بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

مهمترین الگوهای معکوس (بازگشتی) در تحلیل تکنیکال

reverse patterns

تشخیص صحیح زمان ورود به بازار یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در معاملات فارکس است. باید به سرعت به سمت روندهای نوظهور حرکت کرد تا حداکثر نوسان قیمت را گرفت و سود کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، پیش‌بینی الگوهای معکوس احتمالی در نمودار است. در این مقاله، برخی از الگوهای معکوس (برگشتی) برتر فارکس که هر معامله‌گری باید نسبت به آنها شناخت کافی داشته باشد، توضیح داده می‌شوند.

الگوی معکوس فارکس چیست؟

الگوی نمودار می‌تواند نشان دهنده نگرش خاص فعالان بازار نسبت به یک جفت ارز باشد. به عنوان مثال، اگر بازیگران اصلی بازار بر این باور باشند که یک سطح قیمتی حفظ می‌شود و برای محافظت از آن سطح اقدام کنند، احتمالا شاهد تغییر قیمت در آن سطح خواهیم بود.

الگوهای معکوس فارکس (Forex reversal patterns)، با اشکال و ترکیب‌های متفاوت بر روی نمودارهای قیمتی ظاهر می‌شوند و به پیش‌بینی مناطق برگشتی با احتمال بالا کمک می‌کنند. این الگوها که به صورت کندل منفرد یا گروهی از کندل‌ها می‌باشند، در شکلی خاص ردیف می‌شوند و یا می‌توانند یک الگوی نمودار کلاسیک ساختاری بزرگ باشند.

هر یک از این نمودارها، پتانسیل الگوی معکوس خاصی دارند که توسط معامله‌گران باتجربه برای به دست آوردن برتری اولیه جهت ورود به ترند نوظهور در بازار استفاده می‌شود.

انواع الگوهای معکوس در نمودار

دو نوع اصلی از الگوی معکوس روند وجود دارد. الگوی برگشتی نزولی و الگوی برگشتی صعودی.

الگوی برگشتی صعودی پیش‌بینی می‌کند که حرکت نزولی فعلی به سمت صعودی، معکوس خواهد شد.

الگوی برگشتی نزولی پیش‌بینی می‌کند که حرکت صعودی فعلی به سمت نزولی، معکوس خواهد شد.

مهمترین الگوهای معکوس کندلی

با معرفی چهار مورد از محبوب‌ترین و مؤثرترین الگوهای معکوس کندل که هر معامله‌گری باید به خوبی آنها را بشناسد، شروع می‌کنیم.

الگوی کندل دوجی

کندل دوجی (Doji candle) یکی از محبوب‌ترین الگوهای معکوس کندلی است و شناخت ساختار آن بسیار آسان است. اولا، دوجی الگویی تک کندلی (single candle pattern) است. کندل دوجی زمانی ایجاد می‌شود که قیمت باز و بسته شدن در یک دوره یکسان باشد. به این ترتیب، کندل دوجی بدنه ندارد و شبیه صلیب است. کندل دوجی می‌تواند پس از حرکت طولانی قیمت یا در برخی موارد زمانی که بازار بسیار آرام است و نوسانی وجود ندارد، بر روی نمودار ظاهر شود. در هر صورت، کندل دوجی در جایی که باز شود یا خیلی نزدیک به محل باز شدن، بسته می‌شود.

کندل دوجی معمولا نشان‌دهنده آن است که بازار در شرایط عدم تصمیم‌گیری یا فرسودگی قرار دارد. هنگامی که این کندل پس از یک روند طولانی شکل می‌گیرد، حاکی از پتانسیل قوی بازار در ایجاد یک حرکت برگشتی است. دوجی نشان دهنده ناتوانی معامله‌گران موافق روند، در نگه داشتن فشار قیمت در همان جهت است. نیروهای بین فروشندگان و خریداران شروع به برابر شدن می‌کند و در نهایت جهت حرکت برعکس می‌شود.

الگوی کندل دوجی

در شکل بالا، کندل دوجی به عنوان یک سیگنال معکوس نزولی عمل می‌کند. توجه داشته باشید که حرکات قیمتی منتهی به کندل دوجی صعودی است، اما همانطور که از ایجاد کندل دوجی و دو کندل قبل از آن مشهود است، فشار صعودی شروع به توقف می‌کند. پس از ظهور دوجی، روند معکوس می‌شود و قیمت نزولی می‌شود.

الگوی کندل چکش / ستاره دنباله‌دار

الگوی کندل چکش (Hammer) یکی دیگر از کندل‌های تکی است که عملکرد معکوس دارد. این کندل دارای بدنه‌ای بسیار کوچک، سایه بالایی کوتاه (یا عدم وجود سایه بالایی) و سایه پایینی بسیار بلند است. الگوی چکش، تنها در صورتی به عنوان یک سیگنال معکوس معتبر در نظر گرفته می‌شود که کندل در طول روند نزولی ظاهر شده باشد.

الگوهای کندلی چکشی

این طرح نشان دهنده شرایط برای تایید کندل چکش معکوس است. لازم به ذکر است که خود کندل چکش می‌تواند صعودی یا نزولی باشد و این کارکرد آن را تغییر نمی‌دهد.

بسته به روند و ساختار کندل، چهار گونه مشابه از کندل چکش وجود دارد:

چهار گونه مشابه از کندل چکشی

در دو مورد اول، روند نزولی است که معکوس شده و به یک حرکت صعودی تبدیل می‌شود. تفاوت این دو کندل در این است که در حالت دوم سایه بلند در جهت مخالف قرار دارد. باید در نظر داشت که این نوع از کندل به چکش وارونه (Inverted Hammer) معروف است.

در دو مورد دوم، روند صعودی است که به روندی نزولی تبدیل می‌شود. اگر سایه بلند در انتهای پایینی بدنه قرار گرفته باشد، الگوی مرد دارآویز (Hanging Man) را داریم.

اگر سایه بلند در انتهای بالایی بدنه باشد، کندل به شکل ستاره‌ای دنباله‌دار  (Shooting Star) دیده خواهد شد. در هر چهار مورد چه کندل نزولی باشد و چه صعودی، تغییری در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود.

اکنون یک مثال از ستاره دنباله‌دار را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

یک مثال از ستاره دنباله‌دار

نمودار بالا، کندل ستاره دنباله‌دار را نمایش می‌دهد که بخشی از خانواده کندل چکش است. کندل ستاره دنباله‌دار پس از روند صعودی ظاهر می‌شود و سایه بلند در انتهای بالایی بدنه قرار دارد. الگوی ستاره دنباله‌دار نشان دهنده معکوس شدن یک روند صعودی است.

الگوی کندل انگلفینگ (پوشاننده)

الگوی بعدی که در مورد آن صحبت خواهد شد، الگوی پوشاننده (Engulfing Pattern) است. توجه داشته باشید که این الگو، الگوی کندل دوتایی است. بدین معنی که ساختار آن شامل دو کندل است. ساختار پوشاننده از کندل اول تشکیل شده است که توسط کندل بعدی کاملا پوشیده می‌شود. یعنی بدنه کندل دوم، باید بالا و پایین بدنه کندل اول را در بر بگیرد.

دو نوع الگوی پوشاننده وجود دارد : صعودی و نزولی.

الگوی پوشاننده صعودی در پایان روند نزولی ظاهر می‌شود و نشان می‌دهد که روند ممکن است به سمت بالا معکوس شود. اولین کندل از الگوی پوشاننده صعودی، باید نزولی باشد. کندل دوم (کندل پوشاننده)، باید صعودی باشد و بدنه کندل اول را کاملا در بر گیرد.

الگوی پوشاننده نزولی دقیقا برعکس است. در انتهای روند صعودی قرار دارد و با کندلی صعودی شروع می‌شود که بدنه آن به طور کامل توسط کندل نزولی بزرگتر بعدی پوشیده می‌شود.

الگوی معکوس پوشاننده صعودی را در شکل زیر مشاهده می‌کنید:

الگوی معکوس پوشاننده

این نمودار نشان دهنده عملکرد الگوی معکوس پوشاننده صعودی است. دو سایه کندل اول، تقریبا به طور کامل توسط بدنه کندل دوم پوشیده شده است که این امر باعث قوی‌تر شدن الگو می‌شود. در این نمودار می‌بینیم که قیمت پس از تشکیل الگوی پوشاننده صعودی، معکوس می‌شود و بالا می‌رود.

قوانین معامله‌گری با استفاده از ساختارهای کندلی معکوس

برای معامله با استفاده از کندل‌های معکوس، باید چند قانون ساده در مورد ورود به معامله، حد ضرر و کسب سود را به خاطر بسپارید. در بخش زیر به این موضوع پرداخته می‌شود:

ورود به معامله

فرآیند تأیید هر الگوی کندل معکوس که در مورد آن بحث شد، از شکل‌گیری کندل بعدی بدست می‌آید که باید در جهت مورد پیش‌بینی ما باشد. پس از بسته شدن این کندل، می‌توانید وارد معامله شوید.

در مثال بالا، تایید توسط کندل صعودی کوچک‌تر انجام می‌شود که بعد از الگوی پوشاننده ظاهر می‌شود. در لحظه‌ای که این کندل بسته می‌شود، می‌توانید وارد معامله خرید شوید. این رویکردی محافظه‌کارانه خواهد بود و بهترین تأیید را ارائه می‌دهد. معامله‌گران ریسک‌پذیر ممکن است در زمانیکه سقف قیمت قبلی شکسته می‌شود (در صورت الگوی معکوس صعودی)، یا زمانیکه کف قیمت قبلی شکسته می‌شود (در صورت الگوی معکوس نزولی)، وارد معامله شوند.

حد ضرر

هرگز بدون حد ضرر، وارد معامله کندل معکوس نشوید. شما باید حد ضرر را دورتر از سطح نوسان اخیر (سقف یا کف قیمتی) الگوی کندلی که در حال معامله آن هستید، قرار دهید. بنابراین، اگر معامله خرید دارید، حد ضرر باید در زیر پایین‌ترین نقطه الگو باشد. اگر قصد انجام معامله فروش را دارید، حد ضرر باید بالاتر از بالاترین نقطه الگو باشد. به یاد داشته باشید، این قانون شامل سایه‌های کندل نیز می‌شود.

برداشت سود

حداقل تغییر قیمتی که باید در هنگام معامله یک ساختار کندل معکوس در نظر داشت، برابر با اندازه خود الگوی واقعی است. کف و سقف الگو (از جمله سایه‌ها) را شناسایی کنید و از انتهای الگو، این فاصله را اعمال کنید. این حداقل هدفی است که باید پیش‌بینی بشود. پس از رسیدن به سطح مورد نظر، ممکن است تصمیم بگیرید که برای سود بیشتر در معامله بمانید، که در این‌صورت باید با استفاده از قوانین پرایس اکشن، معامله را مدیریت کنید.

مهمترین الگوهای معکوس ساختاری

در ادامه به توضیح الگوهای نمودار کلاسیک که می‌توانند نشانه‌ای از معکوس شدن روند باشند، می‌پردازیم. دو مورد از محبوب‌ترین و مؤثرترین‌ در میان آنها عبارتند از: الگوی سقف دو قلو /کف دو قلو و الگوی سر و شانه.

سقف دوقلو و کف دو‌قلو

در ابتدا الگوی نمودار معکوس سقف دوقلو (Double Top) توضیح داده خواهد شد. این الگو متشکل از دو سقف قیمتی در نمودار می‌باشد. این سقف‌ها یا در همان سطح مقاومت قرار گرفته‌اند و یا قله دوم کمی پایین‌تر است. الگوی سقف دوقلو معمولا شبیه حرف “M” است.

کف دوقلو (Double Bottom) بر عکس سقف دوقلو است. این الگو از دو کف قیمتی تشکیل شده است که یا در یک سطح حمایت قرار دارند و یا کف دوم کمی بالاتر است. الگوی کف دوقلو معمولا شبیه حرف “W” است.

این ساختارها در بسیاری از موارد به عنوان الگوهای معکوس‌کننده روند، شناخته می‌شوند. شکل‌گیری سقف دوقلو در نمودار زیر قابل مشاهده است.

سقف دوقلو

توجه کنید یک الگوی سقف دوقلو داریم که قله دوم کمی پایین‌تر از سقف قله اول است و این اتفاقی معمولی در الگوی سقف دوقلو معتبر به شمار می‌رود.

تایید الگوی سقف دوقلوی معکوس زمانی صورت می‌گیرد که قیمت سطح پایین بین دو قله را می‌شکند. این سطح با خط آبی روی نمودار مشخص شده و به آن خط سیگنال می‌گویند. حد ضرر در معاملات سقف دوقلو باید درست بالای سقف قله دوم قرار گیرد. حداقل هدف الگوی سقف دوقلو برابر با فاصله بین گردن و خط مرکزی است که دو قله را به هم متصل می‌کند.

کف دوقلو کاملا مشابه و عملکردی یکسان با سقف دوقلو دارد، اما همه چیز وارونه است. بنابراین، روندهای نزولی را معکوس می‌کند و باید در جهت صعودی معامله شود.

سر و شانه

الگوی سر و شانه (Head and Shoulders pattern)، ساختاری بسیار جالب و منحصر به فرد است. شکل الگو به درستی نامگذاری شده، زیرا شبیه به یک سر به‌همراه دو شانه است.

این الگو در طول روند صعودی شکل می‌گیرد و یک سقف قیمتی که اولین شانه است، ایجاد می‌کند. پس از یک اصلاح، قیمت سقفی بالاتر ایجاد می‌کند که سر را شکل می‌دهد. پس از اصلاح دوباره، حرکت قیمت سقف سوم را به وجود می‌آورد که پایین‌تر از سر است و این شانه دوم است. بنابراین ما دو شانه در کنار و یک سر در وسط داریم.

البته الگوی معکوس سر و شانه معادل وارونه خود را دارد که روندهای نزولی را به صعودی تبدیل می‌کند.
این الگو به عنوان الگوی سر و شانه معکوس (Inverted Head and Shoulders pattern) شناخته می‌شود.

چگونگی شکل‌گیری الگوی سر و شانه‌ در نمودار واقعی قیمت را در شکل زیر ببینید:

سر و شانه

در نمودار بالا شاهد افزایش قیمت درست قبل از شکل‌گیری سر و شانه هستیم که این ویژگی مهم یک الگوی معتبر سر و شانه به شمار می‌رود. تایید الگو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت خط فرضی‌ای را می‌شکند که نقاط پایینی شانه‌ها را به هم متصل می‌کند. این خط که خط گردن نام دارد؛ در نمودار بالا با رنگ آبی مشخص شده است. هنگامی که قیمت خط گردن را می‌شکند، سیگنال معاملاتی معکوس صادر می‌شود. این زمانی است که معامله‌گر می‌تواند اقدام به معامله‌ فروش کند.

معامله‌گر باید حد ضرر را بالاتر از آخرین شانه الگو، یعنی شانه سمت راست قرار دهد. سپس با در نظر داشتن حداقل حرکت قیمت؛ یعنی برابر با فاصله بین بالای سر و خط گردن، معامله انجام می‌گیرد.

الگوی سر و شانه معکوس، نسخه وارونه الگوی سر و شانه است. این الگو پس از یک روند نزولی می‌آید؛ سه کف را مانند یک سر و شانه ایجاد می‌کند و روند را معکوس می‌کند که در این حالت، معامله باید در جهت صعودی انجام شود.

استراتژی معکوس فارکس

هنگام استفاده از سیستم معاملاتی معکوس، کار درست این است که منتظر تایید الگو باشید. در ادامه، برخی از ایده‌های تایید به شما ارائه خواهد شد که می‌توانید از آنها در هنگام معامله روند معکوس در فارکس استفاده کنید. در مثال زیر، پنج معامله با بهره‌گیری از استراتژی معکوس نمایش داده شده است.استراتژی معکوس فارکس

در تصویر بالا، نمودار چهار ساعته جفت ارز USD/JPY را در سپتامبر 2016 مشاهده می‌کنید. نمودار پنج معامله بالقوه را بر اساس استراتژی معاملاتی معکوس با استفاده از الگوهای کندل و نمودار نشان می‌دهد. هر یک از معاملات با عدد در شروع معامله مشخص شده است.

اولین معامله زمانی انجام می‌شود که کندل کوچک چکش ظاهر شده و پس از آن توسط کندلی صعودی تایید می‌شود. توجه داشته باشید که پس از کندل تایید، قیمت به سرعت حداقل هدف الگو را تکمیل می‌کند.

سپس کندل بزرگ مرد دارآویز را می‌بینید (زیرا بعد از افزایش قیمت می‌آید)، اما کندل بعدی صعودی است، که هیچ تأییدی برای برگشت ندارد. بنابراین، این الگو باید نادیده گرفته شود.

به زودی قیمت الگوی سر و شانه را ایجاد می‌کند. در بالای آخرین شانه، الگوی مرد دارآویز دیگری را می‌بینیم که این بار تایید و تکمیل می‌شود و این فرصتی مناسب برای معامله است. حد ضرر باید دورتر از سایه بالایی مرد دارآویز قرار گیرد.

این معامله در واقع می‌تواند با تایید الگوی بزرگ سر و شانه گسترش یابد. به سادگی معامله مرد دارآویز را با همان ترتیب حد ضرر نگه دارید تا زمانی که قیمت به فاصله ای برابر با اندازه ساختار سر و شانه حرکت کند. می‌توانید معامله را پس از تکمیل هدف در انتهای فلش بزرگ قرمز ببندید.

سپس قیمت تثبیت می‌شود و الگوی کف دوقلو را ایجاد می‌کند. این یکی دیگر از فرصت‌های معاملاتی فوق‌العاده محسوب می‌شود. زمانی که قیمت خط افقی قرمز را شکست، می‌توانید USD/JPY را خریداری کنید. همانطور که در تصویر نشان داده شده است، حد ضرر شما باید در زیر کف دوم الگو قرار گیرد. معامله را تا زمانی که اندازه الگو تکمیل شود، نگه دارید.

قیمت پس از آن معکوس می‌شود و حرکت نزولی را آغاز می‌کند. در مسیر پایین، یک کندل چکش را در مستطیل خاکستری می‌بینیم. با این حال، کندل بعد از کندل چکش نزولی است که اعتبار الگو را تایید نمی‌کند. به همین دلیل باید این کندل چکش را نادیده گرفت.

فرصت معاملاتی بعدی، پس از نوسان قیمتی صعودی است. در آخرین مستطیل آبی، الگوی کندلی ستاره دنباله‌دار با سایه بالایی بسیار بزرگ را مشاهده می‌کنید که باعث افزایش قابلیت اطمینان الگو می‌شود. وقتی کندل نزولی بعدی کامل شد، می‌توانید یک معامله‌ فروش باز کنید تا الگوی ستاره دنباله‌دار را تأیید کنید، یا اگر می‌خواهید ورود ریسکی‌تر داشته باشید، می‌توانید زمانیکه کف کندل ستاره دنباله‌دار زده شد، اقدام به معامله فروش بکنید. حد ضرر باید دورتر از سایه بالایی کندل قرار گیرد. سپس می‌‌توانید معامله را برای حداقل حرکت قیمتی؛ برابر با اندازه ستاره دنباله‌دار نگه دارید.

در خاتمه

  • الگوهای معکوس فارکس بر روی نمودار، متشکل از یک یا چند کندل و یا الگوهای نمودار بزرگ‌تر هستند که معکوس شدن قیمت را پیش‌بینی می‌کنند.
  • هر الگوی نمودار دارای مولفه سنتیمنت معامله‌گران است (یعنی اکثر معامله‌گران براساس آن معامله می‌کنند) که می‌تواند به معامله‌گر در سنجش نوسانات بالقوه قیمت کمک کند.
  • دو نوع الگوی نمودار معکوس وجود دارد:

– الگوهای نمودار معکوس صعودی : حرکت نزولی را معکوس کرده و حرکت صعودی را شروع می‌کند.

– الگوهای نمودار معکوس نزولی : حرکت صعودی را معکوس کرده و حرکت نزولی را شروع می‌کند.

  • الگوهای برتر معکوس کندل عبارتند از:

– دوجی: قیمت هر جا باز شود، بسته می‌شود و کندلی بدون بدنه ایجاد می‌کند.

– چکش: دارای بدنه‌ای کوچک، سایه‌ای بلند در یک طرف و سایه‌ای کوتاه در طرف دیگر. بسته به روند قبلی و موقعیت کندل، چهار نوع متفاوت کندل چکش وجود دارد.

– پوشاننده: شامل دو کندل می‌باشد؛ کندل کوچک و  یک کندل دیگر که بدنه آن، بدنه کندل اول را کاملا می‌پوشاند. این کندل نشان‌دهنده وجود روند صعودی و نزولی است.

  • الگوهای برتر معکوس عبارتند از:

– سقف دوقلو: قیمت، دو سقف را در سطح مقاومت تقریبا یکسانی ایجاد می‌کند. قیمت احتمالا پس از آن حرکت نزولی را آغاز خواهد کرد. معادل مقابل این الگو، کف دوقلو است.

– سر و شانه‌ها: قیمت یک سقف، یک سقف بلندتر، و یک سقف پایین‌تر پس از آن ایجاد می‌کند. قیمت احتمالا پس از آن حرکت نزولی را آغاز خواهد کرد. معادل وارونه این الگو، سر و شانه معکوس است.

هنگام استفاده از یک استراتژی معکوس فارکس، باید زمانی که تاییدیه الگو را دریافت کردید، معامله را باز کنید و آن را تا پیش‌بینی حداقل قیمت بر اساس ساختار الگو، نگه دارید.

منبع: forextraininggroup

 

برای پیگیری دقیق وضعیت سنتیمنت بازارهای مالی، اخبار روز و فوری فارکس به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

بیشتر بخوانید:

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟