گپ gap چیست؟

0
704

گپ چیست؟

گپ Gap چیست؟ (Gap چیست؟)

گپ Gap ناپیوستگی قیمتی در نمودار است که به صعود یا سقوط قیمتی پس از باز شدن سهام در روز جدید، نسبت به قیمت بسته شدن روز گذشته بدون آنکه هیچ معامله ای در آن بین رخ داده باشد می‌گویند. . گپ‌ها معمولاً زمانی روی می‌دهند که اخبار سبب تغییر فاندامنتال‌های بازار طی ساعات تعطیلی بازار می‌شوند، برای مثال انتشار خبری در مورد درآمدها (در سهام) پس از ساعات کاری.

با مشاهده گپ به چه چیزی پی می‌برید؟

معمولاً گپ‌ها زمانی روی می‌دهند که یک خبر یا یک رویداد سبب ورود خریداران و فروشندگان زیادی به بازار شود. این موضوع سبب افزایش یا کاهش قابل توجهی در قیمت به هنگام باز شدن بازار نسبت به قیمت بسته‌شده در روز قبل می‌شود. با توجه به نوع گپ می‌توان مشخص کرد که آیا یک ‌روند جدید آغاز می‌شود یا برگشت روند قبلی اتفاق می‌افتد.

گپ Gap زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت سهام یا دارایی بدون انجام هیچ‌گونه معامله‌ای نسبت به قیمت بسته‌شده در روز قبل بالاتر یا پایین‌تر باز می‌شود و فاصله‌ای مشهود در قیمت بسته شدن با باز شدن روی ‌می‌دهد. گپ جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت نسبت به قیمت بسته‌شده در روز قبل بالاتر یا پایین‌تر باز می‌شود، اما در محدوده قیمت روز قبل است. گپ کامل زمانی روی می‌دهد که قیمت باز شدن خارج از محدوده قیمتی روز قبل باشد. یک گپ کامل نشان می‌دهد یک تغییر شدید در سنتیمنت بازار رخ داده است.

بعضی از معامله گران از گپ به‌عنوان یک استراتژی کسب سود می‌کنند.

تفاوت میان انواع مختلف گپ‌

تفاوت‌های اساسی میان انواع مختلف گپ وجود دارد:

گپ‌های معمولی (Common Gaps)، گپ‌های شکست (Breakaway Gaps)، گپ‌های فرار یا ادامه دهنده (Runaway Gaps) و گپ‌های خستگی (Exhaustion Gaps).

۱. گپ معمولی

در کل رویداد مهمی پیش از گپ معمولی اتفاق نمی‌افتد و این نوع گپ‌ها در مقایسه با انواع دیگر گپ نسبتاً سریع پر می‌شوند (معمولاً ظرف چند روز). گپ‌های معمولی را گپ‌های منطقه‌ای یا گپ‌های معاملاتی نیز می‌نامند و معمولاً با حجم متوسط معاملات همراه هستند.

گپ معمولی
گپ معمولی

۲. گپ شکست

گپ شکست زمانی روی می‌دهد که قیمت از سطح حمایت یا مقاومت عبور کند. زمانی که قیمت از طریق گپ از یک روند رنج معاملاتی تثبیت شده عبور کند به آن گپ شکست می‌گویند. گپ شکست همچنین می‌تواند در دیگر الگوهای نموداری از قبیل مثلث، مثلث جمع شونده، فنجان و دسته، کف گرد یا سقف گرد یا الگوی سر و شانه نیز روی دهد.

 

گپ شکست
گپ شکست

۳. گپ فرار یا ادامه دهنده

گپ فرار یا ادامه دهنده که معمولاً در نمودارها دیده می‌شود زمانی روی می‌دهد که روند معاملاتی قدرت می‌گیرد و معمولاً اشتیاق و هیجان زیاد سرمایه‌گذاران مسبب وقوع آن است.

 

گپ فرار یا ادامه دهنده
گپ فرار یا ادامه دهنده

۴. گپ خستگی

گپ خستگی سیگنال تکنیکال است و با شکست رو به پایین قیمت تعریف می‌شود (خصوصا در نمودار روزانه) که معمولا زمانی رخ می‌دهد که سهام طی چندین هفته افزایشی سریع داشته است و اکنون خسته شده است! این سیگنال تغییر وضعیت از خرید به فروش را همزمان با کاهش تقاضا برای سهام نشان می‌دهد. مفهوم سیگنال این است که یک روند صعودی ممکن است به زودی پایان یابد.

 

گپ خستگی
گپ خستگی

هرکدام از این نوع گپ‌ها برای معامله گران پیامدهای مشخصی دارند. برای مثال، گپ‌های برگشتی (همان گپ شکست ولی درجهت نزول) یا شکست با افزایش زیاد حجم معاملات همراه هستند در حالیکه گپ‌های معمولی و فرار اینگونه نیستند. به علاوه، بیشتر گپ‌ها به دلیل اخبار یا رویداد خاصی از قبیل درآمدها و… اتفاق می افتند.

گپ‌های معمولی به صورت منظم و معمول روی می‌دهند و همیشه نیازی به دلیل ندارند. همچنین این نوع گپ‌ها پر می‌شوند، در حالیکه دو نوع گپ دیگر ممکن است نشانه‌ای از برگشت یا ادامه یک روند باشند.

مثالی از گپ

در مثال تاریخی زیر، گپ‌های شاخص سهام آمازون (AMZN) در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ پس از ماه‎ها روند سایدی که داشت نسبت به روزهای گذشته به شدت افزایش یافت. افزایش قیمت شاخص سهام با افزایش حجم معاملات همراه است که وجود یک گپ شکست را تأیید می‌کند. این آغاز یک روند صعودی جدید در شاخص سهام آمازون است که از ۹۸۵ دلار تا ۲۰۵۰ دلار تا سپتامبر ۲۰۱۸ افزایش می‌یابد.

 

gap
Amazon.com Inc

در مثال بعدی نمودار مربوط به گوگل (GOOGL) یک گپ فرار را نشان می‌دهد. شاخص سهام آلفابت تا آوریل ۲۰۱۷ در حال افزایش بود و زمانی که ناگهان گپ فرار صورت گرفت روند صعودی پیشین ادامه یافت.

 

Alphabet Inc.
Alphabet Inc.

محدودیت‌های گپ‌ها

علیرغم اینکه تشکیل گپ‌ها به‌آسانی صورت می‌گیرد، محدودیت‌هایی وجود دارد. شناسایی انواع مختلف گپ‌ها یک توانایی است. اگر یک گپ اشتباه شناخته شود، ممکن است به نتیجه‌ی بدی منتهی شود زیرا می‌تواند منجر به از دست دادن یک فرصت خرید یا فروش سهام که برای معامله‌گر سودآور یا زیان‌بار است، شود.

منبع: Investopedia

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید