نقد تحلیل فاندامنتال نایل فولر؛ آیا پرایس اکشن برای کسب سود در فارکس کافی است؟

نویسنده: 

زمان مطالعه: 5 دقیقه

نایل فولر

نقد تحلیل فاندامنتال نایل فولر؛ آیا پرایس اکشن برای کسب سود در فارکس کافی است؟

این نوشتار بخش اول، از سری مقالات در تشریح دیدگاه‌های انتقادی بزرگان سبک تکنیکال پیرامون سبک تحلیل فاندامنتال است. در این مقاله، از دیدگاه نایل فولر، به یکی از مهم‌ترین پرسش‌های دنیای معامله‌گری می‌پردازیم: آیا باید بر اساس فاندامنتال معامله کنیم یا تکنیکال؟ در ادامه به بحث در این مورد می‌پردازیم که از دید فولر، می‌تواند یکی از دلایل اصلی شکست معامله‌گران نیز باشد. اخبار و داده‌های فاندامنتال موضوعی هستند که معامله‌گران بسیاری در موارد از آن اطلاع چندانی ندارند. این معامله‌گران می‌خواهند بدانند که آیا باید به اخبار توجه کنند یا اینکه چگونه داده‌های اقتصادی را در روش معاملاتی خود بگنجانند.

نایل فولر (Nial Fuller)، به‌عنوان معامله‌گری که تماما بر اساس پرایس اکشن کار می‌کند، معتقد است که تمامی داده‌های فاندامنتال در قیمت منعکس شده‌اند. دلیل اصلی او این است که قیمت برآیند نهایی همه متغیرهایی است که موجب حرکت بازار می‌شوند و از آنجایی‌که پرایس اکشن شامل تجزیه‌وتحلیل کندل‌های قیمتی است، واکنش قیمت به خبر اهمیت بالاتری از خود خبر دارد. این بحث شاید چندان به مزاج برخی تحلیلگران فاندامنتال و اقتصاددانان خوش نیاید، اما منظور این نیست که نمی‌توان از فاندامنتال و معامله با اخبار در بازار فارکس سود کسب کرد، بلکه منظور این است که تاثیرگذاری روش پرایس اکشن به هیچ وجه زیر سوال نخواهد رفت. معامله‌گران پرایس اکشن به دنبال سادگی هستند و به همین دلیل اخبار، داده‌های اقتصادی و نظر کارشناسان در معاملاتشان جایی ندارد.

تعداد بیش از اندازه متغیرهای فاندامنتال

از دیدگاه فولر، بسیاری از معامله‌گران فاندامنتال بیش‌ازحد اخبار و داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند که در روند تصمیم‌گیری آن‌ها تاثیری منفی می‌گذارد. اخبار و داده‌های بسیار زیادی وجود دارد که معامله‌گر برای استفاده موثر از آن‌ها شاید هیچ‌گاه وقت کافی نداشته باشد. اگر بخواهید تمام اخبار و داده‌های بازار فارکس را به‌صورت روزانه پیگیری کنید شاید چشمان خود را در این راه از دست دهید. اما با تحلیل قیمت می‌توانید به‌سادگی این راه دشوار را دور بزنید. محرک‌های فاندامنتال فقط عاملی برای حرکت قیمت هستند، پس منطقی است که بر اساس نتیجه نهایی اخبار و داده‌ها، یعنی پرایس اکشن، معامله کنیم. در انتهای این مقاله این موضوع را دقیق‌تر موشکافی خواهیم کرد.

اغلب معامله‌گران خرد به اطلاعات داخلی و حساس دسترسی ندارند و  نمی‌توانند از خبری قریب‌الوقوع برای کسب سود استفاده کنند. از این دیدگاه، پرداخت هزینه برای دسترسی لحظه‌ای به اخبار هم دور ریختن پول است، چراکه متغیرهای جدیدی وارد ذهن شما می‌شود و تمرکز شما را از قیمت دور می‌کند.

چرا پیش‌بینی واکنش قیمت به اخبار، همانند قمار است؟

شما نمی‌توانید واکنش بازار به اخبار را پیش‌بینی کنید. شاید عبارت «شایعه را بخر، خبر را بفروش» به گوشتان خورده باشد، به همین دلیل، اغلب بازار برخلاف آن چیزی که شما انتظار دارید حرکت می‌کند.  بازار چکیده انتظارات سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از آینده است، بنابراین زمانی که خبری منتشر می‌شود، قیمت در خلاف جهت پیامدهای آن خبر حرکت می‌کند. معامله‌گران از قبل انتظارات خود از این خبر را در قیمت‌ها لحاظ کردند و با انتشار آن دیگر انتظاری وجود ندارد که تاثیری بر قیمت بگذارد. نکته مهم این است که شما هرگز به‌صورت مطمئن واکنش بازار به اخبار را نخواهید دانست و درنتیجه تلاش برای پیش‌بینی جهت حرکت قیمت بر اساس اخبار اقتصادی نه تنها یک برتری معاملاتی به شما نمی‌دهد، بلکه اساسا یک قمار کورکورانه نیز است.  فولر می‌افزاید اگر استراتژی‌های ساده و کاربردی که در پرایس اکشن وجود دارد را فرا بگیرید، آنگاه برتری معاملاتی خواهید داشت که در درازمدت موجب موفقیت شما خواهد شد.

آنچه در مورد اخبار فارکس باید بدانید

لزومی ندارد تمام جزئیات فاندامنتالی که موجب نوسان قیمت‌ها می‌شوند را بدانید، اما شناختن مهم‌ترین داده‌های اقتصادی و زمان انتشارشان می‌تواند کمک شایانی به معامله‌گر بکند. بازار اغلب موارد در زمان انتشار داده‌های اقتصادی مهم دچار نوسانات شدیدی می‌شود و این امر باعث می‌شود شما سود خود را از دست ندهید یا وارد ضرری هنگفت نشوید. به این واکنش بازار در هنگام انتشار اخبار «واکنش ناخودآگاه» گفته می‌شود و گاهی می‌توانند به طرز وحشتناکی سریع و چشم‌گیر باشند. بنابراین دانستن زمان انتشار این داده‌ها می‌تواند برای حرکت حد زیان به نقطه سربه‌سر یا در سود بسیار کاربردی باشد. بخشی از مدیریت معاملات فارکس شامل همین مورد است، ما باید مدیریت خوبی روی معاملات خود داشته باشیم چراکه هدف اولیه حفظ سرمایه، سپس محافظت از سود و عدم تبدیل معاملات برنده به بازنده است.

مهم‌ترین داده‌های اقتصادی

داده‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند به‌طورکلی برای هر کشوری اهمیت بالایی دارند و بسته به وضعیت اقتصاد اهمیت نسبی آن‌ها نیز تغییر می‌کند. بنابراین در اینجا به ترتیب اهمیت ذکر نشده‌اند. به‌عنوان مثال داده بیکاری یک ماه به‌خصوص شاید مهم‌تر از نرخ تورم یا تغییرات نرخ بهره در آن ماه باشد.

  1. نظرسنجی وضعیت (سنتیمنت) اقتصادی
  2. نظرسنجی اعتماد مصرف‌کنندگان
  3. تولید ناخالص داخلی (GDP)
  4. تولیدات صنعتی
  5. تورم (قیمت مصرف‌کننده یا قیمت تولیدکننده)
  6. تصمیم‌گیری‌های نرخ بهره
  7. نظرسنجی بخش تولیدی
  8. خرده‌فروشی
  9. تراز تجاری
  10. اشتغال / بیکاری (دستمزدهای بخش غیر کشاورزی)

شخصی که بر اساس تحلیل تکنیکال کار می‌کند فقط باید بداند که نوسانات شدیدی در راه است و هرگز نباید جهت قیمت را بر اساس این داده‌های اقتصادی حدس بزند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رویدادهای اقتصادی می‌توانید در ابتدای هر روز به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید یا از تحلیل‌های هفتگی، که در انتهای هر هفته منتشر می‌شود، استفاده کنید.

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید

نظر نهایی نایل فولر در مورد فاندامنتال در بازار فارکس و معامله با اخبار

 داده‌های اقتصادی کاتالیزورهایی هستند که موجب حرکت قیمت در تمامی بازارهای مالی می‌شوند. اما فولر می‌گوید نباید نگران این داده‌ها بود، بلکه باید نگران واکنش قیمت به داده‌ها باشیم. یادگیری الگوهای پرایس اکشنی که قیمت در واکنش به داده‌های اقتصادی شکل می‌دهد، ساده‌ترین و موثرترین راه معامله در بازار فارکس است.

نگرانی بیش‌ازحد به دلیل داده‌های فاندامنتال و اخبار اقتصادی مانند این است که به خاطر درختان نتوانید جنگل را ببینید. جنگل فارکس را با مشاهده نمودار قیمت می‌توان دید، روشی که مناسب‌ترین و مرتبط‌ترین تصویر ممکن را به شما می‌دهد. اگر زمان خود را صرف تحلیل تک‌تک درختان این جنگل_که همان داده‌های اقتصادی روزانه هستند_کنید، به‌راحتی در آن گم خواهید شد. برای کسب سود در بازار باید بدانید که دنبال چه چیزی هستید. معامله با استراتژی‌های پرایس اکشنی به دلیل تکرار در نمودار، برتری معاملاتی مورد نیازتان را تامین خواهد کرد و دیگر می‌دانید که باید به دنبال چه باشید. داده‌های اقتصادی فقط کاتالیزوری برای حرکت قیمت هستند، و اگر توانایی خواندن نمودار قیمت را نداشته باشید آنگاه تمام تحلیل‌های زمان‌بر فاندامنتالی جهان بی‌ارزش خواهند بود.

منبع: Learntotradethemarket

 

بخش دوم: نقد تحلیل فاندامنتال از دیدگاه ال بروکس؛ اطلاعات پیچیده و غیرکاربردی برای معامله گران روزانه؟

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

3 2 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام مطالبی که منتشر میکنید چون پایه واساس محکمی داره خیلی خوبه متشکرم

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x