله خود را باز کنید. این کار باعث افزایش احتمال موفقیت شما می‌گردد. در آنالیز از چند تایم‌فریم استفاده کنید (تایم فریم خود را بین ۳۰ دقیقه تا روزانه انتخاب کنید)، از اندیکاتورها و اسیلاتورها همینطور ابزارهای گرافیکی مانند فیبوناچی استفاده کنید. ترسیم خطوط روند را فراموش نکنید. این ساده‌ترین مرحله است اما حتما باید انجام شود. موارد ذکر شده به شما کمک می‌کند تا لحظه از سرگیری و ادامه روند بعد از اصلاح را پیدا کرده و بتوانید در یک معامله کوتاه‌مدت سود کسب کنید.

✔️  بیشتر بخوانید:  معامله گری روند یا ترند تریدینگ چیست و چگونه در طول یک روند معامله کنیم؟

۲- معامله خلاف جهت روند (Counter trend trading): هنگامی که می‌خواهید به صورت روزانه معامله کنید، قیمت‌ها همیشه در جهت روند حرکت نمی‌کنند. جدا از اینکه می‌توان در انتظار فرصت معامله در جهت روند بود، می‌توان بر اساس اصلاحات قیمتی نیز معامله کرد. الگوهای کندل استیکی معکوس‌شونده، اسیلاتورها و ابزارهای تکنیکالی را پیدا کنید که به شما برای پیدا کردن مقاومت/حمایت کمک کنند و و از این میان، آنهایی را که واقعا مهم هستند انتخاب کنید.

۳- معامله بر اساس بریک اوت (Breakout trading): اگر قصد استفاده از این روش را دارید، باید روی مهم‌ترین سطوح قیمتی (حمایت/ مقاومت) تمرکز کرده و زمانی که قیمت این سطوح را شکست، معامله را باز کنید. آگاهی از خطوط مقاومت و حمایت از شروط اساسی برای این نوع معامله است. علاوه‌براین شما باید بتوانید یک بریک اوت (شکست) واقعی را از یک بریک اوت فالس (کاذب) تشخیص دهید. همچنین از آنجایی که بریک اوت‌های رخ‌داده در تایم میان‌روز (Intraday) عموما با اخبار در ارتباط هستند، شما باید از چشم‌انداز فاندامنتال آگاه باشید و تقویم اقتصادی را رصد کنید.

توجه کنید که هر رویکرد معاملاتی نیاز به انضباط در مدیریت ریسک دارد. البته مبانی مدیریت ریسک در هر مورد متفاوت است به عنوان مثال معامله بر اساس شکست سطوح نیاز به حد ضرر نزدیک و ریوارد به ریسک بالا دارد.

اندیکاتورهای تکنیکال و ابزارهای زیادی برای معامله‌گری روزانه وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. ATR یکی از این اندیکاتورهاست که به شما مقدار کلی حرکت قیمت‌ها را در هر تایم فریم نشان داده و به شما در مورد افزایش نوسانات هشدار می‌دهد.

میانگین‌های متحرک به خوبی می‌توانند حمایت‌ها و مقاومت‌های پویا را به شما نشان دهند. (میانگین‌های ساده ۲۰۰، ۱۰۰ و ۵۰ کندلی بیشترین کاربرد را دارند.) نقاط پیوت (Pivot points) و سطوح فیبوناچی به شما کمک می‌کند که معاملات خود را در قیمت مناسب باز کنید.

در مجموع توسعه یک سیستم معاملاتی روزانه تکنیکال شامل انتخاب مرتبط‌ترین سیگنال‌ها و اقدام در زمانی است که این اندیکاتورها با معیارهای معامله‌گر برای باز یا بستن یک معامله مطابقت داشته باشند.

از سوی دیگر، معامله‌گران روزانه بنیادی (Fundamental) عموماً به انتشار داده‌های اقتصادی که در تقویم اقتصادی یک کشور وجود دارد، توجه می‌کنند. اخبار مهم مانند تولید ناخالص داخلی (GDP)، آمار اشتغال یا اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی یک کشور می‌تواند تلاطم در یک جفت ارز را افزایش داده و بدین صورت محیط معاملاتی مناسبی را برای معامله‌گران روزانه فراهم می‌کند.

استفاده از سیگنال‌های معاملاتی روزانه

آگاهی از زمان باز کردن یا بستن معاملات، مهمترین نکته برای یک معامله‌گر روزانه یا به طور کلی برای هر معامله‌گر است. یک معامله‌گر روزانه فارکس امیدوار است با دنبال کردن سیگنال‌های ارائه شده توسط استراتژی معاملاتی خود که از شرایط بازار در طول روز معاملاتی ایجاد می‌شود، در بازار سود کسب کند.

محدوده اشباع خرید (overbought) و اشباع فروش (Oversold) در یک اسیلاتور نمونه ساده‌ای از سیگنال معاملاتی روزانه تکنیکال است که می‌توان از آن بهره برد. هنگامی که یک جفت ارز به شرایط اشباع فروش می‌رسد، واکنش رایج بازار معمولاً یک رالی اصلاحی است. با استفاده از این سیگنال، معامله‌گر یک موقعیت خرید را در جفت ارزی که در سطح اشباع فروش قرار دارد، باز می‌کند در حالی که انتظار دارد از اصلاح وضعیت اشباع فروش سود کند. برای شرایط اشباع خرید، عکس این قضیه صادق است.

با این وجود، باید توجه داشت که صرفاً به دلیل اینکه یک جفت ارز در شرایط اشباع فروش قرار دارد، لزوماً به این معنی نیست که قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. بسته به شرایط اقتصادی و ژئوپلیتیکی، شرایط اشباع فروش ممکن است برای مدتی باقی بماند و قیمت در یک دوره طولانی به افت خود ادامه دهد.

سایر سیگنال‌های معاملاتی روزانه شامل بازه‌های قیمتی می‌شود که در آن جفت ارز در جلسات معاملاتی مختلف مانند جلسه معاملاتی آسیا، اروپا یا آمریکا، باز و بسته می‌شود. انتشارهای داده‌های اقتصادی بنیادی نیز می‌توانند بعنوان سیگنال‌های معاملاتی روزانه در نظر گرفته شوند، زیرا نتایج مثبت یا ناامیدکننده اخبار معمولاً بازار جفت ارزها را را به حرکت در می‌آورد.

چند نکته دیگر:

۱- بازارهایی با نقدینگی بالا را انتخاب کنید. جفت ارزهای اصلی می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند.

۲- هرگز با عجله وارد یک معامله نشوید یا تنها با استناد به یک دلیل وارد معامله نشوید. همیشه فرصت زیادی برای پول درآوردن وجود دارند؛ پس اجازه ندهید «ترس عقب‌ماندن از روند و دیگران (FOMO)» بر شما غلبه کند.

۳- این واقعیت را در خاطر داشته باشید که هیچ روزی مانند روز قبل نیست. به یاد داشته باشید که رفتار بازار ممکن است در روزهای تعطیلی بعضی بانک‌ها متفاوت باشد. عصر جمعه زمان خوبی برای باز کردن معامله نیست. اگرچه جلسات معاملاتی در بازار فارکس چندان قابل مشاهده نیست اما بسیار از ارزها زمانی که بازارهای یک منطقه خاص فعال (شروع سشن) می‌شوند، حرکت بیشتری پیدا می‌کنند.

۴- وقتی دامنه نوسانات یک دارایی به طور مداوم کم است (قیمت‌ها در طول روز از ۳۰ پیپ بیشتر حرکت نمی‌کنند)، یک دارایی دیگر را برای معامله انتخاب کنید.

۵- انتظارات معقولانه داشته باشید. شما نمی‌توانید در یک روز به اندازه یک ماه سود کسب کنید. پس حتی به این موضوع فکر هم نکنید.

۶- استراتژی معاملاتی خود را مشخص کرده و یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید. ریسک خود را مدیریت کنید و هرگز به معاملات زیان‌ده خود اجازه رشد ندهید.

۷- به اخبار توجه کنید. به یاد داشته باشید که معامله پیش یا پس از انتشار اخبار مهم بسیار خطرناک است زیرا ممکن است بازار رفتار بی قاعده‌ای از خود بروز بدهد. معامله بر اساس اخبار نیاز به تجربه و استراتژی‌های خاص دارد.

اکثر معامله‌گران خرد در فارکس به صورت روزانه معامله می‌کنند. این سبک، احتمالا طبیعی‌ترین سبک برای مبتدیان است. استراتژی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و توصیه‌های این مقاله را به یاد بسپارید.

چگونه می‌توان با مشکلات معامله‌گری روزانه مقابله کرد؟

به معامله‌‌گری روزانه مانند ساختن خانه نگاه کنید. مهم‌ترین مؤلفه برای ساختن یک خانه مناسب، فونداسیون محکم است که در دنیای معامله‌گری به این فونداسیون، یادگیری مبانی بازارهای مالی می‌گویند. در بازارهای مالی اگر آماده یادگیری نباشید، به عنوان یک معامله‌گر روزانه محکوم به شکست هستید. حتی با تجربه‌ترین افراد نیز به طور مداوم در حال یادگیری هستند. هر زمان که احساس کنید همه‌ چیز را می‌دانید، مطمئناً بازار با چند معامله زیان‌ده، نیاز به یادگیری مداوم را به شما یادآوری خواهد کرد. این اتفاق دو نکته بسیار مهم را به ما نشان می‌دهد.

  • اولین مورد این‌ است که در همه حال به بازارها احترام بگذارید. هرچقدر در مورد ارتباط متقابل اجزای بازار بیاموزید، باز هم پیش‌بینی ماهیت حرکات قیمت در بازار فوق‌العاده دشوار است. در حقیقت، این تصور که هیچکس توانایی پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار را ندارد، تصوری دور از ذهن نیست.
  • دومین مورد همانطور که پیش‌تر ذکر شد، ضرورت آموزش مداوم است. عمده تمرکز معامله‌گر روزانه باید بر روی آموزش باشد، نه کسب سود. این موضوع شاید برای کسانی که با هدف ثروتمند شدن پا به دنیای پرخطر معامله‌گری در بازارهای مالی گذاشته‌اند، کمی غیرمنتظره به نظر برسد. اما بیایید این‌طور فکر کنیم که سود معامله‌‌گری روزانه، حاصل یک آموزش جامع و درک بازارهای مالی است. بنابراین هدف، کسب سود نیست، بلکه درک پیچیدگی‌های بازار است تا بتوان قیمت‌ها را با دقت بیشتری پیش‌بینی کرد. معامله‌گران رده بالا هرگز ۱۰۰ درصد معاملات خود را با موفقیت پشت سر نمی‌گذارند. برعکس نسبت موفقیت/شکست ۶۰، ۷۰ یا ۷۵ درصد در معاملات، طبق استانداردها خارق‌العاده تلقی می‌شود. بدون آموزش شما در هنگام خرید و فروش، صرفاً در حال شلیک‌های بی‌هدف و قمارگونه هستید. اما با آموزش می‌توانید روند تصمیم‌گیری خود را بهبود داده و همواره در در راستای بهتر شدن تلاش کنید.

✔️  بیشتر بخوانید: احتمالات در معامله گری؛ شانس موفقیت هر معامله چقدر است؟

چه چیزهایی را در مورد معامله گری روزانه باید بدانید؟

اول از همه باید بدانید که برای بدست آوردن پاداش، باید ریسک کنید، به عبارتی نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود. اما مسیر معاملاتی شما باید مبتنی بر تحقیق و منطق باشد. برای توسعه استراتژی‌های معاملاتی خود از تمام منابع موجود مانند شاخص‌های اقتصادی (Economic Indicator)، گزارشات شرکت‌های سهامی، صورت‌های مالی، پویایی بازار، نمودارها، روندها و خلاصه از تمام ابزارهایی که می‌توانید، استفاده کنید. معامله‌گری روزانه بدون وجود نوسانات سود چندانی ندارد. از طرفی هیچکس نمی‌خواهد تلاطم، در زندگی شخصی و روابط شخصی‌اش به یک واقعیت روزانه تبدیل شود، چرا که می‌تواند از نظر احساسی، نابودکننده باشد. با این‌حال، معامله‌گری روزانه قطعاً بدون تلاطم بازار هیچ معنایی ندارد. بدون افزایش و کاهش قیمت‌ها، شما نمی‌توانید ابزارهای مالی را در کف خریده و در سقف بفروشید یا نمی‌توانید روندهای صعودی (Bullish) یا نزولی (Bearish) را با استفاده از تحلیل‌های مالی پیش‌بینی کنید.

استفاده از مارجین (Margin) و لوریج، در انواع استراتژی‌های معامله‌‌گری، معمول و مرسوم است. اگرچه لوریج هنگامی که بازار به نفع شما حرکت می‌کند، می‌تواند مفید باشد، اما وقتی بازارها علیه شما حرکت می‌کنند، نه‌تنها کمکی نخواهد کرد، بلکه به آسانی حساب شما را نابود یا به اصطلاح کال مارجین (Margin Call) می‌کند. با استفاده از لوریج در معاملات، شما قدرت خرید هر دلار خود را چند برابر می‌کنید، از طرف دیگر استفاده از لوریج می‌تواند ضررهای شما را نیز بزرگ‌تر کند. این موضوع در بازارهای متلاطم می‌تواند بسیار خطرناک باشد. می‌توان گفت معامله با لوریج بالا در بازارهای خیلی متلاطم مثل بازار سهام یا رمزارزها می‌تواند به سادگی پول شما را کاملا نابود کند، اما بکار بردن آن در بازار فارکس به علت ماهیت کم نوسان‌تر آن، پتانسیل زیان‌دهی کمتری دارد و در صورتی‌که مدیریت سرمایه بدرستی اجرا شود، سودهای شما را چندین برابر می‌کند. از آنجایی‌که برای معامله‌گری روزانه نیاز به ابزارهای معاملاتی پرنوسان‌تر داریم، بهتر است سهام‌های کوچک را به جای سهام‌های بزرگ معامله کنید، چراکه این سهام‌ها نوسانات بیشتری دارند.

در مواردی ممکن است تصمیم بگیرید بیش از یک روز معامله خاصی را باز نگه دارید. در این‌ صورت، شما دیگر یک معامله‌گر روزانه نیستید، بلکه به یک معامله‌گر سویینگ تبدیل شده‌اید. با باز نگه‌داشتن معامله برای مدت طولانی‌تر، انتظار دارید در بلندمدت به سود بهتری نسبت به نوسانات کوتاه‌مدت برسید. این کار نوعی سرمایه‌گذاری است، اما از‌ آنجا که تایم‌فریم بسیار کوتاهی را در بر می‌گیرد به آن معامله‌گری می‌گویند. رویکردهای خرید و نگهداری (Buy and Hold) برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند، نه معامله‌‌گری. هنگام خرید و نگهداری یک دارایی برای سودهای آتی، باید آماده‌ باشید تا نوسانات کوتاه‌مدت بازار را تحمل کنید. اکثر حساب‌های بازنشستگی (Retirement Accounts) بر اساس همین رویکرد خرید و نگهداری هستند. درنتیجه، سرمایه‌گذاری به عنوان یک فعالیت منفعلانه (Passive) تلقی می‌شود و معامله‌گری عموماً به عنوان یک فعالیت فعالانه (Active) در نظر گرفته می‌شود.

سخن پایانی

تبدیل شدن به یک معامله‌گر روزانه ممکن است در نگاه اول جذاب به نظر برسد، اما یک معامله‌گر تازه‌کار باید به خوبی آنچه که به عنوان یک معامله‌گر روزانه باید انجام دهد را بررسی کند. همچنین این دسته از معامله‌گران باید احتمال موفقیت و اینکه آیا معاملات روزانه مناسب سبک زندگی مورد نظر آنها است یا خیر را ارزیابی کنند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی