سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

معامله ارزها بر اساس اخبار یا استراتژی ترید با خبر

معامله ارزها در زمان‌های عادی بازار معمولا ریسک حساب شده‌ای را در بر دارد اما استراتژی ترید با خبر یا معامله در زمان رویدادهای خبری بزرگ می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به همین خاطر، بسیاری از معامله‌گران محافظه‌کار ترجیح می‌دهند معاملات خود را در بازه زمانی قبل و بعد از رویدادها و انتشار آمار مهم اقتصادی، بسته نگه دارند و یا مدیریت کنند.

اما با این حال بعضی معامله‌گران فارکس از استراتژی‌هایی بهره می‌برند تا به وسیله آن‌ها بتوانند از نوسانات زیادی که اغلب هنگام انتشار اخبار مهم رخ می‌دهند، سود کنند. این افراد معمولا رویدادهای بازار را زیر نظر دارند و سعی می‌کنند در کنار رعابت کردن انظباط در معامله‌گری‌شان، سریعا به رویداد‌ها واکنش نشان دهند تا بتوانند معاملات‌شان به نحو احسن باز کنند یا ببندند.

در بخش‌های بعدی این مقاله مفاهیم اصلی مربوط به معامله بر اساس اخبار را عنوان کرده و برخی استراتژی‌های معاملاتی معروف را که برای استفاده از حرکت‌های بازار در زمان انتشار اخبار اقتصادی، مورد استفاده قرار می‌گیرند را، معرفی می‌کنیم.

معامله در فارکس بر اساس اخبار: درک اجماع بازار

یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که هنگام صحبت در مورد معامله بر اساس اخبار در فارکس باید به آن توجه کنید، اجماع بازار است. به بیان ساده، اجماع بازار یعنی این که میانگین انتظار تحلیلگران مالی و فعالان بازار از یک گزارش خاص اقتصادی چیست؟

برخی از حوادث تکان دهنده مانند بلایای طبیعی بزرگ یا ترورهای سیاسی قطعا می‌تواند برای فعالان بازار غافلگیرکننده باشد. با این حال، زمان‌بندی و حتی نتیجه تقریبی اکثر رویدادهای خبرساز بازار را می‌توان از قبل با دقتی مناسب در پیش‌بینی‌های اقتصادی افراد خبره و سازمان‌های نظرسنجی حرفه‌ای مشاهده کرد.

تحلیل‌گران بازار ارز ممکن است از مدل‌های مالی، تحقیقات شخصی خود، گزارش‌های اطمینان مصرف‌کننده و سایر روش‌هایی که در دسترس دارند استفاده کنند تا در مورد نتیجه احتمالی مورد انتظار از  یک داده‌ی اقتصادی مهم به یک نظر جامع برسند. سپس تحلیل‌گران نظرات خود را بیان کرده و در نهایت یک اجماع در بازار شکل می‌گیرد که به‌عنوان استانداردی در مقابل داده واقعی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

اگر داده واقعی منتشر شده بهتر از اجماع نظر خبرگان باشد، احتمالا بازار واکنش مثبت نشان می‌دهد و اگر نتیجه بدتر باشد، بازار ناامید شده و واکنش منفی نشان خواهد داد. همچنین در صورتی که داده‌های واقعی مطابق با پیش‌بینی‌ها باشد،بازار واکنشی به انتشار این داده نشان نمی‌دهد.

توضیحی در مورد «شایعه را بخر، خبر را بفروش»

 

شاید یکی از رایج‌ترین توصیه‌هایی که توسط افراد با تجربه می‌شود این است که «شایعه را بخر، خبر را بفروش» یا به طول خلاصه‌تر «واقعیت را بفروش»

اگرچه این گفته در اصل مربوط به بازار سهام است اما به نظر می‌رسد می‌توان آن را به راحتی در سایر بازارهای مالی از جمله فارکس نیز به کار برد. البته باید توجه داشت در بازار جفت ارزها می‌توان از ترفند «شایعه را بفروش، خبر را بخر» نیز استفاده کرد چرا که این بازار یک بازار دو طرفه است.

در هر صورت، اصل این توصیه مبتنی بر این مشاهده است که بازارها اغلب به دلیل شایعات و پیش‌بینی‌ها در مورد نتیجه واقعی یک رویداد (پیش از رخ‌ دادن آن)، حرکت می‌کنند. معامله‌گران در موسسات مالی بزرگ و صندوق‌های سرمایه‌گذاری غالبا بر اساس این منابع اطلاعاتی معاملات خود را انجام داده و اغلب در مورد آنچه که خود یا اقتصاددانان انتظار دارند، با یکدیگر صحبت می‌کنند.

پس از انتشار داده‌ها، معامله‌گران و بازارگردانان Market Maker بلافاصله داده‌های واقعی را با اجماع بازار مقایسه کرده و بسته به مطلوب یا نامطلوب بودن نتیجه، نرخ ارز را دوباره ارزیابی می‌کنند. علاوه‌ بر این، انتشار اخبار تاثیری مستقیم بر پوزیشن‌هادارد. زیرا آن دسته از بازیگران بزرگ بازار که پیش از رویداد خبر بر اساس شایعات وارد معامله شده‌اند، پس از اینکه نتیجه واقعی منتشر شد، اقدام به بستن معاملات می‌کنند. این اقدام می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر حرکت قیمت پس از انتشار اخبار داشته باشد.

به عنوان مثال، تصور کنیدمدیر صندوقی شایعه‌ای شنیده باشد که اگر مطابق انتظارات، آمار اشتعال غیر کشاورزی (NFP) خوب اعلام شود، بانک مرکزی در جلسه FOMC…. احتمالا نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

بنابراین ممکن است این شخص پیش از فرا رسیدن زمان انتشار آمار اشتغال غیرکشاورزی، دلار را در برابر یورو خریداری کند چرا که انتظار می‌رود در اثر انتشار آمارهای قوی و بالا رفتن احتمال برای افزایش نرخ بهره توسط FOMC، قیمت EUR/USD کاهش پیدا کند. حال در صورتی که آمار منتشر شده بهتر از پیش‌بینی‌ها باشد، این مدیر هرگونه افت بعدی در نرخ EUR/USD را به عنوان فرصتی برای بستن معامله خود می‌داند؛ چرا که انتظار دارد آمار خوب NFP و احتمال افزایش نرخ بهره توسط FOMC، قمیت جفت ارز EURUSD کاهش یابد.

در صورتی که تعداد زیادی از بازیگران بزرگ بازار به این صورت معامله کنند، ممکن است بازار مدتی پس از انتشار اخبار، ناگهان خلاف انتظار حرکت کند. بدین ترتیب که قیمت ابتدا طبق انتظارات به سمت پایین برود ولی به محض شروع فرایند سیوسود Take Profit، ناگهان قیمت رو به بالا رفته و  حتی از قیمت زمان انتشار داده هم فراتر برود.

 

در زمان انتشار خبر، چه زمانی می‌توان حجم معامله را کاهش داد، معامله را نگه داشت، معامله را تغییر داد و یا کلا معامله را بست؟

اگرچه معامله‌ در زمان رویدادهای مهم می‌تواند بخش مهمی از استراتژی یک معامله‌گر فاندامنتال باشد، اما اکثر معامله‌گران تکنیکال پیش از وقوع این رویدادها پوزیشن‌های خود را می‌بندند.

شاید به نظر برسد کار این تحلیل‌گران، برای دوری از نوسانات شدید قیمت در حین انتشار اخبار منطقی به نظر برسد، اما دلیل اصلی آنها به یکی از اصول مهم تحلیل تکنیکال باز می‌گردد. اصلی که در آن گفته می‌شود «همه چیز در قیمت خلاصه می‌شود.»

معامله‌گران تکنیکال فکر می‌کنند که پس از انتشار اخبار، اطلاعات هنوز در دسترس تمام افراد قرار نگرفته و هنوز همه چیز در قیمت خلاصه نشده است. بنابراین یکی از اصول مهم تحلیل تکنیکال موقتا از کار می‌افتد. پس از گذشت زمان، تمام افراد از اطلاعات آگاه شده و قیمت به روند صحیح خود باز می‌گردد.

حتی بعضی معامله‌گران فاندامنتال نیز که بودجه کافی برای تحمل حرکات غالبا ناخوشایند بازار فارکس را ندارند، ممکن است در زمان انتشار داده‌های مهم یا سایر اخبار محتاطانه‌تر عمل کنند. چرا که در زمان انتشار اخبار مهم، اسپردها افزایش پیدا کرده و اسلیپیج (Slippage) در سفارشات اتفاق می‌افتد که منجر به افزایش هزینه معاملات می‌شود. این حقیقت باعث تفاوت بین تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال می‌شود.

همچنین به دلیل احتمال نوسانات شدید بازار در زمان انتشار اخبار مهم،بعضی از معامله‌گرانی که تمایل دارند معاملات خود را باز نگه دارند، در عوض حجم معاملات‌شان را کاهش می‌دهند.

بعلاوه قیمت و نوسانات ضمنی اختیارات معامله که برای چنین رویدادهای پرریسکی ایجاد شده‌اند، به طور کلی افزایش می‌یابند، زیرا احتمال به سود رسیدن و نقد شدن این اختیارات معامله در جریان رویداد افزایش پیدا می‌کند. بیشتر معامله‌گران ترجیح می‌دهند اختیارات معامله‌ای داشته باشند که دارای پتانسیل نزولی محدود نسبت به انتشار یک خبر مهم باشد تا ریسک اسلیپیج از روی حد ضرر را پوشش دهد.

ابزارهای استراتژی ترید با خبر

شاید یکی از مهم‌ترین ابزارهای معامله بر اساس اخبار در فارکس، تقویم اقتصادی فارکس برای ارزهای مختللف باشد. بیشتر بروکرهای آنلاین فارکس چنین تقویمی دارند همچنین وب‌سایت‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند که این تقویم ها را تهیه و منتشر می‌کنند.

یک تقویم اقتصادی مناسب معمولا تمام رویدادهای مربوطه را که در هر روز معاملاتی برای ارزهای مختلف پیش می‌آید، در کنار اهمیت و اولویت، زمان انتشار، پیش‌بینی و اجماع بازار و  همچنین داده‌های قبلی ذکر می‌کنند (گردآوری می‌کند). بعلاوه پس از انتشار داده‌ها، داده‌های جدید به سرعت نشان داده می‌شوند.

یکی دیگر از ابزارهای اصلی برای معامله بر اساس اخبار، دسترسی به یک سایت خبری معتبر است که به سرعت اخبار مربوط به ارزها و نتایج داده‌های عمده (مهم) و اطلاعات اقتصادی را منتشر کند. همچنین تحلیل‌های لازم برای تعیین جهت کلی بازار را ارائه دهد. برای معامله بر اساس اخبار، سرعت در انتشار اخبار و همچنین دقت تحلیل از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند نتایج معاملات شما را بهبود بخشد.

مهم‌ترین رویدادهای فارکس

حساس‌ترین و مهم‌ترین رویدادهایی که نرخ ارز را تحت تاثیر قرار داده و باعث می‌شوند معامله‌گران فارکس بیشترین معامله را انجام دهند، موارد زیر هستند:

تصمیمات نرخ بهره ( Interest Rate Decisions)

به طور کلی، تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی بیشترین نوسان را در جفت‌ ارزها ایجاد می‌کند به ویژه زمانی که افزایش یا کاهش نرخ بهره غیر منتظره باشد.

داده‌های تورمی(Inflation Data)

سطح قیمت کالاها در یک کشور و اینکه قیمت‌ها در حال افزایش هستند و یا در محدوده‌ای باقی می‌مانند می‌تواند به طور قابل توجهی بر سیاست‌های پولی بانک مرکزی تاثیر بگذارد.

داده‌های مشاغل کلیدی

 نرخ بیکاری (Unemployment rates) و میزان افرادی که از مزایای بیکاری بهره‌مند می‌شوند، سلامت اقتصادی کشور را مشخص می‌کنند. آمار اشتغال غیر کشاورزی (NFP) در ایالات متحده یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های اقتصادی از این نوع است و می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بازار داشته باشد.

داده‌های اولیه تولید ناخالص داخلی(Preliminary GDP Data)

تولید ناخالص داخلی یک کشور یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای تشخیص سلامت اقتصاد آن کشور است.

آمار تراز تجاری و حساب جاری(Trade Balance و Current Account)

 تغییرات در تعادل میان واردات و صادرات یک کشور تاثیر قابل توجهی روی ارز آن کشور دارد.

انتخابات ملی(National Elections)

جو سیاسی یک کشور تاثیر مهمی بر واحد پول کشور دارد به خصوص اگر در اثر انتخاب یک حزب، تغییرات اقتصادی عمده رخ دهد.

همه‌پرسی(Relevant Referendum Votes)

همه‌پرسی در مورد موضوعات مهم ملی مانند ترک یا پیوستن به یک بلوک اقتصادی بر واحد پولی آن کشور تاثیر زیاد می‌گذارد.

تاثیر اخبار در بازار فارکس (نمونه اشتغال غیر کشاورزی)

یکی از داده های اقتصادی که همواره باعث ایجاد حرکت‌های زیاد در نرخ جفت ارزهای مرتبط با دلار آمریکا می‌شود، داده‌های اشتغال غیرکشاورزی (NFP) آمریکا است. این آمار به طور معمول در اولین جمعه هرماه منتشر می‌شود. بسیاری از معامله‌گران انتشار این آمار را به عنوان یکی از بهترین فرصت‌ها برای معامله می‌دانند که موجب نوسانات قابل توجه در بازار فارکس می‌شود.

به عنوان مثال، انتشار آمار اشتغال غیر کشاورزی را در تاریخ سوم ژوئن سال ۲۰۱۶ در نظر بگیرید. در این تاریخ اجماع بازار بر این بود که با توجه به وضعیت نسبتا پررونق ایالات متحده، شاهد افزایش ۱۵۹ هزار شغل باشیم اما آمار واقعی تنها ۳۸ هزار شغل را نشان داد و آمار ماه قبل نیز از ۱۶۰ هزار شغل به ۱۲۳ هزار شغل اصلاح شد.

همانطور که در نرخ ارز EUR/USD که در زیر نمایش داده شده است، می‌بینید، این آمار ناامید کننده منجر به کاهش سریع و قابل توجه دلار آمریکا در برابر یورو شد. در آن زمان دلار در برابر سایر ارزهای اصلی نیز به طرز قابل توجهی سقوط کرد.

تاثیر اخبار در بازار فارکس

ایده‌های استراتژی معامله بر اساس اخبار

معامله بر اساس اخبار در فارکس به دلیل نیاز به واکنش سریع در شرایط بی‌ثبات بازار در زمان انتشار اخبار مهم باید به صورت کاملا استراتژیک انجام شود. راه‌های خلاقانه زیادی توسط معامله‌گران ابداع شده است تا در صورت تفاوت زیاد میان اجماع بازار و نتیجه واقعی، بتوانند از نوسانات شدید بازار استفاده کنند.

اگرچه چنین نوسانات سریع و شدید در قیمت می‌تواند سود قابل توجهی به همراه داشته باشد، اما از طرف دیگر می‌تواند به سرعت زیان‌های کلانی به شما تحمیل کند. بنابراین اگر قصد دارید در زمان انتشار اخبار اقتصادی معامله کنید باید حجم معامله را بر اساس ریسکی که توانایی تحمل آن را دارید، تعیین کنید.

برای استفاده از حرکات شدید بازار پس از انتشار آمار می‌توان از چندین استراتژی استفاده کرد. برخی از این استراتژی‌هایی که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند در اینجا آورده شده‌اند. به یاد داشته باشید اگرچه معامله در زمان اخبار وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسند، اما این نوع معامله بسیار مخاطره آمیز، سرمایه‌بر و استرس‌زا بوده و برای همه مناسب نیست.

هدج کردن معاملات

هدج کردن معامله (Hedge) یا پوشش ریسک معامله، معامله‌ای است که در آن ریسک تئوری بازار کاهش داده شده یا حذف شده باشد. اگرچه به دلیل محدودیت‌های قانونی در برخی از حوزه‌های قضایی، مانند ایالات متحده، این شیوه معامله در دسترس همه معامله‌گران نیست، اما برخی از معامله‌گرانی که با انتشار اخبار وارد معامله می‌شوند، می‌توانند از هدج استفاده کنند یعنی همزمان وارد معامله خرید و فروش جفت ارزی شوند که خبر بر آن تاثیر می‌گذارد.

در این روش معامله‌گر در زمان انتشار اخبار به طور همزمان موقعیت خرید و فروش ایجاد می‌کند. سپس زمانی که بازار به نفع وی حرکت کرد از یک طرف معامله سود می‌کند و زمانی که جهت قیمت معکوس شد زیان‌های ناشی از طرف دیگر معامله را کم کرده یا حتی از آن سود کسب سود کند.

این استراتژی یکی از متداول‌ترین انواع معامله بر اساس اخبار است. معامله‌گران در این نوع معامله زمانی اقدام به سیوسود می‌کنند که معامله‌گران دیگر در حال بستن معاملات خود بوده و جهت قیمت تغییر می‌کند.

معامله بر اساس بریک اوت

در این استراتژی معامله‌گران جفت ارزی که خبر بیشترین تاثیر را بر روی آن دارد، انتخاب می‌کنند. پیش از انتشار خبر معمولا جفت ارز در یک محدوده در حال نوسان باقی می‌ماند و پس از انتشار خبر، در یک جهت، محدوده را می‌شکند. معامله‌گرانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، حد ضرر خود را در محدود نوسان قبلی یا نزدیکی آن قرار داده و حد سود خود را برابر با عرض دامنه نوسانات در نظر می‌گیرند.

معامله بدون جهت پیش از اخبار با استفاده از اختیارات

در این روش، اگر معامله‌گر در مورد جهت حرکت بازار پس از انتشار اخبار نظر خاصی نداشته باشد، می‌تواند هر دو اختیار معامله خرید و فروش را برای یک تاریخ انقضای مشخص خریداری کند. این استراتژی اگر به درستی پیاده شود و بازار تحرک قابل توجهی از خود بروز دهد می‌تواند نتیجه بسیار خوبی داشته باشد.

معامله جهت‌دار پیش از اخبار با استفاده از اختیارات

هنگامی که یک معامله‌گر می‌خواهد پیش از انتشار خبر، ریسک معامله خود را محدود کرده و در یک جهت خاص معامله کند، می‌تواند ریسک خود را با استفاده از یک اختیار معامله ساده یا یک باینری آپشن پوشش دهد.

نکته پایانی

بسیاری از معامله‌گران به دلیل نوسانات بالا در زمان وقوع رویدادها و انتشار اخبار، به دنبال معامله بر اساس اخبار هستند. ما در اینجا برخی از رایج‌ترین استراتژی‌های معاملات بر اساس اخبار را که می‌تواند مورد استفاده معامله‌گران قرار گیرد، بیان کردیم. اما همیشه به خاطر داشته باشید که افزایش نوسانات در بازار، همانطور که می‌تواند سود شما را افزایش دهد، ممکن است باعث متضرر شدن بیشتر شما نیز شود. به دلیل همین ریسک بالا، معامله‌گر نیاز به بک برنامه دقیق برای مدیریت سرمایه دارد.

 

به‌روز بودن در بازار فارکس می‌تواند شما را به سمت سود بیشتر و ضرر کمتر هدایت کند. آگاه شدن از اخبار به‌روز لازمه تحقیق زیاد است. اما در آکادمی ماکروترید یوتوفارکس در کنار تمام آموزش‌های لازم برای موفقیت در فارکس، تازه‌ترین و مهم‌ترین خبرهای بازار دنیا را در کنار اساتید برتر این حوزه تحلیل کرده و با آن ها معامله می‌کنیم.

 

منبع: forextraininggroup

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟